Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
10. nov 2011

ano dávam mu probiotiká aj omega 3 / to je rybi olej že?/

anka912
10. nov 2011

@nensyke myslím, že s tým ginkgom by si nič zlé neurobila, keby ho aj dávaš

didla
10. nov 2011

@maruskaaa no jasné, že dávame, aj rybí ojej a aj probiotikáá

nensyke
10. nov 2011

ten liek nepoznám, len teebokan- to je to isté. Ale ako mu to mám dávkovat....

alaska28
10. nov 2011

@sisstin teda ty si náročná :DD ako v 2.9 nevedel V. riadene NIČ!! Proste nespolupracoval len vrešťal ako pavián na terapiách o priradovaní obrázku u autistu v 2.9 to sme si fakt mohli nechať zdať :D! Okrem nadpriemerných VFA a AS nepoznám dieťa čo by to v tomto veku zvládalo.. V zvládol obrázok k obrázku až po 4 roku a to bol ešte vraj šikovný.. Potom to už šlo raketovo, puzzle, obrázky skladal, tiene, obrysy nemal problém.. Ale ten nábeh tam bol pomalý. Okolo 3.5 už vedel ako tak niečo vytriediť. A to pritom ani Krejčírová, ani Jánošíková, ani Buntová, ani neurologička ani dalšia logopédka (už neviem meno) ho nevideli na MR zhodne mi tvrdili, že je minimálne v normointelekte..

To ako je na tom teraz to netuší nikto on má MR (neurčnú) len v jednej správe z minulého roka z DSS tento rok už mu písali subnormu podľa neverbálneho testu. Max. mu píšu pásmo LMR.. (skrz reč) druhá vec sú nejaké normálne vývojové testy, tam proste akonáhle nemá k veku porozumenie a reč tak ide automaticky niekde na hranicu SMR a ŤMR o tom som si ale písala s Thorovou a tieto testy sa u autistov vôbec nemajú brať do úvahy..

Takže v tomto ja osobne mám skúsenosť, že u autíkov je ten nábeh veľmi pomalý (u MR ani nehovorím..). Oni sú obvykle práve vo veku 2-3,5 totálne mimo.. Až s nárastom porozumenia tam idú tie veci dopredu to vidím každým dňom.

A ako ma roderik posledné dni prekvapuje to nechápem... Odkedy dávam ten cod liver oil s A a D plus magnezium sulfate krém a silné probiotiká (alebo začala zaberať diéta,neviem)..
Začal krásne zdielať pozornosť, ukáže aj do dialky ked vidí niekde čo len náznak vody na obrázku, nosí mi letáky, knižky ukazuje a čaká na to slovo-pomenovanie. No a včera sme prišli do škôlky a on hned prvé mi začal ukazovať na skrinku na fotku Samka stále na Samka a koberec na tej fotky dokola a pozeral mi do očí proste niečo mi chcel strašne povedať.. A dnes zase pozeral na skrinky a na Mareka s ktorým majú riadenú striedavú hru.. A dokonca prišiel a úplne mi dal ucho k ústam aby to asi lepšie pochopil 😀 a ja musím áno roderiček to je marek.. potom je spokojný a ide dalej..

To neviem či som sem písala ale skúšala som porozumenie podobne ako Magimary napr. kde spinkáš, čím sa zakrývaš , z čoho piješ, čo svieti, kto dáva mliečko, kto vajíčka, na čom jazdíš (ukázal koníka) hrozne veľa toho bolo to som neverila!! Dnes sme skúšali nejaké priradovanie aj také významové a niektoré veci vedel, dokonca mi ukázal aj z 3 zvukov správne na telefón, to budeme teraz skúšať, mna ani nenapadlo vôbec toto trénovať, lebo on vyzeral, že nerozumie nič.. Dokonca mi odlíšil aj kde si umývaš ruky a čím si umývaš ruky.. Pani učitelka hovorila, že ju prekvapuje svojim reakciami, že sú až také neautistické miestami a že skúšala ho nejaké slová dosť tažké názvy rôznych skladkostí ktoré on nikdy nejedol, nepozná, akurát pri pexese mu to pomenúva a že dosť prekvapil.. Ak má náladu tak mi aj v ťažkej knižke kde je celá strana pokreslená nájde napr. pidi vajíčka v kurníku a pod.

