Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
17. júl 2012

@meesha jaj, môj už má 8 rokov, takže ti ani radiť moc nebudem môcť, jednak je to už strašne dávno, čo mal dva roky a jednak ja som takéto veci ani neriešila, môj je taký trocha zvláštny prípad, prvé roky sa učil veci ako bežné deti.- aj na WC, aj svoje meno, aj reagoval odjakživa naňho..... A očný kontakt som nikdy nejak neriešila, viem, že mi tu budú baby oponovať, ale pre mňa to nebol hlavný problém.

yoopeee
17. júl 2012

@meesha Ahoj! Tak to máme téměř stejně staré děti. Naší princezně je 25 měsíců. Každý je v jiné situaci a má jiné dítě, proto nechci nikomu nic nutit. Naše malá nebyla nikdy mazlivý typ, nepodívala se do očí ani mě ani nikomu jinému. Protože má navíc trávicí problémy, rozhodla jsem se pro dietu. Zatím na ní nejsme. Ale po absolutním vyřazení cukru a sladkostí z jídelníčku se oční kontakt doopravdy zlepšil. Teď příjde, chytne mě za hlavu a přímo se mi podívá do očí, někdy dokonce pohladí nebo dá pusinku a to i babičce, dokonce i při hře se na mě dokáže dívat, pokud je ve správné náladě. Naučila se ukazovat a říká "to", když něco chce a to je pro nás opravdu úspěch.Jako roční dítě mluvila a znala hodně slovíček a her. Dnes začínáme od nuly.

anka912
17. júl 2012

Od včera rozmýšľam, či pridať tento príspevok, je to pre viaceré, tak nedávam "zavináče".
Keď nejaká mamina dostane dg autizmus od lekára, je stále v šoku a dlho trvá, kým sa s tým nie že zmieri, ale naučí existovať.... Vtedy je obdobie, že hľadá všetky možné aj nemožné možnosti, ako pomôcť dieťaťu, tak isto ako to robia všetci rodičia pri iných dg. Vtedy nachádza veľa rôznych článkov, ktoré tvrdia, že musí podstúpiť také a také vyšetrenia, brať rôzne doplnky- tie sa líšia aj podľa toho, aký starý je ten článok. Keď pred pár rokmi bola všade rozoberaná GFCF diéta, dnes je spochybnovaná a je tu GAPS, tak isto je to s doplnkami. Líšia sa a jeden je nahrádzaný druhým. Tak isto to bolo u nás, aj ja som bola až fanaticky odhodlaná pomôcť môjmu dieťaťu a verte že mám preštudovaný podrobne aj Defeat autizm now protocol.-DAN.
A nie každá mamina má to vzdelanie, znalosti ako aj schopnosť odhadnúť, čo je fakt pre dobro dieťaťa a čo už je biznis. Pretože určite pomôže ak je malý autík v dobrom zdravotnom stave.... Poznám jednu- vysokoškoslky vzdelanú mamu, ktorá minula asi 150 000 korún na vyšetrenia a následné lieky u jedného "známeho vraj odborníka" A syn je dosiaľ ťažký autík na plienkach.
Teraz sú ´dalšie prípravky, ktoré tiež nie sú lacné- verím tomu, že do určitej miery môžu pomôcť- otázka je, koľko je tá rodina schopná obetovať pre dieťa, sú aj osamelé matky na hranici živ. minima.... A tiež treba myslieť aj na ostatné deti v rodine, aby vám teraz alebo aj v budúcnosti nevyčítali, že ste sa starali len o chorého brata, nikam nechodili, nemajú zážitky, nemohli si kúpiť čo chceli a boli na vedľajšej koľaji.... Verte, že aj to už 5-6 rokov riešim doma. Už to je zlé, že matka musí s autíkom väčšinou ostať doma a príjem rodiny ide dole.
Tá mamina, čo píše že robí poradenstvo v oblasti doplnkov, sama píše, že jej dieťa nemá MR a to je ďalší problém, pretože- aj ked to rodičia ťažko pripustia, väčšina autíkov nejaký stupeň retardácie má. Je otázka či rieši a lieči samotný autizmus, alebo pridružené problémy- poruchu pozornosti, správania, metabolické a tráviace problémy. Pretože je veľmi dôležité riešiť tieto pridružené problémy, ale podstata autizmu nie je v hyperaktivite.Keď sa zmierni hyperaktivita, dieťa sa zlepší, lebo sa dokáže lepšie učť a spolupracovať. Ale to, že dieťa nechápe logické súvislosti, že nechápe plynutie času, príčinu a následok, že sa nedokáže učiť v bežnom živote a zovšeobecňovať, to zostáva.
ďalší problém je, že nie všetci žijeme v BA a veľkých mestách a tak je veľmi ťažké nájsť pedagógov a psychologov, ktorí by robili s dieťaťom, veľa krát to ostáva na pleciach matky, ktorá je tak unavená z každodenného života s malým autíkom, že to už ťažko zvláda a nemá na to ani vzdelanie a skúsenosti. A tá psychická únava vekom rastie.
A tiež je skôr výnimkou, ak deti sa tak pekne zlepšujú, ako tu písali niektoré mamy, poznám deti- už mladých ľudí, ktorí od mala chodili do špec. škôlok, škôl a sú na tom pomerne zle a úplne je nereálne, aby boli niekedy samostatní. Nielen tí nehovoriaci. A taká je bohužiaľ väčšina.
Toľko len môj názor.

