Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sarael
14. máj 2013

@sisstin No jenomže my jsme neměli na výběr, když malá nastupovala do běžné MŠ, tak mě učitelky ještě sprdly, že jsem šla prvně na psych. vyšetření a né rovnou za SPC. Když se pokusila jejich pracovnice navázat hovor s Elenkou a ta s ní hned nenavázala oční kontakt, tak mi rovnou řekla, že to tam JE (autismus). 🙂 Zajímavé..
Ale mně celkově vždycky zarážel přístup SPC v mnoha ohledech, ale někteří jsou s nima zas hodně spokojení..Tak marne, co už..

sisstin
14. máj 2013

@sarael ja vim,vetsina skolek prave to SPC pozaduje,nase nastesti ne,jim bohate stacila Kr.(oni ji znaji) a papir od logo.

sarael
14. máj 2013

@sisstin Hmm, tak to jo..Ale není i rozdíl v tom, jestli to dítě má podezření na autismus nebo dysfázii atd? Ve školce teď mají jednoho extrémně hyperaktivního chlapečka a jeho se tam rozhodně neřeší v takovém měřítku, jako kdysi nás. Maminka to údajně ještě ani řešit nechce a školka jim to zatím toleruje. A to jim jako fakt šíleně každý den nabourává program.

sisstin
14. máj 2013

@sarael jako to urcite,ale vim,ze bezne v jinych tridach logo to SPC vyzaduji. Ale ten auti proste resit budou nejvic, Tygr proste "jen"blbe mluvil,problemy a chovanim atd.nemel.

sarael
14. máj 2013

@sisstin Ale rituály měl taky, jsi myslím říkala..
Stejně mě tady doma přijde vtipné, že moje 3-letá holčina má plno svých rituálů, autista není ani zdaleka a Elenka, údajný autista neměla nikdy v životě snad ani jediný rituál. 🙂
Dobrou, jdu spát, počítám, že noc bude zase plná křiku, tak aspoň, že máme zítra koně, holky se určitě odreagujou.

sisstin
14. máj 2013

@sarael no mel,ale nic,co by zasahovalo do fungovani jeho v te tride 😉

sisstin
14. máj 2013

@sarael on treba mel,ze rano musel zvonit,mavat mi z okna,nosil si tam svoje piti atd,ale pak v te tride normalne fungoval,prizpusobil se rezimu,nikdy nerval,nedelal sceny,spolupracoval atd.

sarael
14. máj 2013

@sisstin A nejvíc se mi líbil jeho rituál- když vyměnili obal z Brumíka, tak už se ho ani nedotk. 😀 S těma dětma je někdy sranda! 🙂 Já jsem dneska při uspávání měla dilema, protože jsem ukládala tu svoji prostřední holčinu a když jsem chtěla odcházet z pokoje, spustila na mě s pláčem. Já na ni, jako, co je? 🙂 Ona že: Ty zazuzie si dala spatně.. 🙂 (Žaluzie jsem dala směrem dolů a né směrem nahoru)!! Tragédie! 😀

sisstin
14. máj 2013

@sarael ono tohle chovani je spis k uzkosti no 😉 jo a Brumikauz zase ji 😅

sarael
14. máj 2013

@sisstin Ona je dost úzkostlivá no.. ☹ Ale já jí z toho dostanu, není možné.. 😉 Jestli budu mít doma dvě psychotické holky, tam mě picne.. Ale já už na tom pracuju, koně určitě zaberou. 😉 Dobrou..

le_to
15. máj 2013

@sarael to mi pripomenulo ako Michal odmietol zjesť svoj oblubeny čokoladový jogurt, len preto, že na obale bola reklama, ktorá tam predtým nebola, alebo nesmiem vyhodiť flašu z mineralky na ktorej je fotka nejakej ženy, na nových flaškách totiž je niečo iné a on s tým má problém, takže doma prelievame minerálku z nových flašiek do tej jednej starej...

le_to
15. máj 2013

aj vaši autíci sú takí fascinovaný číslami? nedávno sme boli na výlete a náhodou tam bola nejaká akcia a mali tam taký velký display s časomierou a presným časom a môj syn tam najmenej hodinu zízal na tie meniace sa čísla, skákal ako gumkáči a mykal rukami, nevedeli sme ho odťial dostať...je toto normálne?? pani Pospíšilova?

