Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
1. dec 2011

@anka912 suhlasim, ja som tam vcera kupila abecedu...a uz sme to dnes robili...

najprv sme len pomenovali co bolo na obrazku, potom som si od neho pytala nejake konkretne zviera alebo ovocie, tak to vedel...ake ked mu poviem ze daj zviera alebo ovocie, tak nic...takze toto budeme trenovat...

sarael
1. dec 2011

@lucka261177 Jo máš pravdu, já si uvědomuju, že jsme na tom vlastně ještě hodně dobře, že má jen některé svoje zvláštnosti a je úžasné, že může být v běžné MŠ bez asistenta a že to v pohodě zvládá. 😉 Bude nejlepší, když si najedu o pár stránek dozadu a kouknu se na vaše děti, ať jsem trochu v obraze.. 😉

anka912
1. dec 2011

@bocianka123 jedna mamička tu je, čo to rieši už od jedného roka, takže neboj, nie si sama. Na českých stránkach je jedna diskusia, kde mamička má podobný strach už od 5 mesiacov veku. Dám ti sem link, ak chceš, tak si to pozri
http://www.postizenedeti.cz/content/autismus-u-...

Väčšinou sa u takýchto malých detí udáva podozrivý fakt, že viac fixuje očami predmety a hračky než ľudí, ďalej nezáujem o to s kým je, nie je prítulný k matke, keď odíde, ani si to nevšíma. Alebo typické býva aj to, že dieťa sa zobudí v postielke a neplače, že halo, už som hore, ale leží si, pozerá a neohlasuje sa, kým nemá nejaký veľký diskomfort.

sarael
1. dec 2011

@maruskaaa Jo jo, ona chodí do normální školky a jsem šťastná, že mi učitelky řekly, že tam může bez problémů zůstat, že zvládá. Moc by mě to mrzelo, kdyby musela odejít do speciální, protože ona je tam strašně šťastná, mají tam k dětem moc hezký přístup!

S tím tričkem to je zajímavý nápad, ale já bych na to neměla 🙂 . to jsi první, která mi schvaluje, abychom si její poruchu zatím nechali pro sebe.. Na postižených dětech mě jedna paní poučovala, že je to přece výhoda, aby to o ní všichni věděli a že mám vytisknout A4 textů o autismu a všem to rozdat, ať si počtou a jsou v obraze.. 😉
Možná, že někdo by to takto opravdu hned udělal, ale já jsem spíše pesimista, takže si raději nejprve nechám čas na smíření a pak o tom možná budu schopná mluvit s rodinou..

Musím si ale každý den připomínat manželova slova: Vždyť máme doma chytrou, krásnou, hodnou holku, tak co bys jako chtěla?! A to, že má některé svoje zvláštnosti, to už přece není tak důležité!! To je optimismus!!! 😀

anka912
1. dec 2011

@sarael vieš koľko miernych autistov chodí po našom svete- nediagnostikovaných! Niektorí sa s tým naučili žiť a zapadli a niektorí skončili ako rôzne "živly". Že vraj medzi bezdomovcami je veľa aspergerov 😲

maruskaaa
1. dec 2011

@sarael tvoj muz mi je velmi sympaticky...aj jeho pristup...

o akych vyhodach to tocila ta pani?

ona mi pripada taka sikovna, ze vas mozno este prekvapi..takze naco to kazdemu vesat na nos? ani my to tricko zatial nenosime.....

a to ze zvlada skolku je pre nu velka vyhoda...ja som mala mojho minuly cely rok v norlanej triede kde ich bolo 22 na 1 ucitelku a jdenu zdrav. sestru a mojmu synovi to nedalo nic, lebo sa nevedel prisposobit tak velkemu kolektivu...

