Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

marianka79
30. aug 2010

baby držím vám všetkým palce a hlavne vela pevných nervov 😔

zuzanada
30. aug 2010

@marianka79 , tými fotkami Paťka si mi pripomenula môjho synátora. Ten tiež strašne rád pozoruje vlky a vlny. 🙂

arnika1
1. sep 2010

Ahojte dievčatá, už mesiac vás čítam, vždy keď si nájdem chvílu čas 🙂 . Najväčší smútok ma už prešiel, aj ked tá depka, potvora zákerná stále niekde číha ☹ . Erika ďakujem za založenie tejto témy, je to velmi povzbudzujúce.
Môj synček má tiež auti črty - čo som zistila pred mesiacom (má 21 mesiacov).
Najnovšie ma poctil návštevou aj komplex menejcennosti, potrebovala som pe dcérku nakúpiť veci do škôlky, tak som sa vybrala do Auparku. A tam ked som videla tie mamičky, tak som si pripadala ako z inej planéty. Krásne, štíhle, vymalované s vyobliekanými "normálnymi" detičkami. A ja strhaná, neupravená tlačím kočík v ktorom sa syn snaží otĺcť si hlavu, za ruku vlečiem hyperaktívnu dcéru 😀 . Teraz mi to príde smiešne, ale je fakt, že nič nestíham. Vy máte na seba čas?

erikasadek
autor
2. sep 2010

@marianka79 ahojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj 🙂 konecne ta vidim.. 🙂 🙂
no aby som rychlo odpovedala uz tu budem castejsie muz mal dovolenku a tak sme lietali a malo som boal na nete.. 🙂
slavka dik z apochvalu neboj hodim fotky..
dnes bol nastup do skolky pre jsoha
a pre pata do prvej triedy.. 😉 no pre pata jedna vyhoda ze je to skolka skola spolu takze nic sa nemeni ani kolektiv ani budova, len ucitelka.. 🙂
pozitivum. no a dnes dostal blondynu mladucku ucitelku no decko sa na nu pozrelo a uz nedychal;; 😀 😀 😀
uvidime.. 🙂

marianka vies co niekedy takto pato reagoval na more ked mal 18 mesiacov az do 4 rokov teraz po prvy krat mal odvahu ist do vody..a plavat i ked je jedna vec nas vylakal rozhodol sa ze sa nauci plavat ale sam.; vysledok otocila som hlavu a uz bol vo vode a stupajuci priliv!!!!!!!!!!!!! skoro pa porazilo zlakla som sa ako nikdy...
nevyhovorili sme mu ze je to nebecne opakoval jedno a to iste patrick sa nauci plavat.. 🙄 😅

no a vlny tak tie pozera tiez dlho , predlho alebo s ahraje s piesko, lepsie ako pieskovisko , siroko daleko nikto takze moze piesok lietat.. 😀 😀 😀 😀

sanik
2. sep 2010

ahojte

chcem sa vam pozalovat a aj si ulavit. Ten problem sa tyka mojho 2-rocneho syna. Vlastne teraz akurat bude mat 2 roky. Nikdy som sa nezamyslala ze by mohol byt autista a ani si to nepripustam a nechcem pripustit ale je proste iny ako ine deti. Prave som citala sposob ako sa vase deti hraju v piesku, ze hadzu piesok a pozeraju ako pada na zem, jeho presne toto tak fascinuje, vtedy nic nevnima. Ked mu ukazem ako sa hra s formickami, nechape to, hodi aj formicky a dalej sa hra svoju hru s pieskom. Toto leto sme boli pri mori, cely cas bol fantasticky, vobec neplakal, zo vsetkeho sa tesil, pri mori vsak ho voda a piesok natolko fascinovali ze vlastne okrem toho akoby nic ani nevnimal. Sem-tam sice pozrel na deti ako sa hraju ale proste hadzanie piesku do mora bola jeho najoblubenejsia aktivita. Takisto hadzanie kamienkov do fontany ho fascinuje, nevie sa od toho odtrhnut. A to iste robi aj ked uvidi mlaku, hadze do nej kamienky. Vonku ked ideme, v jednom kuse berie zo zeme kamienky, palicky, travu a potom to s radostou hadze na travnik. Vtedy je ako hluchy, nic nevnima. Doma zase hadze vsetko hadze do umyvadla alebo vyhadzuje predmety do zaluzii. Neplati v tomto na neho nic, ani mile slovo, ani zakaz a ani placnutie po zadku. Jednoducho akoby nechapal to. Takisto nevie sa poriadne hrat s hrackami, akoby nerozumel vyznamu hraciek. Vlastne jeho zaujimaju len prirodne veci - kamienky, palicky, voda, trava atd.
a tiez nevie ukazat na veci prstom. Ocny kontakt ma dobry ale ked pozoruje ako veci padaju, tak vtedy je ako keby hluchy slepy. Rozpravat velmi nevie, sem-tam mama, baba, auto, brm, brm a jeho nezmysly typu pago, teka, jaja atd.
Napriek tomu ze ma niektore crty autisticke, vie dat mi pusu, vie poslat pusu, vie zakyvat, vie sa salit, nahanat sa so mnou a raz sa nahanal aj s 1 dievcatkom vonku. Mam pocit ze niekedy mi rozumie ale nesmie pritom hadzat veci, vtedy fakt nic nevnima. Neviem ci moze byt autista alebo je jednoducho natolko fascinovany a zaujaty tou aktivitou, ze fakt nie je mozne aby ma pocul. Nechcem cakat aby som nieco nezameskala ale neviem ani na koho sa mam obratit a kde zacat. Je mozne ze z toho vyrastie. Zo zaciatku napr. v jednom kuse otvaral skrinky, sufliky, vyhadzoval veci zo suflikov, teraz to uz ale preslo, teraz ale zase vsetko hadze a pozoruje to ako pada. Robi to uz vsak asi 6 mesiacov ak nie dlhsie. Tak neviem ci to prejde alebo mam to riesit po odbornej stranke. Dakujem za pomoc a akykolvek postreh

