Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
28. mar 2012

@zuzka208 kedy idete?
lebo aj my ideme k dr.J. 😉

zuzka208
28. mar 2012

@magimary Jej,my ideme 4.4.a vy?

magimary
28. mar 2012

@zuzka208 my tiež 😅 😵
o koľkej ste objednaní?

zuzka208
28. mar 2012

Rano o osmej.Skoro ale lepsie tak nez az neskoro po obede ako minule az o 15.30h.to uz maly bol dost nervozny a nechcel ani pracovat.

lios
28. mar 2012

@andreabe ďakujem, skúsim pozrieť dr. Matuskovu na nete.

magimary
28. mar 2012

@zuzka208 my o dve hodky po vás...
takže sa asi neuvidíme...

mardenad
28. mar 2012

@zuzka208 Ja som na tom s pamäťou rovnako... strašne veľa povinností, veeeľa stresu kvôli malému, všetci musíme "kmitať " a prispôsobovať sa okolnostiam, aby sme ho ešte viac neznérvoznovali, je to ťažké...

Ja som síce prednedávnom písala, že sa super zmenil k lepšiemu a že som šťastná, ale asi som to uriekla... malý sa zo dňa na deň začal správať strašne... vreští a kričí takmer za všetko, všetko neguje, ale idem naňho prísne a funguje to, raz-dva krát zavreští, ja mu neustúpim ( stojí to veľa síl, ale ide to) a on potom pochopí, že mu to nepomôže ten krik a stíchne. My sme mu totiž veľa ustupovali a prispôsobovali sme sa jemu. Mám silný pocit, že sme ho rozmaznali a on nás ovláda... všetko čo chce musí mať, inak je zle! 😀 ale smola! mama zmenila pravidlá 😀

lios
28. mar 2012

@magimary pozorovane symptomy by mohli nasvedcovat pre pervazivnu poruchu vyvinu, ale, ze je nutne zvazit aj poruchu z oblasti komunikacie...

mardenad
28. mar 2012

@magimary Kočky, potom dajte vedieť ako ste pochodili... 🙂

ja idem 21. júna , ešte sa načakám, ale čakala som ešte horší termín, takže je to fajn, urobíme si výlet z Košíc do Trnavy. Ja som tam študovala, takže by som sa nemala stratiť 😀

mardenad
28. mar 2012

@zuzka208 Ja som tiež dosť obávam čo bude ked nasadíme MB12, to som ale zvedavá, či to potom zvládneme 😖

magimary
28. mar 2012

@lios , no v tomto veku už by to snáď malo byť predsa len "uzavretejšie" 😒 😖
kto to takto uzavrel v andrease?
a aké má malý vlastne prejavy? ako komunikuje? 😕
nad diagnostikou v čechách si neuvažovala? 😕

lios
28. mar 2012

@zuzka208 dr. Kudelova v sanatoriu neposobi uz cca pol roka. Je to vyborny psycholog avsak k Oskarkovi sa nevedela absolutne vyjadrit. Dokonca by som povedala, ze je vacsi odbornik na hypersenzitivne deti. Ale musim uznat, ze je jednou z tych odbornicok, ktore patria k vybornym. My chodime do karlovky do santoria, absolutna stagnacia..Mam este pohovor 17. s MUDr. Braunovou..tak uvidime...ale z rozpravania je podla p.dr. B kazdy autik.. 😀

magimary
28. mar 2012

@lios wow!
to fakt? s tou dr. Braunovou?
a to som nad ňou celkom uvažovala 😨 😕 😖

/ @manznacik007, čítaš to?/

a, nevieš, kde teraz pôsobí tá psychologička K.?

zuzka208
28. mar 2012

@magimary skoda,mozno inokedy,bolo by to zaujimave.

lios
28. mar 2012

@magimary p.Pospisilova a Sedibova dali zaver...nie, ze by som sa ponahlala, naozaj moje dieta sa velmi meni, ale rada by som vedela, ze aky ma na to pohlad aj iny odbornik. mam jeden zahadny kontakt do ciech na p.PhDr. Marie Renotiérovú, PhD.nepozna ju nahodou niekto?

lios
28. mar 2012

@magimary myslim, ze niekde v petrzalke...ale da sa v pohode vygooglit kontakt na p. Kudelovu. my chodime do sanatoria uz rok a este sa mi nikto nevjadril k Oskarkovi..denno dennym pozorovanim uz by hadam mohli dosjt k nejakemu zaveru, ci?

lios
28. mar 2012

@magimary ideme von, ale vecer napsiem nieco o prejavoch mojho zbojnika maleho 😉

zuzka208
28. mar 2012

@mardenad Ja som na maleho dost tvrda,inak to nejde samozrejme ze sa tulime,mojkame,ale inak tu pevnu ruku musim byt taka lebo by ma uplne polozil na dno,aj Jan.povedala ze to tak musi byt,aj pri praci ziadny ustupok.Niekedy to pomaha,ale vonku medzi ludmi ani nie akoby vedel ze tam nanho ten prisny "hlas"nemozem pouzit.A co sa tyka MB12 je to este horsie ako som pisala,niekedy sa mi fakt nechce ani vstavat do noveho dna,ale snad sa to posunie,drzim ti palce.A kde si ho nakoniec zohnala myslim MB12?

