Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
26. okt 2011

@bianka1 mi sme tam boli od 7 15 do 8:00. Potom prišla jedna pani s chlapčekom....to ste boli vy?

bianka1
26. okt 2011

@nensyke tak sme sa nestretli 😉 ten chlepček bol medzi nami mi sme išli na 9tu 😉

bianka1
26. okt 2011

@magimary tak mi sme dopadli dobre dg stanovila dr.F84.9 4x máme u nej do roka kontrolu + musíme chodiť k logopédovi školka jedine od septembra na 3-4 hod.s tým že by bolo dobre aspon hodinu s ním byť takže bud tu v Senci alebo nam odporučila super školku v Janovciach kde je riaditelka jej známa 😉

magimary
26. okt 2011

@bianka1 takže: iné nešpecifikované pervazívne poruchy 😕 ?
ale správu vám ešte nedala, či hej?
a s tou škôlkou super! 😉

ako ste to zvládli?

bianka1
26. okt 2011

@magimary nie nedala do týždna by mala poslať..no malý bol statočný trošku sa s dr. pohral no ale potom vzdoroval a nakoniec si už lahol a nič ho nezaujímalo 😉 ale teraz je šťastný dostal tu istu hračku čo ma dr v ordinácii-takú velku gulôčkovú dráhu 🙂

alaska28
26. okt 2011

@llulla neriešila by som vápnik, kým je na intre a má ho teoreticky menej, nič sa nestane.. po 6 týždnoch na intre sa môžu zavádzať jogurty okrem toho ghí sa môže od začiatku a to je tuk z masla určite má vápnik. Dalšia vec NCMB veľmi veľmi varuje pred doplnaním vápnika synteticky, vápnik v tabletách bráni vstrebávaniu magnézia, ktoré je pre nich priam životne dôležité. MMch ja som mak dávala pomerne skoro možno už 2 týždeň na diéte, lebo vtedy rod. štrajkoval a nič nechcel jedine mak s medom.. Nemám pocit, žeby mu nejak uškodil.. Takže skús opatrne a uvidíš. Inak o tom calciu je to na tej jej stránke v FAQ (časté otázky) tam je celkovo hrozne veľa info čo v knižke ani nie sú.Ešte sa dá dopĺňať orechový olej, ten má možno vyšší obsah vápnika..

alaska28
26. okt 2011

Magi tie polené obrázky sú pre autíkov tažšie ako puzzle, tam musí vnímať aj význam toho obrázku s tým majú oni problém. Skôr je schodnejšie nejaké jednoduchšie puzzle to ich baví a ide im to. Rod. okolo 3 rokov už puzzloval ale polené obrázky alebo z 3 kusov mu trvalo dlhšie.. on to dával tvarmi tých výrezov a práve významovo to nechápal..No ale skúšajte, možno T. to má inak..

K tomu očkovaniu z PAS ja viem, čo sa tam píše, mám tú knižku doma.. Lenže to je tvrdenie proti tvrdeniu, farmaceutickí giganti si vedia zaplatiť výskum aký chcú. Okrem toho ja napr. netvrdím, že sa nám zhoršil stav po MMR vakcíne, ale po infanrixe hexa (spolu s asi 20 ludi čo poznám). Toto je proste fakt, ktorý máme aj v karte u detskej a pár kamarátkam to priamo potvrdili či už v motole v očkovacom centre alebo na genetike.. Že majú také prípady a stáva sa to. Nedávno preletelo tlačou (kamoška čo žije v USA mi hádzala odkaz) že rodiny vysúdili odškodné lebo súd uznal ako príčinu autizmu očkovanie.. Viac menej sa už o tom dosť "šušká" a to aj priamo medzi dr. V USA a VB kde je najviac autistov je aj najviac preočkovaní. Kamarátka mi hovorila, že do 2 rokov dostane tam dieťa 32 vakcín (v kombináciách).. Proste mne tento môj názor nikto nevyhovorí..

Ten autism research institut z ktorého sme si robili ten test atac vedie jeden dr a som videla na youtube prednášku čo viedol pre rodičov, keď sa spýtal, že koho dieťa sa zhoršilo a stalo autistické po očkovaní tak zdvihlo ruku tak 90 percent rodičov. Rovnako to tvrdí o očkovaní aj NCMB čo napísala GAPS a je tiež dr (neurológ a dietológ).. takže to sú také tvrdenia proti tvrdeniu, Každý má na to iný názor ale nikto to nevie s istotou.

