Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ally285
27. jan 2012

@maruskaaa Ked som sa ku pani dr. Frolkovicovej objednavala, tak som jej povedala, ze mam dcerku autika a ze by som jej chcela nasadit dietu GAPS. Ale kedze Rudy ma alergie, tak si potrebujem nejake veci ujasnit. Povedala, ze dietu GAPS nepozna, ale ze si pozrie, aby mi vedela poradit. Musim vsak povedat, ze ma skor smerovala na dietu CFGF. Mala som v plane viac GAPS dietu porozoberat, ale pri tom cicikani mojej malej som to nejak nezvladla. Ako hovorim dieta CFGF je stale,, oficialnou,, dietou pre autikov.

maruskaaa
27. jan 2012

@ally285 ok...dakujem za vysvetlenie...a ty teda sa na ktoru chces dat? ci chces este tie testy urobit? inak probiotika mozes kludne uz zacat davat (ak uz aj nedavas)...

kocko
27. jan 2012

@maruskaaa Ahoj tak som veľmi prekvapená že dvojku bude mat z matiky. Tá jej vždy išla najlepšie zo
všetkých predmetov. Veľmi sa zlepšila v písaní. Píšeme veľkými tlačenými písmenami a budem sa opakovať
/teda sa pochválim/ už vieme celú abecedu.

V škole nestíha byť extra neposlušná. Terajšia pani učiteľka vie deti veľmi zaujať. Vymýšľa také veci, čo
mna nenapadnú. Zatial som veľmi spokojná, že chodí do školy, lebo doobeda si môžem od dcéry oddýchnuť.
Ale vieš aký je to oddych, navariť, poupratovať atd. A potom zasa po slečnu do školy. Problém je v tom
že je slabozraká a sama by nezašla ani nedošla...

Rada čítam vašu diskusiu a vždy mi vychádza len to, že akoby som videla svoju Lucku v tom veku.

A čo sa týka tej puberty a dospievania tak sme na začiatku. Som zvedavá ako to bude pokračovat. Ved s
nami to tiež mávalo a poriadne. Uvidíme ako to dopadne, ale ja som už zvyknutá na všetko.... 🙂 🙂

ally285
27. jan 2012

@maruskaaa A DAKUJEEEEEEM ZA TYP. Prestudujem.

Odporucane potravinove doplnky pre Rudy: Jamieson kids D a Ca, za studena lisovany lanovy olej, a mrkvovu stavu.

maruskaaa
27. jan 2012

@ally285 mozem sa opytat to vam dala podla rozboru krvi alebo podla coho?

a nemas za co ved, teraz je mesiac s interklinik ;)

ally285
27. jan 2012

@maruskaaa no je to pekna palka. Trochu som zaskocena.

maruskaaa
27. jan 2012

@kocko hej to je take oddychnutie ze fakt ze len od nej...nie ze ty vylozis nohy, napustis si vanu a 3 hodiny relaxujes...ja to mam podobne , lebo teraz kvoli diete po maleho chodievam uz an pol dvanastu do skolky...takze to mam 3 hodinky, ked tiez este treba varit...upratat, pripravit nejake ulohy pre maleho...ale zase clovek si aspon trosku vydychne...

drzim palce aby ju ta puberta len tak olizla....lebo su aj taki...

a tesim sa ze sa pisanie zlepsilo...

moj ma teraz take obdobie ze ani za nic nezoberie ceruzku do ruky...a ked ano, tak ja snim musim aj malovanky robit, aj zosity vselijake tak, ze mu drzim ruku.

maruskaaa
27. jan 2012

@ally285 ze? aj mna to dost odradilo...som sa tam pytala na mnozstevnu zlavu, keby sme si to napriklad dali urobit ze aj ja s muzom, no neodpisali mi, resp, asi take nerobia...

ally285
27. jan 2012

@maruskaaa Nie, nie, ja som so sebou doniesla vsetky papiere z alergologie, povedala som jej co jeme, a ona usudila ze tieto. Inak Vigantol uziva aj mala. Vitanim D lepsie vstrebava vapnik. Tak preto ta kombinacia.

maruskaaa
27. jan 2012

@ally285 hej to mi aj andrejkova doktorka vzdy radila ze pri mlieku na vapnik treba aj ryby jest, presne kvoli tomuto dovodu...