sanik
2. sep 2010

a este som chcela dodat ze najprv ho knizky zaujimali takym stylom ze sa mu pacilo len obracanie stran, teraz ich pozera rad a ked sa ho na nieco pytam ze ukaz, tak vezme moj prst a ukaze to takto sprostredkovane. Sam nedokaze ukazat prstom. Ked mu ho taham nasilu, tak sa zlosti. A tiez nedokaze napodobnit zvierata, co vedia deti bezne v 1,5 roku. Jedine vie napodobnit leva. Ked sme boli v zoo, zvierata si ani velmi nevsimal, viac ho fascinovali palicky kamienky atd. proste klasika a znovu to hadzal. Detom na irhisku sa nevyhyba ale zase ani ich nejako nevyhladava ale vsima si ich, dokonca sa niekedy aj z nich zasmeje. Rozpravky pozera sem-tam a ked je nejaka vtipna scena (taka co je vtipna aj pre dospeleho) tak sa z toho zasmeje. Ja neviem ci vie autisticke dieta sa zasmiat z realnej vitpnej sceny vo veku 2 rokov. Proste on je niekedy normalny a niekedy ja to ani neviem nazvat, proste ked hadze vtedy ma svoj svet.

beka_s
2. sep 2010

@arnika1 - ahoj, já som mamina s podobnými problémami a tiež mám toho času málo. U nás to však funguje tak, že čas od času vyhlásim štrajk a vtedy mi dcéra (18) a manžel umožnia voľno (niekedy aj celý večer) ale asi po hodine či dvoch už prijde dať syn pusu a moja zlá nálada odpláva. A je aj pravda, že mne pomáha aj to že môže maroško chodiť do školy a já do práce. Určite veľa pomôže že nesedím len doma. Možno sa aj tebe podarí nájsť si relax.

beka_s
2. sep 2010

@sanik nevzdávaj to. Má niektoré príznaky, ktoré má aj môj syn. To ukazovanie mojim prstom nikdy nie svojím, naháňanie. Môj takisto dokáže udržať očný kontakt ale keď najde kľúče alebo šnúrky tak koniec. Tvoj syn je ešte malý, u neho sa to ešte môže zmeniť ale odporúčala by som preventívne kontaktovať odborníka. Možno stačí nejaký komunikačný program a zlepší sa to. Za takú pomoc sa to oplatí a nezaškodí

sanik
2. sep 2010

beka_s a vy to uz mate cierne na bielom ze je autista? a co napr. robi s tymi klucmi a snurkami. Nas ked najde snurku na topanke tak si ju potahuje a vytiahne - to je vsetko. A ked najde kluce tak ich sa snazi dat do zamky. Proste videl ze ja ich tam davam tak ich chce tam dat aj on.