Musím sa pochváliť 🙂 dnes mi hovorila pani učitelka, že rod už má to protodeklaratívne ukazovanie čo ja tvrdím už dávno tak zažili. Šli v cudzej budove okolo nástenky tam bolo "plávanie" a bazén a on hneď začal ukazovať a pozerať na ňu. To robí teraz často, musím mu hovoriť čo je na obrázku, nosí mi časopisy s bazénami a inými vecami čo jeho zaujímajú. 🙂 síce je to o jeho záujmoch hlavne, ale ako vidno je toho schopný aj ťažší autík.
na plávani bol tiež vraj skvelý, pekne čakal a hydroterapeuta objímal a pusinkoval 😅

Sranda je, že ako mu nosím obed, oni majú oddych a sa mi už 2x stalo, že nikde nikto tak som šla do triedy on tam ležkal zakrytý dekou videl ma, ale nedovolil si postaviť sa a pekne ležal dalej... môj hyper roderiček 🙂

magimary
26. okt 2011

@alaska28 wow!!!! 😵 😎 😵
úžasný roderik (ad záver príspevku)...

hej, tak to s tým očkovaním beriem aj ja...že to sú také "boje" mimo nás...
každopádne nás čaká očkovanie o mesiac cca... 😝

ad to puzzle-vidíš! to ma ani vo sne nenapadlo... možno na tom fakt niečo bude,
lebo fakt je, že Tady to cvičí už dlho a vôbec mu to nejde... 😕
inak, myslela som toto:

maruskaaa
26. okt 2011

@magimary toto musim otestovat, ze ako to moj robi, ci podla obsahu alebo podla vyrezu....

anka912
26. okt 2011

@magimary také obrázky mám urobené aj ja, aj geo tvary, aj hviezdu, domček, slniečko apod. a zo začiatku s tým mal veľké problémy a to má o 5 viac! Práve vtedy mi vravela psych.- som sa sťažovala, že to je tá porucha syntézy, typická pre autíkov, že on si z tých výrezov nevie predstaviť obrázok a preto nevie ako spojiť. Sem.tam to cvičíme a už to ide lepšie, už tie obrázky pozná.
Sisstin presne to písala, že taký test má tá dr. v Čechách, že má puzzle nejakú rodinu, kde tie skladačky sa môžu zložiť- pasujú l sebe aj podľa tvaru aj podľa významu. Autík dá podľa tvaru, nepozerá na celý obrázok, deti len s dys. dajú podľa obrázku. Asi si pamätáš, že?
To isté je asi pri problémoch s čítaním, si myslím

alaska28
26. okt 2011

magi presne toto máme aj my, kupovala som to nedávno 🙂 už je vo fáze, že je to moc ľahké a nebaví ho to, no verím, že v T.veku by to vôbec nedal.. mám niekde foto kde prvý raz spravil také zvieratká ale z 3 článkov a to viemm ako som sa tešila. Myslím, že mal 4 roky určite ak nie viac a vtedy už puzzloval aj 30 dielne puzzle. a dokonca ako som písala aj rubovo.. jemu vôbec nešlo o obrázok on vnímal tie výrezy ako do seba zapadajú.
magi musím ťa niekedy prísť navštíviť sa mi páči čo všetko máte doma, myslím, že u vás by sa rod možno zabavil on má rád takéto rôzne rozvojové hračky,. aj ked neviem lebo poslednú dobu je to hrozné a u lucky len búchal vkladačkami .. a potom zvukovky má rád.. len neviem či by nás prežili ostatní chlapci 🙂 a či by prežil rod. on teraz hlavne tú vodu by furt chcel to je otras s ním ešte aj kaluže ked vidí musí tú vodu nabrať do kýblikov a niekde vyliať do kanála.. takto upratuje naše ulice :D stále sa neviem donútiť nafotiť nejaké naše hračky na predaj či by niekto nechcel mi to tu zavadzia...

