Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

bocianka123
18. okt 2013

@saurian
@magimary a kde je u nás táto špeci škôlka? možno ju mám rovno pod oknami bytu.. ale netuším... môžete aj do IP . ďakujem.

lucinka4
19. okt 2013

ahojte mamicky,chcela by som vas aj s vasimi detickami pozvat na stvrte predstavenie Kina bez barier. Tentokrat bude v Nitre - viac info v letaku,ktory prikladam . Predstavenie je pre autisticke deticky s rodinami ale pridat sa mozu aj deticky s inym postihnutim,aj zdrave. Premietanie je prisposobene specialnym potrebam. V pripade zaujmu,prosim, prihlasit na uvedene telefonne cislo alebo email.
Tesime sa na vas!

bosorkabb
19. okt 2013

@mojoli Práveže môj je tiež autista, tak sa čudujem že ti to povedali.

2671974
20. okt 2013

@mojoli ahoj možem sa opyta u koho ste boli?

mojoli
21. okt 2013

@bosorkabb bolo to pred 5-my rokmy vteda ešte asi nemali deti. od roku 2006 do dnes,pani učiteľka od nich chodi do Turňa,a strašne sa bála aby niečo u malého nepokazila,ale bola naozaj super,cez kamarátku ktorá sa venoala autistom sa začala venovať synovy...zvládla to na 1 ja som jej za veeela vdačná, do dnešného dňa sa syn na nu teší...a začiatky boly teda moc drsné..

mojoli
21. okt 2013

@2671974 boli tam tri,poznala som len Pospíšilovú,tie dve nie, a nepredstavili sa takže,možno na správe budu podpísané,tak dám vedieť...

lenyy
23. okt 2013

ahojte dievcata. chcela by som vas moc pekne oprosit o vase nazory. moja mala bude mat 1.11. osem 8 mesiacov. je pogybovo neuveritelne sikovna,sama uz sefi stvornozkuje dokonca mam pocit tym ze sa vsede stavia zeby uz aj chodit chcela. co ma vsak tazi je jej "mlkvy" prejav. vobec neblaboce. akurat co z casu na cas perami take brn brm zvuky vidava a bublinkuje pri tom. jasne ze papa a podobne este nevieme, moc sa neusmueva,len ked ju akoze nahanam ked stvornozkuje tak sa naplno usmeje ale zeby cez den radostou vyskala alebo sa smiala nie. snazim sa jej venovat naplno cely den ale pravda je ze sme prevazne same kedze nebyvame na sidlisku ale skor v prirode kde to nieje moc osidlene. neviem ci ju len ja neviem motivovat k tej predrecovej faze alebo moze byt problem inde podla vas? este by som napisala ze je taka tenznejsia,casto sa jeduje. a nieje moc tuliva. dakujem

le_to
23. okt 2013

@lenyy ahoj myslím, že netreba predčasne robiť paniku, časom bude kecať až až 😉
zatiaľ teda nič čo si napísala nenasvedčuje tomu, že by sa malo jednať o nejakú formu autizmu

lalinko2010
23. okt 2013

@lenyy ahoj, môj syn nerozprával, neblabotal, nerobil brm brm do 30 mesiaca veku. začal slovom mama, bolo to ťažké, písala som aj sem, že proste nechce hovoriť. smiať sa smial, ale nie tak ako niektoré deti, že vrieskajú keď sa smejú, sa tešia keď vidia mamu a podobne, môj to nerobil a zrazu BUM, malý sa ako tak rozkecal cez leto, od septembra je v škôlke a pusa sa mu nezatvorí, nezačali sme rozorávať tak že : mama, tata, havo a podobne, ale proste dve slová, zrazu nabehli vety a ani neviem ako, malý občas hovorí v tretej osobe, ale skloňovať vie, pozná abecedu, čísla, povie také vety, slová, že len pozerám, keď ma vidí sa teší, objíma ma a podobne, mal to aj doma predtým , ale nemal potrebu to robiť, teraz???? nespoznávam vlastného syna....
tak sa neboj! ste ok! kočky ti to tu vysvetlia, ja som tu nala super baby čo mi všetko vysvetlili, ale aj ja som svojho syna považovala za autistu.

saurian
24. okt 2013

ahojte, mali ste prosim vas niekto prosim s drobcami ze si "ukladali ludi"? preslo to po case? lebo nas v tom ma teraz obrovsku zalubu, a zacina to byt vazny problem. dik.

