Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

macka1741979
14. okt 2013

@saurian Prídem z vlaku, teda vlaková stanica.

timkaa
14. okt 2013

@nova33 v podstate ano, mame autizmus, pisala som na predoslej strane o tom podrobnejsie vuvine.

nova33
14. okt 2013

@timkaa ach jaj, už som si prečítala. A s tým karnozínom nemáš nejaké skúsenosti? No moj sa začal tých zvukov báť ale pred 2mesiacmi. Predtým sa s tými hračami hral. Neviem čo sa porobilo.

timkaa
14. okt 2013

@nova33 nas sa boji hlavne roznych siren, ale ono sa to stale meni, treba len vydrzat 🙂 na cas tie hracky odlozit a pod., s karnozinom nemam este skusenosti, mal by pomahat aj proti stresu, obsahuje aj Q10 a ine veci, a niektorym pomohol na rozrozpravanie sa, ale predpokladam ze tak ako vsetky doplnky prinasa so sebou aj vedlajsie ucinky ako nervozitu a podrazdenost.

saurian
14. okt 2013

@timkaa tebe som uz to pisala ale
@nova33 - my ked sme boli teraz u neuro, doporucila karnozin, ze deti s komun.poruchami sa rozrozpravali ale pre deti auti mal vplyv najma na socializaciu. nam ho tiez doporucila ze by mu mohol pomoc co sa tyka svalstva ci klbov ako doplnok.

inak z mojich deti si zapchaval uska a vadili mu zvuky prave ten "neauti" (aj dodnes to este sem-tam robi). a tiez vela veci ktore uvadzaju ze sa objavuju u auti mal u nas prave ten "neauti" (tocenie sa dokola, chodenie po spickach, zapchavanie usiek, hrozna reakcia na zmenu hoci drobnu, nejake tie ritualy, veci ulozece na mm ci na mieste a pod).

anuska74
15. okt 2013

@cecil36
Šedibová nie je v Andrease, ona má svoje centrum, kde robí diagnostiky.
Je to asi o 2 ulice ďalej ako budova Andreasu.

vuvina
15. okt 2013

@nelaja ahoj citam si prispevky no a teraz ma napadlo......moj starsi syn ide mat 10 rokov, ked bol maly tak sa strasne bal cudnych zvukov napr ked sa hral v detskej izbe a niekto v bytovke zacal vrtat tak so strasnym placom utekalza mnou do kuchyne tusim aj vysavaca, mixera atd....ale preslo ho to a doteraz si na to pamata 🙂

vuvina
15. okt 2013

@veronika70603 ahoj, chcem ti len povedat ze ak mas dietatko zdrave tak sa nemusis obavat. Moj starsi syn vo veku tvojho dietatka rozpraval iba tlata ( starka) tloto (starky) dloto (traktor) tatla (tatra) mama, baba. A ked som ho dala do skolky nechapala som po cca 2 tyzdnoch rapotal ze sa mu jazyk nesiel zastavit 🙂

annakol
15. okt 2013

ahoj, co je VOKS. ja si tu citam vase prispevky, ma mame doma sai Aspergera...??? to je druh autizmu...

saurian
15. okt 2013

@annakol
VOKS (alebo TEACCH) je výmenný obrázkový komunikačný systém, v skratke - podstata je asi v tom, ze dieta ktore nerozprava prip malo rozprava si pyta veci cez "obrazky". proste ti poda obrazok toho co chce. "vyssi level" je ze dieta uz tvori vety v tomto systeme pomocou obrazkov ci symbolov, ma "komunikacny zosit" kde ma tieto obrazky. mensim detom casto vyhovuje uroven predmetov ci fotografii, kym zvladnu obrazky ci symboly prip.kym nabehne rec.
deti s AS vsak nemavaju narusenu expresivnu zlozku reci - rozpravaju, aj ked rec byva casto velmi "formalna".

zuzinkabluzinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anuska74
15. okt 2013

@tanapeta
Už sa pletieme, diagnostiku, robila Sedibová po odchode s Galandovej tu
http://poradna.f84.sk/kontakty/
V Andrease, na galandovej je normálne funguje nadalej autistické centrum andreas, kde robia diagnostiky, ale nie šedibová, plus je tam aj DSS.
Takže kto ako chce, budto diagnostiku na Galandovej tam sú iné psychologičky,
alebo u šedibovej a ona vám už povie, kde prebehne diagnostika.

