Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anuska74
30. dec 2013

@meesha
a potom kilečko + kilečko+
ja chodím cvičiť, nieekdy neodcvičím poctivo, ale také uvolnenie mne veľmi pomôže.
do jogurtu, alebo ovocia pridať semička chia to je na energiu takže ráno.
na ukludnenie možno nejaké magnezko, ak je to možné čo najviac na slniečko.

pinap
30. dec 2013

Ahojte, našla som tuto diskusiu a chcem sa vás opytat na mojho malého. a zaujíma ma Váš názor na neho.... za všetky odpovede budem vdačná kedže máte už väčšie skusenosti...
moj syn má 3r. 3mes. -nerozpráva (velmi málo na svoj vek ) povie - CIKAT, ČAJíK (ked si pyta čaj ) , POčíTA 1-10 ( aj to vždy popletie ) , KDE JE ? (ked niečo hladá, ale nevie povedat čo konkretne hladá 😒 ) MAMA, TATA (otec), NECHCEš ( ked mu chcem dat jest a nechce, tak povie NECHCEš? , lebo to počuje odo mna ) , PáčI SA ( ked mi niečo podá, dá , no nie vždy ) , LIETADLO, AUTO, VTáčIK, VLáčIK, JABLKO, BANáN, MELÓN, SLON, ŽABA, HAVKO, KôN .... (A to niekedy na kona povie havko 😀 , a na lietadlo auto )
no proste je toho velmi málo . a to začal pomenovavat teraz nedávno vdaka tabletu cca pred mesiacom .niekedy mi vobec nerozumie. vidím na nom že nechápe čo od neho chem.
pocity má . plače ked spadne , ked ho hreším , ked ho niečo bolí, páči sa mu ked sa spolu bláznime, šteklíme ... má jeden autistický znak ked sa velmi teší tak "trepoce rukami " ako by chcel lietat a otvorí ústa až niekedy skáče od radosti ( no podobny znak má aj jeho otec pri tešení a radosti , no samozrejme sa ovlada a nie je to tak "okaté")
hračky nemusí mat vždy uložene tak ako su, nemá rituáli. nevadia mu zmeny, no niektoré áno. boji sa vojst do novych budóv, domov, bytov., nechce nove oblečenie, nechce žiadne nove jedlo !!! má vybratý jedálniček. stale dokola to isté. A to len vyprážane a sladkosti . je chudý .-(
je agresívny (ked mu nie je po vôli tak hryzie , štípe nechtami, vrieska, plače, hodí sa o zem), všetko chce hned a teraz (nedokáže na nič čakat ) , na rodinnych oslavách plače nechce tam zostat , vždy sme vonku .ked niečo chce tak použiva naše ruky , lebo to nevie povedat.očný kontakt má ked mi niečo povie (aj svojou "hatlaninou " ) no viac si rozparva sam pre seba (ako pre mna :-/ ) ,( no logopedička povedala že má slabý očný kontakt,ktorá syna videla len raz a to 2hod ). nechce spolupracovat , nechce sa učit, nemá na to nervy , ked chcem aby poskladal pazzle tak vidím že to nedokáže, mám pocit že mu to vadí že mu "zatažujem mozog ".pozerat knižky nechce je to pre neho nuda. ked sa hrá s hračkou a prídem za ním tak hračku odhodí a odide. (no nie vždy ) . je vychovaný na rozpravkach 😀. ked mal rok začal pozerat rozpravky tak že presedel 1-2hod. ( a ja som mala doslova "pokoj " a robila domace práce. ) čím bol starší tak chcel viac a viac rozpravok, tak že už išli v TV NON-STOP. samozrejme chodím som s nim aj von každy den. len čo je doma tak si vyžadoval tu rozpravku ( ktora ho zabávala a nič od neho nevyžadovala ). preto si to tak aj vysvetlujeme že nerozprava kvoli rozpravke lebo to nepotreboval. a rozpravka išla bez toho aby musel niečo povedat ... alebo sa mýlim???? je jedináčik . je mu všetko povolované ( čo samozrejme nie je dobre som si toho vedomá , ale manžel má vytúženeho syna tak mi vždy povedal "daj mu to , len nech neplače" !!!! ) a tak je vlastne vychovaný . syn s detmi je velmi rád , chce sa s nimi hrat len ta komunikácia mu bráni ....druhe dieta ho nechápe. pekne spolupracuje pri spievankove, pekne opakuje ako tancujú. ked mal 3r. 1 mes dala som ho do školky ( že sa konečne bude učit a začne rozparavat ) no učitelka mi volala po hodine , nech si prídem pre neho lebo sa s ním nedalo (plakal , kričal, kopal , jedoval sa, nespolupracoval,rozplakal druhe deti ) potom ked som prišla sa ma opytala či nemá volaku psychyckú poruchu.ked som ho chcela dat na druhy den do školky znovu, tak nevyšiel ani z auta. a na treti den už ani do auta nevošiel .... nebudem ho tam nútit , ked viem že tam bude opät zlý.od vtedy sa od neho nemôžem ani pohnút lebo má strach a bojí sa že ho niekde nechám samého. písala som do anderasa a som v poradí až o 3 mes.no je mi dlho čakat... 😖 . čo si myslíte ??? prosím o odpoved , dakujem všetkým mamičkám... čítala som tu aj o volakych vitamínach . na čo su dobré ??