yoopeee
17. júl 2012

@anka912 Souhlasím, autismus je podle mě jen projev nějakého jiného problému a proto na každé dítě zabírá nebo nezabírá něco jiného. Myslím si, že je důležité s dětmi pracovat, ale pokud existuje jen malá možnost na zlepšení stavu, tak zkusit by se mělo všechno, co si člověk může dovolit a je bezpečné pro dítě.

andreabe
17. júl 2012

@anka912 pekny prispevok..jj, taka je realita..tak ako kazde dieta je ine, aj rodicia maju rozne moznosti..tazko odporucit dietu a potrebne vysetrenia matke, ktora je rada, ze zaplati najomne...
Vela mamiciek tu pisalo, ze dieta je zbytocna. To si skutocne nemyslim. Aj ked slovo dieta neznasam, evokuje mi, ze je dietatko o nieco ochudobnene, tak poviem radsej specialna strava. A ta je priserne draha, pokial chceme dieta naozaj zdravo stravovat.
Cisto nas priklad, syna som dala testovat v interklinik na intoleranciu potravin. Vysledky som konzultovala s primarkou a nasadila malemu stravu bez cukru (ako sladidlo krasne posluzi napr. datlovy sirup z cistych biodatli-je fantasticky, niekto pouziva xilitol, steviu..), bez lepku, vajecneho bielka, mlieka a vsetkych mliecnych vyrobkov,mandli,arasidov,papriky,jablk a paradajky. Proste tie potraviny, ktore intoleruje, som nacas vysadila z jedalnicka. Napriek tomu ma maly pestru zdravu stravu, dovolim si tvrdit, ako maloktore dieta. Papa vsetku zeleninu, ovocie, vecsinu sa snazim kupovat v biokvalite,robim mu domaci chlieb (zo ziadnych kupovanych zmesi, ale z cerstvo namletej muky), papa kralicie, morcacie, hovedzie meso, cestoviny, ryzu natural, zemiaky, polievky, sladkostou je pre neho doma upeceny mafin, bananove palacinky, rozne torticky a zopar druhov vyhovujucich keksikov. Maly ma ukazkove vysledky krvi, nadherne spi, co predtym nebolo, to sa ocividne zmenilo po zmene stravy. Taktiez som mu merala ph mocu, ktory ma teraz idealny.
Z vitaminov mu davam dmg behvior balance, c-vit, tiez dodavam jod a ostatne veci vo forme stravy-pouzivam iba cisty palmovy olej, ktory ma vela vitaminov, papame chia semienka, goji, moringu, brusnice su pre maleho ako cukrik..vsetko je to o zvyku. Kolegyna mi hovori, ze som sa obetovala, ale to popieram, ja som stastna, ze sa s malym stravujeme, ako sa stravujeme, ten pocit fyzickej aj psychickej pohody mozem stopercentne potvrdit aj na sebe, kedze som do toho sla s malym.
Ale nikdy by som nezostala iba pri specistrave, rozhodujuce su terapie a dennodenne ucenie. Ja som chodila s malym do andreasu a na logopedie od cca 2 rokov az doteraz.
Netvrdim, ze tymto pristupom bude maly bezne dieta (aj ked si to prajem), ale ak sa da, treba vyskusat vsetko. Od terapii po vyzivu. Jedina prekazka je casova a financna narocnost. Pracovat sa s dietatom vsak da aj zadarmo, staci si vyrobit pomocky, na nete je kopec inspiracii, blogov, kde staci vela veci iba vytlacit, zalaminovat, ja som zacinala s kartickami, ktore som lepila na kartonove krabice, potom som kupila laminovacku, kopy sucheho zipsu a tvorila som co sa dalo.
Kazdopadne je to boj a skusit treba vsetko (v rozumnej miere), aby sme ho vyhrali 😵

