Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

fass
9. okt 2012

@sisstin 😀 😔 Mě to bylo jedno,jaké diagnosy k sobě dávají.Prostě je zvláštní a příšerně mluví,at je to co to je 😀 Furt je to on.

sisstin
9. okt 2012

@fass jj, já jenom, že jsem si vzpomněla, jak jsem ti říkala, že se to fakt nediagnostikuje....tak ted už po novu jo 😝 dřív fakt dítě s AS poruchu řeči ve smyslu dysfázie nedostalo, tvrdilo se, že se to vylučuje. Syn má teda "jenom" tu dysfázii, on už je jinak normální, i by normálně mluvil, on i tu gramatiku už má slušnou, ale u nás opravdu, ale opravdu katastrofální výslovnost 😝

fass
9. okt 2012

@sisstin Těžko zatím říct,jak moc je nadaný.Strašně ho brzdí ta řeč a motorika.Když má blbý den není kvůli koktání schopen slovo vyslovit.

sisstin
9. okt 2012

@fass no aspíci jsou s motorikou na štíru, stejně tak dysfatici...takže on to bude mít 2x tak horší, než kdyby měl tu diagnozy jen jednu 😖 no uvidíte no, já jsem upřímně po tom setkání dysfatiků fakt ztratila o umístění ve škole veškeré iluze a to jsem je ani předtím neměla nijak velký 😔

anuska74
9. okt 2012

@sisstin
Prosím ťa čo je vFA, Sfa NFA, ˇ
ďakujem

anka912
9. okt 2012

@anuska74 odpoviem ja ak môžem- tak sa označuje funkčnosť autíkov- vysokofunkčný, stredne funkčný a nízkofunkčný. To znamená približne ako dobre vedia fungovať v bežnom živote- hygiena, komunikácia, samostatnosť apod.

emanka
9. okt 2012

Ahojte, viem, že píšem dosť neskoro, ale chcem sa spýtať, či si nechce niekto vymeniť termín u dr. Jánošíkovej. Kamarátka tam má ísť s malým zajtra na ôsmu, ale nemôže ísť. Tak ak má niekto neskorší termín a chcel by ho vymeniť, tak sa prosím ozvite.
Ďakujem

anuska74
10. okt 2012

@anka912
Ďakujem, sa su pýtam na všetko,ale vidím že správne 🙂

albertka
10. okt 2012

@2671974 Ahoj, malinký je prijatý na diagnostický pobyt? Ak áno, býva to pri našich deťoch bežné, diag. pobyt je zvyčajne 3 mesiace, ale môže sa predlžiť aj na rok a počas diag. pobytu môže byť rodič prítomný v triede. To je v zákone, ak sa nemýlim a ak sú v škôlke ochotní, tak sa dá dieťatku pomôcť. Tvoj drobček je šikulko, keď sa zapája, to je super a dobrá cesta, veľmi držím palce. Aj ja bývam s malým v triede a pomaly sa zapájame v rámci našich možností, tiež odbehujeme a papáme iné ako deti. Veľmi držím palce!!!

sisstin
10. okt 2012

holky, mě hrozně překvapuje, že hodně z vás má diagnozu a vůbec neví, jakou má dítě funkčnost, zda má MR apod. 😕

2671974
10. okt 2012

@sisstin asi je to velmi blbe to mas pravdu,ale preco nam to nepovedali ked nam urcovali diagnozu?ty si naozaj sikulka a vies o vsetkom my mozno take az nie sme ale dufam ze sa polepsime 🙂

sisstin
10. okt 2012

@2671974 no ne,já to právě myslím tak,že vám to neřeknou doktoři,to taky patří k diagnostice,je dost rozdíl,jestli je dítě vysokofunkční nebo ne.

mima4
10. okt 2012

mamicky, prosim vas, kde je mozne najst tlacivo na ziadost o vydanie ZTP preukazuje pre autisticke dieta?

magimary
10. okt 2012

@mima4 hocikde na nete 😉
daj si do goooglu a vyhodí ti rôzne upsvary na slovensku... niektoré to majú na stránkach medzi tlačivami, niektoré nie...
ja som si to tlačila z nejakého námestova-tuším...
ale to je jedno, lebo tlačivá sú to univerzálne...
ale môžu ti to podať aj na upsvare hneď pri dverách...

