Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

kocko
18. máj 2012

Tak pomaličky sa končí školský rok. Luckina najlepšie pani učiteľka odchádza do domov do Popradu.
Prežili sme s nou 2 krásne roky. Naučila nás veľa, čísla do sto, násobenie a povzbudzovala na vystúpenia
v telocvični. Takže na školskom Slávikovi nikdy nebudeme chýbať. Viem, že sa Lucka bude smutná /bude
to dlho/, ale znova sa dáme dokopy a budeme sa tešiť na dalšiu supernú pani učiteľku Inku....
Dve veľké kamošky:

damnam
18. máj 2012

Dnesne male krociky,pitie so slamky

nensyke
18. máj 2012

@damnam tak to sme ešte neskúšali... 😕 a ide mu to....?
skúšame aj píštalku...ale márne... 🙄
a ozaj vie aj na trojkolke? náš to nechápe..vobec....

damnam
18. máj 2012

@nensyke Ide aj s pohara,ale musime schovat flasku s dudlom.Skusali sme aj bycikel ale to ho nebavilo, ale zacneme aj to cvicit.

anka912
18. máj 2012

@damnam je to veru riadny chlapina 😲 , on asi vyzerá asi o dosť starší na svoj vek, že? Ešteže sa vmestí do tej stoličky. Koľko má vlastne rokov?
Môj keď bol mensší, aj do 5 rokov, tak bol tiež v detskej stoličke a tam vydržal obedovať, aj jedol sám, ale akonáhle sa už nevmestil, tak nastali problémy, lebo s nim šijú všetci čerti, odbehuje v kuse a keď sa mu jedlo už znepáči, tak ho pri stole neudržím.

kubasa2005
18. máj 2012

@anka912 moj bude mat 7r aa stale mame stolicku tiez sa tam pomali nezmesti , tak sa bojim presne toho co ty.Ze bude utekat a hlavne nebude mat cas jest.Dneska sme boli v Andrease riesili sme nase prechadzky /uteky/ ☹ bolo mi povedane ze nic ine ako neustale ho drzat mi neostava ☹ lem mam pocit ze sa vobec nevybehatakto ako vy???mate niekto take zive dieta???dakujem za radu

kocko
18. máj 2012

@kubasa2005 No my sme to prežívali takto. Moja dcéra nikdy nesedela v detskej stoličke.
Sedela na normálnej stoličke, podložili sme vankúšom alebo poskladali deku..... 🙂 🙂 Zo začiatku
bol problém obsedieť, ale dalo sa to zvládnut. Teraz je situácia taká, že sa rýchlo najeme a už utekáme
za zábavou. 😉 😉
V detskej stoličke sme sa hrozne báli....preto sme ju nevyužívali.... ☹

kubasa2005
18. máj 2012

@kocko dakujem asi sa bude zasa jest a utekat zaroven aspon na zaciatku

anka912
18. máj 2012

@kubasa2005 aj môj je strašne živý a utekavý. On vie, že má ísť s nami, ale mu to nedá, najradšej behá v supermarketoch- muž s nim chodí nakupovať skoro každý deň, lebo je to jeho relax- teda relax obidvoch mojich mužov- ale keď idem sama, tak stále polku vecí zabudnem, lebo ho stále okrikujem a zavracam. Musím pôsobiť ako totálne neurotická matka..... Akurát predvčerom som už mala všetko v Tescu vyložené, nablokované, otočím sa a syn nikde. Tak rad-nerad som od pokladne utekala von, on čakal pred vchodom, pritiahla som ho späť k pokladniam a potom až zaplatila.

kubasa2005
18. máj 2012

@anka912 no ja to este riesim ze ho dam do kosika /vozika ale inac ho stale drzim za ruku.Mna by nepockal uteka a kuka sa ci ja tiez.Asi kupim voditko

anka912
18. máj 2012

@kubasa2005 Tvoj musí byť drobný, keď sa v 7 rokoch tam ešte vmestí, aj ja som ho dlho dávala, ale raz sa skoro prekotil, ako sa jedoval a trepal sa, tak sme skončili, aby sa neprizabil.....