erikasadek
autor
2. sep 2010

@sanik ahoj pojem autista je velmi sirokyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy 🙂
to co ine deti robia nerobia to ine zase robai nerobia 😉
takze ma urcite znaky ze nieco je ine nieco nie je v poriadku...( ber to s rezervou, podla ludi ktory su okolo nas toto nie je v poriadku je otazne co je normalne a co nie..) 😉

sksu ist z aodbornikom nenechavaj to tak.. a ak ti mozem poradit filmuj maleho a porovnaavj si mesiac po sebe videa uvidis velky pokork tak urcite bude vsetko na dobrej ceste.. ak velmi maly tak aspon to mas zdokumentov 😉 ne, a mozes ukazet odbornikom.. 🙂

drz sa;.

beka_s
3. sep 2010

@sanik my sme už 6 rokov oficiálne autisti. Klúče a šnúrky potriasa donekonečna, takže ak chceme aby bol očný kontakt a robil čo chceme tak mu opatrne, zdôrazňujem opatrne alebo nenápadne schováme klúče i šnúrky a snažíme sa odviesť pozornosť inou činnosťou, ktorú obľubuje. U nás to je v lete kúpanie a ináč prechádzky, detské ihrisko či rozprávka. Ale naozaj odporúčam kontaktovať odborníkov. Títo možno diagnostikujú niečo iné a podajú pomocnú ruku. A určite nie je pravda to že autisti sa nevyvíjajú (mne to povedala neurologička) my sme spravili veľa pokrokov, toto leto sme sa troško viac rozhovorili, hoci naozaj to treba sledovať. Určite zistíš čo ho podnecuje na to aby urobil niečo dobré a čoho sa vyvarovať a aj pokroky budú viditeľnejšie 🙂

marianka79
3. sep 2010

@sanik urcite vyhladaj odbornika nemusi ist presne o autizmus tvoj syn ma vela spolocneho s mojim ked mal 2roky tie snurky tiez si hadzal aj papieriky,sacik s hrackami sa nehral auticko otocil a tocil koleckami...atd atd. Nie je typicky autista na papieri ma siroke spektrum autistickeho vyvinu patko komunikuje s okolim ale fakt je ze je iny ako jeho rovesnici a vedel rozpravat ako rocny takze u kazdeho autistickeho dietata je to ine radim ti chod odbornikovi 😉