nela1x
17. júl 2012

@anka912 super napady.. aj ja idem nieco podla toho porobit 🙂))

albertka
17. júl 2012

@andreabe Je krásne, keď to ide takto .... bohužiaľ sú rodičia, ktorým nemá kto povarovať dieťa ani na 5 min., nemajú možnosť zháňať bio potraviny a ani im ich nikto nekúpi.... je problém ísť nakúpiť aj obyčajné plienky a zákl. potraviny.... krásne sa udržiava dieťa na upravenej strave, keď spapá toľko druhov potravín .... žiaľ, väčšina našich detí funguje na niekoľkých potravinách, ktoré sa dajú zrátať na prstoch často jednej ruky..... a sú obdobia, kedy vynechajú z jedálnička nejakú dôležitú potravinu napr. mäso alebo jediný druh zeleniny a ovocia, ktoré tolerujú .... pričom nie sú ochotní spapať žiadnu inú potravinu .... nezjedia ani "makové ani orechové", aní riedke ani chrumkavé .... a keď nájdete doplnky výživy, ktoré by skutočne mohli ich telíčku pomôcť, odmietnu ich zhltnúť ... trápenia i úspechy rodičov týcho detičkek sú oveľa širšie ako rámec tejto diskusie a rodičia píšu z 95% o pozitívnych veciach spojených s autizmom .... a realita je niekde uprostred medzi tým, čo sa tu dočítate a tým, čo sa rodičia boja nahlas vysloviť. Všetkým našim detičkám a aj nám prajem veľa síl bojovať a nevzdať sa 🙂

yoopeee
17. júl 2012

@albertka Zrovna jsem se vrátila s mojí holčičkou z nákupu a je to vzdycky mazec. Tatínek už s ní na nákup sám chodit nechce, protože vždycky příjde zpocený a úplně vyřízený. Musím chodit s batohem, abych měla volné ruce, protože pořád utíká, piští... stihnu koupit to nejnutnější a frčím k pokladně. Tam hledám tu s nejkratší řadou... přijdem domů a okamžitě loví v batohu, jestli tam nenajde nějakou mňamku... zrovna máme melounové hody, všechno je ulepené, ale hlavně, že je klid a spokojenost. Dostat to ní pořádné jídlo a hlavně maso a zeleninu je problém. Pořád s něčím bojujem. Tato diskuze je z velké části o pokrocích našich dětí a pozitivech, to je pravda. Myslím, že problémů máme každý kopu a úspěchy druhých nám aspoň dávájí naději.

magimary
17. júl 2012

@albertka fantastický príspevok! reálny, skúsenostný a pravdivý...
maximálny súhlas,
lepšie by som to nevyjadrila...
a tiež sa stotožňujem s názorom @anka912 , ešte by som dokonca "pritvrdila" ohľadom zneužívania "biznismenov" a "kvázi odborníkov", "meračov stresu"a podobných..., ktorí sa neštítia zarábať (a zdierať) na bezbranných a zúfalých rodičoch autidetí... 😠 😖 🙄 😔
ale, žiaľ, aj tu platí- kde je dopyt, tam je ponuka...
ŽIAĽ...