Dnes zase taká reakcia pribehol k nemu pes-šteniatko najprv sa trocha zháčil ale druhý raz toho psa jemne pohladkal, úplne ako normálne dieťa.. Pred tým sa bud bál, alebo som mu ja musela povedať "pohladkaj havka".

Strašne je do toho dobrý až na chvílkové excesy :D všade ho chvália, vkuse sa usmieva je taký zlatunký, známa si všimla že má už úplne iný-čistý pohľad.. Hyperaktivita mu klesla tak o 200 percent, prestali manické záchvaty má ich len výnimočne a vždy to súvisí s trávením keď ho nafukuje, alebo mu treba kakať..

Viaceré kamošky s komunikujúcimi autíkmi mi povedali, že presne toto bolo predrečové štádium a potom začali hovoriť.. no ale nechceme sa plano nádejať :D

Možno to pre vás budú blbosti ale pre klasického detského autíka sú to veci ako hrom 🙂

mal narodky dostal takého FP psa čo hovorí a hrá pesničky a taký telefónik no úplne je z toho nadšený, stále si to púšťa spieva to po slovensky anglické pesničky čo pozná z youtube.

Lucka Andrejka býva kúsoček odo mňa 🙂 ale nás k sebe ešte nepozvala, roderik je asi postrach :DD (robím si srandu) takže ak prídeš sem s malým tak môžeme dať stretko niekde na ihrisku aj ked roderik má len jedno svoje oblúbené ešte možno tú pekníkovú by dal no tam býva poobede hodne detí a on ich teraz začína nejak kontaktovať včera skoro nasypal kýbel listov susede do kočíka a chlapcovi čo šiel po ulici začal trhať vrecko na prezuvky z ruky.. toto nikdy nerobil neviem čo sa mu stalo!

Alebo môžeme dať niekedy večer stretko bez detí.. v red café? tam chodím s kamoškami je tam super a kľud..

Ešte som zabudla, sme boli 5 dní sami, ja som nemala okrem prvého dňa kedy sa mu narušil harmonogram s ním jeden problém.. dokonca som mu prvý raz takto dlho sama varila (pred tým tie ochucovačky dokoncovačky robila babka ) a on mi všetko jedol.. inokedy daleko viac vymýšla. Začal jesť surovú papriku ktorú nejedol NIKDY v živote.. takže papá k vajíčku ráno aj večer . Inak si vylúčil dosť ovocné šťavy a ani sladké nič nechce jesť, nepije čaj s medom ale čistú vodu, takže v podstate bol normálne na intre .. vývary jedol denne.. a to sám od seba. :D takže možno ten jeho kľud bolo aj die off, lebo sa mi pýtal aj o 18,30 spať, o 20,30 odpadával.
Keď sa vrátil dedko s babkou najprv ignor to on robí ked niekoho dlhšie nevidí ale večer si ich všetkých zavolal (aj so mnou) a túlil si nás, všetci sme museli pri ňom ležať :D

jediné čo je blbé, že strašne veľa vyžaduje večer piť.. neviem či sa telo nejak detoxikuje alebo čo, lebo pije len čisté vody lenže potom sa mi každú noc dočúra :(( nevydrží a má tvrdý spánok tak to ma trocha vytáča..

