Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anuska74
1. mar 2013

Neviem, mne sa nezdalo, že by chceli bagatelizovať autizmus ako taký a v takejto relácii sa fakt nedá obsiahnuť a ísť viac do hlbky.
Inak ešte k očkovaniu, tiež bola niekedy cez týžden v dámskom magazíne téma o očkovaní , tam mi to prišlo ako fakt účelové,že očkovanie je to naj. čo môžeme pre vaše dieťa spraviť.

anka912
1. mar 2013

@zuzka208 Mňa tam tiež zaujalo to, že vraveli, že aj keď máme ZŤP preukaz, tak lekár nás nemusí vziať prednostne. Doteraz som bola v tom, že na to ten preukaz je 😲

Ale ako písala nejaká mama vyššie, bola to "oddychová" relácia pre bežné mamy poobede, tak tak to asi poňali.

anka912
1. mar 2013

@saurian tam malo byť povedané presne to, že ide o široké spektrum poruchy a sú deti, ktoré sa húpu a veľa nevnímajú a sú naozaj vzdelávateľné len v zmysle sebaobslužných činností a sú deti na druhom konci spektra. Vraj bude ešte relácia aj o Aspergerovom syndróme, takže tam bude miesto na popis tých "šikovných".

cmeli
1. mar 2013

toto sem musim dat - komu sa pacia cisla, tak bude nadseny 😀
ja som si to doteraz nikdy nevsimla, je to pecka 😕

sidus
2. mar 2013

Tomáškova zábavka 🙂

anka912
2. mar 2013

@sidus aký krásny drobček! 😉 ale vyzerá byť aj beťár 😎

saurian
2. mar 2013

@sidus
jeeeejda, kraaaasny, ved to je jak nas Kubko!!! ked sa kupe tak si na okraj vyklada kacicky, presne taketo sa mu pacia ale mame len 4 a som rozmyslala ze mu pojdem kupit celu tuto sadu do dracika.

sidus
2. mar 2013

@anka912 ďakujem a beťár je, čím ďalej tým väčší 🙂 @saurian v Dráčikovi stoja 5 eur, jedenásť ich je v krabičke 🙂

saurian
2. mar 2013

@sidus
viem uz som na ne pozerala, dakujem
a tu su moji zbojnici vcera 🙂

sidus
2. mar 2013

@saurian máte doma tiež veselo :D

saurian
2. mar 2013

a este jedna fotka
sorry baby ale dnes mam chut sa s nimi chvalit 😉

saurian
2. mar 2013

😉

anka912
2. mar 2013
albertka
2. mar 2013

@villanella Je to ešte veľmi skoro, ako ti napísali dievčatá. Náš drobec bol do 1,5 roka ako zdravé dieťatko, super oč. kontak, džavotal si, reagoval na nás úsmevom.... potom začal vyliezať všade, v 2 rokoch prestal džavotať a potom to bolo pre mňa viditeľné, zhoršil sa oč. kontakt, nepočúval na meno, nereagoval na žiadosti, ak niečo robil tak len za účelom uspokojenia vlastných potrieb. Triáda poškodenia autistic. spektra bola zjavná až pom 2,5 roku. Každopádne, ak sa chceš ubezpečiť, objednaj sa v pedagogicko- psycholog. poradni alebo u klinic. psychologa, aby si vedela, ako malinkú nasmerovať. Moja kamoška mala tiež takéto obavy, poriadne sa vystresovala, napokon ju psychol. ubezpečila, že sa vyvíja ako zdravé dieťa a dnes má krásneho 4 roč. synčeka 😉

albertka
2. mar 2013

@sidus No , náš odborník takto kúpava Hello Kittynky, máme ich ako vy kačičiek ... a umývame, prelievame, schovávane do pohárikov..... výborná aktivita 😉

alena76
2. mar 2013

baby prosím vás, robili alebo robia vaše deti taký mostík ako deti @saurian na fotke vyššie?? nechcem to s ničím spájať, ale môj malý to robí tak od roka a pol pravidelne, niekedy sa mu z toho podarí aj kotrmelec. 😅 totižto som to videla na pár videách o autizme(na youtube)..Celkom zaujímavé.
teda netvrdím, že takto necvičia aj "normálne" deti, len môj to robí často a tých videí som našla dosť.

albertka
2. mar 2013

@anka912 Ja myslím, že to v relácii takto stačil..., predstavte si, že to pozerajú rôzne mamy, aj veľmi empatické, ktoré si poplakali aj ktoré by radšej dobrovoľne o dieťa prešli, keby vedeli, že bude choré.... je dobré a prospešné poukazovať na pozitíva, to posúva svet dopredu... čo by sme našim deťom pomohli, ako by ich spoločnosť "lepšie" prijala, keby sme hovorili o záchvatoch, dohryzených rukách, pokazených DVD prehrávačoch, rozbitých sklách na dverách, prebdených nociach, nespokojných susedoch... Ja mám skúsenosť, že okolitému svetu to treba dávkovať po kvapkách, obozretne a každé negatívum obaliť do 2 pozitív 😉

albertka
2. mar 2013

@alena76 Ak ťa to upokojí, poznám niekoľko autistov a ani jeden to nerobí....