magimary
28. mar 2012

@lios no, to teda mohol...
ale asi patrí k tým "zapeklitejším" autíkom...
som zvedavá na tie prejavy 😉

lios
28. mar 2012

@magimary este jedna vec, neodhovaram od diagnostiky u dr. B treba vyskusat ale pre mna to bolo pokazde velmi usmevne, neviem preco? dokonca aj moj muz mal taky cudny polousmev na perach a pritom on je dost vazny v takychto situaciach. 😀

magimary
28. mar 2012

@lios no, mám dosť 😨 😅 😝 😀

zuzka208
28. mar 2012

@lios ano to ti mozem potvrdit ze Braun.je taka kazdeho vidi potencionalnym autistom,a to vysetrenie od neho vela neocakavaj ona podla mna neviem ako to povedat nic moc vysetrenie o nicom.Kudelva je ina kapacita aspon ja som mala ten pocit,tiez sa nam to tam zastavilo a potom posunulo do predu aspon z recou,a uz nebol taky bojko,teraz je opacny problem.Ale Kudelova mala aj vlastnu ambulanciu,neviem ci v Ruzinove,presne neviem ale musis sa objednat a tam za hodku pyta aspon vtedy to tak bolo 50eur.Ale teraz neviem je to uz dost davno.

magimary
28. mar 2012

@zuzka208 no, z tohto opisu mi to príde, ako ďalšia v rade "šikovných" pedopsychiatrov...
ďakujem veľmi pekne... 🙄 🤐

zuzka208
28. mar 2012

@lios Aj my sme to mali presne ako vy stale sa cakalo ze ako sa prejavy ako to bude dalej,ale ked som sa opytala ako to s nim vlastne je tak mi Kud.povedala ze sa javy ako autista ale zaver nikde,a za 2,5roka sa nedokazal odputat odomna stale bol vo faze odvykania odomna.Az som natrafila na Dr.J.a ta sa s nim nehrala povedala ze tam boli zbytocne roky,lebo uz davno mohol byt inde na vyssej urovni.Co som vedela ale nevedela som sa jednoducho pohnut inam.

zuzka208
28. mar 2012

@magimary Vies co ona je taka milucka starsia pani a viac si pokeca s tebou a niektore fraze,alebo zvyky inych deti prenasa aj na to tvoje ci neroby toto,alebo ono,ci si objavil svoj tien to som pocula kazdy raz,ci si toci s kolieskom atd.on take neroby.Podla mna uz na to nema doba sa pohla a my musime s nou!Ale inak som bola spokojna s pristupom vychovavateliek,a Dr.Kudelovej.

magimary
28. mar 2012

@zuzka208 dík,
no mne stačí... 😖

maznacik007
28. mar 2012

kocky no ja viem prave o jednych co im braunova nedala diagnozu autizmus a potom janosikova ano... v kratkom casovom useku...
zuzka a vam dala aku diagnozu a kde ste si to dali overovat... inak minule ked sme tam boli tak tam bola jedna mamicka v cakarni po nas sli prvy krat ze lebo im kartu zakladala... a s takym vacsim chlapcekom.... my sme vychadzali a nas uz bol vo svungu a pohadzal sa po zemi a skriekal na celu cakaren...

ako u nas sa zatial zavazne nevyjadrila.... ze co a chodime tak kazde tri tyzdne... teraz kolko ste chodili vy... mne celkom vyhovuje ze dava rady ze ako co zvladat aj ked popravde u nas sa jedna vec utlmi a vyskoci nieco ine...

kocky tak kam ist teda.... ja som sla najprv do pedo. psych. poradne u nas tam nas nechceli a poslali na donnerovu...
mna stale metie u nas ta rec.... on sice zacal neskor hovorit ale hovori v pohode aj imituje hra s babkami sa ... /ja som ho tak naucila/ aj ona bola nadsena.... ale potom sek konec a zacal behat v kruhu ako skrecok a bezprizorne sa smiat odmietal sa pozriet na nas ... a uz pomoze len chytit a dudel a iskat vlasy... a zniest par uderov

maznacik007
28. mar 2012

nedalal som odkazy prosim kocky k prispevku vyssie to patri

@magimary
@zuzka208
@lios

zuzka208
28. mar 2012

@maznacik007ja som si diagnozu dala stanovit u Dr.Janosikovej,lebo som si nebola ista ze co vlastne je alebo nie je autista,u Braunovej nam diagnoza bola stanovena ale len preto ze som potrebovala papiere na ZTP.Ale ked som sa pytala ze teda ci ma len nejake naznaky,autizmu lebo tak ho brali tak mi hovorili tak povedali ze sa musi este cakat a maly uz bol dost velky a nevedela som co s nim robit,lebo ked som sa pytala tak mi Kudelova nepovedala o ziadnom krabicovom systeme ani o strukture len sme prisli ona si ho zobrala ja som sedela na stolicke a nemohla som si ho vsimat ani ked chytal zachvaty hnevu a placu ze az nemal hlas,cosi hrozne pre mna,on tam zo zaciatku vobec nechcel chodit takto to trvalo dost dlho viac nez rok potom sa to obratilo,ale az Janos.mi dala taketo instrukcie,takze si myslim ze radsej volit Janosikovu moj nazor.

maznacik007
28. mar 2012

@zuzka208 cize ak to dobre chapem tak ti u janosikovej potvrdili diagnozu autizmu ktoru ti dalal na papier uz braunova...

nevies o niekom komu pani doktorka Braunova dala autizmus ako diagnozu a potom mu to pani doktorka Janosikova zmenila na nieco ine...