valika_val
1. dec 2011

@bocianka123 k tymto prejavom tvojho synceka ti teda neviem vela napisat, lebo v tom nie som doma. ale v kazdom pripade plati, ze ak mal tvoj syncek nejake problemy, zdravotne problemy, tak z toho moze vyplyvat tvoje podozrenie na autizmus. cize nie ze kvoli autizmu sa sprava inak, ale kvoli prekonanym problemom sa sprava inak ako bezne deticky (autisticky? to je silne slovo). viem, ze teraz uz to len tak lahko z hlavy nepustis, asi sa to ani neda, ale mas pred sebou este miliardu casu, kym budes mat vo vsetkom jasno. samozrejme, ze mozes patrat, hladat, pytat sa, ale odbornikov vyhladavat nemusis... nemyslim, ze u nas su nejaki taki, ktori by ti pomohli. skor ty ako matka najdes spravnu cestu ako dietatko co najlepsie rozvijat - bez ohladu, ci vobec dostane nejaku dg v buducnosti alebo aku dg dostane.
ak by diagnoza autizmus bola tak jednoducho diagnostikovana (ze sa dieta neusmieva, slabo reaguje, ma slaby ocny kontakt), tak by nam bolo sveta zit.
svoje dietatko musis len lubit, a ostatne sa uvidi...
asi som ti velmi nepomohla, ale snazim sa vcitit do tvojich pocitov - ja som nejak podobne zacala riesit svojho syna ako ty, ale mal uz 11-12 mesiacov...

sarael
1. dec 2011

@anka912 Nestraš mněěěěě!!! 😲

nensyke
1. dec 2011

@magimary ahoj, už si sem dávno nedala fotečky, ja som ich rada pozrela, inšpirovali mna. ked sa dá daj ešte sem pár foteček, ako sa malému darí.....škoda že ostatné mamičky sem nedávaju, nie že by som bola akože moc zvedavá ale nejaká nápadi určite by zišli....

sarael
1. dec 2011

@maruskaaa No ona říkala, že je přece výhodou, když si pak všichni uvědomí, že za to chování Elenky jsem až tak nemohla já(svou špatnou výchovou), ale spíše její porucha.. Jenže upřímně řečeno, mně až tak tehdy nežralo to, co si o mně celá rodina říkala, jen mě strašně mrzelo, že přece Elenka musela vidět a cítit, že jsou k ní všichni zlí.. ☹ A je mi fakt bídně, když se zamyslím i sama nad sebou, jak jsem tehdy po ní kolikrát křičela, že to snad není možné, ty jsi asi opravdu rozmazlená, jak mi všichni tlučou do hlavy..! Jsem šťastná, že je takovéto období snad už za námi a že alespoň teď dcera vidí, jak moc jí miluju. Je pro mně obrovskou odměnou, když mi každý den dává najevo svými gesty i slovy, že mně má fakt ráda!

jo jo, ona nás už za ty 3 poslední měsíce tak pozitivně překvapila, že si klidně může dát zas na nějaký čas pohov.. 😀 Né vážně, jsme na ní moc a moc hrdí!!! Jako už jen to, s jakou trpělivostí se mnou každý den trénuje úkoly od logopedky nebo jak mi sama nosí knížky pro předškoláky a doslova hltá každou otázku, počítání, každý úkol.. Jako fakt před ní smekám, já v jejím věku jsem akorát škemrala, a´t mi mamka koupí v obchodě bonbony- aspoň, co si tak pamatuju.. 😀

Souhlasím, že tolik dětí na 1 učitelku asi nic pozitivního nepřinese.. Čím menší kolektiv, tím lépe a nám taky vždycky (ostatně jako každému rodiči) záleželo na tom, aby byla ve školce, kde po nich učitelky nebudou řvát, ale budou se je snažit vést, něco naučit atd..Což se nám splnilo..teď jen, aby na Elenku SPC nemělo jiný názor, než psycholožka a učitelky a bude to fajn.. Říkaly mi, že se řídí podle doporučení SPC, takže doufám, že tam opravdu bude moct zůstat..