alaska28
26. okt 2011

magi takéto zvieratká sme mali a takto si z nich tvoril 🙂 a to mal 5 rokov, ale viem, že nejak v tomto čase to aj naučil sa skladať. A dnes by zložil aj bezvýrezový zložitejší obrázok. Máme z piktíka a tam čo je xylofón tak ten zložil už dávno a aj šarkana s pomocou (to prvé zložil hned) a toho šarkana a xylofón mal problém složiť aj bratranec veľmi nadaný.. Takže v tomto si myslím, že je Rod možno aj nad úroveň veku (škoda, že to je takmer jediné :DD) ale v tých 3-4 rokoch toto vôbec ešte nechápal.. Skús mu rozstrihnúť a zalaminovať nejaké foto točov 🙂 niečo čo ho motivuje. A daj to na sucháče na zalaminovaný list.. možno mu to pôjde lepšie a hore nad to daj foto zmenšené toho obrázku čo má skladať...

anka912
26. okt 2011

@alaska28 pofoť, pofoť, ja by som si kúpila od teba aj nejaké tie rozvojové hračky-zošity apod.

llulla
26. okt 2011

@maruskaaa nad mineralkami som rozmyslala,dakujem za radu,to bude asi ta najschodnejsia moznost.

@alaska28 jeeej,to je zlate,ze lezi a nedovoli sa postavit 🙂 😵Sikulko je to,s tym ukazovanim je to superked si to vsimaju aj ucitelky 🙂
Ja viem,ze NCMB neodporuca ziadne "tabletkove" vitaminy,ani mineraly,ani Ca,ale lepsie ho doplnat,ako riskovat u rastuceho dietata jeho akutny nedostatok.Vacsinou je uvapnik uz spojeny s horcikom a zinkom,musia byt v nejakom pomere,samotny vapnik by som nedavala.Lebo vazne som to ratala a mimo mineralok do neho nie som schopna dostat ani minimalne odporucane mnozstvo Ca,mna to vcera nejak napadlo,na intre sme uz vyse 2 mesiace a skoro ziaden vapnik nemal,tak ked som to ratala,zlakla som sa.Skusime to s mineralkami,ak by vypil napr.Korytnice -1l denne,tak by to bolo ok,ostatne by mal zo stravy 🙂
S tym vplyvom ockovania s tebou uplne suhlasim.Ja si myslim,ze geneticka predizpozicia musi byt,ale ockovanie (a iste aj ine veci) je ten starter.V minulosti boli z tych ludi samotari a cudaci a dnes je coraz viac autistov.A najlepsie je,ze tie vyskumy o autizme sponzoruju farmaceuticke spolocnosti 😀

@magimary ja som prave vcera objednavala take obrazky,ale len polene-z dvoch casti.Su to hlavy zvierat a je ich vela,tak som zvedava,ci to drobec da.Zo styroch by to iste nedal,to je tazke.

lucka261177
27. okt 2011

@magimary moja zlata uplne ta chapem ja uz som sa aj divila ze ako to ty robis ze si stale taka oprimisticky naladena pri tolkych detoch.ze sa nikdy nestazujes o tom uplne malom babatko ani nehovoris akoby to vsetko nebola obrovska praca.Mas velke pravo byt unavena a chciet mat oddych.mne staci ze samko ma jeden hysak hodinovy a hned potrebujem oddych nam ho mama vezme aj na tri dni prec mne ani dve hodiny nestacia to sa clovek ani nestihne niekam vychystat a dat si kavu.ja ti poradim iba to urobit tak ze muz ci tvoja mamina budu varovat aspon pol dna a ty sa nebudes zaujimat ci ma hysak alebo nema a on si bude musiet zvyknut pretoze v podstate aj v skolke bude bez teba a ty nebudes moct bezat zakazdym ked bude mat problem.ako vravi alaska to sa neda dlhodobo znasat.viem presne ako sa citis ta bezmocnost cokolvek mu vysvetlit ze nereaguje neposluchne a ty si na ihlach kedy bude zase hysak to napatie je neznesitelne.ja keby som samka nemohla dat mame som tiez na AD a to nieje ani zdaleka taky narocny ako tady.ty potrebujed oddych pre seba radost aj nejaku malickost si dopriat hmotnu 😉 sex je tiez dobry liek 😉 vyrobi endorfiniky 🙂

