Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

smardik
4. nov 2011

@nensyke jsou právě krásné a má jich hromadu tak se ptám, chci další pro Tomáška, dělám to teda s oběma ale prioritní je Tom

ygreen
4. nov 2011

@smardik máte s kartičkama úspěch? To je super. U nás s gestama nic moc, Tobiáš začal opakovat a dělá to raději než gesta. Ale tím jsme se komunikaci nijak nepřiblížili 😖 nějak nevím jak na něj. Jak s Tomáškem s kartičkama pracuješ???

smardik
4. nov 2011

@ygreen my máme kartičky na učení věcí co je co, ne jako náhradní komunikaci. ale už se stalo že jsem po něm chtěla hrnek tak šel pro svůj, chci po něm lžičku tak mi ji dá a hned mi řekne že chce ham ham. ale fakt to máme na to učení pasivní slovní zásoby, ale máme jich málo tak chci víc - i třeba zvířata, dopravdní prostředky tak nějak vše,to děláme totiž nejčastěji

ygreen
4. nov 2011

@andreabe Tobís se pěkně loupe a ta receptivní dysfázka je fakt vidět a už se odlišuje od PAS. Má typické projevy receptivního dysfatika. A přesně jak dělá pokroky je to jasnější a jasnější 😉 já už z PAS strach fakt nemám, on už má problém jen v té komunikaci, už ani neignoruje, zdraví už hezky sám od sebe, takže príma. Je úslužný, snaží se mi vyhovět jak jen může, ale to porozumění je špatný. Řekla bych že Tobiáš by mohl být jasným modelem pro popis těžšího receptivního dysfatika.

ygreen
4. nov 2011

@smardik aha, tak to jo, to mi už ani tak moc nepotřebujeme,to on mi základním věcem rozumí. my potřebujeme nějak zmáknout tu komunikaci.

smardik
4. nov 2011

@ygreen u nás komunikacce rukama nohama, ukazováním

andreabe
4. nov 2011

@ygreen tak to je super! som zvedava, ci sa splni prognoza a v skole uz nebude poznat rodiel medzi rovesnikmi 😉 to by som aj ja potrebovala, mat taku viziu, by som uz len odratavala dni 😵

u nas zatial pohoda, teraz malemu cistime rec a zelpsujeme porozumenie, dala som sa na aba terapiu, tak makame a maly je urcite lepsie ako v lete napr. aj porozumenie ide dopredu, ale musela som ho vsetko ucit z karticiek ako smardik,len som mu znich musela vytvorit knizku, ako obal som skopirovala prvu stranu jeho oblubenej knizky a zozral mi to 🙂 . A uz vie co je zaba, motyl, chladnicka, nakrcnik atd..ked mu poviem, otvor chladnicku, zhasni svetlo, potom ti dam baterku a pod, tak uz rozumie, ale vsetko ho to musim ucit, samo od seba ide iba malo veci 😝

anka912
4. nov 2011

@smardik a čo tak kúpiť obyčajné pexesá- zvieratá, dopravné prostriedky, hygiena atď., v papierníctve je toho kopec a netreba ani tlačiť a sú hneď na tvrdom papieri a potom sa dajú zalaminovať. Potom sa dá s nimi aj hrať, že hľadať po dva rovnaké atď.
V tejto diskusii už viac krát baby dávali aj linky na rôzne obrázky a piktogramy

smardik
4. nov 2011

@anka912 to by taky šlo, jen musím vyrazit někde do pořádného papirnictví, koukala jsem u nás a samý krteček, gormiti či co to bylo, prostě ty moderní ale dopravní prostředky a zvířata-fakt ty základní jako slepice, koza, prase jsem nenašla. mám dřevěné pexeso ale to takový úspěch nemá, kartičky jsou kartičky

já tu právě moc nechodím tak odkazy nesleduju, ted jsem si všimla těch fotek že je na nich hromada kartiček tak proto se ptám

