Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

zuzka208
23. apr 2013

@magimary Gratulujem k malickemu 🙂 nech ste len zdravucky.A ked som si citala ze vas Tadik je strasne ukecany tak akoby som citala o mojom ten tiez keca a keca a pyta s ana vsetko az mna z neho hlava boly a niekedy som z neho na prasky 😝 tiez rozprava pekne ma bohatu slovnu zasobu,aj v obchode si pekne vsetko od tety predavacky vypyta niekedy ma az udivuje co sa vsetko naucil a mne to zatajil 😉 len mame problem s tym jeho vecnym pohvizdovanim,a ze sa hra zo svojim hlasom a je strasne neposlusny.

magimary
23. apr 2013

@zuzka208 ďakujeme 😵
noooo, tak to sú fakt na tom -s Tadykom- podobne...
aj keď on teda-s neznámymi ešte ne/po/kecá, len s tými, ktorých pozná dobre...
ani v obchode by si nič nevypýtal, ale tak zase je aj mladší...
ale tiež sa mu nedá "korigovať" jeho hlasový prejav...

meesha
23. apr 2013

@magimary Kraaaasnyyy fotky 🙂

meesha
23. apr 2013

@sisstin Hoj, na tebe jsem predtim tak trochu mirila 🙂 nevis o nejakem super logopedovi? Nevis, jake je to v tom Logu?

sisstin
23. apr 2013

@meesha v Logu za mě na prd, nebo takhle, pro někoho, kdo začíná úplně, tak si myslim, že to nemusí být špatný....ale je to spíš fakt pro děti s vadou řeči a ne pro autíky 😉 Jinak my ted nově chodíme ještě k Baslíkovi do Prahy (je tam čtvrtky), jinak je v Brně, jako dobrý, ale ona ta odborná péče má asi prostě svoje limity a já čekala hrozně moc, a ono víc než děláme se toho asi jako už dělat nedá 😕 a navíc je jako dost drahý (jedno sezení 500Kč), takže pro většinu lidí je to možný tak jednou, dvakrát měsíčně...určitě ne třeba co týden 😉

mardenad
23. apr 2013

Baby, nemáte niekto prosím na predaj túto hračku? Kúpim 🙂

meesha
23. apr 2013

@sisstin Diky moc, tak to jsi me moc nepotesila, krucinal. Tak co ted :( my uz jsme tam objednani na cerven, tak se zkusim poptavat dal, zrusit to muzu vzdycky, ze. My jsme chodili ted asi rok, ale jednou za 1-2 m , to fakt nema smysl, si myslim. A popravde tam nedelal nic, spis to bylo takove otukavani a pozorovani a tak (nechci to tu moc rozebirat 😀 ).
Me strasne stve, ze kdyz ctu tu koncepci, kterou maji venku, tak vsude doporucuji propojeni ABA a logopedie, ma to svoji logiku, nejake zaklady mam nacteny, ale co me je to platny, anglicky ho ucit nebudu a nerada bych neco pos... neodbornym "prenesenim" do cestiny. ja jsem pripravena se i uskrovnit a nejakou dobu ty individualni terapie platit, ale abych neinvestovala penize do neceho, co nema smysl,, tak se snazim ptat, kde se da. 😕 do pytle...si tu muzu aspon zanadavat 😀

sisstin
23. apr 2013

@meesha tu Abu tady nabízel michal, co sem chodil 😉

meesha
23. apr 2013

@sisstin Tak ja to nejak tak v tom mzakladu snad nejak zvladam, ale mne tady desne chybi ta nesystematicnost. Ze tady proste neni zadna moznost terapie. Fajn, tak ja se mu muzu venovat intenzivne tak ty dve hodky denne, ale potreba je vic, ale ja na to proste nemam. Ani hlavou, ani energii, ani myslenkama, ani casem. A stejne tak by mela byt spoluprace mezi ABA terapeutem a tou logopedii, ale tady v tom proste zadny system neni. A ani ten logoped me neposloucha (ja vim, nejsem terapeut, ale kdyz reknu delame to tak a tak, bylo by dobre dodrzet stejny postup, protoze pak nasleduje afekt a mame vymalovano. Nebo 10x opakuju, ze kdyz neumi ani "dej" (ted uz jsme na tom zapracovali, ale trvalo to dlouho), ze tezko pochopi "vezmi neco a dej to nekam" 😀 ) Tak jsem se zase vykecala a jdeme makat :D

anuska74
24. apr 2013

@mardenad
Na predaj ju nemám, ale môj to skladal pár mesiacov, teraz už skôr výnimočne, keď tvoj vie priradovať podľa prílohy, tvarov tak neviem či mu to niečo dá. Môj už zloží hocijaký level, tie tiene tiež niektoré mu podsuniem.
Ešte som sa chcela opýtať, či tvoj malý pozná, vie pomenovať farby, res. v akom veku to ovládal.

narantuja
24. apr 2013

@magimary je nádherný a už má i pěkně nadýchané tvářičky 🙂
Přeji, ať pěkně spinká, papá a ať jste oba zdraví. A ty musíš být superžena, když hned zvládáš i diskusi 🙂

magimary
24. apr 2013

@narantuja no, zatiaľ práve ešte nič moc nezvládam, akurát sedieť+kojiť+ťukať jedným prstom, keď Malinký na mne spí 😅 🙂
a ďakujeme 🙂

erika2312
24. apr 2013

@deina Priznám sa veľmi som sa bála,neurologička mi to dala na papier že ANO,ak by sa mu niečo stalo tak podávam trestné oznámenie,chvalabohu nič sa nedialo,je taký ako aj bol a rozpráva veľmi dobre,moj syn sa s autizmom narodil,som na milion % presvedčená,MMR určite odmietnem,dokonca som sa pýtala aj pani ŠEDIBOVEJ či ho očkovať a ona že sa k tomu nemože vyjadriť,každý sa bojí

cetera
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deina
24. apr 2013

@magimary, nadherne babetko, gratulujem. 😵

Ukecaneho VF autistu mam doma i ja... niekedy je to az o nervy, kedze su dni, kedy rano vstane a pusa sa mu nezvrie az kym nejde spat. Jedna z jeho uciteliek v skolke povedala, ze je ukecanejsi ako jej turecka babicka a ze to je uz co povedat. 😅

@erika2312, tiez si myslim, ze nas maly je autista odjakziva, ked sa na to tak spatne pozeram... akurat, ze dlho to nebolo nejake vyrazne, bol len trosku divny. Ma vsetky ockovania, aj MMR, teraz by mal mat preckovanie v 6.roku a kedze mam viac informacii o ockovani, tak sa toho obavam.

@evamarek77, mne syn (5r) navstevuje beznu skolku a nie je integrovany, zvlada to dobre. Velmi vela mu to dalo, myslim si, je taky otvorenejsi, ci ako to mam povedat. 😅 Sice s detmi sa nie velmi zahra, ale je to pokrok, lebo uz je ochotny sa obcas pohrat aj s nejakym dietatom a nestrani sa ich ako kedysi. A velmi mu to pomohlo v samostatnosti. Predpokladam, ze potom v skole to uz bude zlozitejsie, ked bude mat i nejake povinnosti, to si ani neviem predstavit (ma pred sebou este cca rok a pol skolky).

mardenad
24. apr 2013

@anuska74 ja som mu už dávno chcela kúpiť túto hru, alemyslela som si, že on to určite nedá. Naposledy u logopedičky to začal úplne sám od seba skladať a krásne logicky ukladal. Tak som si povedala, že sa mu to asi páči, a určite mu to pomôže k sústredeniu. Farby pozná veľmi dobre, truedi super, s ničím čo sa týka farieb nemá problém, len názvy farieb mu nič nehovoria. Ale čo sa týka hier podľa farieb, tak na jednotku. Farby miluje 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deina
24. apr 2013

@evamarek77, ani moj nechce vystupovat, naposledy len sedel na podiu a bol za kvetinku. 😅 Este s jednym dievcatkom, ktore tiez nechcelo nic robit. Ked maju nejaku takuto akciu, to pride domov cely zniceny, velmi ho to vycerpava. Ale tie ostatne dni su dobre, dokonca sa mu i jedalnicek polepsil (ale len v skolke, ked mu chcem doma urobit nieco, co mu v skolke chutilo, tak povie, ze nie, to len v skolke si take da). Chodi tam velmi rad, aj ked je v skolke jeden chlapec, s ktorym sa nemusia... Buduci sk.rok pojde do inej skolky (teraz sme v Nemecku, ale vratime sa na SR), tak som zvedava, ake to bude tam. So spankom nemame problem, plienky nenosi, pekne ide sam na wecko, umyje si ruky, naucila som ho pomahat aj mladsiemu bratovi s umyvanim ruk, ale jemnu motoriku ma zlu, nechce kreslit, hoci uz ho aspon zacalo bavit take, ze peciatkovanie, lepenie a pod.

anuska74
24. apr 2013

@mardenad
tak to je potom pre tvojho vhodné a keď ho omrzí na chvíľu schováš. Môj ovláda bezchybne 2 farby žltá a sivá. Ako priraďovanie tiež bez problémov , ale slovne dá len tieto 2, no ktovie prečo.

mardenad
24. apr 2013

@anuska74 už asi rok ho učím farby. Biela, červená, zelená modrá ... Donemoty opakujem, zároveň na farby ukazujem a stále mám dojem, že absolútne nechápe, že sa to týka pomenovania farieb. 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
2671974
24. apr 2013

@evamarek77 mne maly tiez chodil do beznej školky,ale len na skusku a slubili nam ze nas vezmu ale ked prislo na to ze zapis a tak tak zrazu bol problem velmi ma sklamali no co uz.ma 4roky bol tam velmi rad neplakal a proste spokojnost,ale popri tom chodime aj do auti školky a tam je to horšie neni tam rad,aspon ja to tak vidim.A myslim že ty vobec nič nepokazis tym ze ti tam bude chodit.Ja som strasne chcela aby my chodil do beznej skolky 😠

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
2671974
24. apr 2013

@evamarek77 povedala som im diagnozu boli v pohode ,este vraveli ze to na nom nevidno,aj mne psychologicka napisala spravu ze by bolo dobre keby bol v normalnej skolke,nevedela som klamat no čo už.

albertka
25. apr 2013

@magimary To je super 🙂
náš malý sa nám naopak začal izolovať častejšie, a to bol už dosť dobre nastavený, ale má veľké problémy s hypersenzitivitou a tá nás dokáže poriadne zabrzdiť v reči, koncentrácii.... aj ked porozumenie sa stále zlepšuje ... momentálne som z toho smutná.... tiež neviem, či to nemôže byť spojené s tým, že jeho sestra je v škole v prírode a 4 deň nie je doma ... V nedeľu sme začali s hipoterapiou, na 1.x jazdil na koni, najprv so mnou a včera už jazdil sám v rôznych polohách 😉 Mám radosť, že Tady takto pekne napreduje 😉 a perfektné je, ako krmi koňa.... ked na neho prvýkrát sadol, povedal Pejko, takže už máme aj meno koňa... a krmi ho tak, že si vezme kúsok suchého rožka, odhryzne si a potom podá svoj kúsok koníkovi do papule 😉 takto sa ani s nami nerozdelí 😉

deina
25. apr 2013

@evamarek77, je zlaty, aj sikovny. 🙂 Aj ked mava obcas take tie svoje dni. Inac ja som tiez nic nehovorila, ked siel do skolky, vtedy sme vlastne este ani nemali diagnozu (len moje podozrenie). Ale vsimli si potom ucitelky, ze nezapada celkom medzi deti. V niektorych veciach velmi sikovny a v niektorych velmi pozadu + nezapajal sa. S riaditelkou sme si potom sadli, zavolala i specialnu pedagogicku, ktora ho sledovala a odvtedy spolupracujeme. Nebol ani naznak toho, zeby ho v skolke nechceli, naopak, snazili sa pomoct a po par mesiacoch uz bolo vsetko fajn, pekne sa adaptoval. 🙂 Chodi tam velmi rad, aj ked teraz ma problem s jednym chlapcom, ktory asi nevie, co so sebou (a dobiedza do vsetkych deti), co mi je luto. Nastastie zatial nic hrozne a Misko sa vie branit (take prkotiny, ze mu ten chlapec napr stupne naschval na nohu, Misko ho zato kopne a takto dokolecka to ide).

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anka912
25. apr 2013

Po projekte "Kino bez bariér" Vám dávame do pozornosti projekt "Divadlo bez bariér". Dňa 18. 5. 2013 o 11.00 hodine v Novej budove SND, Pribinova 17, Bratislava sa uskutoční divadelné predstavenie "Mechúrik - Koščúrik", ktoré je určené deťom postihnutým autizmom a ich rodičom.

Predstavenie je zdarma pre deti a ich rodičov. Prihlásiť sa môžete najneskôr do 15. 5. 2013, prípadne do vyčerpania kapacity divadelnej sály.

Chceli by sme Vás požiadať, ak sa záväzne prihlásite, ale s nejakého dôvodu sa nebudete môcť zúčastniť, aby ste nám túto skutočnosť oznámili ešte pred predstavením.

Každý kto sa záväzne prihlási, dostane pri príchode do divadla v obálke pripravené lístky na svoje meno. Vzhľadom na to nebude možné, aby sa predstavenia zúčastnili tí, ktorí nebudú vopred prihlásení mailom na jana_zitnanska@nrsr.sk.