arnika1
3. sep 2010

@sanik ahoj, máme toho vela spoločného. Mna upozorňovali príbuzní už pol roka, že Danko je iný a ja som sa len smiala, že má auti črty, nuž že je introvert. Pripustila som si to až pred mesiacom, tak ti v skratke napíšem aký je moj malý a čo sme odvtedy absolvovali. Danko má rok aj trištvrte. S tými kamienkami, paličkami, pieskom je to rovnaké, ako keby si písala o mojom. Pohrá sa aj so suchými listami v sede aj v stoje - naberie plné hrste a pozerá ako padajú medzi prsty. Niekedy do piesku alebo do kamienkov "skočí" na brucho a prehŕňa sa v ňom rukami, nohami - chvílami to vyzerá že pláva. Hádže rád a všetko, najradšej do vody, ale postačia aj kríky. Ale s hádzaním to začína a potom sa chce do tej vody hodiť sám. Do mláky ho občas nechám, kúpila som mu gumový oblek 😀 . Ale minule chcel skočiť do Dunaja, to už taká sranda nebola. A ked mu niečo nedovolím, tak si otĺka hlavu, najradšej o zem 😖 alebo o moju tvár, ked ho držím aby si neublížil 😠 .
Ostatné deti ignoruje, ale so mnou sa občas tiež naháňa, alebo si hádžeme loptu. Čo sa týka komunikácie, tak nehovorí a nerozumie. Najprv som si myslela že je nahluchlý, na svoje meno nereagoval. Ale mesiac s ním cvičím a už asi 10 slov rozumie.
A teraz k tým skúsenostiam. Najprv som si prečítala celú túto diskusiu, a velmi to odporúčam aj tebe. Robila som si výpisky a velmi mi to pomohlo. K niektorým mamičkám sem pripievajúcim som si vytvorila aj citový vzťah, aj ked o tom nevedia 😵
A odborníci? Išla som k pediatričke, ale tá ma vôbec neposlúchala, povedala mi že asi nemám čo robiť, keď si vymýšlam pre syna diagnózy a že je úplne normálny a ja mám ísť cvičiť (po pôrode som pribrala 😀 ). Ale ja som si mlela svoje, tak nás nakoniec poslala k pedopsychiatričke. Tá bola velmi milá, pozorovala malého, povypytovala sa ma na podrobnosti. Potom mi povedala, že má autistické črty, a je tam výrazne iné správanie oproti normálu, ale že je ešte malý, takže budeme chodiť na kontroly a od 2,5 roka môže chodiť aj do ich centra (neviem presne s akými diagnózami sú tam deti) denne na 2 hodky. To mi aj napísala do lístka pre pediatričku.
Ja som potom brázdila po internete a našla že Dr. Šustrová robí testy na potravinové alergie aj autistom, tak som za ňou zašla (nerada telefonujem) či vôbec má význam nechať malého testovať na tieto alergie. Tá ma povedala, že je určitá šanca že je to metabolického pôvodu, že je dobre že som došla. Aj ma hneď objednala. Lístok od psychiatričky nevedela prečítať, takže mám doniesť odporučanie od pediatra a nechať ho zdiagnostikovať v Andrease. Z andreasa mi ešte - po mesiaci - nedali termín, vraj toho majú vela tak termín bude niekedy v januári.
Celá vytešená som išla k pediatričke pre odporúčanie - aj som jej odniesla lístok od psychiatr.
No a tá bola dobre vytočená 😖 . Vraj takto sa to nerobí, že psychiatrička jej mala poslať odporúčanie aby ma ona odporučila k Šustrovej, a že čo si já myslím, že odniekial z internetu urobím dieťaťu diagnózu a pokazím mu život - pritom malého videla len pri očkovaní. A okrem toho aj keby bol aut. tak autizmus je neliečitelný, tak čo chcem. (A mimochodom, aj keď nie som psychológ, tak psychológiu som na SŠ a VŠ mala 8 rokov vrátane psychiatrie a patopsychologie ......takže to bolo aj urážlivé).
No skoro som sa tam rozplakala a márne som jej vysvetlovala, že čím skôr odhalím prípadnú metabolickú poruchu, tým bude menšie poškodenie mozgu, a čím skôr začne s nácvikom reči, tým bude mať väčšiu slovnú zásobu, lebo mu to pojde pomaly a tuším? v 7 r. sa uzatvára rečové centrum........... prepáč, vyžalovala som sa ☹
Každopádne na alergie potr. sme ešte neboli, dnes sme boli na kontrole u pedopsychiatričky - zase sledovanie. Pýtala som sa, či mi môže dať lístok pre vlastnú potrebu - (nie s diagnózou, ale len s tým, že má auti črty), ale nie nemôže, až ked bude mať diagnózu. Tak celá smutná som sa po ceste domov zastavila u Dr. Urgeho, ktorý robí testy z moči na opioidné peptidy - či aj on potrebuje odporúčací lístok. Ale nie, jemu vraj stačí moč 😀 😀 😀 Takže konečne dobrá správa.........
Prepáč, nejak som sa rozpísala, snaď ti to na niečo bude. Už máme aj nejaké zmeny k dobrému, hneď ako som to zistila som malému nasadila bezmliečnu a bezlepkovú dietu. Už nemá hnačku, brucho menej nafuknuté a z chrbátika mu zmizla vyrážka. A už som ho aj naučila povedať tri slová, ale povie len ked chce. Ešte nás čaká neurolog a psycholog a rada by som sa prepracovala k nejakému logopedovi a špec. pedagógovi.

mon25
3. sep 2010

Ahojte 😉 ,

arnika,
ak ti mozem poradit, zmen pediatricku, caka ta vela vysetreni ku ktorym budes potrebovat od nej papier a taktiez budes potrebovat od nej hodne potvrdeni ci uz do buducna kvoli skolke, predlzeniu RP a pod.
nebudem komentovat jej pristup, ktory si tu popisala, ani ma vlastne ziaden slusny termin, ktory by sa tu dal pouzit k jej osobe nenapada 😠
Inak cely postup si zvolila velmi dobry 🙂 , ak budes mat najskor vysledky z krvi od Sustrovej a nepotvrdi sa celiakia ani alergia na mlieko a obilniny, nedaj sa odradit od GFCF diety a pockaj na vysledky od Urgeho.
Ak budes potrebovat s niecim poradit som tu stale 😉 aj ked pravidelne neprispievam 😵
drzim palce 😉

pufff
3. sep 2010

Nemam cas a povodne som pisal len autorke vlakna, ale dam to aj sem. Statni doktori su povacsinou ignoranti a popieraci vsetkeho, do coho nie su INDOKTRINOVANI na skolach (casto, na zaklade skusenosti z praxe, by nepodstupili to, co sami pacientom predpisuju a davaju - vid.extremny pripad: chemo"terapia" - na ktorej nasledky umiera viac ludi, nez na rakovinu samotnu, co je tragikomicke). Su vynimky, ale na Slovensku osobne zatial ziadne nepoznam. Naspat k pointe:

1. Autizmus je jedno z neurologickych "ochoreni" ktore typicky velmi spolahlivo sposobuje zamorenie a nasledne poskodzovanie funkcie mozgu ORTUTOU (obcas kombinaciou ortuti s dalsimi toxickymi kovmi).
[Dalsie typicke symptomy, ktore ortut sposobuje: chronicka unava, podrazdenost, extremne emocionalne vykyvy a problemy - najcastejsie striedanie depresie-podrazdenosti-hnevu-agresivity, problemy s pamatou, ucenim, premyslanim. Je toho viac, ale nechce sa mi to tu vsetko rozpisovat.]