lucka261177
27. okt 2011

@magimary s tou skolkou mam zmiesane pocity kedze J.odporucila beznu skolku a to aj mne pripada ako najlepsie riesenie pre samka.aj ked teda neznie to zle lebo tym smerom k vam by sa mi lepsie chodilo.my premyslame zeby muz chodil autobusom do prace a ja by som maleho vozila.len sa musim este naucit 😝 no ale na ten smer do BA nemam vobec chut ho vozit.zabite hodiny v aute.no ale uvidime ako sa samko bude posuvat vo vyvine a tomu vsetko podriadime.vcera som kupila primo logiko tabulku plus ulohy pre 3 rocne deti.podla mna je to ale strasne tazke to musi byt dieta ok uplne.ziadne vyvinove zaostavania.to je fakt takze.takze budem do toho vyrabat nejake jednoduche.nech si to osvoji najprv.inak cvicime na suchych zipsoch kazdy den takych 40 minut a vsimla som si ze on ma nepociva co mu vravim ze travicka patri k zahradke okno k domu a podobne on to tri krati urobil s mojou pomocou a teraz uz si to vizualne pamata a nasuka to tam bez akehokolvek premyslania.ked mu chcem veci vysvetlovat sedi sice dalej na mieste ale nepocuva ma.kuka do blba len nech to uz skonci a dostane keksik.ulohy musia byt velmi zaujimave aby tomu venoval pozornost a musim ho velmi chvalit to ho tesi.co je teda dobre ze tu chvalu berie pozitivne.takze napady na vyrobu primo logico ma niekto?sem s nimi 🙂

lucka261177
27. okt 2011

ozaaaaaaaaj som zabudla.baby ake je ockovanie v troch rokoch?lebo ja som sa pytala doktorky a ona ze nic neni 😒 ale ja vsade pocuvam ze nieco je.zeby sama uznala ze ho nieje dobre ockovat?hmmm

kaja73
27. okt 2011

@lucka261177 Pokial viem tak ozaj žiadne nie je-este pred par rokmi bolo-teraz je až v 6 roku preockovanie to na hexu-ale už s inou vakcinou-nie 6 valentnou,ale myslim 4 valentnou -nie je tam asi hemofilus influenze B a hepat.B-ostane tam je.
Ked bola DI-TE-PER ka tak ta sa davala aj v 3 roku-ale tatu vakcinu nahradila hexa a potom v 6 roku ta 4 valentna- neviem jej nazov.

magimary
27. okt 2011

@lucka261177 nie, neočkuje sa...
ja som si to pomýlila s "trojročnou" prehliadkou dieťatka v poradni u pediatra 😉

a s mojou únavou to nebude až také dramatické...rozdýchame, rozchodíme a ideme ďalej, no nie? 😉
veď čo by krpčekovia bez nás robili?! 🙂 , ale samozrejme, že všetci máme svoje limity a musíme ich odhaľovať a makať na nich, že jo? 😉
s tou škôlkou, OK...aj ja to mám také nerozhodné...ale ako možnosť je to pre mňa rozhodne zaujímavé 😉

inak som včera večer zase celý strihala, laminovala a zase vystrihovala a urobila som si novú zásobu na nové cvičenia 🙂 ...sa teším...som to tu mala včera ako na tvorivých dielňach... 😅 (viď druhá foto)...

no a veru, alaska, pofoť a pokúpime...k rásne, ako je R. tvorivý... 🙂 a niekedy dohodneme stretnutie...
keď bude optimálna klíma 😉

no a toto sú zase naše dnešné:

magimary
27. okt 2011

ľudkovia, inak na tých fotkách to teda nie je vidno, ale tie nové úlohy boli dnes pre Tadyka fakt ťažké...on ešte vôbec nechápe (ale že totálne!) logické radenie pravidelne sa striedajúcich farieb (je to preňho ešte skoro asi)...myslela som si, že ho to zaujme (keďže ho farby celkovo zaujímajú), ale nie...nechápe to vôbec.. a pri tom krájaní "ovocia" bol ako malý fidlikantík na streche...šermoval, šermoval s "nožíkom" a netušil, že to je krájanie ako v skutočnosti...vôbec sa mu to nespojilo...pritom mňa vidí krájať bežne... 😅
ale triedenie fazuliek ho dostalo 😎 , to sa mu páčilo, aj ho to bavilo, aj to správne "dal"...
na to je fakt macher 🙂

ale včera som si už pripravila (nalaminovala) ovocie a ideme "cvičiť" ovocia, zeleninu...nech sa môžeme nejako odpichnúť k pestrejšiemu, inému stravovaniu

