Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
17. nov 2009

my se na ty kartičky taky chystáme, ale Tygr je na to ještě malej..to je tak od 2,5-3let nejdřív 😉 a lepší je to fakt fotit, oni moc nechápou ze začátku, že něco kresleného je to samé, jako reálná věc 😉

erikasadek
autor
17. nov 2009

no prave som mu objednala ten , kalendar s kartami, magnetickymi, musi , na konci dna pekne pomocou tych kariet aky mal den, ake je pocasie,n dni a podobne;.ak najdem ukazem vam.. 😉
a ostatne cakam na vysledok potom dostanem vsteko co nam treba a dam vediet.;
zatial velmi neexperimentujem; co s atyk areci mame to zakazane;.

kamiska
17. nov 2009

ahoj - nakoukla jsem. afázie je ztráta již rozvinuté řeči - např. u lidí po mozkové mrtvici. a to bud senzorická - nerozumí mluvenému, motorická - nezvládá mluvit nebo smíšená. dotyčný nerozumí ani napsanému a ani psát nezvládá.

sisstin
17. nov 2009

erikasadek: Tygr třeba nechápe, že kreslený pes je to samé jako živý pes venku 😉 nevím, jestli to je úplně stejné u autistů taky..."normální" dítě to chápe, jenom mu řekneš..že na obrázku je pes..a když jdete ven, tak zas řekneš pes na živého psa...ale jelikož Tygr nezná význam slova pes...tak já mu to zatím nemám, jak vysvětlit 😕 snad to píšu nějak srozumitelně 😕

kamiska
17. nov 2009

jinak ještě k těm komunikačním kartičkám - může to fungovat i s reálnými předměty a to je pro děti nejjednodušší. třeba - lžička, jdeme jíst, polštářek - jde se spát apod. jen se na ně lípne oboustranná lepící páska a je to.

sisstin
17. nov 2009

kamiska: to je docela dobrý 😉 Tygr zatím chápe spíš činnosti: jdeme, hají, hačí, nesmíš a tak....ale absolutně nemá pojmenovaná podstatná slova 😕 a spíš si myslím, že on spoustu věcí vytuší z gest, situace a výrazu tváře...třeba když mu řeknu: Dej kostičky do kyblíku, tak to udělá 😉 páč vidí ten kýbl a rozházený kostky...ale kdyby neviděl nic, a já mu řekla: Dej kostičku na stůl...tak vůbec neví, vo co go 😔

kamiska
17. nov 2009

jj, ty děti to vyváží inteligenci - pokud tam je. stejně to je aji třeba u vad sluchu - taky se třeba zjistí až hodně pozdě - protože to dítě to prostě vydedukuje z okolních věci, co se po něm chce.

sisstin
17. nov 2009

kamiska: my na ty otoakustické emise teprve půjdeme, ale on slyší podle mě dobře...pořád si pobrukuje písničky, umí všechny znělky a tak 😅 asi to dělá proto, že tohle jediný nám může reprodukovat a my víme, o co jde...melodie a zvuky mu dávaj smysl..narozdíl od řeči 😔 my zatím 100% diagnozu nemáme, jen podezření na tu receptivní dysfázii...autistických znaků moc nemá...to se přesně dozvíme až na konci ledna...je to docela nekonečný to čekání 😲

erikasadek
autor
17. nov 2009

pises, neboj.. 😉

http://www.eveiletjeux.com/Produit-143471/Table...
najprv som chcel atoto velmi dobre robene,

http://www.zanzoon.fr/index.php/fr/produit/6/Mo...

a potom som nasl atoto , je to interaiktivne, a zaroven,; sa da vel a s tym robit.;
nemozem najst ten kde j eto , tableu, kde sa davaju magnety.. 😠
mrkni s ana to..

erikasadek
autor
17. nov 2009

http://www.zanzoon.fr/index.php/fr/produit/6/Mo...

nasl asom to, tento , som mu objednala, ked klikes nan tak sa zvatcsi automaticky.. 😉

kamiska
17. nov 2009

to věřím, ale určitě se s tím dá pracovat 😉 a je to určitě ta lepší varianta - pokud se potvrdí tato diagnoza. jsem měla te%d ve škole chlapečka, taky dysfázie a zpočátku byl takovej zaraženej, ale pak se rozjel a nic na něm nebylo poznat (byl teda v zš praktické - bývalá zvláštní, ale měl i nějaké snížení iq). prostě nebrát to jako nějaké postižení, ale prostě něco, co někdo má a někdo ne. každej taky není blonďák ... 🙂

sisstin
17. nov 2009

erika:jj..ale možná mi to přijde na začátek trošku složité 😕 nejlepší by bylo fakt vyfotit věci a lidi, se kterýma přijde do styku nejčastěji...koupit tu magnetickou pásku a folii..a je to, že mu tam třeba dáš svoji fotku, vedle toho jeho, a vedle toho třeba obchod...aby věděl, že jdete nakoupit a podobně 😉 ...já nevím, jak přesně na tom P. je..jestli si třeba řekne, co chce k jídlu...nebo nemluví skoro vůbec 😉 Tygr neřekne fakt ani pfň..nikdy nežvatlal, ted tak 2měsíce vydává bá,má..ale nemá to podle mě žádnou souvislost s ničím..on prostě nechápe, že slovama se dá komunikovat... 😉