2. Odkial sa tam ta ortut dostava? Ved vacsina z nas nejedava ortut z teplomerov! Nuz - 3 typicke zdroje:

2a) Vonkajsie zdroje - "zivotne prostredie" - mensina pripadov: extremna konzumacia ryb zamorenych ortutou, bydlisko pri krematoriu [ortutovy prach zo spalenych mrtvol], praca v ktorej sa ortut nachadza v ovzdusi [zubari typicky, okrem toho par typov tovarni], alebo spominane "pojedanie teplomerov" ( - co ale sposobuje AKUTNU otravu ortutou, nie dlhodobe zamorovanie)

2b) Amalgamove plomby. Zubny amalgam = 50% ORTUT (dalsich 50% je obvykle striebro, zinok, +- dalsie kovy) - s amalgamom sa aj oficialne zaobchadza ako s toxickym odpadom VSADE - OKREM ludskych ust (zubar nemoze [legalne] zahodit zvysky amalgamov ani do normalneho smetia - musi s nou zaobchadzat ako s toxickym odpadom, a pouzivaju sa na nu "ortutove separatory" - ale do huby nam ju moze dat BEZ JEDINEJ VYSTRAHY, co tam vlastne dava - dalsia tragikomedia)

2b) Vakciny - co je pripad vacsiny malych deti, ktore otravou ortutou trpia. Vacsina vakcin v dnesnom svete predavanych obsahuje BUD ortut samotnu, ALEBO "thimerosal"/"thiomersal" - forma ortute, ktora je ESTE VIAC neurotoxicka, nez elementarna ortut samotna.

Video na toto tema (anglicky jazyk)
http://www.mefeedia.com/watch/25077786

Cize problem je ORTUT V MOZGU.

Riesenie? -> Chelacia.

Chelacia = pouzitie latok, zvanych "chelatory", ktore ortut silno naviazu (typicky dvojitou vazbou), a nasledne su z tela s touto ortutou vylucene.

Najbezpecnejsi sposob chelacie (alebo "chelation protocol"), ktory poznam, je tzv. "Cutler protocol" (navrhol ho povodne Andrew Cutler [biochemik, ktory sa sam z otravy ortutou a vsetkeho, co k nej patri, sam tymto sposobom dostal]). Pokial viete po anglicky, da sa to najst cez Google. Pokial neviete, da sa cez Google najst aj slovenske zdroje, ale je ich malo a su roztrusene.

[Uf, na to ze som na zaciatku napisal "nemam cas" som sa nakoniec "zdrzal" dost dlho. 🙂 ]

beka_s
4. sep 2010

všetkým pokrokovým rodičom, bola som u dr. Urgeho je fantastický a GFCF diéta zaberá aj u nás. Aj keď nám priamo nediagnostikovali celiakiu, syn mal problémy so stolicou a časté vyrážky. teraz sme 2 mesiace na diéte a problémy sa strácajú. Je to síce drahé ale postupne nachádzame lacnejšie zdroje a s troškou fantázie to ide.
Zároveň veľmi odporúčam homeopata dr. Petrócziho z Popradu. Čistíme organizmus a on je veľmi milý, dosť nám pomohol.
A zmena lekára vždy. Teraz som zmenila neurologičku na dr. Ostrihoňovú z Blavy, tá stará 😠 😝
nám povedala že vraj čo vymýšlame autizmus je neliečiteľný a na internet si môže každý analfabet napísať a já mu to zožeriam ha ha ha . Po dvoch mesiacoch sa s pomocou echolálie - opakovania slov začína rozvíjať aj rečovo. oveľa viac sa snaží aj slovne komunikovať a dokáže mnohé slová používať aj v správnom kontexte. takže držím palce každému a oplatí sa bojovať
😎 😀 😵 🙂 😉

