Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

marhav
28. jan 2012

@lucka261177 ano z tými plienkami je to tak ideš k neurologovi, on ti napíše ,že dieťa je inkotentné, potom pôjdeš za pediatričkou a ona ti vypíše recept na plienky , my sme brali na mesiac asi 4 balenia, každý mesiac si musíš ísť k pediatričke po nový recept. nám to v pohode vydržalo mali sme Bambo junior, boli dobré.

lios
28. jan 2012

@anka912 dakujem aj ja som rada, hlavne mame zvladnute odlucenie..a musim povedat, ze sa velmi tesi kazde rano.

lios
28. jan 2012

@lucka261177 dakujem, potom dam vediet ako som dopadla..tiez drzim palce.

kocko
29. jan 2012

@lucka261177 tak prišla som na to. Hrozne sa teším, že sem môžem dať fotky.
Mám video na facebuku, dcérka tam spieva pesničku od Martina Madeja Indián.
Najdeš si to: Jana Koconova.... 😉 😉

fond_f84
29. jan 2012

Milé mamy,
tento utorok 31.1. bude na Slovensku MUDr. Kučera, ktorý sa venuje mitochondriálnej medicíne. Od 17.30 bude robiť prednášku o mitochondriálnej medicíne v súvislosti s autizmom. Ak si nájdete čas, určite si to príďte vypočuť. Má dlhodobé a veľmi dobré skúsenosti.
Článok v časopise Slovenka:
http://www.studiozdraviol.cz/wp-content/uploads...
http://www.studiozdraviol.cz/wp-content/uploads...

Pokiaľ Vám mám rezervovať miesto na jeho prednášku, tak mi napíšte na oz@f84.sk

valika_val
29. jan 2012

@fond_f84 a kde sa prednaska bude konat?
a to pdf-ko je neuplne, neda sa pridat cely clanok?

lucka261177
29. jan 2012

@kocko nenasla som ta tam ☹

nensyke
29. jan 2012

@lucka261177 ja som to našla na FB...

nensyke
29. jan 2012

@kocko super...a kolko radosti pri konci.. 😉

fond_f84
29. jan 2012

@valika_val články v PDF sa inak zobraziť nedajú, lebo sú to scany. Pozrite si stránku: http://www.drkucera.eu/ tam MUDr. Kučera pomerne dosť napísal.

Miesto konania: Bajkalská ul. č. 7, Bratislava (objekt je situovaný za Tromi vežami)
Termín: utorok 31. 1. 2012 o 17.30hod
Vstupné: 3 EUR/hradí sa na mieste
prihlásiť sa môžete na oz@f84.sk

prednášku vybavila jedna z našich matiek, ktorá s jej synom u doktora bola v Karlových Varoch. Naozaj musím priznať, že od 1. návštevy doktora Kučeru v októbri je na jej synovi vidieť veľký progres a aj zmenu správania. Doktor Kučera tvrdí, že má s autistami dlhoročné skúsenosti, tak sa na jeho prednášku veľmi teším.

magimary
29. jan 2012

@fond_f84 a nebude tá jeho prednáška potom daná ja na Fko84? (myslím na "autizmus.tv"?) 😕
lebo my, čo máme viac detí, ich skutočne nikde nenasúkame, aby sme mohli ísť na prednášky, aj keby sme veľmi, veľmi chceli 😖 😉

magimary
29. jan 2012

@kocko ja som ťa našla 🙂
hneď som ti aj poslala žiadosť na priateľstvo 😉

erika2312
29. jan 2012

Vie mi niekto niečo napísať o vysokofunkčnom autizme?Na nete som našla film o VFautistke,ktorá sa vydala a mala dcéru.
Moj syn perfektne rozpráva,chodil by iba po návštevách,má rád nové veci,hrá sa imaginárne,vie prejaviť city,o všetko sa zaujíma.Rád ide medzi deti,ale nevie sa s nimi hrať,najradšej sám alebo s nami.

