Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
27. sep 2012

@damnam chodíme do Nitry k dr. Galvánkovej

damnam
27. sep 2012

@anka912 My chodíme dr. Kmeťovej do TO. Do NR ste chodili aj do školky?

anka912
27. sep 2012

@damnam u nás to bolo také zamotané- najprv začal chodiť do klasickej škôlky, na celý deň. Na konci prvého roka dochádzky boli avíza, že niečo nie je OK, tak sme behali po vyšetreniach. Nakoniec do klasickej škôlky chodil 3 roky, tretí rok sme navyše dochádzali raz do týždňa do autist. škôlky v Nitre, na také akoby konzultácie. A potom štvrtý rok, ako predškolák chodil 3dni do špec.škôlky u nás a 2 dni do aut. škôlky v Nitre. Takže malý si vyskúšal tri typy škôlok.
Dr.Kmeťovú nepoznám

damnam
27. sep 2012

@anka912 My chodime do skolky do Hc je to specialna tu nam doporucila dr.j rozmyslali sme aj nad TT.Vcera sme sa rozpravali s dr.j ze aj v TO je dobra skolka ,len neviem aka.

anka912
27. sep 2012

@damnam my sme pár krát boli aj v TO, chodili sme tam k špec. pedagogičke- už sme skúšali všetko čo sa dá, aj do PD sme chodili do aut. školy - do špec. pedag. poradne pre autistov 😝 😝 😝 V TO za Kalváriou, v Továrnikoch je internátna škola pre deti s poruchou komunikácie- tak sa tuším volá. Ale malé deti brali len na terapie- mám známu z TO s autíkom, ten tam tak chodil a do škôlky ho vzali až ako predškoláka- ako 5 ročného. Vôbec neviem prečo.
Možno je aj iná šk§lka, ale pochybujem, lebo tá známa skúšala všetko.
Odkiaľ ste vy presne?

damnam
27. sep 2012

@anka912 Salgovce je to kusok od Pn tak 10km okres TO.

anka912
27. sep 2012

@damnam a v Piešťanoch nie je nič??? 😲 😲 😲

damnam
27. sep 2012

@anka912 Tam je len specialna skola.

janasim
27. sep 2012

@anka912 no indianske pokryky som tam mala stale,lebo robim na detskom 🙂 ,ale uz som asi stvrty rok doma ked ratam aj rizikove tehu.Aj ja som priamo z pe ,zo Sipku,mozno sa aj pozname z videnia.

anka912
27. sep 2012

@damnam to je čudné, my sme oveľa menšie mesto- aspoň myslím, 25000 ľudí a máme aspoň jednu triedu špec. škôlky. Treba nájsť 3-4 podobných rodičov a ísť za primátorom a skúsiť presadiť novú triedu. Aj naše deti majú právo na starostlivosť a vzdelanie

janasim
27. sep 2012

@anka912 Aj moj zacal teraz do specialnej skolky chodit v Pe.

anka912
27. sep 2012

@janasim na Šípku sme 10 rokov bývali a ja tam teraz učím na ZŠ. Svet je malý. Musíme sa niekedy stretnúť.

Ako sa mu páči v škôlke?

janasim
27. sep 2012

@anka912 Rada sa stretnem.V skolke sa mu paci,lebo tam ma zatial aj mna 😀 Chodime na dve hodky.Pohrat sa ,aby si zvykol.On nerozprava nic.

damnam
27. sep 2012

@anka912 My mame len ten Hc tam je aj skola.

anka912
27. sep 2012

@janasim Radi sa stretneme, navrhni kedy a kde. lepšie do IP. Možno aj na nejakom ihrisku, len teraz hlásia stále pršať.

janasim
27. sep 2012

@anka912 No napadlo ma,ci ta v skole nenavstivim,lebo tam idem buduci tyzden k zubarke s krpcom.Az sa to nehodi,tak insie vymyslime 😉

anka912
27. sep 2012

@janasim my máme so zubami a zubárkami skúsenosti.... 😝 😝 😝 to radšej ústne.
Poslala som ti IP

lalinko2010
28. sep 2012

@maznacik007 lekárka mi včera aj odpísala na mail - klinický logopéd, že sa máme objednať aby ho videla čo a ako ďalej s ním, takže tam bude volať a už mám aj kontakt na psychologičku, takže skúsime to nejako spojiť a dať dokopy a snáď sa malému rozviaže jazyk. aj keď snahu mám, ale tie slovíčka nejdu z neho.