sanik
4. sep 2010

baby dakujem vam vsektym za postrehy, kadopadne navstivim odbornika a budem sa tym zaoberat.
arnika1 chcem sa este opytat kde najdem dr.urgeho? je v BA? robi este niekto vysetrenia mocu na optiopidne peptidy aj inde ako v BA?
u nas nastala velka zmena spravania cca v 14/15mes. predtym bol "normalny" , usmievavy, dokonca sa aj vedel hrat s hrackami, stavial kocky na seba a potom bum zmena. Pamatam si v zime som ho chcela dat na sanky a on plakal a ked uz prestal plakat tak jednoducho ziadne emocie, proste akoby sa bezducho sankoval. Ine deti vyskaju, pistia atd. a on nic. Pripisovala som to zubkam, lebo v tom case mu rastli, mozno to aj bolo z toho ale proste dost sa mu zmenilo spravanie.
Takisto to stereotypne spravanie robi castejsie ked je uz unaveny ked vstane tak je zlaty, usmieva sa. Proste akoby na konci dna jeho mozog uz nevladal a preto aj to castejsie sterreotypne spravanie.

a tiez sa chcem opytat co robite ak vase dieta napr. hadze kamienky, nechate ho tak, hrate sa aj vy s nim takym stylom ze hadzete, kricite na neho, dohovarate mu milo alebo sa snazite ho nejako odlakat inou cinnostou?

a este chcem povedat, ze moj napr. absolutne nema problem so zmenou prostredia, zmenou poradia veci, vcera sme mu nabytok rozmiestnili inac v izbe a praveze ho to akoby este aj potesilo. Proste zmena cesty atd. nic ho nerozhadze, jedine co ma hysaky ak ho taham prec ked hadze kamienky, akoby som mu brala jeho svet.
Nikdy sa mi ani po zemi nehadzal ani nic podobne. Jedine ak mu zakazujem kamienky, tak vtedy bud reve (tak zvlastne akoby hucal) alebo mrnci. A este ku tomu hadzaniu, on akoby v tom videl nejaky ciel, ak ma stol dierku (taky stol kde ide slnecnik), tak sa snazi hodit do stredu do jamky, ked hadze nieco v izbe, tak napr. ponad stol. Proste akoby v tom videl nejaky ciel.

beka_s
4. sep 2010

@sanik ani môj syn nemá problémy s novým prostredím či zmenou v prostredí. Ale to sa môže zmeniť. Určite odporúčam odborníka. Treba skúsiť či dr. Jánošíková (má aj ambulanciu v Trnave nemá voľný skorší termín) Ona spolupracuje aj s Andreasom. čo sa týka odvádzania pozornosti od stereotypných činností, mne najviac zaberá keď sa snažím dať mu zmysel. Napr. pri hádzaní kamienkov skús zobrať konvičku nech do nej triafa a pridaj sa. Možno to pomôže. Alebo skús nejakú činnosť ktorá ho baví a má aj zmysel. U nás zaberá prečesávanie psa. Síce mi sem tam vbehne kefou aj do mojich vlasov ale pomáha. Alebo ideme variť. Strašne ho baví komandovanie v kuchyni či koštovanie varených jedál hlavne cesta

marianka79
4. sep 2010

@sanik
@beka_s ti dobre radí p. Jánošíkovú poznám ju osobne Patko k nej volakedy chodil no má vela toho a nemohli sme sa k nej nejak dostat tak som zmenila dr. ale je najvačšia odborníčka na autizmus 😉 aj vdaka nej sa podarilo určit patkovu diagnózu

arnika1
4. sep 2010

@mon25 ďakujem, velmi mi pomohli tvoje príspevky v tejto diskusii, robila som si poznámky 🙂 , myslím že táto diskusia je lepšia ako hocijaká kniha, a rozhodne napínavejšia - s napätím som čakala, ako sa bude dariť Vašim detičkám. 😎

arnika1
4. sep 2010

@pufff ahoj, tak podľa tvojho popisu som otrávená ortuťou ☹ a ja som si celý život myslela že som precitlivelý slimák ktorému bolo nadelené ovela menej energie ako ostatným 😀
Myslíš že som mohla môjho malého otráviť počas prenatálneho vývoja?