anka912
4. nov 2011

@lucka261177 to čo píšeš o tých úlohách, tak to je aj môj dlhoročný problém, že neviem, čo malého učiť, aké úlohy mu vymýšľať. Keď máš normo dieťa, tak mu kúpiš pracovné zošity z knihkupectva, je ich tisíc a môže sa hrať, učiť. Potom v škole má predmety, plány, pomôcky. Ale pre môjho je máločo vhodné, jednak tými poruchami vnímania a bohužiaľ aj intelektu, aj keď to sa najťažšie pripúšťa. Ja si to už viem pripustiť, že keď nezvládne veci- úlohy, čo deti jeho veku a aj trocha menšie, že musí byť problém aj v intelekte, nielen v dys poruchách alebo pozornosti.
A ešte postupom času prídeš k tomu, že dobre naučím ho tvary, farby, smery, postupnosti a čo ďalej? A čo ho učiť skôr, čo neskôr, ako je to vhodné? Keď ho učíš niečo, čo sa tebe zdá ľahké a on to nevie, tak sa akurát frustruje a odmieta pracovať.
Chodila som preto aj po rôznych špec. pedagogičkách, aj mi dali pár vecí, ale hlavne som dostala radu- naučiť ho pracovať pri stolčeku!!!! Akoby som sa o to nepokúšala už 4 roky.

anka912
4. nov 2011

@smardik ja mám našťastie veľa vecí ešte po starších babách, aj také fajn pexesá, také reálne zvieratká, predmety, lebo niekedy sa tie veci na seba podobajú len s dávkou fantázie.
Skúsim popozerať spätne, čo sem dávali linky a keď obajvím, tak to prekopírujem znova, len trocha trpezlivosti, dobre?
Minule som dokonca musela kúpiť aj mojej psych. jedno pexeso, fakt krásne- na farby a tvary, tak sa jej zapáčilo to moje 😀

smardik
4. nov 2011

@anka912 no jo u nás je starší Tom tak zatím nemám a fakt co jsem se dívala u nás v papirnictví tak nic, jen jedno tam bylo a to už právě máme od sistin, ale v jiném jsem se nedívala tak možná budou

anka912
4. nov 2011

@smardik ak mi dáš do IP adresu, tak ti niečo aj pošlem ak narazím na niečo pekné

ygreen
4. nov 2011

@andreabe no Krejčířová říkala že na základce nebude vidět rozdíl NA PRVNÍ POHLED, což není úplně ono, no 😒 ale tak lepší jak drátem do oka. Hlubší porozumění bude i na základce, kor první roky slabší.

te´d třeba děláme puzzle, pak rozlišování čísel a písmen (on oka, nechci aby je uměl (což by ani nešlo)) - chci aby přiřazoval puzzle s číslem a písmenem né podle tvaru ale podle toho rozlišení písmene nebo čísla. On klasicky to skládá po paměti.
A pak si ukazujeme čerstvé ovoce a zeleninu co máme doma. A pak si to přiřazujeme k obrázkům v letáku z hypermarketu. Pak mi v letáku ukazuje na požádání potraviny.

Te´d mis em donesl leták z hračkama a strašně se rozplývá nad takovou malou autodráhou, furt mi jí ukazuje a hopsá úplně poprděnej 😀 😀 😀 😀

smardik
4. nov 2011

@ygreen u nás se taky už rozplývá nad hračkama, chci novou garáž a Tomík už si vybral sám, jen ji zajdu koupit

andreabe
4. nov 2011

@ygreen no nikde nie je pisane, ze to tak musi byt, mozno to bude aj lepsie, ako bola predpoved ,kazdopadne je ta prognoza veelmi dobra 😉
S tou drahou to mas super, aspon vies, co mu mas kupit k Vianociam! 😉

U nas doma mame len to jablko a banan, takze by sa prt naucil, nebyt karticiek 😅

ygreen
4. nov 2011

@andreabe Tobimu taky to porozumění zatím samo od sebe moc nejde kupředu. Ale dělá celkově pokroky - tak jako v normálním životě. Každý mi to říká od babiček, tchánovců, kamarádek. Je přítulnej, milej, srdečnej, hezky si hraje s dětma, i s prarodičema, přinese, donese, odnese, poslechne. Klidně ho můžu nechat u tchánovců hlídat i přes noc - on nereaguje na změny nijak, bere je v pohodě tak jak jsou - že třeba usne u sebe v posteli a rános e probudí u dědečka, kde nikdy nespal. Pohoda. A přesto že se s ním vidí jen tak na víkend jednou za měsíc, klidně se s ním rukama, nohama domluví. On se neverbálně vyjádří v pohodě (ale nemyslím gesta, to on moc nedělá).
Jde mu ledacos vysvětlit. Třeba zhasni tady, vedle (ukážu) rozsviť. krásně se zorientoval v x vypínačích které doma máme. Ona s ním jako není nějak extra práce - je takový, že třeba večer jde do postele, vyčístíme si zuby, vykaká se, vyčurá jde do postele, lehne si a podle toho jestli je unavený nebo ne si ještě rozsvítí lampičku a prohlíží si knížky, děsně je komentuje nebo jde hned spát, jak chce.
Posledních pár dní i hezky spolupracuje - chce dělat puzzle, sedíme u stolu a stavíme a je v pohodě. Chce čím dál víc řízené hraní a společnost. Hraje si hodně i se ségrou, uzpůsobuje se jí, nechává jí i náskok když je menší. je fakt príma.