Ešte k tomu Dadkovi ak má problém vytriediť reálne predmety tak obrázky mu nepôjdu na milión percent.. aby vedel priradiť obrázok k obrázku musí vedieť najprv priradiť predmet k obrázku.. Takže ja by som triedila len predmety a ak nensyke to nevie chyť jeho ruku a jeho rukou to ty rob.. On možno ani nechápe čo od neho vlastne chceš.. usudzujem podla roderika.. u toho prompt používam dosť často (mám to aj na videách tých novších na YT natočené.. U autistov je to časté, že ten prompt (podporu ruky) potrebujú, rod. sa tak učil všetko vrátane prezliekana, kebyže len stojím pri nom a hovorím mu obleč si ponožky tak to nevie doteraz, musela som uchopiť jeho ruku a robiť to ňou. Tak isto sme sa učili upratovať hračky a pod...

tak už čítam dalej a vidím, že nielen my sme boli v 3 rokoch nevzdelávatelní :D ale aj Anka s Maťkom :D
Ono jasné sú aj autíci čo v tomto veku sedia pri stole a makajú.. poznám takých, ale musia mať minimálne porozumenie na lepšej úrovni a asi aj funkčnosť. ALe z tých klasických DA-čikov je to skôr zriedkavé na to musí byť dobrá, poddajná povaha ktorá sa nechá viesť a tak trocha manipulovať, ale to teda roderik rozhodne nie je :D a asi ani Maťko, čo Anka?

Nensyke ak je tá logopédka čo vám odporučila J. dr Buntová tak neváhaj!! Ona je skvelá a ak by bola v BA tak určite k nej chodíme...

didla auto mať nemôžete ak žiadate o príspevok na motorové vozidlo :( to je priamo v zákone žial.. Veľa ludí to rieši tak, že chlap má firemné, alebo ho má prepísané na niekoho. My v čase kedy sme žiadali sme mali ex firemné a ja svokrine ale to už odchádzalo všetko na nom to by stála oprava ako nové.. takže sme ho predali za smiešnu sumu..

Inak právo.. tieto dávky sú žial nenárokové.. Nikto na ne nemá zo zákona právo a dosť to záleží na tom, či na to majú na úrade peniaze, jednotlivé úrady majú aj inú ochotu to priznávať.. Morálne právo rozhodne máte osobne si myslím, že pri DA by malo byť toto priamo v zákone.. rovnako ako komunikačné pomôcky ako iPad a pod.. ktoré sú pre naše deti ako pre vozíčkara vozík.. no nie vždy je realita taká. To ale chce aby sme žiadali a odvolávali sa a bojovali, inak na nás budú stále kašlať.. Nechápem ako je možné, že v dnešnej dobe ešte komunikačné pomôcky nie sú uvedené v zozname pomôcok!! Mmch som to zisťovala stačí aby to nejaké združenie podalo (návrh) alebo firma čo to vyrába a komisia to môže schváliť ako kompenzačnú pomôcku.. napadla ma sposa či by to nenavrhla?

Magimary vidím, že Tadúšikovi išli úlohy krásne!! Je to šikulka veliký neviem či by rod v jeho veku toto zvládal!!
Ale to ťa asi moc nepoteší čo, kedže sme na tom o dosť horšie :D

sisstin láska ja som ten tvoj link nikomu nedávala kedže som sľúbila, že nedám :D (na picasu) tak ak chceš ho pošli holkám..

Magi keby ti nešli tie úlohy na picasu dať tak mi ich skús poslať a ja to skúsim hodiť k sebe na picasu ale mám tam už veľmi obmedzenú kapacitu :( tak neviem či by sa to zmestilo.

sisstin
10. nov 2011

@alaska28 tak oni ale nemají potvrzený autismus nebo jo? 😕 V tomhle věku to klidně může být i MR a ty projevy budou poměrně podobný 😕

nensyke
10. nov 2011

@alaska28 dakujem, ešte sa chcem opítat, presne aké vitamíny dávaš malému alebo aj nejaké lieky? Ja tiež dávam probiotika, omega 3, ale dr. J mi radila aj koenzím Q10.

