Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

zuzka208
28. mar 2012

tak nejako Braunova mi ju dala na zaklade ziadosti o ZTP,nic viac diagnozu stanovila az Janosikova.Je mi luto ale neviem o nikom.

mardenad
28. mar 2012

@magimary ja nemôžem s tých tvojích smajlíkov, presne si viem predstaviť, ako sa tváriš 😀 😀 😀

lios
28. mar 2012

@zuzka208 ano ano presne si dr. B opisala..inak ja neviem co riesim, my mame v dome primara detskej psychiatrie. MUdr. Škodáčka..pozname sa 34 rokov..opytam sa ho a potom vam poviem.

hlucikk
28. mar 2012

Ahojte/dobry den! Zdravim vsetkych rodicov aj buducich rodicov. Moje meno je Lucia a zatial nespadam do kategorie "rodic" ani "buduci rodic". Obraciam sa na Vas viac menej s prosbou o pomoc v ramci realiziacie mojej diplomovej prace. Cielom je overit nakolko nova metodika (Skrining psychomotorickeho vyvinu) zachytava vyvinove riziko u malych deti (od 2 do 4 rokov). Tato metodika je novovytvorena, robena pre slovenske deti s viziou jej pouzitia predovsetkym u (alebo uz) v ambuilancii padiatra (co je velka vyhoda v ramci preventivnych prehliadok - uz lekar moze zachytit pripadne vyvinove riziko). Minuly rok sa vytvorili normy pre sirsiu populaciu deti. Tento rok by sme sa radi zamerali na kategoriu deti s podozrenim na poruchu autistickeho spektra, pripadne na deti kde uz bola diagnoza viac menej potvrdena. Tento skrining vyplna rodic, je v elektronicekj podobe a anonymny (v pripade zaujmu o vylsedok staci vpisat na konci v kolonke "pripomineky, otazky" napisat svoj mail). Ak by bol niekto z Vas alebo Vasich znamych ochotny dotaznim vyplnit urcite prispeje svojim kuskom k zdokonaleniu vyvinovych metod na Slovenku a zaroven sa mozete dozvediet aj podnetne informacie o svojom dietat.
Za spolupracu Vam vopred dakujem!

Lucia (akekolvek info - moj mail: hlucikk@gmail.com)

link na dotaznik
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

lios
28. mar 2012

@maznacik007 osobne poznam niekolko pripadov kde dr. B dala zlu diagnozu..

magimary
28. mar 2012

@hlucikk odpovedané 😉
nemáš ten dotazník spracovaný aj v bežnej elektronickej podobe?
sú v ňom výborne kladené otázky, ozaj k veci...
podobne trefné, ako pri ATECteste 😉

hlucikk
28. mar 2012

@magimary
ako myslis v beznej? len otazky bez moznosti vyplnenia?
PS: dakujeme za pochvalu, odovzdam tvorcom🙂

magimary
28. mar 2012

@hlucikk myslím v bežnej - napr. wordovskej podobe?
v podstate -hej, len otázky bez elektronického vypĺňania...

miau29
28. mar 2012

hmm uz to zacina, moj novy pediater ma upokojoval, ze na autika to nevyzera a to ho videl chvilocku, manzel o tom nechce ani pocut, mama ma posiela na spoved .. a pritom si staci precitat obycajnu wikipediu a najdu tam romanka skoro vo vsetkych bodoch ☹ .. nechcu to vediet ani vidiet, neviem kde zacat

magimary
28. mar 2012

@miau29 okolie teraz nerieš...
manžel tiež časom pochopí (ak sa diagnóza stane realitou) a ostatní nie sú podstatní...
rozhodne nie viac, ako tvoj malý...
takže, teraz začni uňho, pri ňom, s ním...
na ostatné bude ešte času a času...

zuzka208
28. mar 2012

@miau29 aj ja som to mala zo zaciatku,tazke myslim ze asi kazda z nas,ani rodina mojho manzela to nechcela prijat,alebo skor sa nechceli informovat vzdelavat sa co vlastne autizmus je.Oni stale rozpravali ze maly z toho vyrastie,ze to nic nieje,ze pekne papa,ze rastie ako z vody a ze je velmi dobry chlapec.Co svokra rozprava doteraz,ja si to nevsimam nic o tom nevedia a manzel bol rovnaky,zaciatky su krute ale obavam sa ze po diagnoze sa toho velmi nezmeni myslim okolie atd.chyba tu informovanost.