cecil36
24. okt 2013

Baby, prosim Vas, boli ste niektora u p. Sedibovej na diagnostike? My sme boli a zaver, ze syn ma diagnozu v autistickom spektre, specifikovat velmi zatial nechcela kedze len teraz bude mat dva rocky. Zaujima ma ci jej nazor mozem brat ako smerodajny. Odporucila nam chodit na terapie ci uz k nej alebo k inym (dala nam zoznam). Pytam sa preto, ze dve logopedicky sa nam vyjadrili, ze im sa autisticky nezda, ale Sedibova to povedala dost jednoznace. Tak som z toho zmätena.

anuska74
24. okt 2013

@cecil36
Napíš ako konkrétne je to napísané, nezdá sa mi to, že by to takto formulovala.A ona sa veľmi opatrne vyjadruje, hlavne u malých detí.
A vyjadrenia, odborníčok logopedok, či sa im niekto zdá a či nie, by som vôbec nebrala vážne.

cecil36
24. okt 2013

@anuska74 zatial nemam spravu, dnes som bola u nej na tom druhom pohovore, na prvom pozorovala iba syna. Na zaver, ked som jej zodpovedala doplnujuce otazky, povedala, ze z jej pozorovania a dotaznika co som vyplnila a potom spolu este prebrali syn autista je. Tak som sa jej spytala, ze teda aky a ona, ze toto zatial nevie, lebo je este malicky, ale, ze urcite potrebuje terapie, najlepsie raz za tyzden.

timkaa
24. okt 2013

@saurian ahoj, uz si to spominala aj minule a ja si to nejako neviem predstavit, co znamena to ukladanie ludi?

danjelca
24. okt 2013

ahojte aký a v kolkých mesiacoch bol váš prvý intenzívny pocit že dieťatko je iné-nielen tušenie ale na základe čoho ste sa rozhodli vyhladať odborníka na autizmus? po akom "zážitku"?

timkaa
24. okt 2013

@danjelca od 1 roka som ho pokladala len za introverta, lebo o autizme som nemala nic precitane, vadilo mi len, ze si nic nevyzaduje ani verbalne ani neverbalne, v 16 mes. zacal byt velmi divny, uz ani neblabotal, prekladal prsty, vonku stale obzeral hranate objekty, ignoroval deti, zacal aj zvierata...vtedy mi to doslo

saurian
24. okt 2013

@timkaa
no jednoducho si ich "uklada". priklad...pride navsteva tak ju po jednom cloveku zoberie za ruku a usadi v obyvacke, potom usadi aj nas, pozera sa a tesi sa, potom naprava ruky ci nohy ako mame mat, potom aj hlavu (ta musi byt otocena dopredu) a je spokojny s vysledkom z ktoreho sa tesi. ak niekto odbehne ci odide ide za nim a vyzaduje aby sa vratil.
alebo u lekara v cakarni by vsetkych pousadzal.
a tiez sa stalo na navsteve kde bolo cca 15 ludi ze pousadzal zeny do kuchyne, chlapov do obyvacky, za detmi zavrel dvere v izbe, cernocha postavil bokom, skontroloval, poupravoval ruky-nohy, kto pil kavu ci drink vyzval ho sposobom sebe vlastnym (takmer oblial kazdeho) aby sa napil a odlozil pohar, nakoniec usadil aj cernocha medhi chlapov a potom chodil, upravoval, kontroloval a ked sa niekto pohol chodil za nim a nastojcivo ci menej nastojcivo trval na tom aby sa nechal zaradit na miesto. takze asi tak.

saurian
24. okt 2013

@danjelca
ahoj nam sa drobec nezdal uz okolo 10 mes., ale to bolo take ze nieco nam na nom nesedelo a nevedeli sme co. ale uz v 8mesiacoch ho moj brat "tituloval" ze "mafpičista" (sorry za vyraz ale presne ten pouzil a dodnes som lepsi nenasla na vztah k tomu ako si robi vsetko len co on sam chce). potom zacal behat v 12mes za ruku az do 16m., tam sme to nejako neriesili ale potom sa nam to veru uz riadne nezdalo tak sme sli k psycho (prvy krat nejako po 1,5r), o autizme som ja teda netusila, ale psycho vyjadrila ze vidi PAS a doporucuje odbornika na toto. ale uz ked bol mensi nam vela veci nesedelo, sme sa pozastavovali nad tym ze je uplne iny ako starsi, ze sa nezaujima o dianie v domacnosti, ze je taky maly "introvert" a plno inych veci, napr ze akoby nebol zvedavy a i.
ale tiez musim povedat, ze keby sme nemali starsieho tak by som si asi to cca 1,5r myslela ze to sa proste tak deti chovaju,

anuska74
25. okt 2013

@cecil36
Tak neviem, koľko má syn, keď odporúčala terapiu tak sa prihlás do Andreasu, ja som tam chodila rok, som rada, že také zariadenie existuje. /retože aj keď dieťa nie je jasné, či je auti. alebo nie tak tie terapie sú super, aj tam sa to viac ukáže, ako dieťa pomaly napreduje, ako sa prejaví postupne pri tom čo sa tam bude učiť a na štruktúru tam majú super veci. Alebo teraz tam sme zas začali chodiť a majú aj špeciálnu pedagogičku, tiež sa mi zdá dobrá.