saurian
15. máj 2013

@le_to
ahoj citala som tvoje prispevky... ci tvoj drobec je auti ci nie a ci sa v andrease mylili alebo nie povedat neviem. asi by som v tvojom pripade zvazila janosikovu, a sla aj k nej. tiez si pisala ohladom skolky ze co teraz. no to je zlozite lebo k janosikovej sa tak skoro nedostanes, v andrease povedali ze nie, dibarborova si mysli ze ano. ono v spec.skolkach v auti triedach vacsinou mozu prijat len deti s pas, takze ak nebudes mat spravu ze nie nemusia ti ho vziat. takze zalezi na tebe ak si myslis ze teraz je najprijatelnejsie riesenie dat ho do auti, tak daj spravu od dibarborovej, je predsa klin.psycholog takze by ju mali akceptovat, ona sice neviem ci dava presnu dg na autizmus ci neposiela deti do andreasu, ale dg ti urcite ako klin.psycholog moze napisat, tak moze dat napr aj 84,9, co ma zatial aj nas drobec a ide do auti. a v skolke budu mat spravu, maly ti tam moze bez problemov chodit a ci uz im povies ze v andrease si myslia ze nie, je na tebe a na vztahoch konkretnych ktore mas s ludmi so skolky.
ono je tie dg asi tazko urcit, ak si v andrease myslia ze nie tak asi maju nejaky dovod, nakoniec ved ste tam dlho chodili takze by mali drobca mat trochu precitaneho. predsa len maju skusenosti s auti. btw nam v andrease povedali po prvom stretnuti ze si myslia ze "tazky" autista, s cim sa nezhodla ani dibarborova, ani matuskova, ani janosikova. asi len cas a vyvoj nasich deti ukaze viac.
a este k tym "divnostiam" v spravani - moj nazor je taky ze autik ma narusenu v prvom rade tu triadu. divnosti maju aj deti s inymi poruchami. vidim to doma na drobcoch. starsi ma ovela viac prvkov v spravani aj mal zvlastnych ako mensi, starsi auti neni a mensi s najvacsou pravdepodobnostou ano, ale rozdiel vidiet aj v tom ako sa s nimi da fungovat. a tam to teda hodne poznat. s tym mensim je to ovela zlozitejsie. drzim palce

anuska74
15. máj 2013

@saurian
Vieš čo ja už tiež niekedy neviem čo si myslieť, aj keď je to podla mňa mega ťažké, hlavne pri tých nejasných formách autizmu a maličkých detí určiť, či auti áno či nie.
nám auti práve J. vylúčila, ale mne samej sa malý zdá auti, síce šikovný, ale auti. a aj na Kramároch sa Dr. priklonila viac k tomu, že asi VFA. tak si vyber ale v našom prípade asi ukáže až čas, kedy sa všetko viac vyjasní.
Druhá stránka je, že aj J. v Trnave aj na Kramároch ho videli dokopy 1 hod. a keď nie je úplne typický auti. tak ja si myslím, že je aj povážlivé dávať akékoľvek záverečné dg.
preto nemám potrebu sa už vôbec trepať niekam do CZ. Akože je to samozrejme na každej mamičke.
škoda že u nás to nie je tak, nejaké špeci. zariadenie len pre autistov, kde by ich aspon týždeň pozorovali,.
Samozrejme môžeš ísť na hospitalizáciu na Kramáre, ale tam ti nasekajú dg. podľa mňa bez milosti a fakt neviem čo by mi tam mohli ako riešenie poskytnúť, pretože nič lepšie pre deti ako Andreas neexistuje a to je veľmi smutné, pretože andreas je súkromný, nie je pre každého.
Potom rodičia často čakajú až po škôlku, kde začnú s deťmi pracovať, ale tieto deti už potrebujú aj od 2 rokov pracovať. A nechcú ich nikde, dostať sa na logopédiu intenzívnu no nemáš šancu, pokiaľ dieťa aspoň trochu nerozpráva. A je proste toho veľa.

fede001
15. máj 2013

@le_to mno to moj syn ma 5rokov nerozprava len zopar slov ale vie pocitat do 7 a nikto ho neucil vobec ale sa naucil na vytahu aj a stelky. a my tiez neznasame zmeny je to strasne hlavne co sa tyka ist niekam inam kde je zvyknuty a tak

le_to
15. máj 2013

@fede001 ja som môjho naučila aj abecedu aj čísla, v posleli má rádiobudík a zaspáva s tým, že zíza na to ako sa menia čísla

nensyke
15. máj 2013
nensyke
15. máj 2013

Dnešné ulohy... 🙂

mardenad
15. máj 2013

Gejza a Imre v Paneláku a ich rozhovor = ten môj chalanisko veľký rehot stále, keď ich vidí. 😀