le_to
30. dec 2013

tak podľa mňa je to autizmus, píšeš síce, že nemá rituály a nevadia mu zmeny, ale už aj to, že si ho chcela dať do škôlky a dopadlo to katastrofálne, tak už aj to je pre neho obrovská zmena zobrať ho zo známeho domáceho prostredia do kolektívu detí, ktoré nikdy predtým nevidel...to bol pre neho obrovský stres, možno by si zo začiatku mala byť v tej škôlke s ním najprv dve hodinky potom štyri a keď si zvykne na deti a učiteľky, tak potom tam môže byť aj bez teba, len by to chcelo trpezlivú učiteľku, ktorá má skúsenosti s postihnutými deťmi
Držím palce 😉

anuska74
30. dec 2013

@le_to
môže, ale nemusí, môže ísť aj o dysfaziu. Ja by som zašla k Jánošíkovej, najskôr, ak auti. vylúči tak hladať dobrého logopeda, čo zdiagnostikuje reč. a to čo najskôr a začať pracovať, teda to čo bude pre neho vhodné.

pinap
30. dec 2013

@le_to no hej , ale kolko detí plače rano ked idu do školky??? čo mi známe hovorili, tak asi každe dieta. áno , keby mi tam učitelka dovolila zostat tak je to ovela lepšie.aby si zvykol, ale kto mohol vediet že to tak dopadne... ked som ho dala ešte pred školkou do detskeho kutika v nakupnom centre (ktory poznal ) tak tam ma doslova vytlačil von , aby som tam s nim nebola . a od tej školky ako by "utalo"

@anuska74 áno čitala som aj o tej dysfázii je to tiež možné. ako sa s Jánošíkovou skontaktujem??

nova33
30. dec 2013

@pinap Ja ti veľa neporadím, ale skús mu kúpiť vitamíny Pikovit IQ, a na stránke www.carnomed.sk si prečítaj o karnozíne.

silvikam
30. dec 2013

@saurian Ahoj, môžem sa opýtať. Synčekovi, ktorý má VD+ADHD dávaš niečo? Môj má tiež VD+ADHD a aj mentálne oneskorovanie vyplývajúce z nepozornosti. Bojujeme ako sa dá. Chcem skúsiť carnozín alebo MB 12 mi Dr. Jánošíková radila. Ďakujem.

pinap
30. dec 2013

@nova33 dakujem velmi pekne, a kde by som zohnala karnozín?? maju to v každej lekarni?? je to bežne dostupné?