magimary
1. dec 2011

@bocianka123 , moja odpoveď ťa asi nepoteší, resp. asi nesplní to, čo očakávaš,
ale tvoje malinké dieťa reaguje ÚPLNE adekvátne k tomu, čím zatiaľ prechádzalo (!!!)...
som prekvapená, že ti to zatiaľ u žiadnych odborníkov takto nepovedali... 😕
ja mám osobnú skúsenosť (nie jednu) s rizikovými novorodencami
a správanie tvojho malého je identické s rizikovými novorodencami, ktorých poznám ja,
s ktorými som 6 rokov žila...
nechcem ťa nijako chlácholiť, hovorím ti to len ako zrejmý fakt,
že takto to skrátka je a hotovo...
okrem toho za prejavmi, ktoré opisuješ sa môže skrývať aj skrytá fyzická príčina
(viď prípad môjho najstaršieho syna, ktorý sa "neusmieval" celý prvý rok svojho života, hoci na jeho začiatku si našľapol celkom pekne a optimisticky...v určitom čase (cca v 4 mesiacoch sa to zlomilo a zrazu bolo všetko úplne inak...až tak, že rok nemal dôvod na úsmev... 😖 ľudia, čo nás stretali na ulici sa ma pýtali: "to on je stále takto vážny?!" až po roku márneho boja sme zistili, že za celým jeho "stavom"-apatiou, utrápenosťou atd. sa skrýva LEN, a ešte raz LEN alergia na bielkovinu kravského mlieka!!! áno, všetky divné prejavy nášho syna mala na svedomí jeho alergia a následné neprospievanie... akonáhle sa mu nasadila prísna diéta, nastal obrat o 1000stupňov... 😉)...
a tvoj malý toho má za sebou ďaleko viac, ako môj vtedajší malý alergik... 😉

o autizme teraz radšej ani nerozmýšľaj, lebo si malého zaškatuľkuješ a budeš sa naňho pozerať úplne inak... až tak, že mu zabrániš vyvíjať sa v (tvojej) láske naplno tak, ako by to bolo, ak by si ho LEN ľúbila...

nensyke, idem nejaké čerstvejšie pohľadať 😉

maruskaaa
1. dec 2011

@sarael ano, ale to je dobre hlaven pre teba vediet, ze ty si chybu neurobila....

to som sa chcela opytat, ze co presne s malou robis? normalne knizky citate? wav, , a aky pristup ti radila logopedka?

magimary
1. dec 2011

@nensyke , toto sú posledné 🙂
/teda dúfam, že som ich sem už nedávala 😅 /

a veru sa tam šuchli dve fotky z minulého cvičenia (s tými zvieratkami a vo vestičke 😅)

magimary
1. dec 2011

@sarael prepáč, že sa spýtam možno to, čo už si písala (ale pletie sa mi to voľáko, tak sa radšej uistím):
vy ste boli na diagnostike napr. v APLA Praha (dr. Thorová, inak autorka tej knihy čo dávala link anka), alebo u dr. Krejčírovej?

sarael
1. dec 2011

@maruskaaa Ona chce pořád vyplňovat jakékoli sešity nebo knihy pro předškoláky, kde je počítání, různé úkoly typu: najdi 7 rozdílů na obrázku, co je na obrázcích nesprávného, která věc mezi ty ostatní nepatří, nebo strašně ráda trénuje úkoly na paměť( to ale hlavně proto, že ví, že jí to jde, paměť má fakt dobrou, takže chce vždycky takto i trochu pofrajeřit 😉 )- vezmu třeba 10 různých obrázků, konkrétně z Méďa Pusíka, kterého si pravidelně kupujeme, rozložím je vedle sebe, nechám ji, aby se chvíli koukla, pak je všechny obrátím a začnu jeden po druhém vyřazovat. Zbylých 9 obrátím, ona musí říct, který obrázek tam chybí a co přesně na něm bylo.. Taťka s ní taky nesnáší hrát pexeso, protože pokaždé prohraje.. Vždycky se směju, protože mu říkám, že to přece není možné, že by ona měla přes 20 pexes a on třeba jen pár.. Ale tvrdí mi, že jí opravdu nenechává vyhrát, tak já nevím.. 🙂 Taky hodně kreslíme, to jí taky baví, tak jsem ráda, že se už dostala na úroveň svého věku..

