Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lios
14. nov 2012

@sisstin fakt? ja som to asi zle pochopila, lebo vcera som sa rozpravala s logo a povedala, presne ako ty pred nedavnom, ze najlepsie by bolo ho dat bud do zdr.triedy, alebo do staciku, kde su rozne deti..pretoze tam moze nasat nejku patlavost.. a sam ma problem..

lios
14. nov 2012

teda, ze v logo triede moze nachytat nieco nespravne, tak som myslela..Oski napodobnuje uplne vsetko...

sisstin
14. nov 2012

@lios tak to fakt nefunguje,oni jsou rádi,že mluví aspoň nějak a fakt nenapodobuji mluvu jiných,to právě je riziko u děti s normálním vývojem řeči,že by se začly opicit po těch špatně mluvících.

sisstin
14. nov 2012

@lios a s tou logo třídou u vás jsem spíš myslela to,že v málokterých mají zkušenosti i s dětma,co mají narušené porozumění,to v těch stacionárich mají většinou zkušenosti větší.

sisstin
14. nov 2012

Kdyby to tak bylo,tak by logo třídy neexistovaly,pac by se tam nikdo nikdy nezlepšil. Fakt je to mýtus,bohužel často přiživovany i odborníky. Problém mívají třeba sourozenci dysfatickych děti,které mají vývoj řeči běžný,ti se opravdu můžou opicit,ale dítě s vadou řeči tohle prostě nedělá.

sisstin
14. nov 2012

A i z vlastní zkušenosti můžu potvrdit,že Tygr tam fakt nic "nepochytal",ta řeč se mu upravuje,sice pomalu,ale jo.

sisstin
14. nov 2012

A jinak,dysfatici mají tu dyslalii těžkou,já si jako ani neumím představit,jak by se taková chycena patlavost poznala:D:D:D

lios
14. nov 2012

@sisstin nie, myslela som to tak, ze konkretne u nas..zmiesana dysfazka....napr. on ked sa nieco nauci tazko ho od toho odnaucam...potvrdila mi to vcera aj nasa logo....nemyslela som to vseobecne...mojmu je rozumiet, ale akonahle je s niekym v kontakte kto hovori horsie, tak zacne napodobnovat...

lios
14. nov 2012

@sisstin v podstate nerozumiem mu len vtedy, ked pouziva svoju rec..taku vymyslenu..ak chce akoze veela rozpravat tak dava zrozumitelne slova a do toho mota total nezrozumitelne, ale uuplne vymyslene.

sisstin
14. nov 2012

@lios no to se mi zda dost divný,že by dysfatik jako napodoboval něčí řeč,to podle mě jako není ani v jeho možnostech,ten mozek to nedokáže prostě. Tak Tygr mluví na obsah už jako vrstevnici,ale prostě ta patlavost je fakt extrémně těžká,stále vynechává souhlasky,nebo přehazuje slabiky,zaměňuje písmena atd. Např. pejsek je "ejsek" a i kdyby to sto děti říkalo nějak jinak,tak on to prostě bude říkat po svém,dokud ho ten mozek nepustí na správný tvar.

sisstin
14. nov 2012

A teď si vem,že třeba pět děti by určité slovo říkalo nějak špatně,pět dobře,jak on by si vybíral,podle kteryho to bude říkat:Dkdyby to bylo tak lehký,tak by se na ne stejně tak dobře chytala slovo správná. Co vím,tak tam fakt nikdo nikoho nenapodobuje,naopak obdivuji ty,kteří se už naučili třeba i r a ř. Podle mě je to fakt nesmysl tohle.