mardenad
17. júl 2012

@anka912 súhlasím so všetkým, čo si tu napísala... áno je to tak... platí to pre väčšinu, ale nie pre všetky mamičky, ktoré sa "skúšaním" predsalen dopracovali k niečomu... mne toto internetové čítanie veľmi veľa dalo, nie len kvôli informáciam, ale aj kvôli tomu, že sa malý zmenil. čo je pre mňa najdôležitejšie je, že začal papať, lebo to bol začarovaný kruh, tým, že napapal, tak neprijímal nič zdravé, ale len samé hlúposti, čo chcel jesť... tým, že napapal, bol ešte viac nervóznejší a jeho negativizmus nemal hraníc...začal som mu dávať istý prípravok + kvalitné probiotiká a po niekoľkých týždňoch si sám pýtal potraviny, ktoré predtým nechcel ani vidieť. Teraz spapá 90% potravín. (predtým možno len 10%)

keby som nečítala a ja neiniciovala vyšetrenie na gastre, tak by sme boli stále na jednom a tom istom bode ako na začiatku. malý nás každým dňom prekvapuje niečím novým, neľutujem ani jeden doplnok, ktorý som mu dala , neľutujem ani minútu, ktorú som strávila nekonečným čakaním u lekárov, pretože všetko malo zmysel.. neľutujem ani jedno euro, čo som vložila do liečby, a to som samoživiteľka troch detí na materskej, takždá mamička si vie predstaviť, koľko výdavkov má matka s auti dieťatkom...

ked odporúčam mamičkám, aby dali svoje dieťatko vyšetriť na gastre, tak to nič nestojí, len čas. Prepláca to pisťovňa. Ak sa nič nepotvrdí, tak to je len dobre, ale aspon budú vedieť, že po tejto stránke je všetko ok a možno treba riešiť neurológiu (napríklad!)

dočítala som sa napríklad aj, že ak má matka poruchy šťítnej žľazy, mala by bezpodmienečne dať vyšetriť svoje dieťa. Dala som a zasa sa nám potvrdilo, že malý po mne zdedil zníženú činnosť a už je aj na liekoch, neliečená porucha šť. žľazy u detí môže spôsobiť vážne psychické a fyzické poruchy pri vývoji dieťaťa.

Zasa: keby som nečítala? kde by sme boli? a ako by sme na tom boli? To isté na gastre, už som to písala, dala som ho vyšetriť , čo som tým stratila? možno pár hodín času, ale oplatilo sa... malo to zmysel...našli sa veci, ktoré teraz môžme liečiť...

kúpila som mu doplnky, všetko na prírodnej báze, nedávala som mu nikdy všetko, o čom som sa dočítala, že je dobre, radila som sa a išla na to vylučovacou metódou, že čo je pre malého dobré a čo zasa nie...

možno je môj prípad len 1 z 50 , ale podľa toho, koľko autíkov existuje, keby som radami pomohla spoň jednému, bola by som šťastná...

už to sem nebudem písať, nebudem už nič dokazovať, nechám si všetko pre seba, aj pozitívne veci aj negatívne... ak napíšem, budem si len prosiť o rady tie mamičky, ktoré majú profesionálne skúsenosti -teda ak môžem 🙂

a tie, ktoré budete potrebovať akúkoľvek pomoc, rada odpíšem 🙂

všetkým mamičkám veľmi veľmi držím palce, aby sa detičky z toho dostali čo najviac, aj malé pokroky potešia... ja som si nikdy nemyslela, že môžem byť v živote taká šťastná a to mám choré dieťa... 🙂 lebo ma naučil tešiť sa z maličkostí, vychutnať si každý malý pokrok, úplne ma zmenil a naučil ma trpezlivosti...

a ešte jeden môj názor naposledy: Neskutočne dôležitá je aj intuícia matky. Mňa zatiaľ nikdy nesklamala a nie len čo sa týka Adamkovéj diagnózy. 🙂

mardenad
17. júl 2012

@albertka absolútne so všetkým súhlasím 🤐

magimary
17. júl 2012

@mardenad ja som šťastná s Tebou a nesmierne ti to prajem, aby to bolo takto aj naďalej... 😉
veď vieš 😉
a vlastne súhlasím so všetkým, čo robíš...
ale musím niečo napísať (aj keď nerada, ale nepíšem to preto, že by som ťa chcela zneistiť, či spochybniť, či vziať ti optimizmus-napíšem ti to len preto), aby si aj s touto možnosťou rátala a aby si potom nebola hlboko sklamaná a prekvapená a aby ti to potom nevzalo vietor z plachiet a odhodlanie...
takže: je úžasné, ako sa ti Adamko na všetko chytil, ale aj tento úžasný zázrak MôŽE byť len dočasný... 😔
mnoho, mnoho detí sa úžasne (až zázračne!) naštartuje po nastavení "liečby" (nech je akákoľvek, či už diéta, či doplnky, či čokoľvek), ale potom sa to často spomalí až zastaví... (telo si akoby zvykne)... a dokonca i zregreduje... 😔 , žiaľ...
opäť zvýrazňujem, že to nepíšem preto, aby si teraz prestala robiť všetko to, čo robíš, to NIE!
len aby si rátala aj s touto možnosťou... 😔
a ak sa nedostaví, tak budeš o to viac šťastná...

to len tak-na margo...môžeš to ignorovať, ale musela som ti to napísať, aby potom pád nebolel ešte viac...

magimary
17. júl 2012

...a potom už zase ostáva najmä tá "stará dobrá klasika"-štruktúra a najmä vytrvalosť a trpezlivosť na strane rodiča...

mardenad
17. júl 2012

@magimary ja viem magi, počítam s tým , viem o tom, povedala mi o tom aj Janošíková,... ja určite nesnívam, mne zatiaľ úplne stačí to "naštartovanie" , nikdy som netvrdila, že sme "vyliečení", to nie, pretože máme ešte dlhú cestu pred nami, veľa práce a veľa strarostí...

jediné, čo som chcela príspevkami podoknúť bolo, že treba skúmať, kde je štartér problému... strašne veľa mamičiek tu píše, že ich detičky nepapajú... vieš, tak strašne by som chcela, aby sa im to podarilo ako nám... môj malý nechcel nič, len pečivo, mlieko, sladkosti a zemiačky... nič iné nezjedol... , keby som to tak nechala a nič neriešila , len by som sa naďalej trápila a malý dupľom.

ja som len chcela pomôcť mamičkám, že ak je problém v čreve, dá sa pomôcť doplnkami, probiotikami, ak začne dieťatko papať, tak sa aj zlepšia osotané dôležité veci, ako sústredenosť, očný kontakt, dieťa je ovládateľné... predtým malý ovládal nás, teraz sa naučil poslúchať. A pre mňa to je veľa... presne toto som potrebovala, aby sme mohli začať ako-tak konečne pracovať na terapiách...presne tento"štart" bol pre mňa dôležitý a teraz sa budem len modliť, aby to tak išlo ďalej, a aby nenastal regres...

magimary
17. júl 2012

@mardenad ja to chápem... 😉 🙂
ale napríklad, my sme podnikli všetko to, čo aj ty... (presne ako popisuješ)...
a aj zázrak sa na začiatku konal...
ale trval len 3 mesiace (možno polroka, ale to už s veľkou nadsázkou a s veľkými prižmúrením očí)...
a teraz, hoci sa v prístupe (a "terapii") nič nezmenilo, nemení sa ni on k lepšiemu,
práve naopak... mávame obdobia, aké sme kedysi nikdy nemávali...
a s jedením sme si nepomohli doteraz...hoci som postupovala tak, ako píšeš...
stále má len "tri" druhy jedál a tam ťažko navymýšľam zdravé stravovanie... 😔
čiže, my sme ten opačný prípad-hoci s rovnakým štartom a postupom, ako si opisovala ty 😉

skrátka-objavenie štartéra je super...
ale v prípade našich detí, nie vždy rovno výhra...
to ale zase neznamená, že iní to nemajú ani len skúsiť! opakujem-určite NIE!
ale treba rátať aj s možnými negat. dôsledkami, aby to potom človeka úplne neodstavilo... 😔 😉

malinkaaninka
17. júl 2012

@mardenad chcem sa ťa niečo spýtať,môžem do správy?

mardenad
17. júl 2012

@malinkaaninka jasné 🙂

anka912
17. júl 2012

@mardenad ale ja som predsa nepísala, že mamy nemajú čítať, hľadať a dať svoje deti vyšetriť! 😲 kde si to v mojom príspevku našla? Môj ma sám za sebou vyšetrenia po celom Slovensku- metabolické, endokrinologické, alergológiu, neurológiu, psychológiu, psychiatriu, gastro, genetiku.... a už ani neviem čo všetko.
Naše deti môžu a často majú veľa iných zdravotných problémov, ktoré potom spôsobia, že ich stav je horší, než by mohol byť
Reagovala som skôr na iné príspevky, kde sa píše, že robte to a to a dieťa vám pôjde krásne dopredu. Len som chcela poukázať, že nie všetko je zlato, čo sa blyští a nie všetko sa dá tak ľahko urobiť, ako píšu.
Som rada, že sa tvoj tak pekne zlepšil a prajem ti nadalej veľa síl a trpezlivosti a dobrej inutície.