Teď ale čekám vyjádření z jeslí, zda ho přijmou. Krejčířová doporučila kolektiv a tohle bylo jediné. Soukromé jesle pro děti do 4 let. Ale chtěla bych max do září a pak aby šel do jejich školky, kde jsou sice normální děti,a le je jich jen 15. A Tobís se má učit hlavně nápodobu tak má jít mezi standarty. Je to křesťanské rodinné zařízení, tak snad tam bude spokojenej.

ygreen
4. nov 2011

@andreabe tak od toho srpna, kdy sdílí pozornost chce pořád něco - ale on mi to spíš ukazuje a je šťastnej když se začnu rozplývat 😀

jako já doufám, u Tobiho je fajn, že je v ledasčem trpělivej a že má díky bohu normální IQ, takže ta budoucnost snad bude fajn. Pevně tomu věřím, já rpostě Tobiho beru jako normální dítě, takovej opožděnej, moc nerozumí, ale normální píďa, kterej bude úplně okey, ale trochu to potrvá.

každopádně do něj tlačim Eye Q a nemůžu říct, zda to působí nebo ne, ale každopádně je ochotnější spolupracovat a má chuť pracovat. Ale Logico ho nebaví, nejde mu moc posouvat ty čudle.

smardik
4. nov 2011

@andreabe vím tuhle chce chodí mi ji pořád ukazovat a pořád ukazuje i na počítač at mu ji a vláčky, to je jen ukáže na počítač a šš a pak na mě 🙂 a vláčky chce a bude maximálně spokojený 🙂 ještě dostane další mašinku z mašinky Tomáše, z toho je celý unešený

smardik
4. nov 2011

@andreabe a jinak jsme a budeme na tom podobně, všechno ho budeme muset učit. ale naštěstí mu to nevadí a fakt ty kartičky ho baví, když jsme začínali nezvládal ani 2 a ted jich dávám 9 (3x3) a fakt mu to jde 🙂 takže to je dobré, že je to dítě které se chce učit. Co teda pořád ignoruje jsou vkládačky to ho nebaví ale nevadí. Hlavně že ho baví knížky s těmi taky děláme dost, ted ho začlo bavit i kreslení-už jsme kreslili i temperama, na vánoce dostanou prstové barvy

valika_val
4. nov 2011

@ygreen kedy zacal tobik zdielat pozornost? kolko mal?
moj teo sice uz zdiela, ale len velmi malo. ukazovat ukazuje, cuduje sa, nadchyna, ale nepodeli sa so mnou, vonku akokeby nemal cas sa na mna pozriet. aj dnes na ihrisku, ukazoval kade tade, furt som nevedela, na co sa pozera - chcela som mu to okomentovat - ale on na mna nepozrel, nebola som zaujimavejsia nez vsetko to okolo neho 🙂 a este sa mu stava, ze ked ho nieco zaujme, tak sa zapozera, uplne vypne a nic okolo neho neexistuje. ked sa mu nieco paci, alebo je to nove. no a potom pridem az k nemu, musim nim zatriast a tak sa zlakne, chudak, ze az vyskoci! no nechapem...

no a ako ste dospeli k receptivnej dysfazke?
ja o vas viem velmi malo, dovolim si povedat, ze NIC 😀 tak ak by sa ti chcelo, napis mi... aj tobi mal auti prejavy? ako to bolo od zaciatku?
(u nas ked to nebude autizmus, tak si dovolim povedat, ze asi RD, lebo porozumenie ma mlady ubohe.)

@smardik jeeej, tak u vas karticky? no super, ze sa chytil. a u vas je to dve muchy jednou ranou, nie? aj honzika to bavi, predpokladam. honzik ma tu rec ok?

