Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

kubasa2005
16. feb 2013

@strawberry17 dakujem dakujem

strawberry17
16. feb 2013

ma niekto aj skusenost so specialnou skolkou na Zehrianskej ulici?

magimary
16. feb 2013

@strawberry17
@cmeli má, akurát tam včera -myslím- bola (aj to tu písala), má najpresnejšie info 😉

strawberry17
16. feb 2013

@magimary dakujem za tip, uz vidim jej prispevok 😉
klikla som aj na link, len tam pisu, ze dieta sa musi vediet same najest, obliect, vyzliect, obut, vyzut, najest to moj maly nevie (3r) a este ma aj plienky 😠 ☹

strawberry17
16. feb 2013

@cmeli ahoj, uz som ti pisala aj IP, este sa chcem spytat, ze kolko tam maju deti v triede a kolko je uc na triede a ze kolko by sa muselo prihlasit deti, aby vytvorili dalsiu triedu? viem, ze je to v zakladnej skole, je to tam nejako tak prisposobene, aby to bolo vhodne aj pre skolkarov? (toto si neviem predstavit)

cmeli
16. feb 2013

@strawberry17 v autitriede 4 deti a 2 ucitelky, skolkari su v takom samostatnom "kridle" tam maju na 1 chodbe triedy,wecka aj spalnicku - vsetko pekne,nove, maju vyborne vybavenie hrackami aj edukacnymi, ucitelky sa vzdelavaju na skoleniach aj v cechach. Neviem kolko musi byt prihlasenych aby otvorili novu triedu...

kubasa2005
16. feb 2013

@strawberry17 je tam vazne pekne,ucitelky sice len stretavam ale deti co tam chodia sa tam velmi tesia.Skolaci su na 3poschodi

tanapeta
17. feb 2013

@cmeli my tam chodíme do škôlky.

michalrosky
17. feb 2013

Rád bych vás informoval o chystané dobročinné události "Putování s básníkem". Jde o zcela unikátní akci na podporu osvěty autismu, která bude probíhat celý březen. Kdokoli, kdo bude mít chuť a čas, se může přidat nebo navštívit některou z připravovaných besed o autismu se zajímavými hosty (APLA o.s., Fokus o.s., Jaroslav Dušek, Karel Kříž a další). Veškeré podrobnosti najdete zde: http://www.adventor.org/putovani-s-basnikem. Je to hlavní článek s odkazy na další detaily, který si můžete uložit do oblíbených položek - budeme tam průběžně přidávat odkazy na další články, podporovatele apod. Nebo se můžete přihlásit o odběru novinek (levý sloupec nahoře) - pak vám bude chodit upozornění na aktuality automaticky do pošty. Přijďte, sdílejte, chvalte 😉

meesha
17. feb 2013

@michalrosky CHvalim, zatim aspon stranky. Jsou skvele, je to zase neco uplne jineho nez clovek o PAS na netu v cestine najde, malokde se dozvim neco, co by pro me bylo nove, ale tady najdu vzdycky neco zajimaveho. Perfektni, drzim palce, at se Vam prace dari 🙂

kubasa2005
18. feb 2013

tam som objednala maleho na kramare.Hned mudra pani sestricka /ci nechodime inej neurologicke lebo podla rajonu patrime knej ☹ som myslala ze clovek ma pravo menit vdnesnej dobe lekara ako sa mu chce nie?nebudem platit predsa nehorazne peniaze zato ze knej patrim

kubasa2005
18. feb 2013

a ako dlho je platny vlastne ZTP preukaz???dakujem

2671974
18. feb 2013

@kubasa2005 ahoj,my mame platny navzdy,neviem ako iny

kubasa2005
18. feb 2013

asi Vas nepotesim....a to si prave vybavujem ZTP preukaz sila

http://www.cas.sk/clanok/243590/zmena-pre-brati...

anka912
18. feb 2013

@2671974 preukaz je platný do ďalšieho posúdenia, každých niekoľko rokov je preposúdenie zdravotného stavu, kde môžu aj zmeniť % ZTP - je to 3*-5 rokov.