A logopedka nám dává hodně civčení hlavně na porozumění, protože v tomhle ještě zaostává: vezmeme si zvířátka a říkám jí: dej pejska za koníka, kravičku pod koníka, vedle, nad, nahoru, dolů, vpravo, vlevo, atd..To jí ještě dělá problémy.. Čím více zvířátek přidáváme, tím hůře se už pak orientuje.
nebo má v sešitu nakreslené jabko v kruhu- musí kroužit pastelkou přesně po tom kruhu, nesmí ujíždět mimo a přitom si u toho kroužení zpívá básničku: Jablíčko se kutálelo..
Nebo má nakreslené kuličky hrachu, a asi 20 cm pod nimi je nakreslená miska a ona musí rovnými čárami spojovat hrách s miskou.

Taky jsem jí hodně vystřihávala předměty z letáků( ty které moc neznala), vždycky jsem vytáhla jeden, třeba brokolici a musela mi říct, co to je, jakou má barvu, jestli to je ovoce nebo zelenina.. Nebo tam třeba byla mikrovlnka, tak musela říct k čemu se používá atd..To jsme dělali asi před rokem.

Když měla 2,5 roku, tak si sama skládala i 50 dílků puzzlí, takže tohle jí odpadlo, to už dávno umí..

Teď nevím, co to všechno ještě děláme, musela bych popřemýšlet.. 🙂

A vám logopedka dává taky takové nějaké podobné úkoly? Asi jste to tady už psaly, musím se kouknout..Aspoň to bude pro nás inspirace, co si taky můžeme cvičit!

sarael
1. dec 2011

@magimary Ne ne, u takových kapacit jsme nebyli.. My si totiž říkáme, že počkáme na vyjádření SPC, pak půjdeme pro potvrzení diagnosy k psychiatrovi a kdyby se třeba stalo, že by se jejich názory lišily nebo diagnosy by se nějak lišily, tak se okamžitě obědnáváme do Prahy ke Krejčířové!! Do té doby ne, počkáme, jak to všechno dopadne a uvidíme..

maruskaaa
1. dec 2011

@sarael no dava nam ukoly ale nie na takej komplexnej urovni...

my este skor len pomenovavame obrazky, skusame priradzovat pridavne mena a slovesa...ale si mi dala par dobrych typov...

je velmi sikovna Vasa dcerka a je na nej vidno, ze ste sa jej venovali....predlozky su uz totalne vyssi level jazyka a ak to dava, aj ked mozno bie tak rychlo ako ostatne, tak je na tom naozaj velmi dobre....ak sama pracu vyhladava, netreba ju nutit, motivovat sladkostami a pod....tak to je uplna radost s takym dietatom robit...

@alaska28....pozri prispevok vyssie a takto teda vyzera pravy VFA...

anka912
1. dec 2011

@sarael no teda!!! klobúk dolu, malá je super a šikovná, je to úplne iný level, ako môj "klasický" autík, jeho teraz učím asi podobné veci a to má skoro 8.
U tvojej pôjde určite len o niečo ľahúčke- nejako narušené to sociálne správanie.