a začína sa "pohrávať" s číslami...myslím, že to bude ďalšia budúca mánia... zatiaľ teda nechápe obsahu, ale páči sa mu opakovať rátanie, radenie čísel, ako idú za sebou... 😉

anka912
27. okt 2011

@magimary Keby som tak mohla sem tam využiť tvoj hračkový park 😀

to jedlo, ktoré sa krája, mali v M. špeciškôlke, kedysi ho tam zaujalo, ale už neviem, koľko sa s tým vyhral.
My najnovšie skúšame krájanie naživo, na jablkách, on chce jablká, ale len nakrájané na plátky. Tak mi stále prinesie nôž a jablko, keď ho chce. Tak minule sme začali skúšať spolu, samozrejme som mu ruku pridržovala, ale má problém pritlačiť, on len tak šúcha hore dole ako sláčikom 😀

magimary
27. okt 2011

@anka912 ak by si to chcela, tak si to môžeme požičať 😉
myslím toto ovocie (u nás asi hudba budúcnosti, práve som si pozerala dnešné videjko, ktoré sa už sťahuje, a teda ovocko na krájanie má zjavne ešte času dosť 😅 )...
ak by mužík išiel domov (teraz cez sviatky, má tam ísť na drevo), tak by ti to priniesol... 😉

inak, to nám kúpila švagrinka u vás v PE 🙂

maruskaaa
27. okt 2011

@lucka261177 co ja viem, tak nie je nic v 3 rokoch, aj ja som to riesila s pediatrickou a povedala ze sa cosi zrusilo a ze uz netreba.

maruskaaa
27. okt 2011

@lucka261177 aj ja mam presne ten pocit, ze aj andrej si vela veci nepamata podla vyznamu ale vizualne..a on zase neche nove, som mu dnes rano pustila detsky kutik 4 a vobec to nechcel robit...chcel sa vratit na 5ku, aj si to vypol a zapol vsetko sam

lucka261177
27. okt 2011

@maruskaaa 😀 😀 😀 to iste mame aj my ani 4 ani 3 vobec nechcel a casom nechcel ani 5 my teraz ficime na to hraveuceni.cz tam sa pohybuje lepsie ako ja.vcera dokonca doplnal tienove pexeso ze jednou rukov drzal lavy klik na mysi a druhou tahal po ploche do toho tiena.akoze ja viem ze mne tu rastie buduci ITak 😀on bude 6 rocny programovat takymto tempom 😀tu radost co on ma pri tom v ockach a zaroven to sustredenie.on vie co ma robit ked sa srtanka zasekne on je uplne bombovy v tom.ja cakam na to zle obdobie co vsetky spominate lebo my mame strasne dobre praveze tak uz viem ze dlho dobre nebude 😀 😀

maruskaaa
27. okt 2011

@lucka261177 no vidis, ten zachvilu bude banky hakovat 🙂)

aj andrej sa to uz naucil s tym tahanim, aj na notebooku to zvlada...

preto vravim, ze u nas dotykovy displej ani az tak netreba...

maruskaaa
27. okt 2011

@lucka261177 inak ja ho este chcem nalomit na tu 4ku aspon, lebo tam je aj ovocie a zelenina a casti tvare a pod...plus zvieracie rodiny..

Plus mam esteaj slabikar na cd, aby sme aj po slovensky veci do neho dostavali..

zvierata uz mame v malicku 🙂 uz tam robi vsetky ulohy, aj tu skolicku, len tomu moc nerozumie, ze napr. ukazte vsetky zvierata s dvomi nohami...

maruskaaa
27. okt 2011

@magimary mne je zas jasne, ze andrej nebude mat o zelenine a ovoci ani paru, kedze je len baby a detsku vyzivu...to bude pre neho ako uplna novinka, ze aj take je 🙂

ale tiez toto mam teraz na plane dalej

magimary
27. okt 2011

@maruskaaa no, náš nemá tiež ani páru-ani o ovocí, ani o zelenine... 😝
preto to ideme skúšať 😉

bianka1
27. okt 2011

caute baby dnes som bola u detskej a ona mi povedala že diagnozu klinický psycholog nemôže určiť 😕 že len psychiater ..a že autizmus sa nedá bez hospitakizácie určiť..normálne som vytočená 😠