• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

23. januára 2017 
@magimary nepoužíva často. To povedala prvykrát. Tento týždeň natočené. Má 2 bratov, od nich to má. Mňa skôr zarazila tá reakcia, že vedela veľmi dobre, že zle povedala a naschvál povedala, že "povedala som, že hladám keeshonda" Z tohoto som ostala paf.
Áno miluje psov, čítam jej o nich a pýta sa ako sa volajú
21. okt 2012 o 21:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Zas aspici nemají takový problém s porozuměním,jako spíš opravdu s těmi dvojsmysly apod,ale jinak rozumí normálně.
21. okt 2012 o 21:55  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary Dr. jánošíková. Aj v 3 rokoch, vtedy neuzavrela nebola si istá. Potom v 4. rokoch až diagnostikovaný detský autizmus
21. okt 2012 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tanapeta no, celá tá reakcia: "do riti" (nehodnotím teraz obsah :wink:) mi prišla úplne prirodzená a bežná (nie autistická)
odkedy sa takto zaujíma o psov?
má ešte nejaký taký záujem?

a koľko je od tej poslednej diagnostiky?
@magimary rituálov sme sa zbavili.. a keď sa jej nepáči zvuk zapchá si uši a vykrikuje, aby sme to vypli
@magimary 8. marca budú 2 roky
21. okt 2012 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tanapeta myslím, že už je čas na rediagnostiku...
za dva roky sa toho mohlo zmeniť dosť...
21. okt 2012 o 22:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary hej chystáme sa aj kvôli preukazu ZŤP. Len som chcela vedieť názor, že či má niekto aj takúto skúsenosť. Logopedička prekvapená, chodíme tak raz za polroka (stačí jej to). Malá bude mať 6 rokov, vôbec neviem akú školu vybrať, logopedička skôr odporučila logopedickú školu ako autistickú. Malá je z dvojičiek, a niekedy mám pocit, že vie toho viac ako syn rovesník
Neviem čo očakávať, sa aj bojím znova tej diagnostiky..že čo. Zlepšuje sa, malinká nádej je, aby som sa zas nesklamala, aj keď mi je jedno čo má na papieri v podstate. Fakt neviem. Keby mal niekto takúto istú skúsenosť bola by som vďačná, keby napísal
21. okt 2012 o 22:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tanapeta a ten autismus má teda na jakým základě?
21. okt 2012 o 22:04  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sisstin takto.. u nás to celé nastalo po očkovaní. Ona bola úplne normálne zdravé dieťa, prvé slová, ukazovala prstom, reagovala na meno, očný kontakt bol..proste nič autistické. Po očkovaní nastali všetky autistické prejavy. Už viac nepovedala tie prvé slová,nereagovala na meno atď. Ostala skoro 2 roky na rovnakej úrovni. Vlastne ešte pred 3. narodeninami sme navštívili Andreas, tam chodila na terapie. V 3 rokoch mala byť diagnostika - neuzavrela sa, nebola si p. Jánošíková istá. Nastúpila mi do škôlky do Andreasu, celý rok sa chodila na ňu pozerať dr. Jánošíková (keď bola v Andrease) a vlastne až v 4. rokoch to uzavreli, že teda ide o autizmus. Malá ešte nerozprávala vtedy. Rok ostala ešte v MŠ v andrease,,a teda obrovské pokroky. A ostalo to vlastne takto doteraz
21. okt 2012 o 22:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tanapeta no, ja osobne mám skúsenosť len s tým s rozrozprávaním...
náš Tady začal raketovo rozprávať (hoci pred rokom mal asi 16-20 slov, ktoré ale nepoužíval frekventovane a často, tak teraz po roku už rozpráva-počet slov by som už asi neporátala, rozpráva dokonca čisto, vie aj "r" a pod., ale obsahovo je to stále taká "divnejšia" reč... aj vývinovo; najprv to boli neologizmy, potom zase najmä komplexné echolálie-kopíroval celé naše vety, potom zase veľa komentoval, ale stále nekomunikoval a teraz sa zase stále dokola pýta, pýta a pýta-na blbosti, na hocičo, na čo sa ani pýtať nedá, pričom odpovede nečaká...len sa mu "páči" pýtať sa... , samozrejme stále používa najviac druhú osobu na seba, event, tretiu, ale už sa sem-tam objavuje aj prvá osoba atd),
no ale vrátim sa...
takže-u nás nastal raketový trysk v rečovom vývine po formálnej stránke (odhliadnuc od gramatiky), ale nič ostatné nezmizlo...myslím to autistické...to pretrváva a dokonca sa to často i zhoršuje (v takých zlých obdobiach), takže tam, kam sa ty až pýtaš, moja skúsenosť nesiaha...
iba po ten rýchly nástup reči...
21. okt 2012 o 22:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary ďakujem, čiže nastáva aj takto rýchlo reč u autistov. Toto ma zaujíma, zatiaľ som nemala skúsenosť takto s autistami. Aj naša sa pýta, dokonca používa aj minulý aj budúci čas. Začala nedávno 1. osobu používať. Tiež na začiatku sme mali echolálie. A má neskutočnú pamäť.
V akom veku to bolo u vás? Teraz ma to dosť trápi aj zaujíma kvôli tej škole. Treba sa rozhodnúť, nechcem jej ublížiť, ani podceniť alebo preceniť. Rozmýšľam skôr nad logopedickou. A samozrejme pravdepodobne odklad 1 rok
21. okt 2012 o 22:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tanapeta no, neviem, či sa to stáva...
nám sa to ale stalo...
a teda ešte dosť skoro-malý má teraz 4 roky (čo chvíľa) a tá reč raketovo napredovala práve od toho tretieho roka (v dec. mal tri a taký najväčší rozmach nastal vtedy, možno o mesiac), takže desať mesiacov sa to zlepšovalo do tejto fázy...
niekedy som mala pocit, že aj náš má dobrú pamäť...
no teraz to už dlho akosi nepozorujem :unamused:
náš je ale taký špecifický prípad v tom, že on má okrem autizmu aj ťažkú úzkostnú poruchu (OCD) a ktovie, či práve tieto úzkosti nespôsobujú tie hyperautistické prejavy, keďže je na tom rečovo tak obstojne...
podobne to zhodnotila aj dr.J.