mima4
10. okt 2012

@magimary cez upsvare ma to suplo na http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde... a tam to nie je 😒

magimary
10. okt 2012

@mima4 nie, normálne si zadaj do goooglu "tlačivo na ZŤP" 😉
nie upsvary 😉

mima4
10. okt 2012

@magimary díky, už to mám. To vieš, som po obede...tak mi to pomalšie páli 😀

damnam
10. okt 2012

@sisstin Prosim ta ,ktorom roku dietata sa to dava ?

magimary
10. okt 2012

@damnam tam, kde to dávajú, dávajú to hneď...
ale dr.J. toto nedáva, ona sa s týmto delením nestotožňuje...
nám to napísala do papierov až psychiatrička na Kramároch...

mardenad
10. okt 2012

@sisstin my práve ideme na ešte jednu diagnostiku tu na SK kvoli tomu, aby nám určili funkčnosť a zistili IQ kvoli tomu, aby sme vedeli či u nás ide aj o MR alebo nie... V Košiciach nám dali dg tak, ako stovkám ďalším - medzi dverami, potom Jan. to len narýchlo potvrdila, ale nikde nemám uvedené , o akú funkčnosť ide...

No a tiež nám budú vyšetrovať porozumenie reči, jemnú a hrubú motoriku a spíše sa, na akej vekovej úrovni v každej veci je malý.

damnam
10. okt 2012

@magimary My chodime len dr.j,ked tam pojdeme tak sa jej nato opytam.

magimary
10. okt 2012

@damnam povie vám presne to isté, čo som ti napísala...
ona to neuznáva...
ja už som sa jej na to priamo pýtala 😉

anuska74
10. okt 2012

@sisstin
ja za seba mi ešte žiadnu dg. nemáme a sa tu preto pýtam na všetko, podstate je to pre mna všetko nové, čítam aj odborné články, ale niekdy nevládzem si/teda nateraz prečítať celé sústredene, začnem mať pocit takého zadúšania/ to psychika/ tak sa radšej pýtam tu.

magimary
10. okt 2012

@anuska74 a ako staré máš dieťatko?
možno si to už spomínala, len som to nepostrehla...
a aké máš ťažkosti s malým? 😕

anuska74
10. okt 2012

@magimary
ešte nemá 3 roky, 2 x vyšetrenie u Šedibovej.je iný to je mi jasné.
ešte ma zaujíma, odkedy sa dá vyšetriť či má MR, odkedy sa dá a u koho otestovať.
ja som o tom presvedčená, že intelekt má v poriadku, aj napreduje, len za mesiac čo sme boli u Šed. pokročil.
Ak bude aj MR. to bude pre mna úder, lebo toto si nepripúšťam 😢 .
Teda nateraz určite nie.

magimary
10. okt 2012

@anuska74 mentálna úroveň sa dá "zmerať" odvtedy, odkedy je dieťa schopné absolvovať testy...
najskôr však od cca troch rokov...
a ako dopadlo to vyšetrenie u A. Šedibovej?
boli ste priamo u nej, s ňou? 😕

jo, ale meranie IQ v tomto veku nemá veľkú výpovednú hodnotu...
je to "zaujímavé" najmä pred vstupom na ZŠ (ŠMŠ) -kvôli zaradeniu do správnej triedy
v tomto predškolskom veku sa to môže ešte variabilne meniť...

meesha
10. okt 2012

@sisstin Ahoj, co myslis, kdyz nam napsali "autismus stredne tezke symptomatiky" - je tim mysleno strednefunkcni? Docela mi to vrtalo hlavou, i kdyz je to asi jedno, ale kdyz jste to tady nakously... 🙂 jinak nam zatim taky nikdo nic jineho nerekl, ale u nas je to urcite vekem.

sisstin
10. okt 2012

@meesha jj, jako mělo by to tak být 😉 ale zas záleží na tom diagnostikovi, vím, že v Aple třeba dají VFA s těžkou symptomatikou....v tom aby se taky prase vyznalo že 😝

anuska74
10. okt 2012

@magimary
X sa hrala so synom, mi sme mali dotazník,2x sme boli s mužom a len sa nás vypytovaal, dokopy nepovedala nič, ved chápem môže sa to všelijak zvrtnúť, zas nebudem tam chodiť a platiť každú chvílu, tu na Mk sa tuším podozvedám viac.
Ale strašne chcem ísť k Dr.J
Ale aby som niekoho neodradila, ako Šedibová je velmi príjemná, aj má skúsenosti, len ja som mal dáky čudný pocit neviem prečo, asi mi niečo zatajovala a ja to vycítim