magimary
10. nov 2011

@alaska28 wow, tak prišla som sem a čítam tu tvoje "novinky" a mám sánku až po zem.... 😲 😨 😵
som z toho normálne vzrušená!!!!
aké pokroky! keby som to počula sprostredkovane od niekoho iného, tak ani neverím 😅 😵 😎
ja som z toho taká happy, už normálne cítim v kostiach, ako z R. za chvíľu "vypadne" prvé slovo (!)...
včera bol taký chlapec v TV, čo povedal prvé slovo ("bager") v 8 rokoch!!!!
hneď som si spomenula na R. 😵
juuuuj, ale ako vám to ja prajem!!!
Roderik do toho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😎

alaska28
11. nov 2011

@maruskaaa hej hej normálne v pekáči najlepšie vraj hlinený, ale môže byť aj sklenený. Ja inak moc variť neviem tak neviem či to je ako moriak :D našla som to na nete a strašne veľa ludí to chválilo, nikto si nesťažoval 🙂 že v tom je celý um pečenia kačice, aby sa piekla na slabom ohni a dlho.Ak máš len polku ako som mala ja, tak sa pečie asi 2hodiny.

alaska28
11. nov 2011

@maruskaaa hej hej normálne v pekáči najlepšie vraj hlinený, ale môže byť aj sklenený. Ja inak moc variť neviem tak neviem či to je ako moriak :D našla som to na nete a strašne veľa ludí to chválilo, nikto si nesťažoval 🙂 že v tom je celý um pečenia kačice, aby sa piekla na slabom ohni a dlho.Ak máš len polku ako som mala ja, tak sa pečie asi 2hodiny.

@didla ja ti neviem.... bežne to baby dávajú aj malým autíkom a v pohode, ved je to volne predajné majú to aj v DM možno zálež na dávkovaní. V ČR je len syntetický na predpis, tento prírodný u nich nie je povolený tak si to baby kupujú u nás. Ja ho nedávam lebo Roderik spí ukážkovo. (momentálne tiež sme si užili ked bol malý prebdených nocí).

alaska28
11. nov 2011

@anka912 Ja si kupujem normálne 25 metrov zo stoklasy a už som objednávala 3x len zips!! Ono sa to nezdá, ale to minieš len tak tak.. Magi prosím pekne u nás v galantérke majú meter za 10 euro!!! nenormálne niečo.!! Takže pre mna je stoklasa ultra lacná okrem toho tam majú aj iné dobré veci často akcie. Len musíš tuším nad 600 korún objednať lebo sú veľkoobchod. ALe je to úžasný obchod, promptný, ochotný spoľahlivý aj dobré hodnotenia majú od ludí. neviem si vynachváliť. A inak nieje ani sucháč ako sucháč, tie galantérkové sú také hnusné tvrdé a nedržia-odlepujú sa. Oni síce aj tieto sa stane, že sa odlepia, ale oveľa menej. Ja už brávam aj čierny ked nie je niekedy biely.

alaska28
11. nov 2011

Nensyke ja dávam cod liver oil s A a D, probio defense, magnezium sulfate (všetko z kirkmana) dá sa objednať tu www.puresto.nl pošlú až na sk, normálne prevodom v eurách a nad 100 euro by nemalo byť poštovné, alebo nejaké minimálne. Tie prípravky sú neporovnatelné! Dávala som rôzne naše a nič a tu vidím priamo efekt.. sú špec. pre autistov. Neviem či omega 3 je rybí olej podľa mna omega je vo všeličom. A v tom cod liver oil je vraj presne pomer omega 3 a 6 ako autíci potrebujú. A cenovo to nevýjde ani o moc drahšie ako tieto naše prípravky.

