Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
4. nov 2011

zbadá... 😝

anka912
4. nov 2011

@magimary možno ho fakt tak dobre šteklia v krku ako písal kedysi michal 😀
@nensyke ja ťa chcem tiež utešiť, môj zase vo veku 3 rokov bol úplne nevzdelávateľný, len videl že by mal sedieť pri stole a niečo robiť a už s krikom utekal.
Čo ho ale bavilo, vyskúšaj, bolo zapichovanie malých cuplíčkov do dierok, mali sme takú cestovnú hru - lode a míny, či jak sa volá a tam zapichol 100 cuplíčkov na jeden raz a ako sa vedel sústrediť.
Alebo začni len s tým, že mu vysypeš krabicu niečoho, lega, kociek alebo fazuliek a on ich musí všetky uložiť naspäť. Alebo mu zmiešaj veľké bloky- duplo a malé lego a nech vytriedi podľa veľkosti.

magimary
4. nov 2011

@anka912 no, to si aj ja stále oopakujem, aj mužovi som to dnes tak prezentovala, že jeho to asi príjemne šteklí v krku, ako to chvíľu fungovalo aj u @michalrosky 😨 😅 😕
na to sa ma mužík opýtal, že koľko to držalo jeho?
ja že ale dva týždne... 😅

a presne s tými tipmi na úlohy pre Dadka-maximálny súhlas!

wandah
5. nov 2011

@lucka261177 ahojte baby, ja vôbec nemôžem spať, ideme na rediagnostiku k J. 20.12. tak dovtedy budem na prášky, ale je to jedno čo dostaneme, Oli pekne napreduje a to je hlavné...krásne všetko hovorí, včera recitoval Oli oli janko 🙂
inak čo sa týka odmena = jedna úloha. Mám kamošku ktorá využila také to minútové vajíčko na varenie, ktoré zazvoní podľa toho koľko minút natiahneš. Malého to motivovalo, vždy zazvonilo keď dorobil úlohu - najprv dávala len 1 min aby zazvonilo po jednej úlohe. No a potom predlžovala že zazvonilo až po 2 minútach po dvoch spravených úlohách a tak. Malý na tom pekne fičal, dopracovali sa až k 30 min. Problém je, že musíš vedieť koľko mu ktorá úloha trvá aby si to zvonenie vedela na začiatku správne načasovať k skončeniu jednej úlohy. No a problém je aj to, ak by bol Samko citlivý práve na tento zvuk. Ale možno pomôže. Ide o to že žiadny keksík a predlžuješ postupne čas na plnenie úloh...

nensyke
5. nov 2011

@valika_val ahoj, tak on sa nám nezdal od 1,5. Aj doktorovi som hovorila že je iný. On že ešte mám čas, je malý, je zdvojiček preto je taký. Potom ked mal dva roky tak som stále doktora upozornila, že sa mi ten malý nezdá. On najprv myslel že malý nepočije a poslal nás na BERA vyšetrenie,tam mal všetko poriadku. Tiež trvalo ked nás tam prijali 4 mesiace. Niečo strašné. Potom nás poslal psychologičke už ked ma dva roky a 3 mesiace no a vtedy prišla tá šokujúca správa že podla dr.J má príznaky autizmu.

nensyke
5. nov 2011

@anka912 ahoj, tak do škatule rád dáva veci, a to aj obe ruky používa ale sa mi to zdá už pre neho lahká úloha. To lego vyskúšam. Možno že to pojde. A tie cuplíky si asi vypítam na vianoce.

nensyke
5. nov 2011

@valika_val teraz tam chodím každý mesiac k nej....

nensyke
5. nov 2011

@anka912 ale ja som to zle písala, on to neuloží naspet ale len to tam nahádze. ☹

valika_val
5. nov 2011

@nensyke takze vy ste sa k psychologicke dostali hned k Dr. J? alebo ste predtym boli u nejakej inej?

