Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
19. apr 2012

@zuzka208 Ahoj, tak u nás zhoršenie nevidím, trocha je vnímavejší ako pred tým...a to je všetko ☹ ...ale v tom máš pravdu, že aj náš pred tým pekne sedel pri práce, teraz už ani nie.. 😖 A to že začal byt vnímavejší asi ked druhu flaščičku sme načali... 🙂

nensyke
19. apr 2012

@mardenad tak dufam, že to pojde ešte k lepšiemu, u nás čo najviac pomohlo GAPS dieta, a to ozaj dost, a hned za týžden boli velké zmeny...ale teraz sa to tak ustálo... 😒

zuzka208
19. apr 2012

tak ja vazne neviem ze preco ma maly taketo stavy ma za sebou uz 10flasticku a vysledky ziadne az pojdeme na druhe odbery tak sa o tom musim porozpravat s Corejovou.Keby som videla aspon nejake zmeny v spravani alebo v tej sustredenosti ale naozaj nic.Mozno je tvrdy oriesok a potrebuje viac casu,len ci to ja este zvladnem,dnes u det.lekarky horor bola som rada ze uz idem domov.Jeho spravanie je horsie a horsie.

nensyke
19. apr 2012

@zuzka208 a neskúšala si mu nasadit dietu? Neviem, nesledovala som, či si píslala o tom, že ste na diete...

zuzka208
19. apr 2012

nie na diete nie sme v juny sme objednany na metabolicku amb.uvidim ake vidu testy uz som premyslala ze by som aj nasadila dietu,ale mam s toho obavy ako to budeme zvladat hl.co sa tyka sladkosti.
@nensyke

nensyke
19. apr 2012

@zuzka208 tak na sladkosti mám vela receptov...hlavne aby potom jedol zeleninku, vývar a maso... u nás na štastie malý všetko spapá, musím zaklopat...jedine čo nenávidý to je ,, huspenina,, ale maminka to vždy spapá..ja to zas milujem... 🙂

zuzka208
19. apr 2012

@nensyke vies my mame problem aj zo zelenonou,napr.ma rad len papriku,sem tam rajcinu,redkovku,cibulku,a väcsinou korenovu zeleninu v polievke tie ma velmi rad,a na ranajky musi mat chlebik so suchym salamom a ked nie rano tak si ho pyta na olovrant alebo veceru tak vazne neviem ze ako by to bolo.A co sa tyka sladkosti,tak on velmi upecene rad neme skôr kekse,cokoladky atd.

nensyke
19. apr 2012

@zuzka208 u nás najlepšie idu ,,medvedie labky,, možno poznáš, skoro ako bebe keks....salám sa dá aj doma vyrobit, síce ja mám recept len na klobásu..a chleba sa dá upiect GAPS, ale má daleko od norm. chleba.. ☹ , neboj určite by ste to zvládli, začiatky su tažké..ale potom to už pojde... 🙂

damnam
19. apr 2012

@nensyke Tu dietu vam niekdo predpisal ?

nensyke
20. apr 2012

@damnam Nám psych.. poradila dr. J. Ona nám radila najprv začat GFCF dietou a ked som vydela že nám to moc nepomáha tak sme začali s tou GAPS dietou......a je kniha ,, Syndrom travenie a psych.,, tak podla toho sme začali tu dietu...

lios
20. apr 2012

@nensyke inak tie medvedie labky z Gaps....ze mnaaam.
@zuzka208 ani moj certik nechcel velmi cerstvu zeleninu, ale ked som mu vysadila sladkosti tak zacal ten cukor nahradzat v niekolkych ks ov-zel...trik je v tom, ze musis mat stale pri sebe ovocko a ked si bude pytat sladkost tak ponuknut mu ov-zel....treba z domacnosti vypratat vsetky sladkosti... ja som s nim jeden cas ani do obchodu nechodila 😉 Oskar zacal byt v pohode, nemaval zachvaty a ani taky ten nevysvetlitelny plac.