Sisstin-ak J. nedala nenyskinmu D dg DA, tak asi zvažuje TMR s auti rysmi (to je môj odhad podľa detí čo vídam a viem akú majú dg) tam sa práve dosť zvažuje či je primárny DA a MR len doplnok, alebo primárna TMR a autizmus len doplnok. Každopádne podľa toho čo nensyke píše tak aktuálne jej D. nie je LMR ani dysfázka to by bol na tom inak.. a u detí s DA a TMR-SMR obvykle platí to čo som napísala.. To tu nechcem písať aby som nenyske hodila do depky!!!! Pretože to ako je na tom malý teraz nič nevypovedá o tom ako na tom bude!! a zvlášť keď držia gaps!! rod bol v tom veku šikovný a pritom dnes nie je tam, kde mal byť.. Píšem to hlavne preto, že podľa mňa obrázky by ich oboch len frustrovali, prešla som tým malý reval ako pavián vôbec to nechápal, ja som vtedy nemala ponatia o nejakom postupe, že čím sa má začínať a pod a nikto mi neporadil.. tak ma to vždy demotivovalo, že som potom nemala ani silu skúšať iné veci. Odhadnúť tú úroveň je u týchto detí základ, inak to nepôjde, nebude fungovať, dieťa dostane odpor k vôbec sedeniu za stolíkom a rodič bude na nervy.. Podľa mňa to čo napísala a poradila ANka bolo reálnejšie.. To je ale môj názor, určite to môže nensyke skúsiť. Oni tie detičky s dysfázkou a normointelektom sú o dosť inde v tomto veku už. ALe autík ten sa obvykle ešte ani neprebral :D

Sisstin je super aké pokroky si ty s P dosiahla a že sa nechal namotivovať a bavilo ho učenie to je potom radosť dieťa rozvíjať. U nás to boli boje to človeka tak vyčerpáva!! A ani teraz žiadna sláva on sa najviac naučí akoby mimovolne, alebo keď on chce a niečo ho zaujíma..

Magi no ved som z toho aj paf a ani sama tomu neverím :DD aj keď my sme už mali velké progresy a potom zase regresy.. takže možno to odíde ako to prišlo.. Inak ale Rod už toho veľa v živote narozprával.. to by bolo aj k 100 slovám kebyže to zrátam aj teraz on si povie podte podte , hovoril aj také slová ako "preteká" čisté r. hlásky vie vysloviť všetky.. akurát, že on to vie akoby mimovolne a sám sa diví, že to z neho vyšlo. AKoby nemal tú schopnosť cielene niečo povedať. snaží sa otvára pusinku naprázdno ale hláska z neho nevýjde.. takže preto nikto ani nechápe, že on nehovorí, kedže s IQ na tom (asi) nie je až tak zle a ani v rečovom aparáte nie je problém ani v oromotorike.. Dnes mi ráno doniesol svoju fotku kde má asi 2 roky má na sebe pulóver zeleno-žlto pruhovaný a ukazoval mi na ten pulóver.. Neviem čo chcel počuť, či svoje meno, alebo pulóver, alebo žltú farbu... 🙂 alebo si to chcel obliecť.. no fakt neviem ale aj tak je to zlaté,že ? 🙂

Ešte k tým tričkám tiež máme magi od nás čerpala 😉 no ja mám pocit, že ludia moc nevedia wo co go. Tie anglické nápisy to im nehovorí vôbec nič to normálne vidím.. a tie české tak to už skôr zazerajú... ono skutočne čím staršie dieťa tým menej tolerancie v spoločnosti.. U 3 ročného sme nemali problém ešte ani bez trička a že to rod vedel rozbaliť..ja skôr mám ešte pocit,že ho tým nie som nevychovaný som autista tak nejak dopredu vyčlenujem a nálepkujem, pretože on máva obdobia, že nevybočuje na tom ihrisku.. takže moc mu ho ani nedávam. okrem toho teraz má bundu, takže aj tak tričko nie je vidno :(( jedna kamoška dáva malému prefotený a zväčšený ZTP preukaz na krk..

Nensyke nabudúce ten velice múdrej maminke u dr. povedz "a vy ste už koľko vychovali autistov, keď mi tu dávate rady?" !!!!! alebo ju pošli rovno do prdele, nech si vychováva tvoje dieťa.. ALebo sa mi páčilo som to tuším tu čítala ako jeden otecko povedal v obchode "na to čo mu je, je ešte dobrý"!!! treba si to vopred pripraviť čo im človek povie.. ja teda ak sú normálni tak to hned hlásim a kludne štýlom je to autista, tažko mentálne postihnutý ak kukajú nechápavo tak poviem mentálne na úrovni roka.. to asi aj preháňam, ale nech.. toto už nepochopí len človek čo má sám nejakú dg..

Nensyke

nensyke
11. nov 2011

@alaska28 dakujem za odpoved. Zaujímavé je že neurolog nám napísal lahká mentálna retardácia-retardácia reči ale ked som sa pítala dr. J tak mi nepovedala či je alebo nie je. Ale podla mna neurolog dobre napísal, lebo dr. J informuje ho ako je s malým, len podla mna to ona nechce mi to povedat. Ja si myslím že ona dávno vie čo je s malým ale neviem prečo mi to nepovie. Ked mám teda doma lahku mentálnu retardáciu pomožu aj takéto krabicové učenie? Kocky miluje ale tie skladačky ani na to nepozrie, hoci ked dáva kocky na seba mu to ide na 100% percent, a niekedy uplne vysoké spraví, pozerá na to, ani mu to nespadne ale skladačky vobec nič. Nemám k nemu mat nejaký iný prístup? Tu stránku čo si mi napísala nedá sa otvorit....

nensyke
11. nov 2011

@alaska28 a kde sa to dá objednat, je to tiež v Taliansku....? Dakujem za info...

sisstin
11. nov 2011

@alaska28 určitě máš pravdu, já v podstatě o tom, jak se vyvíjí klasičtí DA v tomhle věku vůbec nic nevím 😉 já jsem dávala @nensyke jenom takové obecné rady, které se dávají dětem, které mají nějaké problémy 😉 jelikož teda ten DA ještě nemají ofiko, tak mě napadlo tohle...ale určitě netvrdím, že to je správnej postup 😉

ono já jsem to u Tygra, když měl okolo dvou let viděla fakt asi jako trošku zkresleně (teda hůř, než na tom byl)...samozřejmě jako vrstevník se nechoval a nerozumě...ale zas jako něco rozuměl (když to pak porovnám s tím, co psaly holky, co mají skutečně děti s DA)...ve 24m byl takovej mimon ještě...a ve 30m už přiřazoval, přikládal a celkem i slušně rozuměl...tam ten skok byl fakt za pár měsíců úplně ooooobr...možná, že kdybych počkala až do těch tří let...tak jsem se nemusela stresovat s Bůh ví čím, a rovnou by jsme dostali podezření jenom na tu expresivní dysfázku.... ale to už je ted fuk 😝

ona to není nějak moc moje zásluha, on jak se Tygr "probral", tak ho automaticky začlo všechno zajímat a všechno chtěl dělat...já ho doted k ničemu nutit nemusím...on sám přiběhne ze školky a běží si pro Logico atd., spíš někdy mi to přijde, že toho je až až...např. ted je nemocnej a nechodí do školky...a od rána od osmi otravuje se vším možným, a skončí v 16:00, kdy přijde děda 😅 😅 😅 on si jakoby neumí moc hrát "normálně", tak si hraje ve školce s dětma...že v kuchynce a tak...ale doma bud chce pomáhat v domácnosti, nebo právě "se vzdělávat"....