anka912
17. júl 2012

Napadlo ma, že je škoda, že sem nepíšu mamy starších 10-15 ročných autíkov, tie by nám mohli povedať veľa zo svojich vlastných skúseností.... Ktovie prečo?

mardenad
17. júl 2012

@anka912 napr. "Vtedy je obdobie, že hľadá všetky možné aj nemožné možnosti, ako pomôcť dieťaťu, tak isto ako to robia všetci rodičia pri iných dg. Vtedy nachádza veľa rôznych článkov, ktoré tvrdia, že musí podstúpiť také a také vyšetrenia, brať rôzne doplnky"

"Poznám jednu- vysokoškoslky vzdelanú mamu, ktorá minula asi 150 000 korún na vyšetrenia a následné lieky u jedného "známeho vraj odborníka" A syn je dosiaľ ťažký autík na plienkach."

a vlastne v celej téme som to tak vycítila, že je všetko úplne zbytočné... ale už to je jedno, už to nechcem rozoberať, každá z nás má iné dieťa, iné možnosti, iné vzdelanie... atd... nedá sa konkrétne niečo aplikovať na všetkých a to som ani nikdy netrvdila, ja som stále písala o detičkách s ľahkým stupňom autizmu, ktorý bol vyvolaný očkovaním, že poliečením črievok a tráviacej sústavy sa dá dať "časť" problému do poriadku, nikdy som terapie neodsudzovala , tie sú jednoznačne potrebné... nikdy som nerobila reklamu žiadnemu konkrétnemu liečeniu, len som dávala najavo, že vitamíny a doplnky na prírodnej báze nie sú na škodu. Ja by som pomohla komukoľvek bez toho, aby som za to pýtala čokoľvek. Obyčajnú radu zúfalej matky, ktorá sa snažila dať svoje dieťa "dokopy" -po gastro stránke a podarilo sa...

a ďakujem za prianie, aj ja prajem tebe aj všetkým mamičkám silu a trpezlivosť .

magimary
17. júl 2012

@mardenad ozaj, aby som nezabudla-aj ja mám "ľahkého autíka" (dokonca podľa psychiatričky-vysokofunkčného) a i tak to nie je také ľahké s tou "liečbou"... 😉
a dokonca by mal mať už aj zdravé črievko... a i tak niekde ten vlak skrátka neprejde (akoby povedala -tuším- sisstin)... 🙂

len to, prosím, neber negatívne 🙂
ja som len opäť naznačila aj inú stranu mince 😉

andreabe
17. júl 2012

@anka912 ja verim tomu, ze nepisu preto, lebo su na tom tie deti tak dobre, ze ich mamicky fora uz nevyhladavaju 😀 ale vazne, napr na fb je tema, kde su maminy starsich autikov, ti su na tom rozne, niektori celkom fajn, niektori nie...holt, to si teraz nemoze nikto dovolit povedat, co bude s tymito detmi o 5-10 rokov. Niektore sa z toho mozno takmer dostanu, niektore zregreduju..niektore mamicky budu presne vediet, preco ich dieta boj vyhralo ( dennodenne terapie, spravna vyziva, doplnky..) a ci je to naozaj tym, to bude vzdy otazka. Tym sa ja vsak nemienim zaoberat, ci by moj maly bol na tom tak dobre, ako je, aj keby som nerobila to, co robim..tu snad kazda robime, co mozeme a deti su na tom, podla toho co pisete, este celkom fajn a maju velku sancu na zmenu k lepsiemu aj prave preto, ze su este male.

lucka261177
17. júl 2012

@mardenad anka chcela svojim prispevkom napisat ze nie kazdemu dietatku pomoze dieta ci doplnky ze nie kazde dieta ma normo ontelekt ktory je potrebny k napredovaniu o akom pises ty nikde nepsomina ze to maminky nemaju skusat len ich akoby upozornuje ze to aj moze nezabrat pretoze ona sama je ten pripad ktory vyskusal vsetko.

