Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

redangel32
28. máj 2012

@mardenad aj 37e je dost za kvapky. Ale co uz nespravi rodic pre svoje dieta.

damnam
28. máj 2012

@anka912 Nam to hovorila jedna pani u doktora,ze im to pomohlo a chlapec chodi do normalnej skoly .Sice tam dosahuje horsie vysledky ale ide to.My sme boli na eeg a maly to celkom pekne zvladol,pc tak to ho zaujma,ked pozera rozpravku tak aj 100krat si prehrava nejaky usek ,ked mu pustame pc tak musime odpojit klavesnicu. A ja somar som mu minuly tyzden ukazal ako sa vklada dvd.Tak teraz sa nepozera dvd ,len sa vymienaju cd.V pondelok ideme dr.j tak sa tam skusime nato spytat.

enginka
29. máj 2012

@holesov ahoj, ozval sa ti niekto s reakciou na tieto tabletky ? celkom ma to zaujalo

holesov
29. máj 2012

Ahoj,ano hodně maminek si to chváli že se děti po tom hodně zlepšily,ž i začaly mluvyt,sice ne ve větách ale mluví,i se prý hodně klidnily,což mi by jsme potřebovaly.Maminky měly jen chválu.Maminky doporučují,prý vyděly změnyuž po týdnu 🙂 http://bobin.blog.cz/rubrika/vitaminy-a-autismus tady ještě posílám odkaz co by měly jíst autíci za vytamíny chybí jimhalvně B6 mě tda z lékařu nikdo neřekl že jim chybí vytamíny:/ n jo lékaři...

enginka
29. máj 2012

@holesov je tam reakcia k tomuto na stránke číslo 304

anka912
29. máj 2012

Dnes sme boli v Andrease kúpiť publikáciu Vidieť znamená vedieť a kúpila som si tam aj iné knihy. Zaujalo ma, že tam majú ABC autistickej triedy- to čo je na nete- ako brožúrku, len za 3 e, to sa oplatí kúpiť, ako takého malého sprievodcu učením....

nela1x
30. máj 2012

@anka912 ahoj a mali tam este nejake kusy tej knihy? Vidiet znamena vediet? dakujem

anka912
30. máj 2012

@nela1x knihu ešte mali, ale DVD že už nie, ale jedna mamička sa tam dohodla, že jej DVD napália a nakoniec to nevzala, tak by ešte možno predali tebe, zavolaj im do kancelárie/knižnice

nensyke
30. máj 2012

@anka912 potom popíš aká je tá kniha....

kocko
30. máj 2012

@nensyke Jej ti má novú fotku! Je super. Clánok som si pričítala. Ja si myslím, že táto možnosť tu môže byť.
A navyše dnes je všetko prechemizované. Mne stále po rozume behá Černobyl. Neverím, že sme neboli
zasiahnutý, ako to tvrdia. Každá dávka žiarenia sa na človeku nejakým spôsobom odzrkalí.
Ved konečne by už mohli zisti pravú príčiu autizmu. Veľa ľudom by to pomohlo.... 😉 😉

lios
30. máj 2012

Jeej, dnes sme dostali pozvanku na stretnutie novych zaujemcov do skolky (Andreas)..dufam, ze v lete sa podari vyhrat nejake to lotto 😎

anka912
30. máj 2012

@nensyke Tak popisujem: Kniha má 125 strán, každá na výkrese- aj obsah 😀
najprv je úvod o autizme a štrukturovanom učení
Potom je Katalóg režimových kariet: metodika a o tom aké karty na základe úrovne dieťaťa používať a ako sa konkrétne používajú
Potom sú samotné režimové karty- na 1 strane 8x 8 strán teda asi 60ks sú tam veci ako predmety bazén, trampolína.... slovesá čakať, modelovať...oddych, prechádzka,sprchovať sa, umyť ruky-vlasy-riad-ústa-zuby...
Potom je Katalóg komunikačných kariet: metodika atď. a rôzne typy komunikačných kariet - zákazové, príkazové,želacie, základné,spolu 45 kariet
Potom je katalóg procesuálnych schém- to je vlastne postup nejakej činnosti nafotený po krokoch- napr. Nakupovanie- vojdem do obchodu-vezmem košík- vyberiem zoznam - nakúpim do košíka- idem k pokladni- vyberiem peniaze- dám do tašky- pdídem von
ďalej sú postupy ako odkladanie riadu- polievanie kvetín-príprava postele-umývanie dlážky-umývanie riadu-zametanie- príprava muffín(už sa teším keď mi syn napečie 😀 😀 😀 )- príprava čaju, malinovky-nepečená torta-puding-šalát- osobná hygiena ako napr. krémovanie tváre Toto bolí všetko fotky
Potom sú len schématické obrázky: kúpanie - použitie toalety- chlapci extra a dievčatá, cikanie extra aj kakanie-používanie vložky- sprchovanie-- umývanie rúk-tváre-vlasov-zubov
ďalej sebaobsluha- oblečenie kabáta- nohavíc......obúvanie- vyzliekanie kadečoho-
Potom je Katalóg krabicových úloh- dám do ďalšieho príspevku