sisstin
14. nov 2012

@lios hele, laický vysvětlení...děti s expresivní slyší slovo dobře, jim "naskáče" do mozku správně, ale pak ten mozek to slovo ven vypouští ve špatné podobě 😉 děti se smíšenou formou nejen že to slovo vypouští špatně, ale i jim špatně naskáče do toho mozku, čili určité slovo jim zní pokaždé jinak, a proto oni pak nerozumí 😉

děti s čistou receptivní mají obrovský problém s tím, že jim ta slova znějí opravdu pokaždé jinak, ale mozek nemá problém je ven vypustit ve správné formě, takže oni zopakují cokoliv i poměrně čistě, ale vůbec neznají význam toho slova 😉

a ted si vem, že dítě s takovým problémem by jako ještě mělo čas poslouchat, jak které dítě co říká a napodobovat to 😉

sisstin
14. nov 2012

třeba Tygr strašně dlouho říkal "dakelo" místo daleko....neustále jsme to drtili, po každé, když to slovo řekl, tak jsem ho opravila...a tuším někdy po cca 6 měsících to slovo začal říkat dobře...u nich je opravdu každé dobře vyslovené slovo výsledek neskutečnýho úsilí a musejí to slovo říct třeba milionkrát, než se to upraví...

pes byl nejdřív "baf baf", pak "ejek", ted to je "ejsek", a než tam zařadí to "p", tak to počítám si ještě počkám...takže pro mě nějaká patlavost ostatních dětí je fakt problém úplně minimální, kdyby mluvil tak, jako tam mluví ty ostatní děti, tak si jako těžce pískám 😅

redangel32
14. nov 2012

@sisstin u nas prave riesim slovo jablko- mamoko. 😉

mardenad
14. nov 2012

@sisstin a Tygr má zmiešanú dysfázku? Či expresívnu? Zabudla som, už sa mi to pletie ... 🙂

lios
14. nov 2012

@sisstin no u nas to tak je, priklad: ak sme v kontakte s mensim dietatom a povie, ze nece(nechce) tak moj maly je schopny to zopakovat aj ked v reale to uz povie pekne...zase len neni jeden meter na kazdeho dysfatika..(jedine, ze by to nebola dysfazia?) uz len to, ze moj maly vacsinu slov, ktoru ma v slov. zasobe povie pekne..tak, ze mu rozumie aj okolie.

lios
14. nov 2012

@sisstin cize vie pekne echolalicky zopakovat skoro vsetko, akonahle je sam opat povie to slovo pekne...ale je ? ci ked bude v neustalom kontakte s detmi, ktore maju poruchu reci a slovnu zasobu ma malu..ci nove slovicka neokopiruje zle.

sisstin
15. nov 2012

@lios tak to vypadá,že ty nemáte moc narušenou expresi,ale hlavně tu recepci,takže je teda možný,že třeba po někom něco zopakuje špatně,ale pak stejně spontánně to ale používat nebude a bude používat ten jeho tvar;)

sisstin
15. nov 2012

@lios Tygr má expresivni;)

sisstin
15. nov 2012

@lios no každopádně, i kdyby tam nějakou špatnou výslovnost něčeho chytil (a to si jako fakt nemyslim), tak u dysfázie je tohle jako úplně nejmín podstatnej problém 😉 a věř, že děti z těch běžných logoškolek mluví asi tak 100x líp než naše děti 😉 jako Tygr je v té řeči jako takové už celkem srovnanej, ale na výslovnost tam mluví opravdu nejhůř, to se vůbec s ostatníma dětma porovnávat nedá 😉

a vy mátu tu recepci zasaženou poměrně těžce, to jako nepočítej, že třeba do nástupu na ZS bude ta řeč O.K., to jako nebude, tam ta porucha porozumění bude ještě o moc dýl.... 😉

lios
15. nov 2012

@sisstin anoano, uz som zacala byt frustrovana, ze mi nikto neporozumel 😎 presne tak nejak to Oski ma.