mardenad
17. júl 2012

@lucka261177 ja viem 🙂 , len zasa na moju "obhajobu" 😀 : ja som tiež nikde nepísala, že to zaručene funguje na všetkých... ja som len písala, že odporúčam zistiť stav čriev , nasadiť antib. tým sa nič nepokazí ... 🙂

možno ten príspevok adresovala inej kočke, ktorá tvrdí, že vie dieťatko vyliečiť... ale podľa mňa ona tým tiež myslela len skúsiť poliečiť, tak, ako to robia v USA a majú aj dobré výsledky... je pravda, že to zabrať nemusívôbec.....to musia neskúsený rodičia vedieť 🙂

tak, ako v celom živote aj tu platí risk je zisk, v tomto prípade ak nezaberie , tak je risk, že sa stratí čas a peniaze... prírodnými doplnkami a vyskúšaním diéty sa nič nepokazí... ale to je na rodičoch, či to vyskúšajú alebo nie... a ked niekto povie, že diétami dieťa len trýznime alebo trápime, tak môj syn napríklad teraz pri diéte je tak zdravo, ako nikdy nejedol a hlavne ja pravidelne nasýtený.

lucka261177
17. júl 2012

@mardenad vy ste na GAPSE? ja som samka nedonutila zjest nic ine ako suchy chlieb ani po niekolkodnovej hladovke a ked 4 den prestal aj behat a aj tak si ponukanu stravu nevzal som to vzdala to sme vtedy vylucili mlieko na ktore si vypestoval alergiu.takze to je dalsia vec co asi nezaberie na kazde dieta pretoze moj syn nic mazlave do seba neda radsej by zomrel hladom podla mna.a to ze dietatku bytostne vadi konzistencia to je autizmus to neovplyvnim a na silu mu nemozem davat mazlave jedlo.

mardenad
17. júl 2012

@lucka261177 my sme na GFCF zatiaľ, ešte viac sa mi páči GAPS, uvidím, ako budeme na tom po pol roku a rozhodnem sa , ako ďalej...

to mi je ľúto, musí to byť strašné, ak až takto je to s jeho papaním... ☹

anka912
17. júl 2012

@mardenad Neviem prečo si na seba vztiahla môj príspevok, nikdy som nepísala nič proti tomu čo robíš so synom, sú to myslím všetko zdravé a dobré veci a súhlasím aj s tým, že zdravé črevá sú základ.
Ale keď realisticky pozrieš čo všetko sa píše na nete, čo všetko rodičia by mali brať- vyjde z toho aj 20 doplnkov, niektoré v mega dávkach- o tomto som písala v odseku čo si spomínala ako prvý.
No a druhý- to je moja osobná skúsenosť, s tou mamou som sa o tom dlho rozprávala a bohužiaľ aj takých ľudí stretnú rodičia, keď hľadajú pomoc.

lios
17. júl 2012

@anka912 dakujeme 😉
ked sme pri ulohach...nemate nejaku fintu ako toho mojho krpalka naucit farby? ani za svet sa to nechce naucit, ani zakladne...ked mu ich omielam tak ma neskutocne ignoruje, drzan jeden drzy..(po kom to ma? 😀 )
pozera ako keby za mna a ma nasadeny taky usmev....ze hovor si co chces moja... 😎

a musim sa aj ja pridat...uz aj ja som zmagorena zo vsetkych tych knih a doplnkov..mam doma nakupene este niektore neotvorene...booze tolko penazi... 😲
nam ani GFCF nepomohla---len k horsiemu, ale skusili sme...
skusila som aj GAPS...chuda moje schudol nam...a momentalne som v stadiu vycerpanosti z mnozstva informacii...UZIVAM SI LETO A NERIESIM CHVILU NIC...len sa veela hrajeme a lenosime.

PEKNY VECER VSETKYM

anka912
17. júl 2012

@lios je to hrozne nesprávne a nezdravé, ale náš sa naučil a dokola opakujeme na malých cukríkoch- čočkách, alebo lentilkách alebo žuvačkách- guľkách. nedám mu to, kým nepovie správnu farbu.