sisstin
28. sep 2012

@janasim ona těch dětí viděla stovky, ne-li tisíce. Takže je schopná autíka poznat z toho, jak na určité věci reaguje, jak má sladěný oční kontakt např. s gesty apod. Prostě nepotřebuje tu vedlejší omáčku, jako to, aby se ptala rodiče na xy věcí, nebo to, jestli dítě třepe rukama. Např. to třepání rukama je i u dětí, které nemají dozrálou CNS a zbavují se tak přebytku energie, ne vždy je to auti znak 😉 a to chození po špičkách též, dělají to i děti, co mají narušenou CNS nebo za tím může být fyzický problém, nemusí to být opět hned autíkovina 🙂

lios
28. sep 2012

Dobre ranko dievcata,
takze vcera mi prisla sprava od. Krejcirovej.

Zaver: Ide o chlapca s nerovnomernym vyvojom a specifickou poruchou vyojovej reci (vyvojova dysfazia zmiesana) neverbalne schpnosti kognitivne schopnosti v ramci sirsej normy, ale tiez nerovnomerne so specifickymmi deficitmi v oblasti motoriky a vizuopriestorovych schopnosti. V chovani bez vyznamnych behav.problemov so zivou socilanou motivaciou a adekvatnymi schopnostami.
Este popisala, ze jemna motorika mierne neobratana a fakt mal najvacsie problemy s vizuopriestorovymi schopnostami kde sa pohybuje na cca 2roky. Akoze nedokazal postavit na seba kocky tak ako mu to ukazala Kr. To musime trenovat vela.
Rec a neverbalna komunikacia su adekvatne uzivane komunikacne...to sedi uplne.
Takze asi tolko...Idem jej este pisat ohladne tej fobie zo stieracov... 😉

PEKNY DEN VSETKYM

sisstin
28. sep 2012

@lios jj, smíšená, to jsem si myslela 😉 jinak tu vizuomotoriku jsme taky museli trénovat, Tygr byl až do 4 let v ní pořád o půl roku pozadu, teď už je v normě....dobrý je na to ten Záhadný hrad, hodně stavět z kostek, z Lega, dělat ty logický úkoly na to apod. 😉

sisstin
28. sep 2012

@lios a u dysfázky je narušená motorika téměř vždy, doporučuju chodit na rehabilitaci, nám to hrozně pomohlo 😉

lios
28. sep 2012

@sisstin dakujem, najlepsie by mozno bolo keby mal ako predlohu obrazok a podla toho poskladal postupne nieco..teda ja si to tak myslim, ze by to bolo fajn.
na rehabku je uz objednany, inak ma aj vnutorne brusne svaly nejake ochabnute...takze musime cvicit.

lios
28. sep 2012

@sisstin tygr ma tiez zmiesanu dysfazku?

sisstin
28. sep 2012

@lios Tygr má jenom expresivni,porozumění má v pořádku,u něho už je ta dysfazka jenom o katastrofální výslovnosti,jinak už je kompenzovaný.

senja
28. sep 2012

@janasim No musim te zklamat, my z Krejcirove zrovna nejsme nejak nadseni. To, co rekla nam mi prijde dost zbrkle na to, ze syna videla poprve.

lenajsek
28. sep 2012

To stavění z kostek, nám teď psycholožka řekla, že je Lukin taky v tomhle pozadu, tak na dva roky, umí stavět akorát kostky do komínu a vedle sebe do řady, ale už nezvládne nic dalšího, třeba pyramidu, něco jako most a pod... takže vytáhnu i dřevěné kostky s různými tvary a taky budem trénovat, ne jen všechny kostky stejné, ty krychlové.
A na rehabilitaci budem chodit taky, jemná motorika taky nic moc... Je to ergoterapie a zatím ji máme do konce roku jednou za 14 dní, někdy to vychází i jednou týdně... Tak jsu zvědavá.