erikasadek
autor
4. sep 2010

ahojte musim vas docitat....
vitam nove babule;. 🙂

arnika1
4. sep 2010

@beka_s ahoj, tiež by som rada vyskúšala homeopata, preto som sa ťa chcela spýtať, aké dlhé čakacie lehoty má dr. Petróczi? Nechcem všetko riešiť naraz, ale ak treba dlho čakať, tadšej sa objednám hneď. Nad dr. Ostrihoňovou rozmýšlam tiež, tuším ju odporúčala Mon. Uvidím čo mi povie neurologička u ktorej sme boli s malým keď mal rok na prehliadke (to sme ešte netušili....), ale je to kamarátka našej pediatričky, takže to bude vtipné 😠 .
Ešte by ma zaujímalo, či niekto dával svojmu dieťatku vyššie dávky vit. D. Ja som mu ako bábätku takmer nedávala vigantol (má sa dávať 1 kvapka denne) a teraz si robím výčitky ☹ . Strunecká odporúča pre všetkých ovela vyššie dávky ako sa odporúča v SR. Teraz som mu pár dní dala 4 kv. denne a posledné dva dni sa velmi pokúša rozprávať (slová), tak neviem či to má s tým súvislosť, ale zmena je velká 😀 .

arnika1
4. sep 2010

@sanik ahoj Dr. Urge robí v BA - kramáre - poliklinika, 1.posch. Synlab, Ambulancia klinickej biochémie. Nájdeš na internete. Vyšetrenie peptidov z moči určite robia aj inde, ale mala som pocit že on má velký záujem pomôcť aut. deťom, neviem či to inde spravia bez odporúčania. ☹ Ale zatial som si nezistila, či je to spoplatnené - bez toho papierika mu to predsa poisťovňa nepreplatí 😕
Ja neviem povedať, či môj malý to má vrodené, lebo nikdy nerozprával, ale určitá zmena nastala keď mal rok. Vtedy sa zbehlo viac vecí - prestala som ho kojiť, začala som ho na noc dávať do postielky - do detskej izby (dovtedy som s ním spávala), a aj bol 2x za sebou chorý - nejaké prechladnutie, no a moja hviezda pediatrička ho aj 2x očkovala keď mal nádchu s odstupom 5 dní - prevenar a povinné. No aj ja som hviezda, keďže som vtedy brala očkovanie ako nejaký bonus, ktorý mu pomôže ☹ .
Každopádne zostal ako oparený, tvár ako masku, kútiky smerom dole ako človek s ťažkou depresiou. Myslela som že je smutný, že už nespáva so mnou. A od tej doby asi aj zaostal vo vývoji. A odvtedy aj mal hnačky.
Ale od kedy má dietu - takmer mesiac - sa zase začal usmievať a veeeeelmi sa zlepšil očný kontakt. Mám pocit, že tvoj malý je niekde na hranici, možno keď sa mu prečistí organizmus, bude ako pred tým. Myslím že nemusíš čakať na vyšetrenia. Dr. Urge hovoril, že stačí keď mu približne 1 týždeň pred vyšetrením nasadím normálnu stravu (to isté hovorila aj Šustrová...) Vieš, neviem či nevhodná strava im nemôže trvalo poškodiť mozog (v prípade metab. poruchy) a nevedel mi na to odpovedať ani dr. Urge, takže neriskujem. Možno to preháňam, ale zrušila som biely cukor, bežnú soľ, trvanlivé, konzervované potraviny, polotovary..... a to som ešte neskončila 😀
A tie hry.... no hrám sa s ním rovnako šialeným spôsobom. Chcem aby bol šťastný. A jeho to teší, že sa hrám s ním.