magimary
29. jan 2012

@erika2312 neviem ti fundovane odpovedať na tvoju otázku ohľadom VFA, iba to, čo si vieš naštudovať aj na nete,
ale čo viem, tak sú to presne-veľmi šikovné, vnímavé a múdre deti s primeraným, resp. vysokým intelektom, len majú handicap v triáde -sociálne správanie-komunikácia-imaginácia...
podľa toho, čo píšeš, tam to narušenie je ozaj asi len minimálne
(len potom uvažujem, prečo Tvoj malý nie je asperger 😕 😨 ) a z toho vyplýva aj kvalita jeho ďalšieho života...
čiže, ak sú narušenia a obmedzenia malé, tak aj kvalita jeho života by mala byť ovplyvnená menej...
v budúcnosti môže viesť plnohodnotný život (zrejme ale) mierneho podivína, so špecifickými záľubami (veda, výskum, nové teórie), ale celkom slušne socializovaný-aj ženatý, aj s deťmi...
VFA mávajú vraj najviac ťažkostí v sociálnej oblasti, v nadväzovaní vzťahov, a práve pre nich (a pre aspergerov) sa v puberte a neskôr robia cvičenia a nácviky sociálnych reakcií a sociálneho správania (komunikačné tréningy, stratégie sociálnych situácií), aby svojim intelektom a vôľou dosiahli čo najprirodzenejšie začlenenie do spoločnosti...
nedávno si písala, že máva efekty a také tie záchvatiky, ktoré poznáme asi všetci, tie sú tiež súčasťou jeho dg. a aj od nich závisí miera jeho napredovania, resp. začlenenia sa...čím ich bude menej, tým menej budú naňho rovesníci a iní ľudia pozerať s nepochopením 😉

mňa však zaujíma ešte niečo z vášho života, môžem sa spýtať? 😕
vy, keď niekde s malým idete, tak si ľudia všimnú jeho "inakosť"? je nejako nápadný? divný, iný? 😕
čo naňho vraveli diagnostici, ktorí mu stanovili dg.? na základe akých prejavov? 😕
kde ho diagnostikovali? a v akom veku?
ďakujem za odpoveď. 🙂

valika_val
29. jan 2012

@fond_f84 este k tomu pdf - mne sa tam na tom linku zobrazuje len jedna strana pdf, pricom pdf moze mat vela stran - a tento clanok ma isto viac stran. ja vidim len tu poslednu. ale nevadi, ja som si uz vygooglila jeho stranku.
tiez ma zaujima otazka od magi (zverejnenie na webe) - ja sa do BA urcite nedostanem 😒

valika_val
29. jan 2012

@erika2312 poradit ti zial neviem, ale horim zvedavostou 😀 ,ma zaujima, kedy si si nieco vsimla, kto vas odoslal na odborne vysetrenia a ako sa spraval tvoj syncek vo veku 12-24 mes.
vyzera to tak, ze velke problemy s beznym zivotom nemate, vsak? to je super 😵

karin74
29. jan 2012

Dobrý den, lidičky, jsem tu staronová, mám 8-miletého syna - autistu, a když mi dáte trochu času a já přelouskám posléze alespon pár desítek stran od zadu, pak se možná posléze zapojím i do širší diskuze. Hned na začátek ale dám otázečku: je tady někdo, kdo právě přechází na GAPS dietu? Řeším toto na stránkách "Autismus a jiné PAS", kterou jsem kdysi založila na facebooku (zas tak dávno to není), a pokud budete někdo chtít stát se členem diskuze i tam, ráda vás srdečně uvítám.

fond_f84
29. jan 2012

@magimary No keby to aspon trochu slo, tak jasne, ze to velmi rad "zavesim" na www.autizmus.tv, len nemam potrvedny suhlas Dr.Kuceru s nahravanim. Bolo by fajn, ak by tam isla aspon jedna z Vas, aby potom tu o tom urobila nejaky textovy vystup aj pre ostatny mamy.

magimary
29. jan 2012

@karin74 ja si pamätám tvoje meno z úvodu tejto diskusie a veľmi som zvedavá, ako ste odvtedy pokročili, ako žijete, ako to zvládate v škole atak...
tak, keď budeš mať čas, popíš nám, ako sa máte 😉 🙂
na začiatku GAPS diéty je teraz @maruskaaa s jej Malým, teda majú za sebou už prvý mesiac, a ide im to výborne...
my sme zase cca mesiac na GFCF, takže tiež na začiatku, ale s obrovským pokrokom 🙂