a je mi ÚPLNE jasné, prečo to riešiš...
je to nesmierne dôležité...
ale podľa mňa uvažuješ úplne správne-rok odklad a potom individuálnejší prístup v triede pre deti s narušenými vývinom reči (nemajú v takejto škole aj prípravku? podľa mňa by mohli)... a potom uvidíš, či je to "ono", alebo budete preraďovať...
21. okt 2012 o 22:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary ďakujem krásne. A ešte jedna otázka ZŤP preukaz vám dali tiež na 2 roky a potom znova na posúdenie?
21. okt 2012 o 22:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@tanapeta hej, do roku 2014 (tuším) a schválili ho teraz v januári (takže na dva roky)...
21. okt 2012 o 22:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní

Touto petíciou chceme dosiahnuť:

zmenu povinného očkovania na dobrovolné, naďalej bezplatné a dostupné všetkým, čo oň prejavia záujem.
dodržiavanie Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne, ratifikovaného SR s platnosťou od 1.XII.1999, zaručujúceho právo na ochranu zdravia, ale nie povinnosť podrobiť sa akémukoľvek zdravotníckemu zákroku.
dodržiavanie čl. 24 Ústavy SR o slobode myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, ktorý považujeme za porušený neinformovaním občanov o zložení vakcín, v ktorých sú okrem iného nervové jedy, ťažké kovy, rakovinotvorné látky, geneticky manipulované organizmy ako aj bunkové tkanivá pochádzajúce z tiel umelo potratených detí.

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/peticia/
21. okt 2012 o 23:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
21. okt 2012 o 23:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tanapeta no teda...to su veci..kam chces ist na rediagnostiku? nepovedali ti v skolke, ze je napr. ina, alebo, ze im nepripada autisticka v porovnani s ostatnymi detmi? na Zehrianskej si spokojna? je to porovnatelne s Andreasom?
22. okt 2012 o 11:16  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
22. okt 2012 o 11:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jako co znám maminku, co má pětiletýho kluka s VFA...tak on třeba jde ven, fouká vítr a on řekne " foukej foukej větříčku, shod mi jednu hruštičku :wink: neřekne prostě, že fouká...umí vyjádřit své potřeby, že něco chce atd. Ale prostě naprosto normální rozhovor se s ním fakt vést nedá, on mluví jen o tom, co chce on...dost často neodpovídá na otázky atd. :wink: rozhodně ta řeč není normálně funkční, jako má třeba Tygr (i když blbě vyslovuje), tak prostě se s ním normálně domluvíme na všem, je schopný vést dialog atd.
22. okt 2012 o 11:24  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sisstin no vidis a toto mi je cudne u toho mojho maleho...
slovna zasoba kazdym dnom stupa-funkcne..porozumenie este kolise, ale ma nerovnomerny vyvoj, co je teda u nas dost znacne..je oneskoreny, teraz sa zacal pytat co to je? uz som myslela, ze to ani nenabehne..na otazky odpoveda, ale musim ich naformulovat tak aby rozumel...
ale tie uzkosne stavy, tie ma vzdy polozia...
na ihrisku je vzdy vycleneny, lebo este stale pouziva svoju vymyslenu hatlaninu..ktorej nikto nerozumie a ked sa mu niekto prihovori a zisti, ze nezrozumitelne rozprava a zapoji do toho este aj echolaliu...
napr. na otazku ako sa volas? odpovie svoje meno, ale na otazku ako sa mas? zase odpovie svoje meno...
myslis, ze tie zakrpatene bunky v pripade dysfazie sa mozu niekdey dat do normalu?..niekedy si myslim, ze u nas bude este k tej dysfazke nieco pridruzene...
22. okt 2012 o 11:44  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lios tak pro dysfatiky, které mají narušenou recepci je zrovna otázka "jak se máš a jak se jmenuješ" to samé, prostě oni slyší "jak se...." a tím to pro ně končí :wink: Tygr se začal ptát "co to je" až před 4.rokem, "proč" ve 4,5 :wink:

ale prostě jakmile je narušené porozumění, a to u vás bude i o několik let, tak ty problémy jsou mnohem mnohem větší, než u dětí, které mají "jenom" expresivní :wink:
22. okt 2012 o 11:47  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lios nám to vysvětlovala ta psycholožka (jsem to tu asi i psala), že ty úzkosti jsou proto, jelikož my "normálové" ten svět můžeme ovládat verbálně...děti, které se dobře verbálně vyjádřit nemůžou a ještě k tomu nerozumí, můžou mít vše pod kontrolou jenom formou těch rituálů :wink: u takových dětí je buď úzkost, nebo zas naopak agrese, to záleží na vrozeném temperamentu.

Tygr měl fakt těch úzkostí strašně moc okolo tří let, dneska má pět, je to tak o 90% lepší, něco má furt....ale je to v normální snesitelné míře, a nijak ho to neomezuje :wink:
22. okt 2012 o 11:49  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lios na rediagnostiku chcem ísť k p.Šedibovej. Ona malú pozná už 2,5 roka takže mi skôr bude vedieť. Žehrianska celkom ok, no nám už stačí v podstate. My tie základy už máme za sebou z andreasu. Také dieťa, ktoré je len na začiatkoch, by som skôr dala do Andreasu.
22. okt 2012 o 11:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lios no moja odpovedá asi takouto formou. Ako sa voláš? "ja sa volám Peťka"..ako sa máš? "ja sa mám dobre"
čo pozeráš? "ja pozerám bambuľku"..v jednej osobe a celou vetou väčšinou.
Ona na ihrisku vyhľadáva deti práveže, príde pozdraví ich a opýta sa ako sa volajú a čo robia koľkokrát..Je to správanie je iné ako u zdravých detí..sem tam vykrikuje atď.
Vy máte disfáziu? a ako sa javí malý?
Moja sa stále pýta, obliekame sa a hneď "a kam ideme?" a "kde je ?" stále
22. okt 2012 o 11:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lios a ešte som zabudla. Pri hre imituje rozhovory. Vezme si napríklad 2 plyšákov a imituje ako sa oni rozprávajú medzi sebou. Aj hlas zmení jednému. napríklad "ahoj ako sa máš?" " a bojíš sa pavúka" "Nie nebojím" a pod. Toto mi vôbec nerobila predtým. Zo začiatku ukladala kocky podľa farieb a presne do radu ako typický autisti, teraz sa aj hrá funkčne a cielene.
22. okt 2012 o 12:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sisstin ano uz si mi pisala ohladne tych uzkostnych stavov..ale dobre je pocut to este raz, ze to bude lepsie...vzdy som na par dni kludnejsia a potom som doma mudra na mojho muza a vysvetlujem mu to..ze jeziis nevies take lahke?
ja proste tej Krejcirovej verim, pretoze naozaj to co skumala je u mojho maleho pritomne, len niekedy tie uzkosti ma naozaj stvu..jasne ritualiky su aj take napr. ze kazdy vecer aj ked je uz najedeny ai vypyta lebik..kazde rano ci ma chut alebo nie kavicku...felikovat vlasky, ci ich ma umyte alebo nie...aspon telicko prehriat felikom..aj v lete ked je 30C..a ked mu to vysvetlujem tak ma prehovara mami felik posim si..neodolam..felikujem..
22. okt 2012 o 12:34  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@lios no tak tohle máme taky pořád, to už nějak neřešim...např., že by v živote nevylez ven bez tílka pod tričkem, i když je venku 30 stupnů apod. :wink: Ted jsme docela měli problém, páč dneska má narozky, a on nechtěl přijmout, že ted mu bude pět. Furt říkal, že má ráda čtyři a chce mít čtyři. Dokonce na té oslavě si vzal svíčku se 4 a mazlil se s ní a dával ji pusinky. Nicméně dneska už to přijal a říká "me je et" (mně je pět) :sweat_smile:
22. okt 2012 o 12:40  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@tanapeta tak u toho VFA se prej tohle nevylučuje, tyhle děti můžou mít právě až jakoby nadprůměrnou fantazii, kdy oni věří, že co je v těch hrách, že je to i doopravdy. No těžko říct, jestli má fakt nějakou lehkou formu VFA nebo má nějakou receptivní poruchu řeči, to by měl opravdu poznat odborník :wink:
22. okt 2012 o 12:42  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sisstin odpadnem, zlatyyyy...
ja uz s nim nebojujem a hlavne sa snazim neprikazovat mu direktivne, lebo mozem zabudnut, ze ma psoluchne...pubertak jeden.
22. okt 2012 o 12:47  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok