Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mardenad
29. feb 2012

@magimary oki 🙂 áno, patrilo to tebe.. dakujem ti veľmi pekne, zvážim určité veci, či sa mi podarí tam ísť a tak sa objednám.

mardenad
29. feb 2012

@anka912 dakujem veľmi pekne , ste zlaté...všetko vyskúšam 🙂 a dám vedieť 🙂

mardenad
29. feb 2012

@sisstin dakujeeeeeeeeeeeeeeeem 🙂 určite vyskúšame 🙂

magimary
29. feb 2012

@mardenad , @anka912 mám 😉
tu je:
http://bobin.blog.cz/0811/vyhodnoceni-postupu-l...

inak, urobila som teraz ten DACH Tadykovi a 56súhlasných odpovedí...minule mal 59 súhl.odpovedí...

sisstin
29. feb 2012

@magimary já ho dělala Tygrovi a vyšel mi jako dítě bez vývojových obtíží - 4ano, ale tam není braná ta úroven řeči samozřejmě...je ale pravda, že třeba ve třech letech ještě nějaký ty divnosti měl..hlavně ty úzkosti...a tohohle všeho se fakt úplně zbavil..hlavně díky té školce...ted už opravdu mimo toho, že blbě mluví a má motorické nedokonalosti, tak je úplně normální dítě...řekla bych 😕

anka912
29. feb 2012

@magimary dosť veľa, pozerala som tú tabuľku na konci a ten atyp mal o dosť menej 😲 😲 😲
Skúsim môjmu, ale neviem či si budem ešte pamätať čo robil ako ročný 😉

mardenad
29. feb 2012

@magimary díky, aj ja ho učite urobím, ale asi zajtra, teraz sa mi nedá, malý ešte nespí, on má totiž pomýlený čas spánku, chodí veľmi neskoro spať, ale ráno si fajne schrúpne aj do 10:00 🙂

sisstin
29. feb 2012

@mardenad no to spaní je další "auti" specialitka...Jeník (jak jsem ti házela ten odkaz) chodí spát třeba v jednu v noci 😉

mardenad
29. feb 2012

@magimary a ako sa vyhodnocuje ten test? ked pri otázkach sú tri odpovede, vyberiem, ktorá je pravdivá a potom nakonci? čo s tým 🙂

magimary
29. feb 2012

@anka912 ale nerozumiem tomu prevedeniu na % 😕
ak to totiž vydelím 74 a následne vynásobim stomi, tak mi vyjde ešte šialenejšie číslo /viac ako 75% 😲 /, takže tie percentá tam vôbec nechápem 😕

magimary
29. feb 2012

@mardenad no, tak ten "trojodpoveďový test" = ATEC ten si najprv otvor v tej anglickej verzii, čo dala anka a ten môj lin použi len ako slovenskú (teda českú) nápovedu, preklad a v tej anglickej verzii, keď to dokončíš, tak len odklikneš odoslať a za pár sekúnd ti to vyhodí výsledok

mardenad
29. feb 2012

@sisstin áno, počula som o tom... asi len potrebujem tomu uveriť už konečne raz a navždy... :(
a už len podchytiť aký stupeň autizmu má a čo konkrétne treba trenovať, jedno si plne uvedomujem... čaká nás dlhá cesta a veľký boj... ale stále sa ukľudňujem tým, že keď to zvládajú mamičky detí aj s ťažkou formou auti aj s ment. postihom, tak ja to musím zvládnuť tiež.

sisstin
29. feb 2012

@magimary ale počítáš to dobře 😉 na DA "stačí" 39 ano

mardenad
29. feb 2012

@magimary ahá, už chápem, lebo ten prvý v angličtine som ešte neotvorila , díííík 🙂

anka912
29. feb 2012

@magimary v prvom riadku máš 54% t.j. 39 položiek, takže tvojich 56 je 75%, si vyššie ako priemer.
Ja mám tiež veľa 50 položiek!!!

magimary
29. feb 2012

@anka912 ty brďo!
a že ATYP! 😖 😔

anka912
29. feb 2012

@magimary ty by si už nemala tie testy radšej ani otvárať linky 😖

magimary
29. feb 2012

@anka912 tak, tak...
presne preto to ani nerobím a stále odolávam....
až minule ma "dostala" andrejkina výzva a teraz toto, lebo tomuto som nechápala ani predtým, keď som mu to robila podľa Thorovej knihy v novembri min.roka 😖

anka912
29. feb 2012

Tá pani tam má aj Baron=Cohen test pre dospelých, čo sa chcú sami otestovať. Ten si robila aj dcéra a vyšla na hranici ☹ ☹ ☹ Nemá tam ale vyhodnotenie, v AJ verzii sa dá nájsť komplet. Môže to byť dobrý test pre niektoré maminy, čo si myslia, že ich dieťa to má po mužovi-čudákovi 😀 😀 😀
http://www.auticekjenicek.blogspot.com/2012/01/...

sisstin
29. feb 2012

@magimary já si myslím, že jako VFA se tam v těch bodech nebude úplně lišit od NFA...to jsou otázky vyloženě na zjištění DA, ne přímo na funkčnost nebo MR 😉 takže Tady může být VFA s těžkou symptomatikou 😉

anka912
29. feb 2012

@sisstin veď asperger tam má viac pozitívnych odpovedí než klasický autík, ste si všimli? tí bývajú niekedy väčší čudáci, aj keď múdri.

magimary
29. feb 2012

@sisstin je mi jasné...
a kiežby si mala pravdu s tým VFA...
inak, asi nevieš, ale boli sme na IQ testoch, kde dopadol Tady (v rámci určitej modifikácie pre autíka) celkom dobre 🙂 (skús si tipnúť počet bodov IQ 😅 ), ale psychologička nás upozornila, že je naozaj veľmi stereotypný a stále má potrebu "stereotypovať" (točiť a točiť a točiť) a že už to samotné mu veľmi obmedzuje primerané učenie (lebo namiesto samo-učenia nových vecí, len točí), takže to zakončila tým, že nám praje, aby nám toto IQ ostalo, čo najdlhšie, lebo je dosť veľká pravdepodobnosť, že bude klesať... (práve kvôli tomu masívnemu točeniu)

sisstin
29. feb 2012

@anka912 jo, na to jsem taky koukala právě 😉 zas jsou AS, kteří normálně žijou, choděj do práce, maj partnery a děti..a jsou AS kteří bez pomoci druhých by prostě nemohli normálně existovat... to je fakt takovej test na to, aby si člověk doma zhodnotil, že teda asi něco fakt v pořádku není ..a pak jde k tomu psychologovi, kterej to ujasní a doplní 😉

sisstin
29. feb 2012

@magimary ty jo, já tu tabulky IQ vůbec neznám, kor u dětí 😉 tuším, že hranice normálu a LMR je 80 bodů..ale fakt netušim 😉 a on točí, když má stres nebo i v jiných situacích? 😕

sisstin
29. feb 2012

btw: čím víc se Tygr "normalizuje", tím víc začíná zlobit...neustále o všem diskutovat, odporovat atd. Takže u nás taky veselo, cokoliv řeknu , tak on musí říct obráceně... 😝 fakt jako zkouší, co vydržíme...v té školce jaksi nabyl nějak moc té sebejistoty 😝

magimary
29. feb 2012

@sisstin on točí vlastne stále...
aj od stresu, aj od úzkosti, ale aj od radosti, od spokojnosti, od dobrej nálady, aj v zlej nálade, aj v napätí, aj v uvoľnení...

je to to klasické delenie v tabuľkách -
pod 70: mentálna retardácia
70 – 85: hraničná mentálna retardácia
90 – 110: priemerná inteligencia
110 – 130: nadpriemerná inteligencia
130+: mimoriadne intelektuálne nadanie

magimary
29. feb 2012

@sisstin noooo, konečne máš doma bežného Raubíra 😉 😎 😅

sisstin
29. feb 2012

@magimary hm, "toč" je prostě the best 😝 tohle bych mu asi neodbourávala, ani by to nešlo....tak já tipuju 100 😕 Tygrovi nikdy Krejčířová IQ neměřila, ona to tuším u takhle malých dětí ani nedělá....tam se prostě hodnotí vývoj jako takovej ve všech oblastech..pak tuším holčina už od ní v 6letech měla třeba "inteligence v pásmu nižšího průměru", ale jako přímo na čísla to nedělá 😕

anka912
29. feb 2012

@magimary nám psych. robila tie vývinové testy v 4 rokoch a IQ nám nepovedala, ale ja som si to v hlave zrátala z jej indikácií a prepočtov a maťovi vychádzalo okolo 70, možno bod dva nad. Ale ona nám to nechcela tak priamo povedať, myslím, že u nich je tá hodnota len orientačná.

sisstin
29. feb 2012

@magimary já z něj jako fakt rostu...ráno oblíkání...tak pět minut ho ukecávám, at vstane z postele...dalších pět minut na něj rvu slipy, načež on si je zas serve se slovy " sám"..a začne se do nich opět cpát....pak mi 2x zdrhne, což je děsná prdel pro něj...pak následuje tílko ve stejném pořadí atd. Mně přijde, že v poslední době na něj jenom ječíme, což mi fakt vadí...ale s ním se to nedá prostě...a už má jako i argumenty, to mě vždycky dostane 😝