nova33
30. dec 2013

@pinap Karnozin som kupila: www.carnomed.sk Hovoria, že je dobrý na rozprávanie a na to sociálne....ja som sa o ňom dopočula tu na mk a aj neurologička mi ho spomenula. Ešte sme ho neskúšali. Ja mu teraz dávam Pikovit IQ, ten nám aj teraz prišiel: www.najlekaren.eu Sú bežné dostupné. Viac o ňom tu vedia mamičky, ja som taký nováčik 😉 Skús objednať tvojho malého na neurológiu, spravia mu tam vyšetrenie a aj poradia.

toxity
30. dec 2013

Ahojky dievčatá. Našla som túto tému a chcem sa spýtať na váš názor. Moj synček ma 18 mesiacov. Do 16tich všetko ok, mmr sme neockovali. A teraz prestal ukazovat prstikom na veci aj prestal dávať papa aj ukazovat aky bude veľký. Hra sa prevažne s autickami a kuka na kolieska a točí s nimi ako aj s inými kolieskami na hrackach. Ale tiež aj listuje v knižke a stavia lego alebo kreslí na tabuľu. Rozpráva len tototo mamama papapa zata atd ale nic konkrétne a veľmi málo ma počúva. Moze to byt autizmus? Neviem ci s nim ísť ku doktorovi...

sisstin
30. dec 2013

@toxity no já bych se asi docela znepokojila, pokud už ukazoval a gesta dělal a najednou to nedělá. A i to, že málo rozumí, sice v tomhle věku děti můžou rozumět jen základ a furt jen to v normě, ale ta ztráta dovedností není teda nic moc. Navíc u autismu dochází k regresu mezi 15-20měsícem, já bych to už řešila... 😉 ale spíš ty terapie u někoho, kdo má s takovýma malýma dětma zkušenosti, než přímo hned běžet na diagnostiku 😉

pinap
30. dec 2013

@nova33 ahá, a miešat sa to nemôže??? pokovit s karnozínom? a vidíš po pokovite zlepšenie??? a čo má synček/ dcerka ?? čo diagnostikovali? no ja by som aj išla na neurologiu , len neviem ako ho tam dostanem, ked nechce ist ani k svojej pediatričke. a tá ho nemôže ani popčuvat ked je chorý. bojí sa jej... (má zlé skusenosti ked ležal v nemocnici od vtedy nikto v bielom plášti ... )

mishka11
30. dec 2013

@pinap K tej skolke - myslim si, ze ucitelka nemala pravo volat ta do skolky a mala tozvladnut sama!!! Toto jeden pedagog nemoze urobit. Mame podobny problem, tiez, ked som si pre malu prvy krat prisla, bolo to hrozne. Ucitelky povedali, ze take dieta este nevideli 😉 Zacala som ju davat len na doobedie a mala si vidiet ten cirkus, ked som sa jedneho dna rozhodla, ze ju uz budem nechavat na cely den. Samozrejme, ze som si pre nu musela na obed prist 🙂 Dnes by som to neurobila. Ani by som uz v tej skolke nepovedala, ze mala je autistka skor, ako by som mala papier s diagnozou v ruke.
Inak dost pomohlo malej, ked som tam bola v skolke jedno cele doobedie s nou. A na tvojom mieste, ked ho das do dkolky by som na zaciatku urobila to iste, ak ti to ucitelky dovolia. A okrem toho, davala by som ho do skolky postupne. najprv na hodnu, potom na dve, na tri....
Nemyslim si ze tvoj maly je autista. Skor je to o tom televizore a o vychove. Nasa mala tiez pozerala do velkeho televizora, kde na nu pozeral nejaky ujo, teta a rozpravali sa nie s nou, aj ked sa na nu pozerali. Preto si asi mysli, ze sa nemusi s ludmi rozpravat. A tiez sme jej do dvoch rokov vsetko dovolovali. Ked zaplakala, hned sme pribehli, vsetko podali, z oci sme jej vsetko citali a mala princezna nemusela nic...
Potom sme zacali vychovavat a dodnes mame problemy s poslusnostou a respektom a tym, ze ked nieco chce,zacne plakat, kricat, neprosi, lebo si stale mysli, ze je prirodzene, ze vsetko dostane hned... Aj pre toto si myslime, ze autistka nie je. Vsak uvidime...
Autistka - neautistka, hranice musi mat. Inka to bude mat v zivote velmi tazke. Uz aj tak sa nam zda, ze ma dost neprisposobivu povahu. Tiez davame Carnosin s kolostrum. Ten obsahuje aj becko. A okrem toho sa snazime davat hlavne potraviny, ktore becko obsahuju. Napr. tmave pecivo. Inak, citala som, ze B12 rozvazuje jazyk. Pikovit mozes s carnozinom davat, obidva lieky su vyzivove doplnky. Ja zvyknem este davat cebion multi sirup. Tiez mam pocit, ze nam to pomohlo sa rozrozpravat.