erikasadek
autor
17. nov 2009

no, pato povie z echce jest ale nie co by chcel.. 😉
zlozite mne sa nezda, lebo v skolke maju este zlozitejsie.. 😀

erikasadek
autor
17. nov 2009

ale ta tretie je super je tam toho vela.. ako sa moze vyjadrit.. 😉

sisstin
17. nov 2009

kamiska: já mám v plánu logo školku a pak Montessori školu 😉 pokud se zjistí, že má normální IQ..tak ho chci dát do normální školy, třeba s asistentkou... 😉 jinak mám známou, a chlapeček má receptivní dys. též..a má dobré vyhlídky, že nastoupí do školy s normální slovní zásobou, a nebude mít ani žádné dysfunkce...fakt záleží, jaká to je forma..jako závažná, jak se s tím dítětem pracuje atd. Já si zatím nevytvářím žádné scénáře, co jak bude..zatím je to prcek ještě 😝

erikasadek
autor
17. nov 2009

ssitin mas to dobre premyslene;. 😉

sisstin
17. nov 2009

erika: tak na to by bylo zas dobrý nafotit jeho oblíbená jídla..housku, banán atd. a on by ti ukázal, co chce 😉 jestli teda ukazuje...ale to asi jo, když jsou mu 4... u nás je to ukazování zatím bídný, on mi max. tu věc podá...ale když je třeba vysoko někde, tak jen ječí a já vím prd 😝

erikasadek
autor
17. nov 2009

no pato si zobrei sam, ale take ako banan, a jedlo on to beri eco ma na taniery to je..
inak , sa velmi nepyta..
teda budes jest ano. tot vsio.; ziadne cirkusi , chapes ma..
a ak nieco vidi a chce tak si zoberie.. 😉

janka_fr
17. nov 2009

Ahojte,

Erika drzim palce a vela sil. Inac kocky ti tu davali link z Martinus.sk, tak u nich vobec nie je problem ak by si si dala poslat knihu do Fr., ja som to uz tak parkrat urobila, je to fakt bez problemov 😉

erikasadek
autor
17. nov 2009

ale ked sa spytat , ci ti to chutna, alebo chces to ajazajtra??

tak nedostanes odpoved a ak ano tak avahava nevie co ma odpovedat. 😅

erikasadek
autor
17. nov 2009

janka, ahoj moja.. dakujem. 😉

sisstin
17. nov 2009

erika: jasný 😉 no fakt to u vás asi ten autismus bude 😕 právě autisti jsou takový samostatný, všechni si obstarají, vezmou..ale nepřijdou za tebou, abys jim třeba pomohla...to je u nás jiné, on o pomoc žádá očním kontaktem, zvukem a tak... , ale jelikož to neumí říct..a já to vždycky nepoznám, tak je pak jekot 😕 takže nám by ty tabulky asi pomohly hodně...uvidíme, co nám doporučí..jestli už je na to zralej 😕

sisstin
17. nov 2009

erika: no chutnat a zítra, to jsou zas strašně abstraktní slova 😒 to by třeba zas chtělo obrázek, kde se dítě bude olizovat nebo tak..aby to prostě pochopil 😕

erikasadek
autor
17. nov 2009

no ved to, ani ked mu das hracku a chces mu ukazat ako to funguje tak bude zorivy on sam; on chce nato prist sam..
a on nato pride al etakym sposobom , aky , nikto nepochopi.. 😀
proste, je to , tak uz od mala..

jest vie sam, ale vzdy bude preferovat ze to budem ja; co mu dam do ust..

sisstin
17. nov 2009

erika: tak jídlo je u nás katastrofa od malička 😅 hubenej je jak nudle, ale co má rád..tak to jí sám..teda rukou..páč to je bud houska, banán nebo tak..normální jídlo na lžičce odmítá, i když ho krmím já..max. tak jogurt 😅 😅 😅 ale to má spíš po mně, já byla taky děsná nežravka jako malá 😅

erikasadek
autor
17. nov 2009

ale vies ako to myslim, ked mse niekde tak sa pytaju chutna ti to apato, pohlad prazdny, strateny nevie co ma odpovedat a ak odpovie tak odpovie ano auto..

vies on je maniak na auticka, a vlaky..
a tym aj odpoveda uplne od veci..

inak , on vsetko co mu poviem berie ako samozrejmost, ideme vonku,alebo ideme tam..
vies normalne deti sa budu branit mne s anechce, som unaveny apodobne a on, ano,mama..
ako robot..nic viac nic kam ideme.nic. a preco , ideme, je to samozrejmost.. pre neho..

erikasadek
autor
17. nov 2009

no jedlo co ma rad a ma naladu tak bude sam jest ale inak povie mi rovno mama lyzicka;;;

inak nic;; tucny nie , skor naopak;; 😀

sisstin
17. nov 2009

erika: tak to máme zatím fakt stejné..kam jdeme nebo tak, je mu to fuk zatím 😕 ale už jsem si všimla, že třeba prostestuje, když máme jít domů odněkud..to dřív nedělal 😕 ono když já mu řeknu: jdeme ven..tak on stejně neví, co to je 😅

erikasadek
autor
17. nov 2009

dobre s ami s tebou rozprav ano musim utekat, idem po pata do skolky ridme neskor.. 😉

sisstin
17. nov 2009

erika: super, tak zas někdy popíšeme..moc tu takových dětí není 😉 tak pá 😉