Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

karkulka1
27. sep 2012

@lalinko2010
nemusíš byť ješitná, mardenad len porovnala svojho syna s opisom toho tvojho.
A myslím si, že ju to trochu zneistilo, pretože ten jej napriek tomu, že väčšinu tých vecí robí tiež, má diagnózu.
A určite to nemyslela v zlom.
Btw. ty si myslíš, že to dieťa od sesternice je úplne OK? Jedna vec je (aj zdedená) povaha, a druhá, či dieťa má ozaj nejaký potenciálny problém. A by si sa čudovala, že je kopec rodičov, ktorí si nepripúšťajú, že s ich dieťaťom niečo nie je v poriadku a tak sa to ani nerieši. A nie je napr. zriedkavosťou, že sa až stredoškolákovi zistí, že má dysgrafiu alebo dyslexiu.

lalinko2010
27. sep 2012

@magimary všetko toto mám prelúskané - prečítané, viem že mi nedáte jednoznačnú odpoveď lebo chlapca nepoznáte, ak mi niečo ukazuje a ja neviem že čo, tak mu poviem čo vidíš, povedz mi to, čo vidíš, presote dnes videl vtáky letieť a nepovedal vtáky alebo vydal zvuk gaga, šak jasné lebo neviem hovoriť, ukáže na kostol, uakzuje na všetko ja to pomenujem ak poviem zle pokrúti hlavou NIE ak poviem dobre pokrúti hlavou ANO. ak mu poviem nerozumiem, neviem čo chceš, povedz mi reaguje nervózne, rozčuľuje sa. chápe všetko, dá si vysvetliť všetko, nemá problém, keď mu vysvetlím kam ideme a čo tam budeme robiť alebo ak idem k lekárke - viac menej to mu vysvetlujem, lebo inak nemá problém s novým miestom, tá aklimatizácia je do 5-10 minút a nájde si to svoje - hrá sa, sleduje okolo seba, reaguje na úsmev druhých ľudí, chápe. ak stretneme nieho kto sa mi prihovorí, tak chce ísť preč, ale neplatí to u každého, proste ak pozná ok, ak nepozná buď vydrží alebo ma ťahá preč. ak mu poviem v obchode že choď si vybrať niečo - sladké, džús, tak ide kde to je a donesie si, prípadne ak sa ho spýtam chceš sladké, tak pokrúti hlavou, že NIE alebo ANO. nejako sa od malička nehral, má plno hračiek, najradšej mal knihy, momentálne fičí na autách, buď sa hrá s nimi, alebo točí kolieskom, prípadne mu poviem sadni si oproti mne budeme si posúvať autíčko, sadne si a robí to, no nerobí to 10-20minút, ale možno 5 minút a potom ide robiť iné. má obľúbenú hračku - plyšového macka, s ním spí, ak niekam idem - lekárka zväčša, tak ho berie so sebou, ak sa rozplače, že je vyhrešený alebo dostane po zadku, príde k mackovi a pritúli si ho, hladká ho. včera kŕmil malú mačku, hovorím mu : dáš cice ham??? tak hneď prišiel ku mne a mačku kŕmil. snaha rozprávať tam je, tá jeho hatlanina, ale ak mu poviem zopakuj po mne, nechce, povie eeeeeee. a idem preč a robí si svoje. minule mu hovorím idem variť párky - šiel do chladničky, vybral párky, šli sme do kredenca po hrniec, zobral ho, on napustí vodu so mnou na rukách, on očistí párky a dá do hrnca. čiže všetko chápe - ak poviem spravíme kako bu´d ide hľadať mlieko do chladničky alebo uteká do postele a čaká a kričí hamham.

valika_val
27. sep 2012

anka, no ved toto, ze nic na svete nie je 100%, len dane a smrt, ze? 😝

karkulka1
27. sep 2012

Na rovinu poviem, že otázky typu "je moje dieťa v poriadku alebo nie?" už v našej diskusii ignorujem. To dieťa nevidím, nepoznám, mám len informácie od rodiča a v prvom rade nie som na to odborník- som len matka dieťaťa postihnutého autizmom.
Ďalej neviem, či ten rodič sa vie objektívne "pozrieť" na svoje dieťa, či určité príznaky nepodceňuje alebo naopak- nepreceňuje.
Jediné, čo rodičom odporúčam je niečo o tom si naštudovať a kontaktovať skutočných odborníkov. A spokojne navštíviť aj viacerých, len musia to byť takí, čo majú s autizmom reálne skúsenosti.
Môj čas je vzácny, aby som ho venovala poskytovaniu všeobecných pomerne ľahko dostupných informácií (ohľadom diagnózy), ktoré si môže človek sám vyhľadať. Radšej ho venujem človeku s konkrétnym problémom alebo takému, čo potrebuje povzbudiť.

magimary
27. sep 2012

@lalinko2010 ja už som ti napísala, čo si o tvojom myslím 🙂
a aj po tomto výpočte jeho prejavov na tom trvám 😉
a viac asi ani nemám čo dodať...
ja tam fakt nič auti nevidím 🙂

(a to teda vidím autizmus fakt skoro všade 😝 😅)

valika_val
27. sep 2012

@lalinko2010 podla toho, co pises, to vyzera na uplne zdraveho chlapceka. teda uplne nie, lebo asi ma nejaky dovod, preco nerozprava. ale na autizmus to nevyzera.
ale pozor, autizmus nie je len klasicky detsky (ten je velmi rychlo a lahko rozpoznatelny), ale je ich milion "druhov" a prejavov. takze ak citis, ze nieco nie je ok, ries to.
mamkina intuicia je vacsinou spravnym voditkom...

lalinko2010
27. sep 2012

@valika_val ja som chcela len vysvetlenie auti rysov, teraz chápem čo a ako. napísala dosť teraz o malom. môj malý v zásade nechce byť na odrážadle, motorke, bicykli, chce ich tlačiť, nie voziť sa, sedí na traktore a točí volantom, potom sa naň postaví a skáče z neho. ak sa mu niečo páči chce to robiť nehovorím že nonstop, ale proste ak ho zoberiem preč tak sa hnevá, škrieka, hryzie sa do ruky, ale po chvíli zabudne lebo začnem robiť niečo iné, čo ho zaujme, proste mu odvediem pozornosť. ak mu niečo nedovolíme tak capne, zväčša babku, mňa sa neopváži, lebo ja capnem späť, ja nedovolím, starý rodičia dovolia, ja trvám na svojom, u mňa si nemôže dovoliť to čo u nich.

magimary
27. sep 2012

no, podľa mňa prvá cesta by mala viesť k dobrému logopédovi (keďže dominantný problém je s rečou) a aj ten počas práce s dieťaťom môže vyjadriť svoje podozrenie na autizmus, ak by ho mal...
a potom riešiť všetky ostatné vyšetrenia...

lalinko2010
27. sep 2012

@magimary

@valika_val
@karkulka1 máte pravdu, nakoľko vy máte deti s diagnózou, ja nie, ja len čítam vás že čo píšete. ja som autizmus začala riešiť preto, lebo malý nerozprával, nakoľko to začali riešiť ľudia na okolí, ja nie dovtedy lebo šak každé dieťa má ten svoj čas - rozprávanie, chodenie , odplienkovanie - a ak som dala do googla - točenie kolieskom, prelievanie vody - "vybehol" mi autizmus, preto som sa začala o to zaujímať. keby rozprával, tak by som to neriešila, pretože by ma to ani nenapadlo.
ešte raz vám ďakujem!

magimary
27. sep 2012

@lalinko2010 ale to je v poriadku, že riešiš 😉
len teraz pokračuj tým smerom, ktorý je najvypuklejší (reč)
aj v praxi, nielen na nete...
predsa len odborník "naživo" je odborník, ktorý to môže jediný zhodnotiť objektívne 🙂

lalinko2010
27. sep 2012

@magimary odborník vie lepšie odhadnúť, určiť že či je všetko ok. Vďaka!

magimary
27. sep 2012

@lalinko2010 áno.
ale-dobrý odborník... 😉

lalinko2010
27. sep 2012

@magimary našla som kontakt na klineckého logopéda, tak hádam nejako začneme. napísala som mail, tak ďalšia cesta bude telefonát a objednať sa k nej.

magimary
27. sep 2012

@lalinko2010 výborne. 😉

karkulka1
27. sep 2012

@lalinko2010 skús si zistiť, či ten logopéd robí aj s takými malými deťmi. Držím palce, nech máš na takého šťastie. Nám sa to kedysi podarilo až na tretí pokus.

lalinko2010
27. sep 2012

@karkulka1 napísala som jej o malom, tak hádam sa ozve, a ak nie, tak telefonicky sa skontaktujem, ešte musím pohľadať psychologičku v našom okrese a všetko to vyriešiť čo v najkratšom čase a budem vedieť na čom sme. hádam budem mať šťastie na lekárov.

senja
27. sep 2012

Jeezis. Zase je to tady. Proto jsem prave navrhovala tu diskuzi uzamknout, at tu kazdy den nekdo neplasi, zda je jeho dite autista, kdyz v roce jeste neumi pocitat do 20 😝

senja
27. sep 2012

Jinak vsechny zdravim 😀
@valika_val Jak se mate? 😉

senja
27. sep 2012

@sisstin Kutalkove se nijak nemohu dovolat :(
Holky, myslite, ze bychom meli zkusit i tu foneatrii, i kdyz jsme si na 99% jisti, ze syn slysi? Nekde jsem se zase docetla, ze pry neco podobneho dite melo a pry vsichni tvrdili, ze slysi az na foneatrii zjistili, ze nedoslycha... No ja uz vazne nevim co je s nasim klukem, kdyz i lekari tvrdi kazdy neco jineho :(

sisstin
27. sep 2012

@senja ona tam tuším není každý den,zkus to v pondělí.

senja
27. sep 2012

@sisstin Jo, diky 🙂

maznacik007
27. sep 2012

@lalinko2010 ja by som osobne okrem toho ze si sa objednala k psychologovi, a logopedovi.. najlepsie klinicky logo.. zasla este aj na orl aby urobili testy ci dobre pocuje a ci nema problem s uzdickou pod jazykom... toto aj tak ti povedia ze treba pri problemoch s recou absolvovat...

mardenad
27. sep 2012

@lalinko2010 , nie nie, len som reagovala na magimary a na jej príspevok, ale ona vysvetlila, ako to myslela... A čo sa týka mojho názoru na tvojho synčeka, podľa mňa nemá zatiaľ nič spoločné s autizmom , len čas všetko ukáže... Nestresuj 😉 🙂

janasim
27. sep 2012

@sisstin Teda ,par stran dozadu som si precitala ako dopadli lios u Krejcirovej,a som ohurena,najradsej by som tam s malym utekala aj ja.Musi byt fakt dobra,ked to vie vsetko rozlisit,aj kde sa ini psychologovia mylia.Prekvapilo ma ze ju nezaujmaju priznaky ako trepotanie rucickami,spickovanie.Ona sleduje viac hru a to socialno?Ked mne sa zda dlho cakat aj k Janosikovej do januara,nie este tristvrte roka na termin ku Kr.

damnam
27. sep 2012

@janasim Kolko ma maly rokov?

anka912
27. sep 2012

@janasim pozerám že ste okres PE, v Partizánskom robí v nemocnici výborná klinická psychologička Dr.Vidová, ona pracovala v Trnave aj s Dr.J. Tam by ste sa dostali skôr. My máme dg od nej a stará sa o nás stále už 5. rok

janasim
27. sep 2012

@damnam 3roky a dva mesiace

damnam
27. sep 2012

@anka912 Kam chodite k detskej psychiatricke?

janasim
27. sep 2012

@anka912 Jeeej,Katku Vidovu poznam z nemocnice,lebo ja tam robim sestru,ale ze robila s Janos.som nevedela.Urcite dovtedy za nou behnem,dikes za radu,si zlata.A ona ti zdiagnostikovala dietatko, je autista?

anka912
27. sep 2012

@janasim ano, ona , pred takmer 5 rokmi, malý má už skoro 9 je autista jak poleno. Potom o pár mesiacov sme šli- len pre istotu aj k J., ona sama mi povedala, že dr.Vidová je jej bývalá žiačka. A tá nám po prvom stretnutí dg potvrdila- vedela som čo sa bude pýtať aj príznaky. Ku tete Katke - ako ju malý volá chodíme každý mesiac o druhej- ak si vtedy v robote, tak ho musíš počuť- veselý indiánsky pokrik a beh po chodbe 😀
Ináč my sme priamo z PE.