Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

vsilvia
12. aug 2010

@slavkadamko slavka drz sa , si nase slniecko / nabijas nas energiou a povzbudzujes/ mame ta radi..... 😅

slavkadamko
12. aug 2010

@vsilvia dakujem silvuška, aj tvoje maily mi veľmi pomahaju,moc moc ti držim palce 😉 ...je super že sme tu takto pokope a pomahame si navzajom radami ale aj psychicky...ja som doslova zavisla na tejto diskusii 🙂

zrzulka007
16. aug 2010

Ahojte mamičky, som tu prvý krát. Mám dcérku čo má 2,5 roka, nerozpráva, neukazuje, očný kontakt má veľmi slabí...a veľa iných vecí ktoré sú trošku iné ako pri štandardných deťoch. Už pol roka chodíme od psychologičky k logopedičke, neurologičke..tá nás poslala na detskú psychiatriu...a už toho mám dosť, stále každému rozprávať, aký bol pôrod, kedy sedela, chodila....a nikto nič nerieši. Objednala som sa do centra Andreas. Myslíte, že som spravila dobre? Neviem ako to tam funguje, sú tam nejaké komunikačné kurzy? Je možnosť dať tam malú do škôlky? Máme totiž aj trojmesačné bábo a nejak to už ťažko zvládam a potrebovala by som pomoc. Vďaka za radu.

zuzanada
16. aug 2010

@zrzulka007, myslím že si s tým Andreasom urobila dobre. Tam by mali dcérku dobre zdiagnostikovať a podľa toho, čo ti povedia sa zariadiš. A ako je to s komunikáciou u tvojej dcérky?

Ako to v Andrease funguje vôbec neviem, ale tam ti určite niečo doporučia.

Prajem veľa trpezlivosti a síl. 😉

erikasadek
autor
16. aug 2010

@zrzulka007 ahojte babulky moje... 🙂

zrzulka neviem ti poradit za seba nie som na slovensku.. ale uricte nic nestratis .. ak tam pojdete. 🙂
inak to ze ti davaju tieto otazky tak t 🙂 o si zvykni to sa ta budu pytat vsetci a stale je to dolezite 😉
ale chapem ta ako to je unavne.. 😉
ak mas chut kedykolvek sem zavitaj a ulav si.. sme tu super skupina mamiciek ktore sa podporuju.. 😉

andreabe
16. aug 2010

ahojte 😉
ledva som stihala docitat, baby, mam dost z tych vasich skusenosti s okolim, Erika,mna by na tom piesku asi rozhodilo od zlosti..a strasne sa mi paci ako to riesi slavkaadamko 😵 perfektne kontruje a ma super pomoc v Dominikovi 🙂

zrzulka, ja s malym chodim do andreasu asi 3/4 roka, musim dat len dobre referencie, urcite si urobila dobre.😉
Isto vas zaradia do komunikacneho kurzu, ak budu mat menej deti, da sa tam chodit aj 2-3krat do tyzdna, vsetko si zial treba platit ☹ 12 eur/hod. Je tam aj skolka, cena netusim presne, na pol dna sa mi zda okolo 250 Eur, ale nie som si ista, treba sa nahlasit ale vopred, aby mali pre vas miesto.

Mojmu malemu velmi pomohli, zacal komunikovat, ukazovat, ma superocny kontakt, zo dna na den je to lepsie, ale to teraz bude asi aj fosfoserom 😉 (liek na podporu pozornosti, pameti,mozg.cinnosti...)
Dnes sme boli na logopedii a museli sme tam cakat, maly protestoval, dobijal sa dnu a ked konecne vysiel chlapcek, co bol u logopedky, tak sa za nim maly pobral, vyhrazne na neho ukazoval prstom, nieco mu hovoril 😀 a tisol ho von z budovy. Normalne ho vypoklonkoval a akoby mu vynadal, ze co tam bol tak dlho 😵 Potom vitazoslavne vpochodoval dnu,no som sa na nom sulala 😀
A toto by este pred pol rokom nehrozilo, taketo reakcie..