mpg
27. jan 2012

@erikasadek ja na túto stránku chodím asi tak raz za týždeň, lebo sú tu väčšinou mladšie deti, syn už má 15 rokov, ale občas je tu niečo zaujímavé.
Keď som čítala aký máš nabitý program, aj Paťo, tak neviem, či by nebolo treba niečo z toho ubrať, my sme v sobotu už boli len doma, v nedeľu chodíme len do kostola, mne dosť pomáhala aj viera.
Aj keď každé dieťa je iné, ale syn potreboval veľa voľného času, on sa najlepšie uvolnil doma. Ani u logopedičky nebol veľmi spokojný, ani poriadne nespolupracoval. Dokonca bol najspokojnejší, keď sme raz chodili do školy len každý druhý deň /to bolo asi keď mal 8 rokov, vtedy sa mu upravilo aj trávenie - mával zápchy/.
A keď som mávala aj aj také dni, že sa mi zdalo, že je to na nevydržanie a na všetko som nadávala, tak on to vycítil a pomočoval sa. A zas som mala o problém navyše.
A čím je starší tak je to doma s ním znesiteľnejšie, ale zase na verejnosti to viac vidieť .
Teraz sa chystáme na kontrolu, čítala som, že v USA skúšajú pre aut.deti lieky s obsahom Propranololu /lieku proti vysokému tlaku/ - že na stres reagujú zvýšením tlaku/až záchvatom/ chcem sa lekárky opýtať či s tým nemá skúsenosti, lebo aj manžel berie lieky na zvýšený tlak. Uvidím čo povie.

maruskaaa
27. jan 2012

@mpg ahoj,,aj ja som uz o tom pocula, ze lieky proti vysokemu tlaku maju dobry vplyv na nase deti...ak by si potom bola taka zlata a podelila sa s anmi o doktorkine poznatky, tak ti budeme velmi vdacne.

a aj ja mam taku skusenost, ze syn maximalne vyciti kedy nie som v pohode a reaguje na to nejakym negativnym prejavom...

kocko
27. jan 2012

@maruskaaa Tak ozývam sa aj ja. Zasa máš pravdu. Dcéra tiež vycíti moje zmeny nálady.
Už má 11 a čochvíľa bude mať 12 a ja som sa naučila jednu jedinú vec poriadne. Nedat najavo
nejaké rozčúlenie a podobne. Zistila som a mám to odskúšané, že aká som ja, taká je aj moja Lucka.
Takže ked som ja nervozna, tak je aj ona. Vždy sa ma potom pýta, prečo maminka?
Momentálne ja nemám šancu sledovať novinky vo svete a o týchto liekoch som nepočula.
A ešte jedna vec nakoniec. Radšej ked som nervozna tak si to zlizne môj manžel a nie Lucka... 🙂 🙂

anka912
27. jan 2012

@kocko No u nás tie nervy sú znásobené tým, že ja mám ešte dve neposlušné dcéry a tak dosť často na nich ja alebo muž kričíme a Maťo sa vtedy úplne nešťastne rozplače. Snažím sa byť kľudnejšia, ale niekedy sa to fakt nedá, tie by vytočili aj svätého. No a moja práca mi k tomu nepridáva a samozrejme kopec ďalších problémov- s peniazmi, vzťahmi a tak ďalej.... Veď to všetci poznáme, že?
Moja prostredná je rovnako stará ako Lucka.

veruska212
27. jan 2012

Ahojte! Tak som velmi rada ze moj prispevok asi zabral a ze sa to tu opat krasne rozbehlo. 🙂

Inac som trochu pomylena, tato tema bola niekedy aj zamknuta? Vidim ze sa tu nieco otvaralo, ja som tu mala pristup stale.

@magimary a @lucka26117 a ostatne mamicky, snad sa jedneho dna k Vam pridam naplno a napisem viac. Zatial budem pokracovat v citani a tesit sa z uspechov Vasich ratolesti. Moj drobcek tiez uspesne napreduje, za posledny rok a pol urobil obrovsky pokrok a to ma strasne tesi.

Ale ako som uz pisala a niektore ste to potvrdili, musime ostat pre tie nase deturence pozitivne lebo oni nas potrebuju NAJVIAC a zlu naladu vycitia hned. Ste vsetky "power women" a nenadarmo sa hovori Boh kazdemu nadeli len tolko kolko znesie. Drzim Vam vsetkym palce.

kocko
27. jan 2012

@anka912 Máš 100 % pravdu, ani ja by som to lepšie nenapísala. Manžel nosí problémy domov.
Dakedy ma to veľmi zaťažuje. Ešte riešiť pracovné vzťahy...to mi nepridá. Na niektoré
pošty som už nemormálne zaťažená. Hocikedy mu večer vyzvána mobil a rieši veci s odbormi.
Nuž máš doma určite veselo s detičkami. Nám sa podarilo iba jedno. Druhé nemôžeme mať.
Takže tak, ani jedna z nás to nemá ružové, ale nás postihlo niekoľko veľkých tragédií, takže
mna už maličkosti nerozhádžu... 😉 😉 a beriem život tak ako je a som vdačná aspon tomu že žijeme.