kubasa2005
18. máj 2012

hej je drobny 🙂 ma 113cm a 19kil.Moj sa tiez trepoce len vtedy si ho vsimaju vsetci a hlavne SBSKA a dohovara mu.Budem tie nakupy asi riesit sama ked bude v skole, lebo som snim sama a nikto mi nepomaha tak neni kedy

anka912
18. máj 2012

@kubasa2005 môj má 8r 5m a 134 a 35kg

kubasa2005
18. máj 2012

@anka912 to je pekny rozdiel 🙂 no co uz raz aj zmojho snad bude taky chlap 🙂

anka912
18. máj 2012

@kubasa2005 nech je radšej dlho malý, čím väčší, tým viac starostí. Aj v tom, že keď ho chytí nejaký záchvat, tak ho ani neodnesiem a normálne spolu zápasíme... 😢

kubasa2005
18. máj 2012

@anka912 no ved mato teraz napadlo ze ja ledva maleho teraz udrzim co budem robit neskor , a potom aby clovek bol kludny vtakejto situacii ☹ to by som chcela vidiet vtedy tie mudre pani psychologicky, specialne pedagogicky atd ako su kludne a maju chladnu hlavu

kubasa2005
18. máj 2012

je ine vsetko mudro napisat do knih atd ale prax je upne o niecom inom/aspon ta moja/.Este ze mozem chodit pracovat tam si hlava aspon nachvilu oddychne

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005
Ahoj, môj bol stále hyperaktívny , ale to, čo sa deje teraz, je strašné... od rána až do večera pokiaľ nejde spať je v pohybe, odrážadlo aj bicykel miluje, ale neobsedí dlho. Stále musí behať, akoby mal mrle v zadočku 😀 , práve pred týždnom mi vybehol, ked sme vyšli z brány a stratil sa mi... bol to nepríjemný pocit, napadalo mi všetko možné, nakoniec som ho našla v najbliších potravinách, veselo nakupoval 😀 😒

a včera, ked som v potravinách platila, len na sekusndu som ho pustila z rúk ked som vyberala peniaze a už sa mi vyšmykol a vybehol z obchodu ( majú tam dvere na fotobunku) a vybehol mi priamo na cestu, tak som ako taká fúria z celého hrdla zakričala "Stóóój" !!! naštastie v tej chvíli nešiel žiadny autobus ani auto, chvílu na mna čumel škriatok malý, potom sa pomaly vrátil. Nevedela som, či mu mám nacapať na zadok alebo čo... je to strašné, ked mu to môžem aj milion krát vysvetliť to nebezpečenstvo a on to má úplne na háku 😖 ☹

samozrejme všetci na mna pozerali ako na neschopnú matku, ktorá si nevie ustrážiť dieťa.
To, čo sa s ním deje v posledné dni je už priveľa... neviem, dokedy to ešte budem zvládať... okrem toho sa u nás vystupňoval negativizmus a silnejšie afekty ked sa mu niečo nedovolí alebo zakáže, alebo ked nie je niečo tak, ako si on predstavuje... je to boj! veľmi ťažký boj! mala som prvú silnú depku a musela som dať všetko v noci s plačom na papier, lebo som naňho sama, úplne sama... žiadna opora, žiadne pochopenie... a okrem neho musím riešiť ešte aj dalšie dve deti, ktoré sú z neho nekonečne vyčerpané.
Adamko stále bez prestávky a vkuse skáče z výšky, všetko vyberá a robí neporiadok a veci , hračky , všetko hádže z výšky na zem. Takže v duchu riešim aj susedov a už len čakám, kedy sa prídu sťažovať... nečudo, že mám bolesti pakreasu , toľko stresu naraz a bez prestávky... nikto nepochopí...ešteže sa tu babenky môžem vykecať , ináč by ma asi klepelo... ☹

kubasa2005
18. máj 2012

@mardenad tak to ako by si pisala o mojom certikovi, az nato ze je aspon doma kludny , alebo skor oblbnuty z liekov na imunitu. Doteraz ho puzzle bavili aj 2h dokazal stavat, teraz ako prislo leto teplo je hrozne divoky vonku.Tiez som na maleho sama, preto ta obdivujem ako to zvladas.........klobuk dole predtebou.