anka912
20. apr 2012

@lios obdivujem, ja toho môjho neviem odučiť od sladkostí

zuzka208
20. apr 2012

@lios uvidime po metabolickom vysetreni.Ale chcela by som vyskusat.

lios
20. apr 2012

@anka912 dakujem, bolo to tazke, stale otvaral vsetky skrinky a mrncal, tak som mu ponukla ov-zel a potom rychlo robit nieco co ho bavi...jednoducho odputat pozornost...pamat ma dobru este stale obcas otvori skrinku 😉
nemozem povedat, ze by bol uuplne bez sladkeho, obcas mu ponuknem sladkost z Gaps.
@zuzka208 nam tiez este nerobili metabolicke vysetka, to bol vlastne uplne prvy krok o ktorom som si myslela, ze bude spravny...a musim povedat, ze po par dnoch nastali zmeny k lepsiemu..

este vseobecne musim povedat, ze obdivujem vsetky mamicky, ktore sa odhodlali ist na GAPs dietu..

damnam
20. apr 2012

@nensyke Ideme za mesiac dr j tak sa nato spytame.Posledne na poradila ze mu mame dat spravit krvne testy,lebo jedol same mliecne vyrobky .Chcem sa este spytat ak ulohy cvicite,my skladame puzzle,skladacky,obrazok k obrazku,farba k farbe.Ide mu to dobre ,tak by sme chceli nieco nove.Mali ma 3,5r.

nensyke
20. apr 2012

@damnam Ahoj, tak my len tiež skladam, puzzle, obrázok obrázku, farba k farbe..lepšie by ti vedela poradit @magimary.. oni už skúšaju tuším Logico aj Bambino Luk... u nás je to ešte daleko.....
ale teraz sa snažíme akože porozumiet obrázkam, malý začína pomali chápat, že ked poviem ,, béééé, tak to je baranko, ked poviem ,,muuu,, tak zobere si obraz kravičky... 🙂
a tie mliečne testy, tak my sme nemali asi 3 mesiace vobec mlieko-mliečne vyrobky,a ked mu robili tetsy aj tak mu vyšlo že má na mlieč. bielkoviny intoleranciu..

nensyke
20. apr 2012

@albertka Ahoj je aj dnes mamaklub pre naše deti?

albertka
20. apr 2012

@nensyke Bol 😉 ... som rada,že ste prišli 🙂 ... dúfam, že dorbci boli spokojní. Tak na budúce! Alebo aj zajtra.

damnam
20. apr 2012

@nensyke Nam tie krvne testy dopadli dobre.

nensyke
21. apr 2012

@damnam tak aj na to ma upozornila dr., že vraj aj keby na metobilke všetko dobre dopadlo, aj tak máme nasadit dietu, prečo? Poznám vela mamičiek, ktoré si dali tu na SR otestovat dieta, tu vyšlo negatívne a potom dali do Nemecka a tam mali iné výsledky.../ no ale tam platili tuším cc. 300€-neviem presne/
a robili ste vyše. na opioidné peptidy?

valika_val
21. apr 2012

@nensyke no vies, cim viac platis, tym horsie vysledky dostanes 😀 😀 😀

nensyke
21. apr 2012

@valika_val 😲 😵

tam789
21. apr 2012

Dievčence, ak by ste potrebovali cukrárku, čo robí GFCF - bezlepkové a bezkazeínové - torty, či zákusky, tak s touto som veľmi spokojná 😎
www.bezlepkovetorty.meu.zoznam.sk