nensyke
5. nov 2011

@valika_val nie hned k nej, lebo oni su v jednej bude aj náš neurlog sídli v tom istom bude len na poschodie a ona v suterene má ambulanciu. Že vraj tam je aj dobrá sukromná logopedička, presne na takéto deti je špecializovaná, asi od decembra sa prihlásim k nej. Len tuším hodina u nej stojí 12 eur. Ale čo už.Asi manžel bude musiet prestat fajčit. 😉

arnika1
5. nov 2011

@valika_val ahoj, som rada, že ťa vidím. Budem držať palce na vyšetrení, ale určite sa nemáš čoho bát. Inak som tu len náhodou, tak raz za týždeň pozrem poslednú stranu 😅 , tak mám na teba šťastie

nensyke
5. nov 2011

@nensyke no to je strašne ako píšem , gramatika 5, pravopis 5.

arnika1
5. nov 2011

@wandah to bolo pre teba a poslala som to Valike 😅

valika_val
5. nov 2011

@arnika1 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no parada. a ja som ti uz kajucnu IP poslala, ze si ta nepamatam nejak 😀 😀 😀

@nensyke madarskym prizvukom pises, nevadi, kazdy rozumie 😉

nensyke
5. nov 2011

@valika_val dik, snažím sa..... 😉

nensyke
5. nov 2011

Rada by som išla ale neviem či malý vydržia.

nensyke
5. nov 2011

Tak toto je tiež zaujímavé, našla som to na babybazáre . Drevená náučná skladačka.

anka912
5. nov 2011

baby, hodím to sem lebo už som v koncoch. Neviete náhodou poradiť, či malé OZ, tak 6 členov musí mať volené predsedníctvo, alebo stačí len zvolený predseda a revízor. A tiež či revízor môže byť členom predstavenstva???
Viem, že @sisstin niečo nedávno zakladala, tak by možno mohla poradiť???

sisstin
6. nov 2011

@anka912 u nás na založení O.S. stačí tři lidi 😉

anka912
6. nov 2011

@sisstin mne ide o to, či to OZ musí mať celé predstavenstvo- to sú aspoň 3 ľudia, alebo stačí ak má len zvoleného presedu- štatutára. Neviem nikde nájsť nejaký zákon, ktorý by to ustanovoval. Teda je zákon o OZ, ale tam to nie je špecifikované. U nás sú ale asi aj iné zákony ako u vás.

sisstin
6. nov 2011

@anka912 no ono to fakt bude v každé zemi jinak 😕 tady to představenstvo být musí a musí se min. jednou za rok sejít valná hromada 😉

tin007
6. nov 2011

@anka912 pred par mesiacmi som robila stanovy OZ, takze viem, ze aj male OZ musi mat volene predsednictvo, t.j. musi byt zvolane valne zhromazdenie (lebo zapisnicu z VZ spolu s prezenckou a vysledkami volby davas spolu so stanovami na MInisterstvo vnutra, aby ti potvrdilo registraciu OZ. Oni na zadnu stranu OZ daju peciatku s datumom, kedy OZ zaregistrovali, potom sa ide na stat. urad, ten prideli ICO a vystavi doklad o zaevidovani, treba ist aj na DU). Revizor by mal byt (z logiky veci) oddeleny od predsednictva. Mimochodom, staci ti na predsednictvo iba predseda a podpredseda, treba im urcit v stanovach rozsah pravomoci (napr. konanie za OZ, iba spolu, alebo zvlast, alebo kto ma ake kompetencie). Mimochodom, ak by nebolo v stanovach vsetko, co vyzaduje zakon, resp. nieco,c o je s nim v rozpore, tak ti MV vrati stanovy na doplnenie, prepracovanie atd. ale bojim sa, ze v takom pripade davas znovu ziadost a kolok 33 eur.

anka912
6. nov 2011

@tin007 ďakujem za podrobnú odpoveď. Toto OZ už vlastne funguje 5 rokov, ale bol v tom úplny chaos. Bývalý predseda odišiel, nikto iný o tom nič nevie, ani nemajú dokumenty k OZ. Dávam to do poriadku, veľa vecí mi už poradili z BA, len nevedela som ako s tým predsedníctvom, keď je tak málo členov a aj tí sú pasívní. Ja budem posielať na MV len nové stanovy na odobrenie za tie staré stratené.
Ak môžeš ešte jednú možno smiešnu otázku- stanovy majú byť niekym podpísané- predsedom alebo predsedníctvom? alebo nie?
A moc ďakujem