anka912
1. dec 2011

@sarael Teraz ma napadlo, mám doma knihu, ktorú napísala samotná apsergerka- jedna Nemka- už je teraz dospelá, staršia. Ona bola presne ten typ- že šikovná, ale čudná a "nevychovaná". Veľmi dobre ukazuje svet takýchto šikovných autíkov, priamo zo svojich skúseností. Keby si tú knihu čítala, tak hneď vidíš- cítiš to čudáctvo. Opisuje svoj život od malička, aj podľa zápiskov svojej mamy, ktorá si viedla o nej denník
Volá sa: Hviezdy, jablká a sklíčka - Susanne Schaeferová

anka912
1. dec 2011

@anka912 čo bolo zvláštne na knihe je, že celú knihu píše o sebe v tretej osobe, akoby písala o nejakej známej

sisstin
2. dec 2011

@sarael no to se spíš objednejte do Aply k Thorové 😉 Krejčířová je super, ale pokud je tam diagnoza autismu (od někoho jiného), tak bych spíš mířila do Aply 😉 ale počítej, že ty objednací lhůty jsou třeba rok..není lehký se tam dostat...Krejčířová bude objednávat až v dubnu, a to je pak čekačka dalších 6-9měsíců...a do Aply, když tam napíšeš, tak jdeš na řadu tak za rok 😉

bocianka123
2. dec 2011

@valika_val @magimary @maruskaaa @anka912
dievčatá dakujem Vám veľmi pekne za odpovede a reakcie či už tu na fore alebo cez IP.

Je mi jasné, že môj malý má za sebou toho naozaj dosť veľa, avšak mňa prekvapuje skôr to, že on už pekne reagoval - či už úsmevom alebo pohľadom ( ten zatiaľ drží aj teraz) - odkedy sme prišli z nemociek a zrazu teraz obrat... 😕 - hoci sa nič nezmenilo doma, nesťahovali sme sa, všetko je stále rovnaké, chorý zrejme nie je malý.

@magimary - prosímťa a ako sa prejavila u tvojho staršieho synčeka alergia na mliečnu bielkovinu? mal bolesti bruška, nepriberal?
a ešte jedno - veľmi som nerozumela tomuto:
..."moja odpoveď ťa asi nepoteší, resp. asi nesplní to, čo očakávaš..."

A v tejto súvislosti máš aj v tomto 100%-nú pravdu - ..." lebo si malého zaškatuľkuješ a budeš sa naňho pozerať úplne inak..." - ja mám pocit,k že už sa tak aj stalo u mňa 😨 , ale musím zmeniť svoj prístup k nemu... 😉

@sarael - ja som tu nováčik, vôbec netuším čo nás čaká, ale ako čítam tvoje príspevky, tak vaša Elenka sa mi vidí veľmi šikovná , len zrejme u nej bude problém skôr socializácia - práca v kolektíve. Mám jednu známu a tá má u svojho staršieho syna takmer 4-ročného podozrenie na Aspergera a tiež je veľmi bystrý, šikovný rovnako ako vaša Elenka, len on sa veľmi nezapája do kolektívnych hier v škôlke, do ktorej však chodí rád. Zatiaľ čakajú na diagnostikovanie, či to bude Asperger alebo niečo iné.

@magimary - pekne pracuje - koľko má rokov chlapček?

nensyke
2. dec 2011

tak pani dr. J máme za sebou. Malý bol zase sám v nutry, ževraj ,, dobre spolupracoval,, Ze je šikovný a aj ked sa mi zdá že ide to pomali, ona mi trvdila že jemu to ide dobre. Aj som jej hovorila že viem že Dado je autista, ona sa usmiala ale nepovedala že je autista ale povedala že mamičky to vaššinu to vycítia. Ani diagnozu mne stále nedala ale mi teda je jasné že malý je iný. Aj mi teda potvrdila že malý začína mat viac autistických črtov- lietanie, točenie sa v priestore, pozerá predmety viacerého uhla. ja som to teda všetko vedela, len neviem ako mám na to manžela nachistat, on stále verí, že malému nič nebude, že bude normálny. Nechcem ho nejak deptat, ale raz mu to musím povedat. Máme tam príst v januári, aj mi ukazovala aké hračky si máme pítat na vianoce, mala tam nové veci, pekné, že vraj kupuje v Metre. 🙂