albertka
2. mar 2013

@cmeli Je to nádherné, ale mne by to Domko hneď otrhal 😉 ale našej školáčke by sa to mohlo hodiť 🙂 ďakujem za inšpiráciu

anka912
2. mar 2013

@alena76 toto je normálna hra detí, nenapadlo by ma to spájať s akýmkoľvek postihnutím 😲

alena76
2. mar 2013

@albertka Ahoj, ďakujem za odpoveď. 🙂 Ja nepotrebujem upokojiť, blbo ten môj príspevok vyznel.. Chodím sem často a sem-tam prispievam, ale teraz som bola častejšie na fóre o nestandartních deťoch.
Nie som matka, čo videla nejaké video a bojí sa, či nemá doma autistu 😉 . ja som o tom mojom presvedčená..hoci v Andrease nám auti vylúčili respektíve podľa nich auti malý nie je alebo nie "nateraz". ( Správa o septembra, malý mal 2 roky a 4 mes) tak som sa nejako vnútorne upokojila a nachvíľu som prestala malého riešiť. Chodíme len na logo.
Len posledné 2 týždne sa malý horšuje...nabehli veci, ktoré predtým nemal, tak chodím aj na toto fórum.. A rozmýšľam o rediagnostike. Mňa tá fotka len zaujala, lebo náš Jonáš to robí naozaj často..len pre zaujímavosť.

albertka
2. mar 2013

@albertka Ale mali by s Supermatke ešte poskytnúť priestor a k téme sa vrátiť a priblížiť realisticky život s detičkami s PAS... škoda , že Andrea S. neposkytli viac priestoru, ja som to nezachytila úplne celé... je to ťažké, na jednej strane sa to tošku idealizovalo, čo nám môže uškodiť, ale i pomôcť. Teraz mám takú skúsenosť od kamarátky, jej synček je funkčný 5 roč. chlapec,normointelekt, zapája sa do hier, rozpráva... a do bežnej MŠ ho nechcú vziať (hoci chodil vyše roka do kolektívu detí, je zvyknutý na škôlkarsky režim, funguje bez rež. kariet, dokonca v Mš spí...), lebo je autista a boja sa ho jak čert kríža...hoci by to ten chlapček v pohode zvládol ... držím im palce, aby sa im a psychologičke podarilo spracovať riaditeľku mš a vzali ho ! Je to ťažká téma a treba by niekedy aj opatrný, aby sme si nespálili pred sebou mosty..... ťažké, lebo každá minca má 2 strany....

anka912
2. mar 2013

@alena76 to je zaujímavé, väčšinou musia odborníci presviedčať rodičov, ktorí tomu neveria, že dieťa je autista, aj keď dieťa je jasné- a nie naopak. Ale pre kľud duše bude dobré ak tam pôjdeš ešte raz.

albertka
2. mar 2013

@alena76 Ale veď ja som to nejak takto aj pochopila 😉, ak máš pochybnosti, určite choď, okolo 3, roka sa deti menia a je dobré, aby si mala v tom jasno. Držím palce 😉

alena76
2. mar 2013

@anka912 ďakujem za dopoveď - ok, len ma to zaujalo, lebo v začiatkoch, keď som hľadala všemožné info a pozerala videá, narazila som na niekoľko, kde to auti deti(s už stanovenou dg) robili, keď boli maličké.
A môj malý to robí dosť často..ale tak, pravdepodobne to nesúvisí...už na malom ňom hľadám aj čo nemusím 😒
Inak, chodím sem asi rok, Jonáš má 2 roky a 9 mes.Nemáme ešte dg, podľa logopedičky má Jonáš pravdepodobne dysfáziu..cez leto až doteraz som sa prikláňala k jej názoru. Len u malého sa začali prejavovať ďaľšie auti črty...tak by som chcela ísť na rediagnostiku.
Boli sme aj v Andrease..viď v príspevku pre albertka. Ale malý sa vtedy správal úplne inak 😒 ( To len trochu pre info, prečo som sa pýtala na ten "mostík" )

anka912
2. mar 2013

@alena76 jasné, veď pýtať sa môžeš 😉 koľko chceš 😉

alena76
2. mar 2013

@albertka ďakujem, vieš, ja som celá toho zmätená..už ani sama sebe nerozumiem 😒 A keď som v sept prišla s tou správou z Andreasu, tak celé okolie, že "vidíš, sme ti hovotili."..atď 😒
A ešte prosím ťa, je dobré ísť inde napr. k Dr. Jánošíkovej alebo Šedibovej? Ja už neviem, kam mám ísť...aby všetci na mňa nepozerali, že mi nešibe

anka912
2. mar 2013

@alena76 myslím, že je lepšie ísť k dr.J., ak by si šla do Andreasu, tak tam by malého mohla vyšetrovať aj iná psychologička, čo tam robí, nielen Šedibová. Stalo sa to aj kámoškám, s malým robila nejaká mladá a kámoška nebola vôbec spokojná. A u dr. J. to je zdarma.

frederika07
2. mar 2013

Ahojte.je tu niekto aj z nitry?

alena76
2. mar 2013

@anka912 Praveze tam boli take tri mlade, ani som nevedela, kt je lekarka alebo medicka a kto je kto 😒 A mala som pocit, ze vacsina veci v sprave bola len opisom dotaznika, kt som vyplnala vopred do mailu a nasledne pocas prveho"sedenia"
Ono, je zas pravda, ze maly mal akokeby super obdobie, skoro vsetky crty co som ja osobne pokladala za auti vymizli, len nerozpraval a bol taky "svojsky" a vela veci sa vtedy nastartovalo - chodza do/zo schodov, odrazadlo..prestali ho bavit len znaky automobilek a zacal sa hrat s hrackami. Avsak doteraz je ta hra mechanicka + ine veci 😒
Prosim ta este, ako sa najlepsie skontaktujem s Dr. j?? Ja som chcela ist hned zozaciatku k nej, len som sa nedovolala, na maily neodpovedala(co sa necudujem ani) Volala som par krat pred 7mou..a ked nic, potom som sa rozhodla pre Andreas.