@nensyke, chvalim muza, ze je taky sikovny. a uprimne zavidim, ze ste na GAPS, ale cim viac vas bude, tym viac sa budem hanbit a tym skor sa k tomu dostaneme 😀

@magimary 50€ za bezlepkove veci? uuuu, tak to mate predpokladam na dlho... no ja len dufam, ze tady bude ten chlieb jest, lebo vsetky co poznam su neuveritelne nechutne, fakt. bez chuti, hnusnej konzistencie, bud suche alebo drobive, aj ked na pohlad vyzeraju uzasne chutne. ale opak je pravdou :( ale videla som na fotke aj nejaku muku, tak to by bolo hadam aj trochen lepsie.

@andreabe no premyslam, ze ktora odbornicka teda bude mat pravdu... je to zaujimave, ze sa tak nezhodli v diagnoze, aj ked - ako pises - je to jedno. ale uvidime o par rokov, ze "kto je tu najvacsi odbornik" 🙂

@anka912 na margo tvojho vtipneho zazitku: 😀 je to chlap, nezaprie sa! 😀 😀 😀

valika_val
4. nov 2011

@smardik jeeej, to je nadherne!!! hod aj link, ked sa niekde na webe nachadza, dik!

andreabe
4. nov 2011

@ygreen ked je IQ v poriadku, tak ide vsetko lahsie, to sa potom vsetko rychlo nauci a je to velka deviza 😉
mne maleho vcera jeho ucitelka velmi chvalila, ze ma uz celkom dobre porozumenie 😅 ono tie naucene veci fakt dobre ovlada, no vsetko nove ho musim poctivo ucit. Skusala som ho naucit, aby otvoril chladnicku a podal mi odtial papriku, tak ju len otvoril, papriku este nepozna, ale ked som mu povedala, otvor chladnicku a podaj jogurt, tak ten podal. Takze ja ho fakt musim ucit kazdu jednu potravinu, cinnost, predmet, no na gulku 😝 Ale tiez teraz akoby dozrieval, tak mu ide to ucenie ovela rychlejsie, tak uz len vydrzat

andreabe
4. nov 2011

@smardik tak ta draha je perfektna, to by sa L.tiez strasne pacilo, odkial to je? A vlacik Tomas je u nas tiez in 😉

smardik
4. nov 2011

@valika_val je právě úžasná a jde k ní připojit i vláčkodráha kterou doma máme a má velký úspěch 🙂 určitě na vánoce bude, jen teda stojí 1 300 ☹ link hodím není problém ale všechno jsou to české stránky

ygreen
4. nov 2011

@andreabe tak u nás to samý, každou jednu věc. hele a co malej, ty léky na psychiku mu pomohly?

@valika_val skoč spíš na téma maminky nestandartních dětí, ať to tady nezaplácávám, ale rychle

sdílet ukázkově začal po třetím roce, jako ukazoval a tak, ale nepotřeboval odezvu. měl několik auti rysů, hlavně občas ignoroval lidi.
Mě se vzbudila malá tak musim frčet. ale na nestandartních maminách vše najdeš.

Ale co je super, je že třeba na hřišti si vyleze na skluzavku a mává mi, chce abych se koukala a pak sjede. To dřív nedělal.

smardik
4. nov 2011

@andreabe @valika_val dráha je např. tady
http://www.rumburak.cz/garaz-tripodlazni-[id-B9...
http://www.mamanek.cz/drevene-hracky-domecky/dr...
http://www.mikifun.cz/cz/menu/278/sortiment/hra...
http://www.mall.cz/hracky-garaze/woody-garaz-tr...

mají ji i v pompu - 1299 ale to nevím zda s doplnky nebo bez, protože i na netu někde prodávají jen garáž a někde má doplnky-panáčci,auto

valika_val
4. nov 2011

fiha! akoze cena je fakt vysoka, ale ked ja som zamilovana do takych hraciek, tak kebyze tolko mam, tak za to tolko aj dam! 😀

smardik
4. nov 2011

jo cena je dost ale koupím ji, vím že ji maximálně využijeme. já jim raději koupím 2 pořádné hračky a konec, než víc blbostí

andreabe
4. nov 2011

@ygreen no ja som na psychiku nic nedavala 😀 to si si ma asi s niekym zmylila,davam iba c-vitamin, b-ko a fosfoser memory na pamet, ktory docela zabera, ziaden zazrak, ale lepsie to je 😉