anka912
30. máj 2012

Katalóg krabicových úloh:metodika- organizácia úloh-typy krabíc....je tam potom 90 úloh s popisom a fotkami od najľahších ďalej
Potom sú emotikony:karty na vyjadrenie pocitov aj fotky týchto pocitov napr. nahnevaný-plače-prekvapený-smeje sa-smutný-veselý
To je všetko
Je k tomu DVD- ešte som ho nepúšťala, malo by tam byť všetko a možnosť editovať obrázky- teda ak pod obrázok kolesa a slnečníka nechceš mať napísané dovolenka ale Senecké jazero, tak si môžeš prepísať.

anka912
31. máj 2012

Chcem oznámiť že plánovaná akcia Klubu rodičov autistických detí v Nitre sa presúva z dôvodu zlého počasia o týždeň, teda z 1.6. na 8.6.

sisstin
31. máj 2012

moje první struktura 😝

anka912
31. máj 2012

@sisstin a pre aké veľké dieťa je to? Lebo takých podobných úloh je dosť v logicu a môj to furt nevie pochopiť.

sisstin
31. máj 2012

@anka912 tak to je Logico ;) tohle je pro tříletý 😉 ale musím to předělat ještě trošku...udělám to znova, barevný a čudlíky vedle, aby se to dávalo vedle mřížek 😉

mardenad
1. jún 2012

len tak ... pre info... (vytrhnuté z témy) -mne tam veľa vecí dosť sedí... 🙂

problém je v tom , že som sa nestretla s lekárom , ktorý by hľadal príčinu adhd a zrejme aj autizmu - v problematike autizmu sa nevyznám tak , ako v adhd . Stanovili diagnozu adhd na základe rozhovoru a pozorovania . Žiadne vyšetrenia krvi .Veľa príznakov adhd je totožných s príznakmi iných porúch , napr. hypoglykémie , hypo - hypertyreoza , anémia, alergia , vysoké hladiny olova , ortuti , problémy s krčnou chrbticou , epi záchvaty, nedostatok B vitamínov , genetické vady - mierne formy genetickej poruchy, ochorenia srdca , parazity , nevhodná strava , nadané deti , niektoré lieky - aj na predpis , mozgové cysty , ranné štádium mozg. nádorov , nákaza kvasinkami , hormonálne problémy, inhalačné otravy , problémy so zrakom a sluchom , poruchy učenia a iné. Povedzte , skúmal niekto vaše deti , či nemajú tieto problémy?

existuje 50 zdravotných problémov , ktoré môžu vyvolávať rovnaké príznaky, ako sú príznaky adhd. Čítala som , že porucha adhd mení svoje pomenovanie každých 5 rokov. Žiadna iná choroba nemení tak často svoj názov. Pritom prejavy adhd tu sú mnoho rokov. Diagnostikovať adhd je možné len na základe pozorovania . Nie je možný žiadny krvný test. Nie je to objektívne vyšetrenie . Preto , keď má dieťa problémy , ktoré sú diagnostikované ako adhd , malo by byť takéto dieťa kompletne vyšetrené - alergológom , prípadne gastroenterológom , genetikom , endokrinológom a inými odborníkmi . To sa u nás vôbec nerobí. Vždy treba pátrať po príčine , ktorá vyvolala prejavy adhd. Zistiť hypoglykémiu laborat. vyšetrením , či funkciu štít. žľazy - je jednoduché .



nechutenstvo je popisované pri nedostatku zinku . Pri genetickej poruche pyroluria je chronický veľký nedostatok zinku a B6. B6 a Zn majú vplyv na tvorbu serotonínu - neurotransmiteru , ktorý zabezpečuje pohodu , dobrý spánok - ktoré adhd deťom chýbajú. Pri nedostatku serotonínu majú deti aj dospelí tendenciu jesť veľa sladkostí - cukor pomáha premene tryptofánu na serotonín. To spôsobí napr. premnoženie kvasiniek v čreve , - vplyv - toxínov candidy na mozog , zápal sliznice čreva - syndrom tzv deravého čreva - kedy je priepustnosť do krvi cez sliznicu čreva - vznik potravinovej alergie , nadbytok cukru spôsobí aj stavy hypoglykémie - prejavuje sa rovnakými prejavmi ako adhd. Pri hypoglykémií sa uvoľňuje z nadobličiek adrenalín - prejavuje sa to podráždenosťou , nervozitou , agresiou - ako pri adhd príznakoch. Ťažko povedať , čo bolo prvé . Či bolo prvé nechutenstvo , alebo niečo iné. Pyroluria sa vyskytuje vo vysokom percente u detí s adhd , autizmom , schizofréniou a pod. Veľa detí , ktoré sú diagnostikované ako adhd , len trpia hypoglykémiou , poruchami učenia a tam je iný prístup , než sa u nás používa.