kdybych ho měla nějak motivovat, tak v podstatě jako ani nevím čím a jak 😕 😝 kdybych to měla nějak lámat přes koleno, nebo "bojovat" s ním..tak to teda nevím, jak dlouho by mi to odhodlání vydrželo 😉

sisstin
11. nov 2011

no ale abych pořád jenom nepsala, jak je to úžasný...tak tímto způsobem mluví moje 4leté dítě, takže fakt tak růžový to nejni 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=ENZxCqxvF90
sisstin
11. nov 2011

tady 3roky 10 měsíců....když hodně zahmouřim oči, tak mluva jako 24m dítě... (a to ještě s opožděným vývojem řeči) 😝 on teda jako, když mluví spontánně, tak mluví hodně ..ve větách...ale jak má něco popisovat, nebo na něco odpovídat..tak to je 1-2slovně 😉

https://www.youtube.com/watch?v=xSesj6ft4EU
nensyke
11. nov 2011

@sisstin krásny je.... čo by som za to dala keby náš malý takto dokázal niečo povedat....u nás stále hm,,, hm,,,nič viac 😉

sisstin
11. nov 2011

@nensyke Tygr mlčel do 2,9 😉

nensyke
11. nov 2011

som rada že som tu vás našla......že takto človek vie že nie je tu sám..... 😉

sisstin
11. nov 2011

@nensyke to bylo celej den od rána do večera jenom nataženej ukazováček a "eee" 😅 😅 😅 mně už z toho hrabalo 😅 😅 😅 a pak jsem jednoho dne řekla "bůůů" a on taky najednou "bůůů" a mně málem vypadly oči 😅 😅 😅 😅 a pak se to začlo rozjíždět, ale ještě tak do 3 a 1/4to bylo slabý...to řekl pár slov denně...no pak se to začlo víc rozvíjet, začal spojovat dvě slova atd. Ted má +-550slov (aktivních, pasivních má stráááášně moc), tvoří věty max. o 6slovech...ale prostě mluví jak tatar, nikdo mu kromě nás nerozumí 😉 ty věty (když pominu výslovnost atd.), jsou šíleně kostrbatý, zápor tvoří tak, že dá slovo a za to "není" takže "títí ne" (nesvítí) "jede ne" (nejede atd.). Gramatika mu neříká lautr nic, nepoužívá předložky, spojky, nečasuje, neskloňuje, nepoužívá správně rody....atd. atd. 😉

ve srovnání se stejně starýma dětma je to totální katastrofa v té řeči 😉

sisstin
11. nov 2011

@nensyke a to mám štěstí, že Tygr je na svůj věk fakt malej a hubenej, ještě k tomu má takovej miminkovskej obličej...takže lidi si běžně myslí, že to je takovej větší dvouleták 😅 😅 😅 tím pádem zatím odpadávají různé připomínky...i když ty pohledy už jsou, páč je slyšet, že ta řeč je fakt divná...i na dvouletýho... a to jako Tygr je něco jako Pepin z Postřižin, takže když něco říká (a že říká furt), tak to lidi slyšej 100m od nás 😅 😅 😅 😅

nensyke
11. nov 2011

No dnes Dadko konečne asi pochopil že kusky skladačky maju sa dat na tabulu, aj to tam hladá kam to patrí ale márne, zatial mu nič nepasuje ale pre mna je plus že už to tam hladá. Aj píta moju ruku ked mu niečo nepasuje, aby som mu pomohla...... 😉 Je to sila, včera ani nevedel kam to má dat kusky, či do pusinky alebo na zem hodit a dnes už sa tvári že keby to začal chápat...... 😉

anka912
11. nov 2011

@nensyke ten vývoj sa môže niekedy naštartovať akoby cez noc, keď malý pochopí pár dôležitých vecí, možno naraz poskočí dopredu, držím palce.

nensyke
11. nov 2011

@anka912 zas až tak optimista som neni, ale konečne už troška radosti človek má, že každý den zbytočne sa netrápime... 🙂

anka912
11. nov 2011

@nensyke vieš čo, môj roky piští pri práci, je problém ho čokoľvek naučiť a zaujať a teraz, ako som kúpila tie zošity a logico a vyrobila nejaké veci, tak dnes vydržal robiť celú hodinu, síce v druhej pol hodine už bol úplne roztržitý, smial sa a nevedel tak skoncentrovať, ale sedel a snažil sa. On má veľkú poruchu pozornosti, ale toto je veľký pokrok. A potom ešte sedel a strihal si len tak papiere! Takže fakt závisí čo človek robí, či je to prispôsobené veku a poruchám, čo dieťa má.