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005

Dakujem 🙂 no neviem na 100% povedať, či to zvládam, ale snažím sa pokiaľ vládzem... ale niekedy mi rupnú aj nervy... 🙂

tvoj malý je potom veľmi šikovný, ked vie skladať puzzle... a myslíš také niekoľko 100 kusové a tak? či menšie?

môj puzzle vôbec neskadá, on by ich len rozhadzoval po celej izbe a pozoroval by ako dopadajú na zem, toto ho fascinuje, ale mňa unavuje ...potom robiť za ním poriadok 😠 😀

damnam
18. máj 2012

@anka912 Ivko ma 3,5r 112cm a 25kgUz ho aj pomaly davame za stol.Vcera si pekne na taniery doniesol za stol ranajky (parky jeho oblubene jedlo ktore si nakraja) najedol sa a potom to pekne odniesol do kuchyne.Ja si ani neviem predstavit keby som bol nanho sam.

kubasa2005
18. máj 2012

@mardenad vtomto je sikovny hej take 160 az 250 to ho bavi, sklada to prilis rychlo a ked ho to uz nebavi sklada to ztej papierovej strany 🙂 🙂 mal 4roky ked ho zacali bavit, a aj vdaka tomuto uznali ze od 5r je autista

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005 waw, super... veľmi šikovný... zlatý 🙂

pravdupovediac, môjho si neviem ani len predstaviť skladať takéto puzzle.. pamäť má inak super, ale tá hyperaktivita mu v tom bráni, pri tom ksladaní by musel asi aj trošku obsedieť 🙂 😝

kubasa2005
18. máj 2012

@mardenad jaj neboj aj to bude casom 🙂 Kubino ma ADHD uz z inkubatora v papieroch 🙂 🙂 🙂 🙂 teraz som mu kupila korcule/dufajuc ze nebude utekat/, doma mu to zatial ide akoby sa snimi nanohach narodil tak vonku budem mat robotu asi len ja ho chyti ☹

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005 jáj, to bude vietor vo vlasoch hahahaa 😀

aj môj má zatiaľ neoficialne v papieroch ADHD, ale tuším , že až v piatich rokoch sa to dá potvrdiť oficiálne... 🙂

inak, teraz som si spomehula, my tu máme jedného autistu na sídlisku, má cca 11 rokov a je non-stop na korčuliach, či je teplo, či je zima, či prší, hned po škole má korčule na nohách a vychutnáva si jeho obľúbenú jazdu "jazdu" 🙂 -korčule sú asi jeho ukľudňovadlo ...

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005 a aké lieky na imunitu berie tvoj chlapček? myslím tie, čo si spomínala, že ho vedia oblbnúť 🙂

aj ja chcéém 😀 😀 😀 (myslím pre malého) 😀

kubasa2005
18. máj 2012

@mardenad ten vietor bude len v mojich vlasoch , ked budem utekat zanim 😀 😀 a lieky Isoprinosine, Loratadin, Ribomunyl, Singulair +methyl B12+injekcie rastovy hormon ☹ tak takuto kombinaciu neprajem nikomu

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005 waw, tak to hej... to nezávidim ani tebe ani malému... môj zlatý... tie detičky si ale musia vytrpieť.. ☹ ale ak im to má pomôcť, tak treba... a po MB12 nezačal byť viac hyperaktívny?

kubasa2005
18. máj 2012

@mardenad nie nie ztoho je kludnejsi , pracovitejsi.Ten rastovy hormon je tragedia hormon je hormon.Ale musim mu ho pichat kazdy den inac by nerastol.Aj tvoj bere niake lieky?

mardenad
18. máj 2012

@kubasa2005
ja mu dávam vitamíny, olej z treščej pečene, vitamíny C, pangamin , probiotiká dophilus, colostrum a dávam mu aj methylcobalamin, ale asi to nie je v tej originálnej forme pre autistov, ale skúšam... je z toho dosť hyper a možno to bude aj hormónmi, ktoré nedávno začal brať na štítnu žľazu, zistili mu zníženu funkciu, takže asi aj z týchto hormónov môže byť taký "hyper "