zuzanada
17. aug 2010

@andreabe to musel byť tvoj malý u tej logopedičky fakt zlatý. Aj ja som sa na tom zasmiala ako toho chlapčeka vypoklonkoval. Pekne napreduje, ja sa už tiež teším že ako začne chodiť do tej špeciálnej škôlky ten môj malý, že aj on už bude takto pekne napredovať. 😉

andreabe
17. aug 2010

Zuzi, bolo to fakt srandovne 😵 , zatial je to ale iba jedna prihoda tohto druhu, snad budu pribudat 🙂
Matko bude urcite napredovat, ma vlastne stastie, ze je na tom (hoci sa to tebe mozno az tak nezda), docela dobre, pekne sa mu rozvija rec, vies ho vyborne zvladnut,je snazivy, ta skolka mu urcite velmi pomoze 😉

zrzulka007
18. aug 2010

@zuzanada
Komunikácia nie je žiadna ☹ . Vôbec nerozpráva ani nechce ukazovať, mám problém jej rozumieť čo chce. Teraz ako sa jej narodil braček sa to dosť zhoršilo. Znovu začala otvárať šuflíky, búchať dverami, vyberať veci zo skriniek. A keď jej vravím no,no len sa smeje. Som z toho zúfalá ☹ Ako vy riešite keď vám detičky neposlúchajú? Stále dokola jej hovoriť no,no nemá význam, buchnúť po zadku tiež nepomáha. Skúšala som keď neposlúchala odviesť ju do jej izbičky, ale najnovšie sa bojí keď sa zavrú dvere, takže ju trápiť nechcem.

zrzulka007
18. aug 2010

Ešte k tej škôlke v Andreas, my máme ešte plienky. Bude to problém, že? Aj v tom by ste mi mohli poradiť. Keď ju dám na záchod, teší sa, vie čo má robiť, tlačí o dušu aby sa vycikala. Keď sa jej to podarí, veľmi sa teší, ale sama sa nepýta, ani nenaznačí. Keď sa pociká do plienky, alebo pokaká, vôbec to nerieši. Pokakaná by mohla chodiť aj celý deň.

erikasadek
autor
18. aug 2010

@zrzulka007 no zufal a jasne ze s toho budes... ☹
proste musis sa sklonit na uroven malej pozerat do coi hladat ocny kontakt a vtedy zacnes rozpravat toto sa nerobi... a budes opakovat az ked vidis iskierku v ociach ze ta vnima.. 😉

ak ta nepocuva ma krizu daj do izby no nezatvaraj dvere.. 😉
nechaj otvorene, ale nech sa tam vyburi a stale bud popri aj ked ta nevidi aby si neublizial..
ale maj na ociach a skus aj sloven povedat budes tu do vtedy pokial sa neukludnis na zaciatku je to takze.. 😉
nebudem ti klamat.; ale po 3 4 krat uz to pojde lahsie... a bude ta viacej respektovat.;
aj utici potrebuju vychovu i ked to ide ovela tahsie 😉

andreabe
18. aug 2010

@zrzulka007 , presne ako pise,Erika, chce to iba trpezlivost a cvicit ocny kontakt, zacat s malou cielene pracovat, aby zacala ukazovat..to nastartuje vela 😉
A s plienkami si starosti robit nemusis, v andrease s tym rataju, ze maju deti plienky, niektore tam maju plienky v pohode do 5 rokov...podmienka nemat plienky a samostatne jedenie je iba v beznych skolkach 😉

beka_s
18. aug 2010

@zrzulka007 určite skús radu od Eriky Sadek. Já to striedam s ingnorovaním . Totiž ak má hyst. záchvat skúsim ho ignorovať alebo poslať do jeho izby, ale ho pritom sledujem aby si náhodou neublížil. Obyčajne za chvílu príde. A hoci to mnohý neodsúhlasujú aj ho "podplácam". Ak to spravíš, ak .... tak pôjdeme von budeme robiť toto alebo to (hlavne čo ľúbi robiť)
Nám veľmi pomáha keď idem von zahrať sa v piesku na koláčiky. Minule sme sa hrali po daždi s blatom. Ešte že ma nikto nevidel.