sebestka
21. apr 2012

Holky, omlouvám se, že vám lezu do diskuze,ale kamarádka má jistý "problém" se 17-ti měsíční dcerou. V listopadu 2011 měla rok a někdy od té doby se pravidelně v noci bouchá hlavičkou o postýlku.Je na kolínkách, houpe se a při tom bouchá hlavičkou do postýlky, někdy až do krve a nepomůžou ani polštáře. Dělá to noc co noc, má u toho zavřená očička. Když ji kmarádka vezme, tak se jakoby probere, usne a dělá to znovu.Pokud ji to nechá dělat, tak to dělá asi hodinu a pak už je do rána klid. Při odpoledním spaní to nedělá. Říkala to pediatrovi a ten ji na to řekl, že má malá na to nárok, protože od toho listopadu se naučila plazit, lézt, žvatlat, vstávat a chodit kolem nábytku, že je to na ni moc a že si to ten mozek nestačil přebrat. Prý pokud to bude dělat i v 18-ti měsích, tak ji pošle k dětskému psychiatrovi nebo psychologovi. Mně to úplně normální nepřipadá a tak mně napadlo, jestli nemá třeba známky tohodle onemocnění?Jinak s ní od 6 týdnů chodí na rehabilitace, poněvadž všechno dělá později, než jsou tabulky. Teď je ve fázi, kdy chodí kolem nábytku, ale sama ještě ne. děkuji za odpověď.

anka912
21. apr 2012

@sebestka je to veľmi zvláštne správanie, ale moc málo na to, aby sa mohlo uvažovať o autizme. Aké je to s ňou cez deň, všimla si kámoška aj iné nápadnosti? Má záujem aj o iné deti, hovorí jedno-dvojsolvné vety? ukazuje mame hračky, chce sa s nou podeliť o niečo zaujímavé, ukazuje na veci, ktroé jej pripadajú zaujímavé? reaguje na svoje meno? to sú také dôležitejšie otázky, ak tam by bolo veľakrát nie, vtedy by to už mohol byť problém.

mardenad
21. apr 2012

Baby, ... u nás sa pravdepodobne objavila echolália... trvá to už dlhšie (cca 2 mesiace) ale ja som si to akosi nevšímala... skôr som to brala ako že sa učí rozprávať, on bľaboce a to si opakuje, myslela som, že si len cvičí to , čo sa nové naučil... ale figu ☹ v kuse opakuje rovnaké slovo-zvuky pri hraní. Celý deň pobehuje popri mne s vecami, ktoré našiel v domácnosti a musia mať niečo špecifické, podobajú sa tie predmety na seba. Alebo si vezme 3 psíkov plyšákov a s nimi sa hraje a akože sa s nimi rozrpáva, veľmi divný spôsob hrania, to isté s autíčkami, netočí síce kolieska, ale rozpráva pri hraní sa s nimi ale len si ich posúva a potom akože spadnú dolu-on ich zhodí... čudné hranie, pri ktorom už nemám pochýb... ☹ a keby som ho takto dalej pozorovala , tak by som našla možno dalsie divné veci 😀

karkulka1
21. apr 2012

Baby, ja odpadnem, nas maly sa dnes odhodlal sam od seba! kreslit na magneticku tabulku a uz necmaral ako doteraz, ale normalne nakreslil kolajnice, naramkove hodinky a slimaka 😎 a nakreslil to presne tak, ako mu to na poziadanie kreslim ja uz tri roky. 😀
Pretoze doteraz to bolo o tom, ze bud som kreslila na poziadanie, on len ziadal: " Nakreslime bankomat, auto, rebrik, motyla, kostol atd. alebo ja som nieco nakreslila a on to pomenoval a potom zotrel. Inac, ked mi diktoval, co mam kreslit, tak casto to boli cele postupnosti a malokedy zmenil poradie.

@mardenad nas opakoval a aj stale opakuje (len uz teraz tolko nastastie necestuje) cele hlasenia zo zeleznicnych stanic, alebokonca si vymenovaval zastavky v mestskej doprave a cele pasaze z rozpravok alebo z pesniciek. Dokonca si ich pamata aj po rokoch, hoci ich uz davno nepocuval. 😉
No, neodpovie na ziadnu otazku. 🙄

valika_val
21. apr 2012

@mardenad 😒 😔