Vychádza mi z toho , že problémy adhd detí s činnosťou mozgu sú druhotné , sú vyvolané inou príčinou , ktorá sa dá vypátrať a liečiť

anka912
1. jún 2012

Ako dnes spali vaše deti? Lebo môj sa zobudil o tretej a zaspal až pred šiestou a o siedmej sme vstávali do školy 😝 Neviem, či to bolo zmenou počasia alebo čím?

nela1x
1. jún 2012

@mardenad presne toto chyba vseobecne nasmu zdravotnictvu... nepatra sa po pricine,. len sa liecia a potlacaju priznaky a to je zacarovany kruh a zbytocna namaha...
a inak nevidis na malom nejake zlepsenie po tom co si urobila zmeny a zaradila vsetky tie doplnky? Na Kubkovi uz konecne po mesiaci a pol vidim obrovsku zmenu k lepsiemu.... teda nie ze by bol uplne rovnaky ako ine deti, ale poskocilo mu porozumenie... viacej komunikuje.. teda veci co uz poznal ale nechcel hovorit a namiesto toho len plakal, tak teraz uz vacsinou povie. Obliekanie sa velmi zlepsilo...iba naznaci nesuhlas, ale da sa ukecat a viacej sa hra funkcne ako "tocivo"🙂 A vlastne tato zmena nastala ked sa poriadne vyprazdnil.. vysli z neho neskutocne veci a hups zrazu velky skok k lepsiemu... trva to len 3 dni, ale aj tak to beriem ako zazrak lebo sme uz boli so silami na konci... si to vysvetlujem tak, ze vsetko co som robila, aby som ho detoxikovala mu pomaly uvolnovalo toxiny ale on ich nestihal vylucit a tak sa to jeho spravanie prudko zhorsovalo zo dna na den... a teraz ked uz vacsinu vylucil tak sa mu ulavilo.. teda aspon chcem verit ze to nie je len nejake prechodne zlepsenie... a aj jedava lepsie... tiez ziaden zazrak, ale aspon nieco varene sa mi vzdy do neho podari dostat...

nensyke
1. jún 2012

@nela1x inač s tým vyprázdnovaním máme na rovnako...ked sa vykaká, tak 2-3 dni krásny očný kontakt, kludný, ..... ale príde den 3-4 , tak sa len točí, poskakuje, stráca očný kontakt...a ked príde den D 😝 a vykakáme a zase je super...

nela1x
1. jún 2012

@nensyke ale Kubko kakava normalne 2x denne.. skoro na minuty presne... ale toto bola extra porcia 🙂) je to tak aj u vas?

nensyke
1. jún 2012

@nela1x nie, on tak často nemáva stolicu... ☹

magimary
1. jún 2012

@nensyke no, ale nebude potom niekde problém? 😕
je na GAPSe a takto zriedkavo kaká? 😕
to nie je nič moc, veď potom sa v ňom množia toxíny a to mu rozhodne nerobí dobre,
nečudujem sa, že sa potom správa, ako sa správa...
povedala by som, že by si mala niečo v diéte upraviť tak, aby kakal aspoň denne...
to je extrémne dôležtié...
neviem síce čo (GAPS povoľuje), ale snáď baby gapsáčky by vedeli poradiť...

ale bežne (mimo gaps diéty) sa využíva viacero stratégií na nácvik pravidelnejšej stolice´:
-pohár vlažnej vody hneď ráno po zobudení (nalačno)
-pravidelné pitie slivkovej šťavy vo väčšom množstve /nielen upiť si/
-papanie sušených sliviek, vopred namočených
-papanie otrúb a podobných zvyškových obilovín
-šupky z jabĺk, teda jablká celé, ale aj so šupkami
...atd, atd

magimary
1. jún 2012

...plus niekomu pomáha lactuloza (Duphalac)...
je to nenávykový liek, ktorý sa nespotrebuje v tele ale vylúči sa v stolici celý...

nensyke
1. jún 2012

... okrem sušených sliviek už sme všetko skúšali... 😒 ale teraz skúšam ten ,, lanový olej,,..už pomali zaberá... ale aj slivky vyskúšame.. 😉

magimary
1. jún 2012

@nensyke no, len to práve hovorím,
že potom budem chyba niekde v tej diéte... 😕 😒
a ešte: ono to všetko treba "skúšať" dlhodobo a pravidelne, nie len pár krát skúsiť...
tam ide o to, aby si črevá vytvorili akýsi návyk...
a to chce ozaj čas...a trpezlivosť...

nensyke
1. jún 2012

@anka912 u nás dobre spali 🙂 skor ja som bola hore celú noc... 🙄

magimary
1. jún 2012

@nensyke , potom máš veľa starostí, keď nemôžeš spať... 😉 😝