slavkadamko
18. aug 2010

@zrzulka007 tak ako píšu babulky ja tiež praktizujem nezaujem a malého to po chvilke prejde...no čim je starší tým je viac trucovitejší,takže som prešla na plan B-robím to čo on-ked vrieska,vrieskam aj ja,ked plače-plačem a ked sa hodi o zem-hodím sa aj ja,no vonku som to ešte neskúšala,ale som "pripravená" 🙂 🙂 🙂 susedia zatiaľ ešte neboli buchať a malemu sa to pači 🙂 a hned ho to prejde...toto mi už davno funguje aj pri dcerke-ked je zla a kričí mi "ja už niesom tvoja kamaratka!" a v zapäti príde a povie mami chcem ..... a ja jej dupnem s nohou a "nedam,niesom tvoja kamaratka!"-potom mame poslušnosť par dni 🙂

slavkadamko
18. aug 2010

@zrzulka007 suhlasim s adnrejkou ... nam sa osvedčilo to že som malemu nedal nič kym na to neukazal...otazku čo? ukáž mi čo chceš? som vravela už aj v spanku 🙂
a plienky? tie sa nam podarilo odstraniť tak že som ho nechala cez den bez nich a ked si niekam cvrkol tak som s nim zobrala handru a poutieral to...potom zacal hladať mištičky kde by sa vycikal a nakoniec prišiel na to že je to najlepšie na WC 🙂 takže len vela trpezlivosti a všetko pojde 😉

beka_s
19. aug 2010

určite je teraz najlepší čas na odúčanie od plienok, hoci aj ja si myslím že v Andreasi to nie je problém. My sme tým prešli tiež. Já som však kategoricky odhodila plienky lebo som si všimla že malý ako keby vedel že nie je problém just sa nepýtal. Takže je leto, hurá odložiť plienky a prať. Určite aj výchovný systém utri si po sebe a vyper nohavičky pomáha.

zuzanada
19. aug 2010

Súhlasím s vami dievčatá a som rada, že nie som jediná praštená. 🙂 Ešte že bývame v rodinnom dome, lebo keď začneme obaja s malým vrieskať, tak to už sú decibely. Aj na zem sa s ním prásknem, keď treba. Najlepšie je ale šteklenie. To miluje a to niekedy tento záchvat zúrivosti eliminuje, ale nie vždy. Aj to vyzúrenie v inej miestnosti praktizujem, ale mám dojem že on to nechápe. Takisto, keď ma pacne, tak pacne aj ja jeho presne tak, kde on zasiahol mňa, ale neviem či robím dobre, lebo začínam mať dojem že sa mu to páči a berie to ako hru a dokonca si sám pýta aby som mu pacla ( to ma dosť zaráža a nepáči sa mi to ).

Odúčanie od plienok bolo aj u nás ťažké, ale postupovala som rovnako ako @beka_s. Rok som prala slipky, pančušky, tepláky ........ Mala som nakúpených asi 30slipiek. 😉 Odmietala som absolútne plienky, aj na noc. Nakoniec mu to ale do toho roku došlo a som rada, že som to vydržala a nevzdala som to (už to bolo niekedy o nervy, hlavne v zime keď sa nič poriadne nesušilo).

zrzulka007
19. aug 2010

@zuzanada ja som to tak tiež skúšala. Len jej je fuk či ciká alebo kaká. Mala len nohavičky a poriadne do nich naložila. V detskej izbe má koberec..tak ja neviem. Neviem či aj vy ste niekedy mali problém s hryzením. Malú to v poslednej dobe chytilo, príde sa pomojkať, túli sa, smeje sa a vezme mi ruku alebo nohu a celou silou kusne. Dnes som mala pocit že mi prst prekusne, tak som sa zlakla a automaticky som jej jednu vylepila, spustila plač, tak som ju fukla do izby. Bojím sa aby nepokúsala malého on je ešte moc malinký.