magimary
2. dec 2011

tak už aj Väčší išiel spinkať, tak rýchlo zareagujem na teba @bocianka123 a potom si idem zohriať obedík ja 😉 🙂

k môjmu najstaršiemu synovi...hm-pýtaš sa na príznaky...ono ich vlastne nebolo až tak veľa (najmä podľa lekárov) a aj tie, čo boli, boli úplne nešpecifické a neštandardné pre alergiu... hej, on nepriberal, nerástol, nekakal (ale to lekári stále tvrdili, že veď sa narodil veľký, tak nemusí priberať...lenže keď už to bolo ozaj marknatné-to nepriberanie a neprospievanie, tak to už začali riešiť a dlho im trvalo, kým konečne prišli na to, čo je vo veci...a to sme mali absolvovaných viacero dlhých pobytov v nemocnici, kde mu zisťovali všetko možné aj nemožné... 😝)...no a okrem týchto fyzických príznakov, on bol úplne iný aj psychicky-naozaj bol stále vážny, vôbec sa na nás neusmieval (asi ani nemáme usmiatu fotku z toho obdobia!, z celého prvého roka), nemal záujem o nič... o vzťahy, o hračky, bol buď apatický, alebo plakal (dva extrémy, v ktorých fungoval bez mála celý rok)...ale (!), tiež asi do toho 4.mesiaca normálne fungoval ako každé iné bežné decuľko...aj sa sociálne usmieval, aj sa rád šteklil a pod., ale aj teda veľa, veľa plakal a málo spal... po tom štvrtom mesiaci, keď už som ho vôbec nemohla kojiť a bol len na UM a prestal úplne papať a kakať sám, sa to ale všetko začalo zhoršovať... tento jeho kritický prvý rok ho trošičku poznačil...nasledujúce detstvo bol veľmi vzdorovitý, jedovitý a... náročný... ale inak úplne "normálny" (dokonca skoro chodila rozprával)...v škôlkarskom období sa objavili aj určité mierne autirysy (my sme mu hovorili, že je malý Monk, mal také tie typické maniere apod. a trvali dosť dlho, vlastne až do školského veku), ale inak v spoločnosti vždy fungoval v pohode.. a teraz v škole, tiež si nesie ešte daň za ten prvý rok života, hoci teda minimálnu, hoci je vysoko inteligentný, predsa má trošičku ťažkosti s lexiou (čítaním) a má pár takých dyslektických ťažkostí... ale myslím, že už ich máme celkom super zmáknuté...boli to ozaj len také skôr náznaky... 😉

tou prvou vetou som myslela to, že Ti nebudem odpovedať v oblasti autizmu, aj keď si napísala práve do témy o autizme, ale že zareagujem z úplne inej strany 😉
k tomu škatuľkovaniu-nevadí, že sa ti to možno už stalo, dôležité je, že si si to uvedomila a môžeš na tom pracovať...lebo iný uhol pohľadu môže veľa spraviť (aj v zmysle plusj, ale aj v zmysle mínus 😉)...čítala som dokonca o tom nejaký výskum (ale za ten svet si nemôžem spomenúť, že kde, aby som vložila link), kde skúmali rodičov a aj učiteľky v škôlke u nejako vývinovo-rizikových detí a ich pohľade na ne... robili to dlhší čas a po čase, keď im zanalyzovali ich pohľady a náhľady na tie deti a vysvetlili im, že by mohli skúsiť aj úplne iný náhľad na tie deti, tak po ďalšom čase, počas ktorého vedome praktizovali tú zmenu, zrazu začali z tých detí "vykúkať" úplne iné osobnosti... pričom deti sa nezmenili, zmenili sa "len" ich pohľad na ne... a tým sa v konečnom dôsledku mohli začať meniť aj deti-úplne inak napredovali a vybiehali z tých pôvodných "škatuliek" potenciálnych diagnóz (a to dosť extrémne 😉)...