albertka
30. dec 2013

Ak máte niekto skúsenosti s epilepsiou a autizmom, ozvite sa mi, prosím.

pinap
30. dec 2013

@mishka11 nooo tak to ako by som čítala o mojom synovi. všetko čo chce dostane a má . a tiež som nikdy nič od neho nevyžadovala. no až do teraz . vždy mal všetko a hned. do školky musí ist postupne to viem, ale ako to mám vysvetlit v školke učitelke??? ked oni nechcu aby som tam bola.syn bude mat dalšiu zlu skusenost a ja budem znovu na začiatku... 😠 ok ,tak ja skusim ten pikovit s karnizonom.
a o tej telke ... to je jeho život!!! mala som pocit že je už závislí. hoci kam som prišla tak chcel pozerat tv, rozpravky ( u babky,proste všade na navšteve, ... ) no to ho jednoducho zabavalo...pred 3 mes. som zatrha rozpravky , pozera max. večerniček... potom spievankovo. a hra sa na tablete pazzle, pexeso, vyučbove kartičky. tablet mu velmi pomohol. to ho baví a tam sa učí. a dcerka má kolko ročkov? rozpráva?

saurian
30. dec 2013

@meesha hej cokolada kafe keksik kafe... na takom tiez ficim ale nejako mi nestaci.. 😉 skor to ma efekt ako pise @anuska74 kilecko+ co uz sa mi velmi nepaci, a na sport ja velmi nie som, jogurty tiez nie ale tie chia by som mohla skusit. magneb6premium som davala cca 3 mes a teda efekt veskery zadny. a vonku sme v lete travili bezne 5-6 hod, teraz tak dve, a stale nestaci, potrebujem asi nieco "silnejsie". ale dik baby.