zrzulka007
19. aug 2010

@zuzanada A ako sa tvoj malý pýta na záchod? Ukazuje, alebo si otvorí dvere? Neviem ako to mám malú naučiť. Dnes papala obed a začala robiť zle, vylievala. Tak som jej pozrela do očiek a vravím, že nono. A vždy ked to spravím, rozplače sa..neviem čo to má byť...je nejaká uplakaná stále..

beka_s
19. aug 2010

@zrzulka007 Keď pristúpiš k trestu nikdy nesťahuj trest. Neboj sa ani plaču. Nehovorím že buď skala ale trest (slovný, zákaz či samotka) neúčinkuje keď ustúpiš plaču. Já som tiež nie raz plakala s malým (samozrejme kde ma nevidel) ale neustúpila som keď som ho vyhrešila alebo potrestala tichou samotkou (bez telky, hudby) tak som to dotiahla do konca. Dokonca aj na mňa skúšal psí kukuč či plač ale postupne po zatvrdení to ustúpilo a naučil sa. Čo sa týka koberca. My sme menili postelné matrace a koberce som vymenila za tkané ktoré vyperiem. Aj teraz sa často stane že niečo vyleje, je to pre mňa praktickejšie. Já som prešla mnohými trestmi a niekedy aj já stratím nervy tak ho aj pacnem po zadočku, ale já to ľutujem tak sa to snažím obmedzovať. A malý má taký zvyk, že ak mu já pacnem (naozaj len malú) tak on si pacne väčšiu. U nás zaberá viac vecí a často musím vyskúšať viac trestom, či už vypnutú rozprávku, samotku, niekedy dostanem já "hysterický záchvat" alebo môj plač, či výrok " ak ....... tak ťa nebudeme ľúbiť" hoci k toto použijem len v krajnom prípade. Naposledy mi pomiešal múku vajíčko /so škrupinkou/ a mlieko na prostriedku kuchyne na zemi, tak som v šoku sadla k nemu a začala som aj já. Mamka ma našla a jej výrok bol gól, že vraj ku komu má zavolať pohotovosť... Takže radím skúšaj určite s troškou trpezlivosti nájdeš spôsob a čo sa týka plných gatiek skús malú položiť oblečenú do vane a čakať čo urobí. podaj je mydlo alebo špongiu. Jednoducho jej povedz čo od nej čakáš a možno to pomôže. Nám aj toto zabralo.

erikasadek
autor
23. aug 2010

ahojte som spat s predlezeneho vikendu pri mory potom vam porozpravam pre pata je to raj..; baby . more a taketo deti je to cosi uzasne ... tam je pato ako vymeneny.. porozpavam neskor.. 😉

zuzanada
23. aug 2010

@zrzulka007 malý sa pýta tak, že poviel "kakau" alebo "cikau", prípadne pobehuje po chalupe kačacím spôsobom (s vystrčenou ritulou) a to už viem, že chce kakať. Niekedy sa vyciká sám do nočníka, len to obliekanie gatí. Jeho to vôbec netankuje, že behá po dome s gaťami na kolenách!!! Najnovšie sa mi kompletne vyzlečie a nedajbože ho obliecť. To je vresku............... Koberec už bol tiež párkrát ocikaný a aj nejaké to "hovienečko" mu tam ušlo. Ja počítam s tým, že za rok za dva proste koberec v obývačke a posteľ v spálni vyhodím a kúpim niečo nové. Našťastie koberec je starý peržan, ktorý už má čo-to za sebou, tak mi to tak ľúto n ebude a posteľ si kedysi kúpil môj muž ešte za slobodna a musím povedať, že tej mi tiež moc ľúto nebude. 🙂