sisstin
15. nov 2012

@mardenad jo, to ses ptala ty 😉 má expresivní, porozumění má úplně v pořádku, řeč jako taková už je kompenzovaná, mluví prostě normálně jako jiné stejně staré děti ...i když třeba nehází takový hlášky, já jsem to tu psala, on mluví asi jako když umíš anglicky na velmi dobré úrovni, ale prostě ten jazyk ti není rodný a neumíš v něm např. vtipkovat 😉 u nás je to už o "jenom" katastrofální výslovnosti, co se týče gramatiky, tak to je hodně slušný a obsahově ta řeč je už fakt úplně normální 😉

sisstin
15. nov 2012

@lios jj, já to chápu, ale to by fakt s tím dítětem musel být v kontaktu nevím kolik hodin denně a nesměl by to určitý slovo od nikoho slyšet správně, to jako předpokládám se fakt stát nemůže 😉 z tohohle bych opravdu strach neměla, spíš z toho, že fakt v těch běžných logo školkách na tu poruchu porozumění fakt nejsou zvyklí ani připravení 😉 my tam ted jednoho chlapečka s čistou receptivní máme, on jako mluví dost, ale prostě mimo 😉 a chování je taky teda pocuc, ale my máme tolerantní učitelky i děti, takže tam jakž takž funguje....ale to je spíš výjimka 😉

lios
15. nov 2012

@sisstin ano, presne sme sa vcera o tom bavili s logo...ze mozno do beznej triedy na ZS ani nepojde...my mame beh na ovela dlhsiu trat....

sisstin
15. nov 2012

@lios no s asistentem by to třeba dal 😉 on je problém, že ta smíšená je v podstatě ta nejhorší a nejtěžší forma, kdy má dítě zasažené obě složky a tím pádem je i dost pozadu ve vývoji 😉 možná proto vám v tom PEP testu vyšla LMR, ony ty děti tak můžou působit 😉

lios
15. nov 2012

@sisstin ved ked som si preberala skolky, ani nemam sancu mozno okrem sukromnej, ale to musim preverit, ci tam bude klinicky logoped...ked som ho chcela dat do zdravej triedy v ramci skolky kde chodi, tak mi povedala riaditelka, ze 1taketo dieta zabera miesto 2-3zdravym detom....momentalne mam hlavu v smutku, ze kde hladat skolku, kde by ho zobrali s asistentom? ktoreho si budeme musiet aj tak hradit, lebo uz vcera nam povedala logo, ze neni velka sanca dostat kompenzaciu na asitenta.

sisstin
15. nov 2012

@lios no toho osobního si opravdu musíš platit, to by museli dostat pedagogickýho, kterej jako ofiko by byl pro všechny děti, ale reálně by byl pak jen pro to tvoje, ale to v běžný MS teda podle mě moc nehrozí 😉 jinak ten osobní zabírá jedno místo dítěti 😉

lios
15. nov 2012

@sisstin presne, preto som bola taka zneistena z novej dg, ja som realista...pretoze tych auti crtov ma celkom dost...je pravda, ze niektore vymizli, a tie ktore nosi zo skolky su len docasne, lebo cez vikend neopakuje, tocenie atd. Kr. sice povedala, ze sa nachadza este v ramci sirsej normy. 😝

lios
15. nov 2012

@sisstin no presne, mozem snivat, potom si tak hovorim, ze ina sanca ako do sukromnej tu aj tak neni, lebo ked si budem musiet platit asistenta, tak to mam skoro na rovnako. Dokonca som sa dozvedela, ze statna logo skolka v BA ani neni...teda este som nezistila...

sisstin
15. nov 2012

@lios hele, já mám ted holčičku s těžkou expresivní a nevědět, že maj diagnozu od Krejčířový, tak si taky myslim, že má LMR..protože ona má ty složky narušený fakt těžce, a v něčem je fakt na úrovni tříletáka, i když ji už bylo šest. Rozumí teda opravdu normálně, v tom není problém, ale co se týče toho ostatního, tak něco je problém velkej. To se třeba s Tygrem nedá vůbec srovnávat, on v těch kognitivních dovednostech je naprosto v normě, i v té horní hranici. A dle toho je fakt poznat, že má tu dysfázku lehkou...ne, že by nějak úžasně mluvil (i když jak obsahově má tu řeč fakt dobrou už),ale právě proto, že on nemá zasažený ty ostatní složky vývoje 😉