Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
30. jan 2012

@lucka261177 super... 😉

helga1
30. jan 2012

@magimary Super, teším sa s Tebou, že malý tak krásne napreduje, ale verím, že máš na tom obrovskú zásluhu vďaka tomu ako sa mu krásne a intenzívne venuješ, nie je to len v diete 🙂

anka912
30. jan 2012

@lucka261177 perfektné aplikácie.... už len tú banku vykradnúť a ideme na to 😠

jankaw
30. jan 2012

@dana19 Diagnozu este uzavretu nema, zatial len podozrenie na autizmus. Ja sem chodim uz dlhsie, v podstate od kedy som zacala mat podozrenie u Matka na autizmus, co je uz viac ako rok, len v poslednej dobe neprispievam tak casto, tak si ma asi nezaregistrovala 🙂
Matko sa najradsej hra s autickami a potom so vsetkym moznym, jedine co nemusi su plysaci, okrem takeho velkeho medveda ku ktoremu sa tuli, bozkava ho 🙂

karin74
31. jan 2012

@jankaw Tadeášek si okolo 3. roku přestalhrát s hračkama úplně, knihy pro něj byly dobrým stavebním materiálem na komíny, nebo jim trhal listy..., auta stavěl do řady,nebo jimi třískal, a ostatní hračky začal cpát do kdejaké díry, házet za gauč do rohu, nebo vyhazovat škvírou z okna.... Zničil,co se dalo,apak jsem se zdravě nasrala, zbylé hračky mu schovala a začala jsem kupovat jen dřevěné a vzdělávací, i když těm alespon poztrácel dílky, páč jimi házel, kde se dalo, nebo aspon to dřevo počmáral,aby se neřeklo ☹ 😨 Takže jsi štastná žena 🙂

maria1610
31. jan 2012

@lucka261177 perfektná vecička 🙂 - asi začíname šetriť 🙂 - a aby som nezabudla, veľmi pekne ďakujem za to tieňové pexeso 😵

magimary
31. jan 2012

@karin74 to si napísala o mojom Tadeáškovi??? 😨 😲 😖
môj okrem zoraďovania tých áut to máš ešte obohatené o točenie ich kolesami...
ostatné je navlas identické... 😝 😉

karin, a ešte stále sa "nevie" tvoj malý hrať? resp., ak vie,
ak od kedy? aj ste to nejako cvičili, učili ste sa hrať? 😕

karin74
31. jan 2012

@magimary 🙂 🙂 🙂
To je prča, Tak tymáš taky Tadeáška, a taky je autík🙂 Hned se podívám,kolik mu je, stále vás je tady mnoho, ajá mám kurnik špatnou paměť 🙂)))))

magimary
31. jan 2012

@karin74 ja ti to uľahčím, Tady mal tri roky v decemb. 😉

karin74
31. jan 2012

Koukám,ty máš dvojčátka?

karin74
31. jan 2012

@magimary já se tady v tom moc neorientuju 🙂)))) Ptala ses,jak si hraje dnes? Dnes už dokáže autíčka používat k hraní jako jiní chlapci,alejen tak decentně, jakoby se neřeklo.... Co občas rád staví jsou vláčky. Jinak co miluje úplně nejvíc je hraní playstationu 2,hra Doba ledová II. To mu ty ruce jedou jak šílené, nechápu,kde se to v něm bere, aleve škole mu to nejde, zná všechna písmenka,ale nespojí je ani ve slabiku, a při počtech do deseti musíme vizualizovat.

magimary
31. jan 2012

@karin74 nie, už nemáme, boli u nás len rok, kým sa im nenašla rodina na trvalo 😉 :-
ale akurát pred tromi týždňami sme zrovna s nimi boli 🙂

a ten pokrok v hre prišiel sám, alebo ste to cvičili?,
lebo nám odporúčajú "učiť ho" hrať sa 😕
no, náš zatiaľ ešte k PC a k podobným hrám ešte nepričuchol (dokonca ani k TV),
takže to zatiaľ nepozná... a ani ho to nejako neláka...
a vláčiky sme mu rozložili, že snáď ho to zaujme, ale skončilo to rovnako, ako s autami,
to, čo "nepotreboval", zahadzoval a kolieskami rušňov točil...
tak sme to zase odložili 😝

karin74
31. jan 2012

@magimary Vůbec nestresuj, u nás to přišlo SAMO až ted, nenutila jsem jej do ničeho, ale jsem nakopnuta s ním ted opět makat, jen já se vždy nadchnu, mám energie na rozdávání,a pak mne to pomalu opouští s tím, jak dělá krky (jak se mu nechce a sjak stávkuje),a zas ho nechámna čas si tak zvaně dělat,co chce....hodně ted vsázím na dietu GAPS, že se zbaví toxinů a pak bude svolnější k tomu,aby se s ním nějak pracovalo, aby přijímal nové informace,to se pak hned lépe pracuje! S Matějem nebyl problém,leželi jsme stále v knihách,on se CHTĚL vzdělávat, chtěl přijímat informace, učit se novým věcem, byla jsem z toho zájmu až na nervy, ach co bych za to ted dala u Tadíka!!!!

maruskaaa
31. jan 2012

@karin74 u mojho syna sa skludnenie a ochota spolupracovat dostavilo uz po vysadeni mlieka...teraz na GAPS je kludnejsi ( an na ejake situacne afekty, vacsinou ked sa mu nieco nepodari, lebo je perfekcionista), takze urcitesa to oplati skusit...

ja som najprv o tom vela studovala, zacala robit ako kokosove placky a GAPS chlieb a pomaly zaradovala do jedalnick,a plus vyradovala lepok zemiaky a ryzu. tiez som este mesiac pred dietou nasadila probiotika, takze sme boli na terapeutickej davke este pred zacatim intra a mozno aj preto u nas intro prebehlo v pohode...vajcia som inak zaradila dost skoro, takze sme nesli celkom striktne podla bodov intra...ale zase teraz dost dlho sa drzime na takom 4-5 stupni, s tym ze uz davam rano aj stavu mrkva, cvikla, jablko a miesane s pomarancom, aby to vypil

a kazdy den sa nauci nieco nove...a aj rec sa dost zlepsila.

narantuja
31. jan 2012

@magimary mam radost, ze vam GFCF prinesla takove zlepseni, myslim, ze v tomto rozsahu se to moc často nestava. Nam syn před 4 lety zareagoval podobne prevratne a tehdy jsme si ani netroufli to nekde psat, málokdo tehdy znal problematiku opioidu, a tak si vsichni svorne tukali na celo. Dietou se zmenilo hodne věci, ale tim nejlepsim byl navrat ztracene reci hned během prvnich tydnu na diete. Do konce roku pak zvladl srovnat slovni zasobu na uroven veku.

@lios ja bych zacala bezmlecnou dietou, po nekolika tydnech bych pridala bezlepkovou a pak bych teprve pripadne přecházela na GAPS. Změna muze byt videt nejen v auti projevech, ale i na urovni zdravotni. Je dobré vedet, která potravina má co na svedomí.

magimary
31. jan 2012

@narantuja wow! 😨 😵
to ozaj???
ja som si myslela, že to až nemožné a ani som vlastne neverila takejto zmene, aj keď ju mám pred očami...
a najmä tej rýchlosti v zmenách...
ale teraz, keď ty píšeš, že aj vám sa to podarilo ( 😨 😵 ), tak to potom predsa len bude možné 😅 😵
a vízie tvojho Drobca, ktorý teraz, ak sa nemýlim mal nastúpiť do bežnej školy, mi dávajú
OBROVSKÚ nádej do budúcna 😨 😵 😵 😵

inak, ktovie (teraz len teoretizujem 😕 )?, či by sme sa vôbec dostali do toho prdšolého maxiautui stavu, keby sme v tom roku predsa len na diéte zostali... 😕 (???),
lebo prvé príznaky potravinovej intolerancie (alergie, celiakie) mal náš Malý už keď mal rok...
vtedy mal vlastne najbúrlivejšie prejavy celiakie (papal, ale nepriberal, chudol, bol slabučký, malátny, nevládal chodiť, resp. štvronožkovať-ruky aj nohy sa mu po troch posunoch na kolenách roztiahli a on sa už nevládal ani zdbihnúť späť na kolená, a to už mal skoro rok a pomaly mal začínať chodiť a on nevládal, mal kútiky, mal problémy s kakaním, zrejme mal aj bolesti bruška atd, atd, atd), a keď som mu nasadila diétu (cca na 2-3 mes.), tak sa to poelpšilo a keď sme konečne mali termín na gastroenterológiu, tak tam sa nálezy v krvi nepotvrdili, ani na mlieko, ani na lepok a tak sme dostali odporúčanie normálne zaradiť všetko do stravy a bez diéty...
chvíľu sa to akoby upokojilo (teda už nevyzeral tak akútne, aj sa naučil chodiť, ale stále nepriberal a problémy so stolicou pokračovali naďalej, vlastne až teraz do tých 3 rokov, kým sme nasadili diétu znova, už na odporúčanie lekárov, keďže tentokrát už výsledky pozitívne boli), ale mentálne začal strádať..., nastal regres-prestal hovoriť, začal mať fóbie atd, atd, adt... 😕 😔

ktovie, či by to takto bolo aj keby bol od začiatku na diéte?
...

marhav
31. jan 2012

@anka912 tak to som sa dozvedala zas niečo nové ,lebo ten náš , za svet nezoberie ceruzu do ruky.
písať bude,ale len na počítači ,tak to sme tiež prvá skupina.

magimary
31. jan 2012

pardon oprava:
nie "prdšolého maxiautui", ale predošlého maxiauti stavu 😉
😅

marhav
31. jan 2012

@lucka261177 ani náš nevie fukať a tak som v lekárni kupila odsávačku na hlieny čo pripojíš na vysavač a to mu všetko pekne vyťahá .

magimary
31. jan 2012

@narantuja a ešte mám predsa len otázočku 😕 , môžem?
keď si videla, že malý sa ti krásne chytá na diétu a napreduje rýchlym tempom, pokračovala si v rovnakom intenzívnom cvičení i naďalej? resp. cvičili ste teda i ďalej?
a cvičíte nejako i teraz? 😕
alebo ešte stále potrebuje malý zvýšenú starostlivosť a pomoc?

/nepýtam sa len kvôli sebe, ale aj kvôli "našej" biomatke... 😒 😖/

ďakujem za odpoveď 🙂

magimary
31. jan 2012

no a tu sú naše "dnešné" 😉 🙂 :

jankaw
31. jan 2012

@karin74 No ale Matko este nema tri roky, tak tazko povedat co bude za rok 🙂 Viacero mamiciek mi vravelo ze okolo tretieho roku sa deti menia, tak dufam ze to k lepsiemu 🙂

maruskaaa
31. jan 2012

@magimary to my co bezne preklepujeme sme v pohode desifrovali 🙂

maruskaaa
31. jan 2012

@narantuja paci sa mi ta tvoja postupnost diet...ze si to aj pekne odsledovat ze co a ako vplyva.

nensyke
31. jan 2012

@magimary krásne ulohy máš porobené pre malého..super..aj malý.. 😅

dana19
31. jan 2012

Holky jako vůbec nechápu co se děje! malej se začal chovat jako batole. Za pár dní se naučil opakovat co mu ukážu,jako paci paci,jak se máš,motymoty doroboty,vařila myšička kašičku,dřív tohle vůbec nechápal,spíš nerozuměl slovům. Zažil tohle někdo????

karin74
31. jan 2012

Je úžasné, že vám dietky tak zabírají....

@maruskaaa prosím Tě, jak pečeš chleba? Můžeš i do zprávy, nebo kdekoliv, a taky mne zajímají ty kokosové placičky.... Já jsem stále na úplném začátku, já vysadila takřka ze dne na den vše, jen ta rýže mi zůstala,tu miluje, a občas ještě rýžový suchar, ale výjimečně,. cukry, brambory,soju, mléko,lepek...,to všemáme vysazeno, a takto bez pečiva je asi od jeho 8.narozenin, které měl před 10-ti dny, a já nevím, zatím nepozoruji vůbec nic, moc bych si přála vidět alespon malinkatou změnu.... ale nevadí,dostaví se, až bude čas, a já věřím, že změny k lepšímu budou...jen mne mrzí, a to je slabé slovo, že jsem se nechala přesvědčit kantory i rodinou,když jsem před zhruba těmi třemi lety začala s dietou GFCF, že to NEMÁ SMYSL, navíc občas jsme dietu porušili, a to se pak člověk nemůže divit, že se výsledky nedostavily,navíc si myslím, že Tadík je právě človíček,co propustné střevo má, a co nemůže nejen mléko a pečivo, ale i ostatní alergeny. tentokrát se přesvědčit nenechám, at si tuká na čelo,kdo chce, já vydržím, ach jo, tolik promarněných let...... 😒