@fond_f84 aha, a on už ten súhlas asi ani nepotvrdí, či? 😕
každopádne, ak by tam niekto z nás bol, tak prosím, dajte vedieť (možno sama tá mamička, čo to s ním už skúšaal, keby sa k nám pridala 😕 😉
boli by sme rady 🙂

kocko
29. jan 2012

@magimary Ďakujem za pozretie videa. Lucka sa veľmi snažila. Pri nacvičovaní to nebolo ideálne,
ale ked išlo do tuhéto tak to zvládla.
Aj ja by som rada šla do Ba na prednášku, ale nedá sa. Je tu aj finančná stránka, aj že je to daleko
a nakoniec aj tvoj problém, kde dieťa alebo ak ide o viac detí, kde ich dať. Manžel stále v práci, rodičia
chorí /musím sa o nich už starat a dozerať na nich/: Takže nemám šancu.
Veľmi by mi bodlo, keby nejaké prednášky boli trebárs aj v Banskej Bystrici, Košiciach. Takto by mali
možnosť sa zúčastniť aj mamičky z okolia. Myslím, že túto možnosť by využili aj pedagogovia... 🙂 🙂

A ešte jedna vec je, že termín 31.1. je pre mnohé šibeničný a dovtedy sa mi nedá nič zariadiť.

Dakujem za priateľstvo na fc. 🙂 🙂

lios
29. jan 2012

@karin74 ahoj, mam 3,5 rocneho syna a po vysetreniach, ktore chceme absolvovat by som tiez chcela prejst na dietu, rada sa pripojim.

lios
29. jan 2012

@magimary chcem sa spytat ci vidis zmeny od zahajenia GFCF...

magimary
29. jan 2012

@lios že či?
u nás sú zmeny tak viditeľné, že by sa dali až krájať 😨 😕 🤐
ja tomu ani sama nemôžem veriť, keď vidím, ako sa mi decuľko mení pred očami...
stále to považujem za niečo zvláštne a nepochopiteľné...
zmeny vidí aj celé naše okolie, takže asi sú fakt ozaj veľké...

a teda najmä v reči a sústredení 😕

nensyke
29. jan 2012

..teraz som pozerala na Markíze, tak predsa tam dali Kelenbergerovcov, som rada, nech vie o tom každý...

alikaa
29. jan 2012

@nensyke tak som rada, ze to nakoniec odvysielali. Skoda, ze nemame zapnutu TV, zajtra to pozriem z archivu.

erika2312
29. jan 2012

@magimary Ahoj,moj syn je uplne normalny navonok,nikto si nič nevšimne,ani znami neveria že je autista,az keď predvedie amok,všimnu si že nie je čosi v poriadku.
Bol diagnostikovaný v Andrease Dr.Jánošíkovou,vo veku 4 roky 2 mesiace,vravela že je tam špičkovanie,echolálie,oneskorený vývin reči,vraví o sebe v druhej osobe.
Chodila som s ním v žiline rok po lekároch psychologoch,všetci vraveli že ADHD alebo Asperger.
Nechcem nikoho spochybniť,teraz diagnostikovala dieťa 4 ročné ako Aspergera,diaťa je v plienkach,v živote nevydalo zo seba ani jednu slabiku,dieťa každý deň predvedie amok v MŠ,nechce tam byť.
Moj syn je podľa nej čistý autista,a na druhý deň bol ako doma v školke,chodí rád,teší sa,bozkáva učiteĺku,vešia sa po nej,rozpráva čo jedol,s čí sa hral,kto dnes reval v školke a tak podobne,pozná všetky deti aj pedagogov nielen menom ale aj priezviskom.
V školke podľa mňa vytrča z radu,keď ho počujú v šatni rodičia tak odpadávajú od prekvapenia a keď poviem ako sa hrávame napr.na doktora,tak na mňa kukajú či som z inej planéty.

erika2312
29. jan 2012

@valika_val Ahoj,ja som vyhľadala odbornú pomoc pre poruchy správanie,revy,hryzenie,štípanie amoky a podobne,vždy som sa spýtala či je autista a oni že nie-psycholog,logoped,neurolog,pedopsychiater,oni ho tipli v najhoršom prípade na Aspergera.
Pani Jánošíková bola až posledná inštancia a tam sme šli dobrovoľne,nik ma neposlal.
Keď mi to oznámila,uplne mi vyrazila dych.
Do 3 rokov som si nič nevšimla,vyvíjal sa normálne až po 3 rokoch som si všimla že zaostáva v rečovom vývine,rozprával ale oproti rovesnékom slabšie.
Vety začal tvoriť v 2 a pol roku a hygienu má od 3 rokov,v noci od 3 a pol roka.

maruskaaa
29. jan 2012

@karin74 ahoj, poslala som to ziadost o prijatie do skupiny, my sme na GAPS od 27.12.