Už aj on rozpozná, že sa nedá nesmiať z nich 😉

keziah
15. máj 2013

@nensyke @alaska28 @mon25 @karin74 @arnika1 a dalsie dievcata, prosim ak mate zaujem vymenit si skusenosti, poradit, prosim ozvite sa mi sem do novej temy: https://www.modrykonik.sk/forum/alternativna-liecba/gaps-dieta-vase-skusenosti-rady-inspiracie-2/
do tejto temy ste napisali kopec zaujimavych veci, ale pomerne pracne sa to vyhladava 😀 mozno by nebolo odveci mat info o gaps diete pokope

mojoli
16. máj 2013

ja y som len dodala že nás tiež dg.v Andreasi ,a my asi ten autizmus máme,je to lahšiamforma,nakolko rzpráva,aj ked nie čisto,naučil sa písať vie počitať,všetko si pamätá do detailov,ale má svoj svet, na všetko sa ho musime pripraviť,kaed sa jedná o výlet,o návštevu,pripraviť už dopredu že ideme k lekárovi,sem tam si ešte potrepoce rukamy.skáče,behá km,vela veciam nerozumie,ale je to moj život. ale ked vyjadrím svoj názor pred "odborníkmy" proti,výzkumom,alebo proti podávaniu oblbovákov ,proti očkovaniu,tak ma idú rovno ukamenovať...čo v tom asi bude

le_to
16. máj 2013

@mojoli tak ja napr. som odmietala očkovanie u našej úžasnej pediatričky Krajčírovej, a teraz som triedny nepriateľ, lebo som si dovolila povedať svoj názor na povinné očkovanie, pretože so synom začali byť problémy až po očkovaní v 11.mesiaci života....som si 100% istá, že očkovanie vyvolalo aut.prejavy u môjho syna
aby toho nebolo málo, tak som si zobrala najväčšieho idiota na tejto planéte a ten chodil zo synom na všetky očkovania aj napriek môjmu nesúhlasu 😝

le_to
16. máj 2013

inak ak by som mohla poradiť, tak odkedy syn pije mineralku s vysokým obsahom magnézia a dávame mu 20kv cebionu, po dlhodobom užívaní došlo k fantastickému progresu

fede001
16. máj 2013

@le_to ja som skusala aj farby aj casti tela aj vela hhraciek ma na logiku a on jeho len telka zaujima a pc.varechy a take veci. mozem sa aj pothat

fede001
16. máj 2013

@mardenad mno vidis to je pozitivne a ete sa aj zasmejete. som rada ze ste o.k

le_to
16. máj 2013

@fede001 pred možno dvoma rokmi ho tiež zaujímal iba televizor a pozeral stále jednu a tú istú rozpravku stále dokolečka, nezaujímalo ho absolutne nič a ja som sa mohla aj rozkrájat

damnam
16. máj 2013

@le_to My to teraz tiez riesime pozeranie dvd.Ivko si vie zapnut tv aj dvd a potom si pusta urcite useky stale dookola.Cloveka ide s toho porazit.Teraz sme to zacali obmedzovat.

le_to
16. máj 2013

@damnam u nas je to s tým obmedzovaním ťažké, akonáhle nie je niečo podľa neho tak škrieka, hádže sa o zem, má záchvat zurivosti, je agresívny atd

ivula33
16. máj 2013

Ahojte, ja som tu nová :-
Mám dvojičky ( 5 rokov) chlapcov a jeden z nich má diag.detský autizmus. V utorok ideme na úrad práce k posudkovej kvôli ZŤP preukazu a preplácaniu benzínu, snaď to prejde, uvidíme. S tým benzínom to ale ružovo nevidím, nakoľko malý chodí do špec. škôlky v mieste bydliska ( ale vozím ho autom) a na nejaké špeciálne vyšetrenia tiež moc nechodíme len raz za polroka k neurológovi a raz do mesiaca k psychiatričke tiež v mieste bydliska.
Dlho som uvažovala sa sem zaregistrovať, lebo odmietam resp.si stále nechcem pripustiť diagnozu môjho syna aj keď to vidím, že to tak proste je.
Chcela som sa spýtať či náhodou nemá niektorá skúsenosti s kvapkami MMS. Čítala som, že tieto kvapky sú takou dezinfekciou organizmu a jedna pani má s nimi vynikajúce výsledky s autistickým synom. Ďakujem za všetky odpovede

le_to
16. máj 2013

@ivula33 s MMS kvapkami nemám skúsenosť, ale ak sa jedná o detoxikáciu, tak to určite bude mať pozitívny vplyv