sanik
5. sep 2010

arnika - dakujem za povzbudive slova, napisala si to krasne hlavne ten zaver. A aj vsetkym ostatnym dakujem za pomoc.
Clovek keby bol v tom sam, tak ma pocit ze to ani neutiahne 😢 ale ked vidi ze aj ostatni maju podobny problem a vidi pokroky na ich detoch tak ma chut bojovat. 🙂
inak ten vitamin D sme ani my nedavali velmi. MIn leto som ho tusim aj vynechala lebo bolo mi povedane ze ked je denne casto na slnku tak nemusi sa mu podavat. Takze isty suvis to moze mat. Skusim ho znovu nasadit. Takze vravis 4kv denne? skusim aj ja nasadit tu dietu a hlavne vynechat Nutrilon (mam pocit ze ten urobil najvacsiu sarapatu a maly ho pije cca 500-600ml denne). Neviem cim ho mam nahradit, nejakym ryzovym mliekom sojovym alebo jednoducho zrusit mlieko uplne? Arnika aky cukor davas malemu? Hroznovy trstinovy?
Ja som inak ako dieta trpela neskutocnymi hnackami, bola som prehnane citliva, uzavreta, nasi kade-tade so mnou behali, podozrenie na celiakiu sa nakoniec nepotvrdilo a ked mi v 2,5 roku uplne zrusili mlieko a mliecne vyrobky a tiez trochu upravili stravu, problemy zmizli hlavne to travenie uz bolo v pohode a tiez mi velmi pomohli injekcie B12.
Strava ma neskutocny vyznam na organizmus. Bohvie ake umeliny su v tych mliekach typu Nutrilon a Beba. a pod a my nimi dopujeme svoje deti.
Co sa tyka toho spania, maly od narodenia zaspaval sam, mal krasny rezim, nidky ho netrebalo po rukach vlacit ale teraz ked sme boli v chorvatsku tak spal so mnou na posteli a vtedy mi prisiel stastny. Ked sme sa vratili z dovolenky opat spi sam v postielke ale nechce tam byt sam, tak jednoducho zaspim s nim a potom ho prelozim. Je to este kratko tak neviem ci mu to prospeje ale podla mna ano.
Porod som mala inak cisarsky, prenasala 8 dni, ale maly sa narodil v pohode, apgar skore mal tusim 9 a po 5min 10,takze porod bez komplikacii. S kojenim bol dost problem, museli sme ho dokrmovat lebo malo sal ale kojila som ho cca do 7-8mes. Obyc. nutrilon znasal zle, tak sme nasadili HA nutrilon, to bolo v pohode, od 1 roku uz nepreplaca poistovna HA nutrilon, tak sme presli na klasicky, pretoze HA je priserne drahy. Nemal maly uz nejake problemy s travenim ale je mozne ze ho to ovplyvnilo na vyvoji. Vsetko je to vsak len domnievanie. Potom rast zubov,kapitola sama o sebe, priserne reval po nociach, priserne, vkuse reval aj 3 hodiny co nevedel zaspat, Davali sme mu Nurofen sir. a to tak ze aj 2 tyzdne vkuse na noc, trochu to pomohlo ale nejako extra zase nie. Aj nad tym som rozmyslala ci aj ten nurofen sir. mu nemohol poskodit. Potom prisla MMR vakcina a tiez akoby sa viac uzavrel.
A este som rozmyslala aj nad 1 bodom, dost casto sme sa hadali s manzelom, dieta jednoducho nevie povedat : Stop, prestante sa hadat, tak som myslela ci to hadzanie jednoducho nie je nejaky protest gesto ze uz s tym prestante. Tiez je to len domnievanie. Ine veci ma uz nenapadaju. Ak niektora z vas ma nieco podobne z "mojho pribehu", tak dajte vediet. Mozno to nejaky suvis moze mat. Ale kazdopadne dietu aj ja nasadim.

tak pekny den

sanik
5. sep 2010

joj a este som chcela napisat ku tomu spaniu s dietatom, akykolvek co najvacsi kontakt s dietatom ma neskutocny vyznam a prinos pre dieta!!! videla som dokument o detoch ktore boli v decakoch a boli cely cas v postielkach, same samucicke, kazde jedno dieta trpelo psychickou deprivaciou. Niektore deti sa z toho este dostali, vacsinou take co sli este za mala do pestun.rodiny, niektore sa z toho nedostali a uz asi nedostanu vobec. Take deti boli umiestnene v ustavoch. Cize narucie matky a strava maju neskutocny vyznam pre deti!!

mon25
5. sep 2010

sanik 😉 ,
mlieko skus ryzove s vapnikom z DM-ky, alebo pohankove susene ( v krabici Zajic )
soja tiez nie je bohvieco uz aj vegetariani sa od nej odklanaju
cukor trstinovy, najlepsie hnedy alebo med
ked ma dieta malo energie, pomaha hroznovy cukor v lekarni maju aj take male cukricky v krabicke vlacik Tomas alebo lizatka

beka_s
6. sep 2010

@arnika1 čakacia doba u Dr. Petrocziho ja do 2 mesiacov, teda aspoň nám to tak vyšlo a teraz chodíme každé 2 mesiace na kontrolu. Neskôr keď sa nastavia lieky tak to bude menej často, ale ten vitamín je určite pozitívna zmena. Nám okrem toho pomohla aj kyselina listová

beka_s
6. sep 2010

@arnika1 nám tiež pomáha diéta. Dokonca aj tú jeho hyperaktivitu máme lepšie pod kontrolou a nemáme taký problém s odchodom na spánok - večer už chodí spávať do deviatej. My sme vysadili tiež repkový cukor, čiže sme na trstinovom, držíme GFCF diétu a vylučujeme postupne všetky potraviny s množstvom e-čok. Je to ťažké ale zatiaľ to funguje a dokonca aj mne sa darí chudnúť s jeho stravou. Cítim sa lepšie, chudnem a nemám problémy s energiou. Ako by mi dali duracelové baterky 😀 😵