tin007
6. nov 2011

@anka912 ak stary predseda odisiel, musitet zvolat VZ a na nom si odhlasovat zmeny; t.j. novy predseda, podpredseda, revizor/kontrolor, ak by ste menili sidlo, aj to, pripadne zmena nazvu, mozno pridanie/ubranie cinnosti atd. Stanovy nik nepodpisuje, ale novy predseda musi podpisat zapisnicu z VZ (musi byt konane min. 1x do roka), plus si treba zvolit zapisovatela, ktory sa tiez podpise. K zapisu o VZ sa davaju prilohy (vysledok hlasovania - ci uz tajne alebo nie o novozvolenom predsednictve a kontrolorovi, prezencka ucastnikov VZ a nove stanovy, ktore VZ odhlasovalo). A toto cele sa posiela na MV (stanovy 2x, jedny ostavaju na MV, neviem ako je to s originalmi z VZ, tusim idu kopie na MV, to si treba overit). MV potvrdi peciatkou (okruhlou) suhlas so zmenami (plus dava este taku hranatu peciatku, kde je cislo podania, datum, podpis atd) a potom s tymito potvrdenymi stanovami dalej pracujes (napr. DU ak sa meni sidlo, Stat. urad, ak je zmena sidla, ci nazvu, banka, kvoli manipulacii s uctom a ine institucie, ak je to potrebne, napr. notar kvoli 2% dani), nikde nedavas original, iba kopie a original nosis k nahliadnutiu. Este taka poznamka, ak nemate stare stanovy, normalne poziadajte MV o kopiu starych (mozno zaplatite za kopirovanie par centov). Potom pozor, treba si nejako zistit, aka je podmienka konania VZ, aby to nebolo napr. min polovica clenov, lebo inak by bolo neplatne a vlastne vsetky kroky, ktore z neho vyplyvaju (aj zmena stanov, konanie za OZ atd).

anka912
6. nov 2011

@tin007 ďakujem, nejako to už vari dotiahnem do konca.

Ak budem posielať na MV nové stanovy, mám zároveň žiadať aj o kópiu starých? Budeme tie staré ešte potrebovať?
Ináč ak sa chceme potom zaregistrovať na 2%, je tam podmienka, že OZ muselo vzniknúť už v 2010 a ak my budeme mať stanovy len nové- nebude to problém?
nehnevaj sa, že mám stále otázky, v tom som úplný nováčik.

didla
7. nov 2011

ahojte dievčence, ja by som sa chcela spýtať, či náhodou neviete ako to je , ked si chcem vybaviť príspevok na nové auto, na čo má moja dcéra zozákona právo, detský autizmus a postihnutie 60%, no tak na sociálke mi dala všetky papiere, čo si má vybaviť, ale povedela nieč v zmysle, že ked nemáme auto, nomy máme, lenže manžel sa ním dopravuje dennodenne dozamestania a ja som odkázaná ju voziť iba na aute, ked nezláda situáciu v autobuse, dali mi príspevok aj na benzín, , tak ako, čo má manžel lietať na šarknovi??? prosím poradte díky

tin007
7. nov 2011

@anka912 Tie stare stanovy som ti odporucila ziadat iba ak by si ich potrebovala, aby si si ich zalozila (pre pripad, ze by si potrebovala riesit nieco spatne a musela by si si pozriet ako to bolo v tom case v stanovach). co sa tyka vzniku a registracie na 2%, to je ok, ved vy budete mat len zmenu, nie zanik a vznik. k notarke treba doniest vysledky z VZ (musi ist statutar, ktory tam bol zvoleny) aby jej bolo jasne, ze kto je opravneny konat v mene OZ, potvrdene stanovy (tie posledne, lebo ona by mala overit, ci mate medzi prijmami uvedene aj 2% dane) a potvrdenie o ico (ved si vopred zavolaj na not. urad a spytaj sa, co vsetko treba doniest). registracia na 2% stoji min 50 eur (na to sa priprav)

magimary
7. nov 2011

@didla je mi ľúto, ale v tomto ti ja neviem poradiť,
ale verím, že iné -skúsenejšie babuľky- určite áno 😉

tu sú naše dnešné cvičenia (prvýkrát aj v zošitoch 😵): 🙂

nensyke
7. nov 2011

@magimary šikovný a krásny.... 🙂