anuska74
15. okt 2013

@vuvina
Ja sa chcem vyjadriť len k tomu, syn mal roky, keď sme začali riešiť či je auti. Starší si to samozrejme všímal, že je iný aže sa okolo neho viac zaoberáme. My sme mu normálne povedali, že nerozpráva, tak preto má aj iné správanie,chodíme s ním po odborníkoch, aby sa to polepšilo, ale nehovorili sme mu že je chorý. Veď v podstate to nie je choroba ako taká. Je to inakosť.
Staršieho som brala aj na terapiu do Andreasu, videl, že to tam normálne je ako v škôlke a teta sa tam s ním v podstate hrá.A ak mu malý robí zle, tak vždy najskôr upozorníme menšieho, aby sa starší necítil ukrivdený, že on stále musí ustúpiť a byť ten rozumnejší. Aj keď v skutočnosti je.

cecil36
15. okt 2013

@tanapeta aha, dakujem, takze ak som bola v andrease, uz by si mi neodporucala ist aj k sedibovej, ci hej?

saurian
15. okt 2013

@anuska74
@vuvina
u nas je to v podstate tak isto - nebavili sme sa so starsim ze drobec je "chory", v podstate ale on sa nepyta, ale vidi ze nie je ako ine deti. skor ideme tak ze "naucime kubka....", "pomozeme kubkovi....", a tiez ze este sa to (o co konkretne kedy ide) nenaucil a pomozeme mu. zaroven sa snazime aby sa starsi necitil "znevyhodnovany", ci uz je to v tom ze ani kubko nedostane vzdy vsetko, najma ked to ma matko, ze vyhresime a dohovorime jednemu ci druhemu apod, snazim sa najst cas si len pre martinka, lebo aj on potrebuje "to svoje" 😉

saurian
15. okt 2013

inak baby - uz to mame "cierne na bielom" - F84,0. nie ze by sme to nepredpokladali ci necakali, ale vidiet to takto cierne na bielom je dost zdrvujuce ☹

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cecil36
15. okt 2013

@tanapeta neviem, taka starsia pani, blondinka a taka mladucka tmavovlasa. Obe velmi prijemne. Len mena neviem, nepredstavili sa a ja som stale behala okolo krpca, tak mi to nejako uniklo, spytat sa. Zatial nemam spravu od nich lebo sme tam boli minuly tyzden.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cecil36
15. okt 2013

@tanapeta a myslis, ze teda by bolo fajn ist aj za sedibovou?

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magimary
15. okt 2013

@tanapeta a naďalej zostala pri dg. autizmu? alebo niečo prekvalifikovala? i napriek tomu, aká je malá teraz OK?
vy ste vždy boli len u nej na diagnostike?

cecil36
15. okt 2013

@tanapeta tak teda pojdeme, muz chcel ist za kazdu cenu aj k sedibovej, ze nech ma viac nazorov co sa tyka synceka, aj ked on je este maly, takze zaver asi bude cakat....

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaja73
15. okt 2013

@tanapeta podla mna mala ani nebola autistka-len mala zamoreny mozog chemiou a vdaka dalsiemu neockovaniu a tomu vsetkemu co ste robili je to uz OK.
Aj my sme to mali podobne-javil priznaky od 6m -po druhej hexe a prevenare- a potom ,casom, sa to lepsilo.
Fakt som bola dost na vazkach,ale nakoniec to same odznelo.
Aj ked je taky trocha iny dodnes,ale je sikovny a vsetko sa lepsi. 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2671974
15. okt 2013

dievčata poradite my ,chcem ist na rediagnostiku.Diagnozu nam davala dr.Janošikova tak neviem ci mam vyhladat tu na Slovensku ešte niekoho alebo navštivit Applu v Prahe?

saurian
16. okt 2013

@2671974
ahoj, no toto ti neporadim - to si musis rozhodnut sama. podla pocitu z uz stanovenej dg svojho drobca a dovery ktoru mas k tym-ktorym odbornikom.
ale my sme sa dali pred rokom do poradovnika v aple, mohli sme ist niekedy teraz, ale doma sme sa rozhodli ze tam pojdeme ale az ked bude mat okolo 5r. (tak sme povedali aj v aple, takze nebudeme uz na cakacke). do aply planujeme ist ani nie tak kvoli stanoveniu diagnozy, skor pre tu ich obsiahlu spravu a rozsah info ktore s toho budeme mat. tiez nas zaujima aj dalsi nazor. ale popravde, ak by to nebolo az v prahe a nevyslo to tolko penazi, isli by sme aj teraz.