Môj malý našťastie nehryzie, ale zato ma mláti jedna radosť. On tiež sa so mnou mojká a v nestráženej chvíli mi "pľásk" rovno do tváre. Minule som mala celé oko podliate a noc cítim už tretí týždeň. Myslím, že mi vtedy asi praskol, lebo som počula pri tom údere také slabé puknutie. Vtedy som mu aj ja takú "uštedrila". To bolo také automatické....... a on sa len díval, že prečo?! 😒

beka_s
23. aug 2010

@zuzanada aj my sme vyhadzovali koberec, teraz už ani nie od cikania alebo kakania, ale jeho jedenie je často po celom byte. Teda keď je sám. Ale vyriešili sme to behúňom ktorý možno prať. A na postel možno dostať kryt, ktorý možno prať, takže zatiaľ nám nové matrace v poriadku.

slavkadamko
23. aug 2010

@zuzanada Maťkovi držim v novej školke palce a neboj ako to zle začalo tak to dobre skončí 😉 Maťko je šikula a po čase "preškolí" aj učiteľky...a ako sa mu tam prvy deň páčilo?

slavkadamko
23. aug 2010

@erikasadek píš,píš,píš...videla som fotky-niečo úžasne...Paťulko musel byť v siedmom raji .... aj na foto je vidieť že je nesmierne šťastný ,anjelik 🙂muselo tam byť nadherne ,ked celý žiaril šťastím ...každy den pre naše naše detičky by mal byť hyppy...

zuzanada
24. aug 2010

@slavkadamko , Maťo im tam ukázal ako vie vrieskať..... 🙂 Oni si tam s ním však vedeli dať rady a potom už bolo všetko O.K. Zatiaľ tam chodí na pol dňa a som rada, že ho tam zobrali. On si časom zvykne a bude napredovať ako ostatní chlapci, ktorí tam sú. Majú tam dobrých vychovávateľov a musím povedať, že to plakanie (alebo skôr vrieskanie) dieťaťa aj ich chytá za srdce, ale musia byť pevný, pevnejší ako my maminy. 🙂

esssi
30. aug 2010

Ahoj děvčata, jen jsem jednou nakoukla a zas utekla, nestihám, dětičky mi dávají zabrat🙂sepisuju něco o Štěpíkovi, což je moje dítko, které podezřívám z pas a psycholožka ne...no v listopadu mám zavolat Dr.Krejčířové, objedná nás po Novém roce ....

marianka79
30. aug 2010

ahojte všetky vospolok tak škola sa nám blíži a ja sa už teším ale fakt v dobrom konečne moj Patrik bude mat povinnosti a nebude "vymýšlat" a drtit PS2 tak ako aj teraz 😀 ale čo ked je také počasie že sa nedá íst ani von
dozvedela som sa že tento rok sa vobec neotvorila špeciálna trieda a už sa ani nebudú vláda to zatrhla alebo kto??? takže detičky budú zaradene do bežných tried a pochybujem velmi že sa učitelka bude venovat jednému žiakovi viac ako k ostatným ked ich tam bude mat 25 😖 takže budú prepadat a dostávat poznámky a deti budú len trpiet..............Čo sú toto za zákony fakt nechápem čo by mali pomáhat takýmto detom oni robia opak
My máme štastie že patko je v tejto triede i ked tiež s poznámkami chodí domov 😒 som spokojná mame medz sebou takú dohodu ktorú ked dodrží dostane moj dotykový mobil 😀 😝 a tá dohoda je ---bez poznámky a ked dostane 20jednotiek tak sluboval že to tak bude jáááj jaj puberta ho plieska už mi zobral aj moj nike ruksak že to bude mat do školy a chcel mi zobrat aj tenisky 😅 😕

marianka79
30. aug 2010

@erikasadek ja som bola s patkom pri mori a on sa tam nudil ja som fakt nechápala ale mal jednu takú chvílu ked stál nehybne pri mori a pozoroval vlnky ako narážajú na breh a stál tam aj 15minut až pokial som ho neoslovila bol vo svojom svete už máva menej takých chvíl vtedy akoby spal z otvorenými očami bol niekde mimo reálu

marianka79
30. aug 2010

toto je patko vo svojom svete 😨