ďalšia vec- náš chlapček má presne o dva týždne tri roky 😉 🙂

nensyke
2. dec 2011

dostali sme aj nové úlohy: skladačky dalej dokonalovat, ale potrebuje malý aby si vedel vybrat s predmetov a hlavne ukázat už na to prstom. Rozoznat tvary-kurh, kocka, trojuholnik a musime viac sa sústredit na triedenie červenej a žltej farby. A musi si vybrat z dvoch vecí ktoré ho najviac zaujíma. Ze vraj také deti si nevedia vybrat s dvoch oblúbených veci. No neviem, ani ja si neviem niekedy vybrat.A povedala že pomali už asi bude nás čakat chodenia vedla stien akože dookola v izbe. Aj som sa jej pítala, že malý začína mat večer 1 hodinuovú hyperaktivitu. Ze nemám mu do toho zasahovat, nechat mu to. Len vtedy keby si začal sebe ubližovat ... 😕 Dúfam že až tak do extremu to nepojde... ☹

magimary
2. dec 2011

toto sú naše dnešné 🙂

anka912
2. dec 2011

@magimary Ak máš čas, mohla by si trocha popísať, čo robil na tých obrázkoch? Tak aspoň jednou vetou ku každému obrázku, dík

magimary
2. dec 2011

@anka912 môžem, teraz malí spia a veľkí tu ešte nie sú 😅 😉 😎
ale už sa sťahuje aj video a tam je teda aj ten popis...
a vlastne -ja ten popis môžem skopčiť aj sem 😎 :
---
Dnes sme opäť skúsili zošitovky, na úvod ľahké rozbehovky (ktoré už má dávno dokonale zvládnuté) – spájanie dvojzložkových známych a obľúbených obrázkov. Následne sme využili jeho záujem o geometrické tvary a ukladal obdĺžničky na správne miesto – princíp chápe veľmi pekne, avšak má ešte problém s určením a umiestnením na správne miesto podľa rozmeru tvaru (čiže veľkosti ešte nevie správne diferencovať). Nasledujúca úloha bolo gró dnešného cvičenia – s cieľom rozvíjať pasívnu slovnú zásobu (+/- i aktívnu) – konkr. slovesá. Myslím, že to vcelku šlo, v podstate sme sa to len učili a vďaka „LOTOvitému“ prikladaniu to bolo preňho trochu zaujímavejšie (čiže hľadal a prikladal rovnaký obrázok k rovnakému). Pri spätnej kontrole – následnom ukazovaní – si niektoré obrázky správne zapamätal, len už nevládal s pozornosťou. Nasledujúcu úlohu mal takú oddychovejšiu – mal opäť hľadať rovnaké páry (topánok) – išlo mu to (na moje prekvapenie) výborne, hoci tento list videl 1x. Potom sme si skúsili priblížiť lekárku a úkony u nej, keďže sme už viacero vyšetrení absolvovali v krátkom čase (a ešte nás niektoré čakajú) a on si to ešte stále potrebuje akosi spracovať a zvizualizovať, aby u lekárky reagoval adaptabilnejšie a aby aspoň trochu spolupracoval. Predposledný list bol pokus o spoločné, i ukazované rátanie. Chvíľu ho to bavilo a chvíľu vôbec.Cvičenia sme zakončili podobným štýlom, ako sme začínali.

helga1
2. dec 2011

@sarael Ahoj. Prečítala som si o tvojej dcérke. Je veľmi šikovná. Jej vývin mi veľmi pripomína tú našu, akurát ona nebola nikdy hyperaktívna a s jedlom tiež nikdy neboli problémy, akurát u nás boli väčšie problémy s komunikáciu. Logopedka nám dáva podobné úlohy na porozumenie, máme tam ešte rezervy.

magimary
2. dec 2011

@helga1 veru presne som si spomenula na teba a tvoju malú, že sa veľmi podobá (opisom 🙂) na sarael-inu malú 😉