2671974
18. feb 2013

@anka912 na posudenie nas predvolaju,lebo my mame v rozhodnuti napisane ze dalsi termin posudenia nebol lekarom urceny,tak neviem mozno nas raz predvolaju

cmeli
18. feb 2013

v Lidli maju velmi pekne puzzle - my sme kupili tie rocne obdobia - jar je z 2 dielov, leto 3 diely, jesen 4 diely v smere kriza + rozdelene a zima 4 diely v smere x rozdelene
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-EDE1ED6D-36...

michalrosky
18. feb 2013

@meesha Díky!

silvikam
19. feb 2013

@zuzana76
@nelaja ahojte babule. My máme takú chrípku, že takú sme nemali hádam ešte nikdy. Zalahla som ja s Aďkom. Teplotujeme, kašleme, smrkáme. Vy ste zdravý? Pozdravujem Vás. Papa

zuzana76
19. feb 2013

@silvikam ahoj, my sa zatial drzime, tak dufam,ze to vydrzime bez choroby, my sme boli chori akurat na vianoce vsetci na ATB , prajem vam skore uzdravenie

uz si sa objednala u tej janosikovej? resp odpisala ti?

silvikam
19. feb 2013

@zuzana76 Ahojky, u Janošíkovej som objednaná až na jún - nemala nič skôr voľné. Aj na metaboliku som objednaná v marci spolu s opiodnými peptidmi. To budeme absolvovať spolu. Tak som zvedavá ako to dopadne.

zuzana76
19. feb 2013

@silvikam super, tak drzim palce, neboj sa, nemusi to byt nic vazne, mozno ma napr tu disfaziu a spolu s tym sluchovym problemom to uz narobilo galibu v rozpravani

silvikam
19. feb 2013

@zuzana76 Vieš Zuzi, nech už je to čokoľvek budem rada, ak sa to zistí, aby sme sa mohli odpichnúť od niečoho a malý aby sa niekam posunul. Ďakujem Ti za tie palce. 😉

bocianka123
19. feb 2013

@kubasa2005 aj pre ostatných so ZŤP preukazmi - takú vsuvku vám sem napíšem - práve hovorili v rozhlase, že bezplatné cestovanie v MHD BA pre ZťP sa predlžuje "až" konca júna 2013 . apsoň niečo. 😉 vraj DPB vôbec nesúhlasí so zrušením bezplatného cestovania pre majiteľov ZŤP preukazov. práveže ho chcú zachovať. tak uvidíme, čo vyrokujú.

strawberry17
19. feb 2013

Mam VELKU PROSBU o info
chcem sa spytat tych mamiciek co so vybavovali predlzenu rodicovsku dovolenku zo zdrav.dovodov dietata o kazdu radu, info, kludne aj do ip

mne slubila psych. zo sukr centra napisat lek. spravu na predl.RD
ale vcera mi na urade povedali, ze oni papiere od sukr centier neakceptuju
ze treba dolozit vsetky mozne papiere, od vsetkych moznych doktorov aj stare lekarske spravy, co najviac
ja nemam nic oficialne cierne-na bielom 😔 ze vsak do 3r sa neda ani diagnostika robit, ako ste to riesili?
a hlavne kolko to trva?
kazda rada mi pomoze
ale uz to vidim, ze sa mi to nepodari ani casovo ani papierovo vybavit a od aprila budeme mat jediny prijem 20 e ja a maly 😝

anuska74
19. feb 2013

A odkial si? Ak Ba,alebo okolie, ja by som išla na Kramáre, napr. Dr. Činčuráková, normálne jej povedať, že musíš mať papier od normálneho lekára, prípadne jej vezmi nejakú čoko. a ona si myslím, že správu by ti napísala, aspon takto to budem riešiť ja onedlho.
no ale kš už som ticho, lebo celkom o.k to nie je.

maznacik007
19. feb 2013

@strawberry17 no co viem ja som Ba okolie, tak musi byt sprava od pedopsychiatra, my sme mali s tym ze dieta ho dlhodobo navstevuje ... a musia sediet cisla diagnoz podla ich vyhlasky... nestaci od psychologa... a ked je to dlhodobo nepriaznivy stav tak by malo odbornikov a liecbu mat dieta dlhodobu.... ja som dala od pedopsychiatra a plus imunologa a schvalili mi to do 6 rokov a davala som to niekedy 10. na urad a tak o desat dni mi volali ze je to schvalene...

ale su kocky co cakali na schvalenie aj vyse 30 dni ako maju tu lehotu.. posudky som si od lekarov co chodime vybavovala v predstihu ale nie starsie ako tri mesiace...

ja by som sa skusila ale v tejto situacii ako si ty tiez objednat na kramare... ale kolko budes cakat neviem... a uvidis.... a nie je pravda ze nediagnostikuju do troch rokov.... ako mozno nedaju ak nie su si isty diagnozou... a predsa len sa to este podla mna u niektorych deti len lame v tom 3 az 4 roku... a niektore su v dvoch jasne...

strawberry17
19. feb 2013

som z BA petrzalka
byvame v KC 😔

strawberry17
19. feb 2013

@anuska74 len asi 1 papier im nebude stacit tak ale vyskusam aspon to

strawberry17
19. feb 2013

@maznacik007 dakujem
aspon o 6mes keby mi to predlzili 😔