@sisstin Teri, takže myslíš, že nemá smysl psát Kr., když se budem objednávat, co vše máme za sebou, jaký byl Lukáškův vývoj? Že ona prostě vše řekne, až ho uvidí...?

lenajsek
28. sep 2012

@senja Vy jste byli u Krejčířové a nebyli jste nadšení? A co vám dala za dignózu, jestli se můžu zeptat? A byli jste u ní jen jednou?

lenajsek
28. sep 2012

Jéé, až teď se dívám, že tohle píšu do diskuze Mám autistické dítě, ne do diskuze Maminky nestandartních dětí... no nic, se omlouvám... 😉

senja
28. sep 2012

@lenajsek Tak ti kdyztak taky odpovim zde.
Celou dobu nam (2x pschologove + neurolozka) tvrdi, ze syn "ma autisticke rysy" a ADHD. Byli jsme poprve u Krejcirove a rekla, ze s PAS to nema nic spolecneho. Ze ma ADHD a LMR. ADHD beru, PAS bych takybrala, ale LMR nejsem schopna pobrat. Ne ze by se mi to jen nelibilo, ale v posledni dobe s manzelem cim dal vic pozorujeme, ze syn jen nerozumi slovum. Absolutne. Jen par kratkym typu "ham". A nesoustredi se na malovane obrazky. Uz se naucil zjistovat co se po nem chce z tonu, vyrazu v obliceji, emoci a gest. A jde mu to skvele. Nejsem odbornik, ale spis bych se priklanela k tomu, ze dite v cerstvych 3 letech se chova jako 2-2,5-lety (to je podle Krejcirove) z toho duvodu, ze spousta podnetu k vyvoji jde kolem nej, jelikoz nerozumi slovum a neumi se soustredit a my s manzelem celou dobu nevime jak ho stimulovat a porad jako blbci delali duraz na verbalni kontakt. Prave proto jsem ted s prominutim uplne v pr..., jelikoz zjistuji, ze misto neustaleho cekani na kazde "vysetreni" jako na smilovani, kde "odbornici" jen neco mumlali, ze to vypada na PAS a odpinkavali nas od certa k dablu jako micek mezi sebou dal a dal (pulroku k jednomu psychologovi, pulroku k dalsimu, rok na Aplu, na kterou stale cekame apod.), meli jsme se synem pracovat. Jenze nikdo nam nerekl JAK. Sami jsme na to prijit nemohli. Celou dobu syn nemel jak se vyvijet a ocividne si sam s tim vsim neporadil. Nekteri doktori treba nam tvrdili, ze ma jen ADHD. Jesteze jsme se nenechali uchlacholit. Jenze vysledek je nakonec stejny, jako kdybychom cele 3 roky neresili LAUTER NIC a teprve ted, kdyz uz je pozde, jsme zacali neco delat. Ted dalsi termin ke Krejcirove mame na brezen. Poslala nas za logopedem. Mrzi me, ze jsme byli v takovem soku z jejiho navrhu diagnozy, ze jsme nepoprosili doporuceni k nekomu konkretnimu. A pokud bych nemela holky z Autisticke diskuze a konkretne sisstin, ktera mi doporucila Kutalkovou, ktera se na takove slozitejsi pripady zameruje, mohla bych jen cekat na logopedku, kterou nam poradila nase obvodni (ta nic neresi a stale tvrdi, ze syn je kluk, proto nemluvi, je mozna zivejsi a tim to hasne). Podle toho, jake lekare nam zatim doporucovala ta nase obvodni, troufam si hadat, ze i ta logopedka bude schopna poradit si max. s rackovanim a sislanim.
Porad si rvu vlasy a nemohu se smirit s tim, ze jsme na to prisli tak pozde a ztratili TOLIK drahocenneho casu behanim po debilnich lekarich, kteri jen nechteli poradne nic resit. A pritom resit tu situaci jsme zacala, kdyz synovi byl 1 rok.
Konkretne ke Krejcirove: Nevim, jak dokazala hned napoprve rict, ze s PAS to nema nic spolecneho a klidne testy v Aple muzeme zrusit. A LMR hned na prvni pohled podle mne se take nediagnostikuje.