mardenad
28. mar 2012

@magimary mala si na konci možnosť napísať e-mailovú adresu? ja som si ju nevšimla ☹ tak mi asi nebudú môcť poslať výsledok ?

magimary
28. mar 2012

@mardenad hej, mala a napísala som

mardenad
28. mar 2012

@magimary do kelu, ja som tam zabudla napísať na konci e-mail adresu ☹

magimary
28. mar 2012

@mardenad netráp sa, myslím, že aj tak sa nejaké extra zistenia nebudú individuálne posielať,
možno len nejaké všeobecné konštatovania, ako výskum dopadol...
ale možno aj nič a možno sa úplne mýlim 😉

(príp., ak by mali oni nejaké otázky, tak to možno využijú a budú kontaktovať)

mardenad
28. mar 2012

@magimary napísala som im dodatočne, tak možno sa bude dať niečo urobiť...

ozaj nevieš mi prosím poradiť nejaké jedlo bohaté na bielkoviny a cukry? mám to doniesť zajtra na vyšetrenie do metabolickej ambulancie, dík

magimary
28. mar 2012

@mardenad dobre sladký smotanový jogurt
inak, poznám ešte jedno dievčatko, ktoré ide zajtra na metabolickú ambulanciu v KE 😉

mardenad
28. mar 2012

vážne? ja mám prísť rano na lačno (teda malý) a hned o 10:00 hod. som objednaná potom do genetickej ambulancie. Dúfam, že to stihneme 🙂
@magimary a dakujem za radu s tým jedlom... ozaj som nevedela čo narýchlo mu zobrať 🙂

magimary
28. mar 2012

@mardenad máte dobre vybavovací deň zajtra 😉
tak nech sú len dobré výsledky 😉
inak, kto vás poslal na takéto komplexné vyšetrenia?
alebo si sa pýtala?

(ešte je dobrý aj miláčik, pribináčik apod. 😅)

mardenad
28. mar 2012

psychiatrička nám dala hned na tri: foniatrická, metabolická a genetická
@magimary

dakujem, dúfajme, že budú dobré výsledky 🙂

anka912
28. mar 2012

@mardenad až má malý rád, tak aj taký piknik alebo jesenka je super sladká a tučná 😉

najjulinka
28. mar 2012

tak sa vam tu votriem.... @magimary ma upozornila.... 😅 😅 😅 @mardenad ideme asi s trojkočíkom, tak budeme neprehliadnutelní... 😉 😀 rano na lačno... 😀

magimary
28. mar 2012

sranda, ako som spojila dve rôzne témy 😉
ale, juli, len aby si tu neostala 😔 😒 😉
nie kvôli malinkej, ale...

najjulinka
28. mar 2012

@magimary však hej.... 😔 aj ked ma dnes mama potešila.... že nam ožil chalanisko.... ked ho videla v kočiku... a si predstav, že prvý velký vylet (cez noc mimo domu) s nim sme prežili celkom fajn.......... až som bola prekvapena..... 😉 🙂 dufať dufať...... čo ine nam ostava...

magimary
28. mar 2012

@najjulinka no, dnes som si zrovna pozerala vaše fotečky a tam ešte moc živšie nevyzeral... 😔
ale tak-realita môže byť úplne iná

najjulinka
28. mar 2012

@magimary moc nie.. len trošku 😅

mardenad
28. mar 2012

@najjulinka teším sa 🙂 uvidíme sa ...

smardik
29. mar 2012

dobré ranko 🙂, holky vecpu se vám tu ale jdu na radu. Vy co děláte strukturované úkoly kde to máte schované? myslím ty složkové, ne v krabicích. já něco TOmovi udělali ale mám dilema jak to schovat at je to pro mě přehledné - papír do složky ale co ten zbytek co tam třeba přikládá, zatím mě nic moc nenapadlo

magimary
29. mar 2012

@smardik ahoj, ja mám všetky úlohy odložené v dvoch uzavretých komodách v našej "učebnej/cvičiacej miestnosti", niečo mám v originál krabiciach, niečo mám v pozbieraných krabiciach a rôznych dôzach a niečo mám v obaloch, väčšinu mám naskladanú tak, aby som presne vedela/videla, čo je vo vnútri...
skúsim pozrieť medzi fotkami, či to niekde nemám aj nafotené 😉

magimary
29. mar 2012

tak nie, nemám to na fotkách...