anka912
27. jan 2012

@veruska212 myslím že bola zamknutá asi tak hodinu dnes, potom sa to vyriešilo...

anka912
27. jan 2012

Idem teraz do kina 😲 😲 a malý bude - dúfam, spať u švagrinej 😲 Tak prajem pekný večer všetkým

veruska212
27. jan 2012

@anka912 Dakujem, to som som velmi rada. Inac moj maly tiez hrozne nerad pise, vobec nechce kreslit a uz len co vidi pastelky tak uteka. Viem ze ma este len 4 ale toto je jedna z aktivit ktoru fakt neviem ako ho mam motivovat, nic nezabera ☹...

anka912
27. jan 2012

@veruska212 mne vravela naša psych, že oni sú dva druhy autíkov- buď nechcú vôbec kresliť, alebo naopak kreslia stále. Tak my máme ten prvý typ chlapcov 😉

magimary
27. jan 2012

jéééééj, úžasné babulky, ako ste toho veľa popísali!!! 😵 😵 😵
ani nestíham reagovať 😅
len som polajkovala vaše úžasné príspevky a poriadne napíšem až večer, keď pôjdu Maľuchovia spať 😉
ešte ma dovtedy čaká jeden projekt s najstarším 😝 🙂
a akurát sme sa doučili s Tadykom (ešte sa mi sťahuje videjko z rána a on si silou mocou pýtal cvičenie ešte aj teraz navečer 😅 😨 😅 ), tak mám zase čo sťahovať...ale asi až zaftra 😝

ozvem sa večer, ale teším sa každej odpovedi a reakcie od
@ally285 , @kocko , @mpg , @veruska212 , @anka912 a @maruskaaa 🙂 😉 😵

nensyke
27. jan 2012

@anka912 aj tebe prajem pekný večer, uži si to...

kocko
27. jan 2012

@magimary Vždy ma poteší, ked si prečítam tvoje precízne príspevky. Synovi sa venuješ na 100 %.
Síce samochvála smrdí, ale ešte ked sme boli škôlkári, tak vravela učiteľka aj psych., že sme nadupaný.
Snažila som sa jej venovať, tak ako ty, nepretržite. A teraz som tomu rada, lebo v škole nemá až také
problémy zo základnými vecami. Hocikedy na vecnom učive musí držať bobríka mlčanlivosti. Lebo ona
to vie a druhé deti nie. Ja viem že každé dieťa je iné, a tie diagnozy sa miešajú,ale som rada, že moja
pekne rozpráva.

A čo ma stále mrzí, že teraz v tom vyššom veku vidiet, že to nie je úroven 11 dievčata, ale omnoho menej.

Ja sa musím dokopat k tomu, aby som šla ku kamošovi, chcem sem hodiť zopár fotiek a aj video zo
školského slávika. Takého veci ja neovládam.

lucka261177
27. jan 2012

@bianka1 ahoj.som rada ze si aj ty vykukla a trosku nam dala o sebe vediet 🙂
Spievankovo je top asi u vsetkych deti ci uz auti alebo neauti 🙂 My ideme tiez k J.vo februari ale nam sa diegnoza nebude menit urcite 🙂 Samko tak isto z textu pochyti par slov a rozprava si svojou recou to mame spolocne. 😉

lucka261177
27. jan 2012

@kocko neblazni aky kamos my ti vysvetlime ako to sem dat 🙂 chces?

kocko
27. jan 2012

@lucka261177 No dobre, ale ja mám fotky a videá na mobile a neviem to dať do počítača.

lucka261177
27. jan 2012

@kocko musis najst kabel ktory pripojis z mobilu do pc.potom je este moznost ze mas v telehne minikartu ktora sa dava do takeho adaptera a ten vkladas do priestoru na karty v pc.

bianka1
27. jan 2012

@lucka261177 ako si som nepostrehla, Samko má aku dg? dnes máme jeden z tých ,,smutných,,dní som rada že už čoskoro ide spinkať a dufam že zajtra to bude lepšie 😉

lios
27. jan 2012

@nensyke ahoj, ked ta mozem poprosit o pexesko do emailu.dakujemeeee pekne

lucka261177
27. jan 2012

@bianka1 Vyfasovali sme DA s predpokladom VF.
My sa tiez dnes nemame bohvie ako samko nevie smrkat aa kedze je chory na ATB tak je to s nim tazke.
Chodi stale za mnou ze fukaj co znamena ze utri mi soplik ktory sa utiriet neda samozrejme lebo je v nosteku.Keby ste vedeli ako som sa snazila ho to naucit.Snad vsetko som skusila 🙂 Som zufala z toho ☹ .strasne sa trapi ma plne brusko hlienov ktore potom vyvracia.
Inak sa uz neviem dockat kedy zase pojdeme niekam do kutika sa hrat medzi ludi.