maruskaaa
11. nov 2011

@anka912 mozno na nieco treba vystihnut ten spravny cas, resp. pockat kym dieta dosiahne urcitu uroven...ktora nesuvisi s vekom, a potom najst aktivitu ktora ho zaujme, neprehnat to s narokmi...

velmi sa tesim z toho, ze sa mato takto pekne chyta...!!!!! 🙂

andrejko si teraz napriklad s ockom cita knizku po anglicky, vsetko opakuje a dobre mu to ide...len taku jednoduchu, ze na kazde psimeno z abecedy 2 slovne spojenie ku ktoremu mnazel vymyslel aj nejaku aktivitu...napriklad imitating indians, a vsetci tu rubime indianov (udierame po otvorenych usatch vydavajuc aaaaa)...

doteraz knihy cital ako robot z cisla 5 zije...

mne sa zda, ze jemu sa rec rozbehne naraz aj s citanim....

nensyke
11. nov 2011

@anka912 aj ja si to tak myslím, len skoda že dr. J nepovie diagnozu, možno že zbytočne ho nútim farby učit ked on ešte na to nemá...

anka912
11. nov 2011

Ak niekto má záujem, tak by som vám chcela napísať o logicu primo- z pohľadu autíka, takého trochu menej šikovného.
Kúpila som 5 zošitov:
Najviac mu asi vyhovuje Takto sa obliekame- je od 4 rokov, zo 16 kariet myslím, že zvládne okrem jednej všetky, tá jedna je taká, že čo má na hlave indián a čo zbrojnoš a tak, ale odkiaľ to má Maťo vedieť, keď ho rozprávky nezaujímajú. Inak sú tam veci, že čo si na akú časť tela oblečie dievča, ktorá topánka a rukavica komu patrí, čo si kam uložíš do skrine, nájsť rovnako oblečené deti atď.

Druhý zošit je: Všetko čo mám vedieť, tam asi(zatiaľ nezvládne 4-5 kariet zo 16- to sú také tie logické rady, z akých kociek je postavená stavba apod. Tam asi moc nepochopí, čo má robiť.
Ináč sú tam veci ako doplniť vyrezanú čas, dejová postupnosť, čo sa chystá kto robiť , počty do 6, predložky- na, za, pod- tie musíme ešte vydrieť.
tretí je Ľudské telo - tam som ostala v šoku, lebo tam sú také veci, že cievy, alebo prirovnaj orgány k veciam- srdce k pumpe, pľúca ku kyslíkovému prístroju- nula bodov pre nás, tam zvládne najviac 10 obrázkov.
A čo je vrchol pre mňa je, že vývoj človeka od bruška po starobu prirovnávajú k rastu rastlinky od semienka- úplne nonsens. (5 rokov)
4. Logické hry- tam sa obávam že tvládne len polovicu
5. Ročné obdobia- to bude tiež ťažké, tam sú malé a čudné obrázky- tento zošit neodporúčam kvôli anti-autíkovskému prevedeniu.

Viem, že tie zošity ste asi už videli u sisstin, ale tu je názor z autipohľadu 😉

anka912
11. nov 2011

@nensyke na čo tvoj má nemusí nutne závisieť od diagnózy- opozdený môže byť z viacerých dôvodov, ty by si ho mala sama preskúšať- ísť postupne od najľahších k ťažším úlohám a začať pracovať tam, kde to ešte ide, ale s problémami. Je to taká metóda, že učíš stále o trošku viac ako vie. Ale iba o takú trochu, ktorá ho neznechutí.