Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
16. mar 2013

@damnam je to dnes v Trenčíne- Artkino Metro, Mierové námestie 4 začiatok o 15.00 hod

trinitit35
16. mar 2013

@albertka ahoj Jani aj ty si tu?🙂)

trinitit35
16. mar 2013

@epelino a aky ma ocny kontakt?reaguje na svoje meno?ake ma porozumenie,ked mu nieco jednoduche povies,zareaguje spravne?je to dost malo co si o nom napisala ale pozri si uplne dole diskusia jedna baba tam vypisala znaky autizmu,mimochodom aj ja mam doma autistu ale uz ma 9 rokov,ak sa budes chciet nieco opytat,tak kludne mi napis pa

enginka
16. mar 2013

ahojte kočky, možno ste niektorá už riešila čo momentálne ja, preto vás chcem poprosiť o vaše skúsenosti
dcérka bude mať 17.7.2013 6 rokov, má diagnostikovaný detský autizmus, z tohto dôvodu som na predĺženej rodičovskej dovolenke. Čo treba urobiť v jej 6tich rokoch ? dať výpoveď u zamestnávateľa / neumožnil mi pracovať na polovičný úväzok a plný nestíham kvôli dobre kedy je v škôlke / a nahlásiť sa na úrad práce ? alebo vybavovať opatrovateľský príspevok ? žijem s deťmi sama, nemôžem si dovoliť ani mesiac bez príjmu, preto si to zisťujem takto dopredu. Ďakujem pekne za vaše rady a usmernenia a prajem krásnu sobotu.

enginka
16. mar 2013

@cmeli super, prídeme, o koľkej to bude ?

enginka
16. mar 2013

@albertka nebála si sa nasadiť ho ? tiež nad ním uvažujem

cmeli
16. mar 2013

@enginka netusim 🙂 viem iba to info co som sem dala ...hned ako mi pride dalsie upresnenie, tak to sem dam 😉

enginka
16. mar 2013

@cmeli ďakujem, večer pošlem email s potvrdením účasti

enginka
16. mar 2013

neviem či ste videli, vyšlo to už aj knižne, z netu postupne príspevky povymazávané

http://cchr.blog.pravda.sk/

teravo
16. mar 2013

@cmeli Děkuju moc za odpověď. Já jsem takovej stresař.... je teda fakt, že jeho ty provázky berou už dlouho, určitě tak od půl roka.... a zatím pořád šmodrchání vítězí nad vším ostatním.
Ještě mě zaujalo pár stránek dozadu, někdo řešil ty "mostíky" - tak to dělá malý taky. Já to teda brala tak, že prostě "blbne", tak mě to trošku překvapilo, to mě nenapadlo, že by to mohly dělat auti děti, protože se jim prostě líbí koukat vzhůru nohama... ale tak to asi už fakt řešit nebudu.
Jinak montessori neznám, ale chci zkusit - je to už pro malé prcky? A jak se to "naučím" nebo zjistím, co s ním dělat - jsou nějaké příručky, nebo kurzy nebo tak?
Děkuju moc....

cmeli
16. mar 2013

@teravo najlepsie inspiracie ziskas z netu od mamiciek 😉 napr. http://www.montessori-doma.sk/
http://www.montessoridoma.cz/ tu su inspiracie aj pre uplne drobcov http://www.montessoridoma.cz/?cat=70
na facebooku https://www.facebook.com/specialdeti?ref=stream

saurian
17. mar 2013

@cmeli
no ved to je to on uz presne vie co chce a co nie.
zatial nepouzivame nic, chystame-pripravujeme sa na kartickovy system.

damnam
17. mar 2013

Uz sme 3dni bez flase Ivko pekne pije s pohara 🙂

jjjajjjkaxs
17. mar 2013

ahojte som tu nova a rada by som sa opytala ci ma niektora skusenosti s odd detskej psychiatrie na kramaroch v ba pre najmensich moja mala bude mat styri roky vola sa viki mame tam ist na asi stvordnovu diagnostiku ze co jej presne je lebo psychiatricka nam najprv dala dg f 92.8 co su emocne poruchy a teraz ju zmenila na atypicky autizmus ona je nim ako by chytena tak okrajovo ze to clovek ma problem rozoznat je dost samostatna rozumna aj pekne vyprava no velni casto pouziva echolalie a niekedy sme mali extremne zachvaty zurivosti co uz myslim sa skludnilo bolo to hlavne v obdoby hnevu to trvalo aj tri hod to bol najdhsi a tak najviac sme mali problem v noci mesiac pred porodom synceka vsetko co tu pisem okrem toho opakovania a hovorenia si v druhej osobe prestalo a bola uplne v poho no po porode asi tyzden sme sa vratili na zaciatok tych somarin co robila pred tym aj ked co sa tyka maleho od zaciatku ho chvala bohu strasne velmi lubi uz je to styri mesiace a mala sa dostava zase do pohody v noci konecne spala celu no noc no doteraz nam brutalne v noci vykrikovala az tak ze niekedy zachripla tak si viete predstavit ten pocit ked nielen ze neviete pomoct jej ale aste budite aj susedov bo sme na nestastie v bytovom dome takze preto chcem skusit tu diagnostiku na kramaroch a uvidime bo sa boji ze sa jej tie stavy budu pri nejakej zmene vracat prepacte za tie litanie co tu pisem ale aspom trochu sa mi ulavilo aj ked pred mojim muzom kolbuk dole je mi fakt vzdy oporou

alena76
17. mar 2013

@damnam super ! My sme zasa bez plienok, úplne. Až pri tomto dieťati som si uvedomila, ako každý pokrok poteší 🙂

didla
17. mar 2013

@anka912 no,, tak ja s celá trasem, lebo doktorka ma už suri,, že aby som podpísala, že nechcem ju dať očkovať,, alebo , že mám volať na hygienu a vybaviť si to nejako, že ona má taku diagnozu,, no ako fakt nemám čo iné robiť,, ,,,, všetci su takí velkorysí, že mi je zle... ale to je Slovensko,, to je jasnéé,,noo,, keby človek vedel, či urobíí dobre,, teraz má malá už asi 5. den hnačku,, ale nie takuu, že ju prehána 30krát za den, on tak 3-4 krát,, a inak je veselá a chutí jej jesť,, och,, neviem, čo už mám robiť,, zajtra pojdem k lekárke,,neviem, či to suvisí tiež už s autizmom,, nejké tráviace problémy,, uvidíme zajtra

didla
17. mar 2013

@zuzka208 no tak ,, ja som bola tiež u nerologičky a nechcela mi tiež dať papier,, lebo by riskovala svoju licenciu,, nikto nám nič nechce zaručiť,, lebo nič nevedia,,ale tak musím sa aj ja nejako s dr. dohodnuť,, lebo tá pokuta je dosť vysoká,, ale keby sa malej niečo stalo z očkovania, tak oni mi nedaju samozrejme nič,,, to je super zariadenéé, nemám slov.... šak oni sa nestaraju,, čo my matky si prežívame sa našimi deťmi, aké to máme v živote zložitéé , to nepochopí nik,, len ten kto to prežíva,,,, uvidím , čo mi povie dr..

zuzka208
17. mar 2013

@didla didla a ako vam to ide v skole?Minule sme sa bavili o vas s Mihalyovou,skoda ze nechodite k nej mohli sme si pokecat a trocha si postazovat 😝

didla
17. mar 2013

@zuzka208 noo tak ako v nultom ročníku,, tak ako kedy,, raz je to lepšie inokedy horšie, ale chodí do školy veľmi rada,, a nechche sa jej ani zo školy,, ))))) noo ale som rozmýšlala , že zavolám MIhályovej že aspon raz za čas by sme tam skočili,, nech toho má viac,, nielen škola.. a to by bolo super, keby sme hodili reč, lebo ja som momentálne dosť na dne psychicky,, a tá jej hnačka ma desíí..

anuska74
17. mar 2013

@jjjajjjkaxs
Ide o to čo očakávaš, kde bola malá doteraz sledovaná.
ja fakt netuším, možno tu niekto áno, nakolko vedia posúdiť dobre na kramároch , autimus či, áno, alebo nie. Ja by som určite najskôr skúsila Dr. Jánošíkovú, tá ti predsa lepšie zdiagnostikuje či je to autizmus a ak nie , tak potom vyšetrenie u dobrého detského psychiatra, aj na kramároch, hlavne ak nemáte neurologické vyšetrenia,tak tam ti je preklepnú.

zuzka208
17. mar 2013

@didla to by bolo super keby sme sa porozpravali verim ti ze je toho na teba vela ja mam teraz trochu kludne obdobie zajtra nas caka navsteva u Janosikovej mam toho vela co jej chcem povedat ale bohuzial mi vzdy zostane len malo casu sa s nou porozpravat co mna strasne mrzi.K Mihalyovej chodime casto lebo maly tam chodi do skolky a v septembri nastupuje do nulteho k nej.Tak keby si niekedy k nej isla a ja som mala cas tak by sme mohli dat stretko 🙂

didla
17. mar 2013

@zuzka208 no tak teraz máme auto v service v senici, a ked teda už bue fit,, zavolám silvii , nech nás niekedy objedná a sa možme dohodnuť,, lebo ja mám okolo seba samé zdravé deti a moja sa neviem k nim nijkao zaradiť, síce ona je najradšej sama so sebou,,, tak vám držím palce u jánošíkovej, ja som tiež zabudla, čo všetko som sa jej chcela opýtať,, ked sme tam boli,, a to je asi normálne,, najlepšie, keby si vyhradila pre každu z nás polovicu dna a v klude si pokecali,, 😀

albertka
17. mar 2013

@trinitit35 Ja som tu ako doma 😉

epelino
17. mar 2013

@trinitit35 ahoj, ano, na svoje meno reaguje, aj spravi vsetko, ked mu dame jednoduchy prikaz, prines nieco, odnes, pomoz atd. rozumie vsetko, casto aj to, co nie je urcene jemu, pocuva....ocny kontakt dobry.. udrziava.. neviem, mozno u nas to bude len nejaka odchylka ..... typicky autista to snad nebude... len sa bojim ako to bude v skolke, kedze nerozprava a s detmi sa ziadno nechce kontaktovat.. pozera na ne napr. na ihrisku, ale akonahle nejake k nemu pride, uteka za mnou, alebo prec, uplne ich odignoruje.... 😒

epelino
17. mar 2013

@trinitit35 a kde prosim ta su pisane tie znaky autizmu? v tejto diskusii?

jjjajjjkaxs
17. mar 2013

anuska 74 ahoj mame za sebou vysetrenia u psychologicky psychiatricka nam vlastne povedala ze je to atypicky autizmus a sledovany sme na neurologii tam nam povedala neurologicka ze ona tam neurologicku poruchu nevidi ona malu pozna od malicka bo sme cvicili aj vojtovku ale tiez nam hovorila ze malej chovanie je zvlastne tak neviem no a co cakam dufam ze sa to nepotvrdi no ak hej tak budeme fungovat tak ako doteraz len s tym ze uz budem vediet co jej je na kramaroch by sme mali chodit do skolky aby ju odsledovali ale skusili by sme aj tu doktorku janosikovu

gabikula
17. mar 2013

@teravo tiež si myslím, že na správaní tvojho synčeka nie je nič zvláštne. Je šikovný a živý. Je chlapček, takže ho asi vždy budú zaujímať iné veci než sestričku, alebo bude na ne reagovať inak než ona. Je to úplne v poriadku. 😉

trinitit35
17. mar 2013

@epelino tak z toho co si napisala to na autizmus nevyzera ale to z takehoto mala sa neda posudit aj tak diagnoza sa stanovuje v 3 roku i kde ja som to tusila uz v dvoch .ja som to tu citala vcera,neviem to teraz najst ale ked si das do googla autisticke znaky tak najdes tam vsetko

epelino
17. mar 2013

@trinitit35 Aha, dakujem ti. a ty si to podla coho tusila, resp. ako sa to prejavovalo u tvojho maleho, ak sa mozem spytat?a teraz, ked ma 9 rokov si tusim pisala, chodi do specialnej skoly?

epelino
17. mar 2013

@trinitit35 Uz som toho vela precitala a na klasicky autizmus to u nas naozaj nevyzera. rozmyslala som, ci by to nemohol byt aspergerov syndrom. este som napr. nenapisala, ze neznasa zmeny, aj male, napr. ked som raz isla prezliect obliecky v spalni a tie pouzite som vyzliekala z paplonov, az plakal a tahal mi to naspat. nedovolil mi dat ani cistu plachtu. niekedy uz fakt neviem, ci on je zvlastny alebo ja to iba vsetko tak vazne beriem, ale stale mam pocit, ze nepatri medzi standardne deti.