cecil36
25. okt 2013

@anuska74 dakujem a ktoru terapiu odporucas alebo to oni urcia? My sme boli aj v andrease, ale tam sa vyjadrili iba, ze potrebuje terapie (tusim aba?), ale diagnozu neuzavreli resp. nic nam nepovedali a sprava nam este nedorazila.

le_to
25. okt 2013

@cecil36 skôr by som verila, tomu čo povie Šedibová, keďže má dlhoročné skúsenosti s autistami

le_to
25. okt 2013

@danjelca pocit som mala už od očkovania v 11.mesiacoch, ale k detskej psychologičke sme išli keď mal asi dva roky, tá ho testovalal a vyslovila podozrenie, že by sa mohlo jednať o autizmus a tak nás poslala do Andreasu,
ten impulz, prečo sme vlastne išli k detskej psychologičke, bol neskutočný záchvať zúrivosti....

le_to
25. okt 2013

@saurian fuha zaujímave, tak toto môj syn nerobil

le_to
25. okt 2013

@cecil36 trva cca mesiac kym spíšu správu

anuska74
25. okt 2013

@cecil36
Oni ťa zaradia.

anuska74
25. okt 2013

@cecil36
A ešte prosím ťa kde bola tá diagnostika, napíš adresu, minule sme sa o tom dohadovali, kde šedibová aktuálne robí diagnostiku. dík

timkaa
25. okt 2013

@saurian dik za vysvetlenie, uz som si potom precitala aj vo vedlajsej teme. prepac, s tym cernochom ma to trochu aj pobavilo 🙂 Teda v cakarniach a pod. to musi byt fakt blbe, u nas sa stava iba ze zvykne navstevy nasilu krmit jedlom, mozno sa to casom vyvinie aj v nejake ukladanie ludi, ktovie...

saurian
25. okt 2013

@timkaa
praveze zacina celkom chapat ze niekde to nemoze, napr v tych cakarnach robi ovela menej "cirkus" ked ho "stopneme" ako pri tych navstevach, ale to je podla mna aj preto ze najma niektori ludia z rodiny nedokazu pochopit ze mu maju povedat "nie" a miesto toho aby sa drzali mojich pokynov tak este do mna "hucia" ze preco ho necham plakat a on to presne vyciti ze mu chcu vyhoviet tak nepolavi.
no s jedlom ani nie nas ale ak maju "drink" tak ich vyzve ze si maju vypit, potom odlozit, potom skontroluje ci vypili a musia znova pit....
no esteze ten "cernoch" bol celkom rozumny 😀 😀 😀 a nevztahovacny a pochopil ze nejde o rasovu neznasanlivost ale vizualnu odlisnost 😀 😀 😀

timkaa
25. okt 2013

@danjelca inac moj syn taky zmeneny bol tiez cca. od tych 10 mesiacov, po 3. hexe, nezaujimal ho uz obsah knih ako predtym, chcel ich oba listovat, stale gulal lopty a flase, otvaral dvierka na skrinkach. Ja som to nemala s cim porovnat, myslela som si ze je to len urcita faza vyvoja, ze dieta zistuje co a ako funguje, od roka zacal byt negativisticky, napr. nechcel uz sediet na nocniku ako predtym, tiez som to spajala s nejakym prvym obdobim vzdoru. U psychologicky sme boli v 18 mes, ale jej sa moje podozrenie vtedy vobec nezdalo, ze je este maly a pod.

saurian
25. okt 2013

@timkaa
u nas ani nepodozrievam ockovania, nikdy nebola zmena, on bol taky od narodenia, resp. ja mam podozrenie ze unas narobilo najviac zla zltacka, pretoze si ho pamatam uplne prvy den a druhy dopoludnia, ked nemal hodnoty bilirubinu kriticke, vtedy bol taky zivsi, aj sa prisal na prsnik, sal, pri samotnej zltacke uz nie (ale to bol vo vaznom stave) a uz nikdy potom jednoducho "nesal", cakali sme este ze ho preberu transfuzie (lebo vraveli ze potom deti "oziju") ale ani potom uz ziadna zmena. pamatam si odmalicka ako sme si vraveli ze drobci su uplne ini - uplne ina povaha, ine hracky vyberaju - ale tiez sme si vraveli ze proste maju na to narok byt inej povahy. ale teda bohuzial to nie je "o povahe". ☹