saurian
30. dec 2013

@pinap
ahoj to ako popisujes, moze ist u drobca o auti, je tam vela znakov,avsak aj mnohe deti s VD mavaju taketo spravanie, urcite chod s nim k psycho, najlepsie asi janosikovej do tt.
no sice nema ritualy, ale to ako sa spraval v skolke, ci ako pises nove budovy, nema rad zmeny, je sice casto pritomne pri auti, ale nie je to znak auti, byva pritomne aj u inych vyvojovych poruchach. rovnako aj motoricke emocie (tj to trepotanie rucickami). nepises ako sa hra - ci je to "k veku", alebo ci je jeho hra manipulativna, rigidna... ci stale rovnaka ci podobna, prip. na urcite vyhranene zaujmy... a rozpravky - ma obmedzeny vyber? (neziada dokola tie iste?). ono to ze je vychovany na rozpravkach ako pises, hoci casto pozera rozpravky, to ze sa takto sprava nebude toho pricinou, skor ako pises, rozpravky mu vyhovuju lebo su tam neni na neho ziadosti a pri tom su lakave a zaujmu ho. a to ze nerozprava lebo to nepotreboval kedze pri rozpravkach to nepotreboval je hlupost, pretoze ak je dieta uplne v poriadku, tak jednoducho komunikovat CHCE, ma o to zaujem. takze bud nema o komunikaciu zaujem, alebo nevie ako na to, a preto to radsej nerobi (ako vsetci ludia - neradi robime veci v ktorych nie sme uspesni). ale pises ze opakuje - tj napodobnuje napr spievankovo, to je dobre. a ine veci napodobuje? chce sa s vami zucastnovat na diani v domacnosti? robit co vy, pomahat ? s tou skolkou ma to mrzi. aj zo strany skolky sa o to nezaujimali, nechceli vam pomoct s adaptacnym procesom? nenavrhli nejake riesenie? napr ze by chodil po par hodinach zo zaciatku, pripadne za tvojej pritomnosti a pod? lebo pre dieta ak to zvladne je skolka a kolektiv zdravych deti vzdy dobry, ale je dolezite aj dobry pedagog aby tam bol, ktory chce sa detom venovat.
a tema vitaminov, diet a doplnkov vyzivy... ja ked sme boli "na zaciatku" s drobcom, som nechapala ze preco riesia mamicky tieto veci, ale zistila som ze mnohe mozu pomoct. osobne nemyslim ze "vyliecit" ale pomoct urcite - hlavne na spravanie. ale nie na kazde dieta rovnako zaberaju, nie kazde na ne "reaguje". niektore deti na ne vobec nereaguju, niektorym vplyvaju na spravanie - na spanok, vnimavost, pozornost, hyperaktivitu, agresivne spravanie.....

mishka11
30. dec 2013

@pinap v aprili mala tri roky. Nam odporucili skolku s mensim poctom deti. Zvazovali sme sukromnu, ale ta je draha. Od buduceho skolskeho roka mame vo vyhlade dve skolky, kde si chceme dat prihlasky, ani v jednej ni je sice mensi pocet deti, ale na jednu mame dobre referencie a v druhej poznam riaditelku. Takze uvidime. Musis najst taku skolku, kde ti vyjdu v ustrety a kde su ucitelky, ktore budu ocohotne s tebou spolupracovat.

saurian
30. dec 2013

@silvikam ahoj. martinko. v podstate som mu cielene nejak toho vela nedavala, najhlavnejsie sme brali logopediu a pracu s nim. ale minuly skolsky rok sme na zaciatku davali becka (to po narocnejsom adaptacnom procese doporucila psychologicka aj pediatricka). a mali na neho pozitivny vplyv najma na pozornost a tiez na taku jeho "emocnu labilitu". neskor sme pokracovali a pridali aj probiotika, ale to zas bol dovod vyssia chorobnost v prvom roku skolky. ale tie becka ked sme vysadili, tak sa trocha zhorsil, to bolo pred letom. a v letnych prazdninach bol na bezlepkovej diete (lebo mladsi je na gfcf, tak som nevarila "nadvojo") a velmi mu to tiez prospievalo. no a nedavno sme zacali davat pikovit iq 3+, a po tom sa mu velmi zlepsila pozornost, aj hyperaktivita (hlavne taka "mimovolna" - tj jeho potreba napr stale hupat nohami a pod) sa zlepsila. tiez ta "emocna labilita" a jeho hysaky su velmi zriedkave teraz. aj vreci teraz vyrazne siel, ale to neviem ci by nesiel aj tak. on v podstate v tej reci zacal "slapat" v 3r8m (dovtedy viac-menej len podstatne mena, malo slovies, 1, max dvojslovne vety) a slape doteraz.
ale martinko v inych zlozkach bol vzdy v poriadku, samozrejme problem je teda s recou, hyperaktiviou, pozornostou, kreslenim a grafo, trocha horsia sebaobsluha - ale to myslim z dovodu tej pozornosti, tiez ma porozumenie horsie - ale rozumie dobre, len ho tlaci dole ta pozornost a sluchova pamat (problem s viaczlozkovymi pokynmi).
my sme u mladsieho (DA) dlho zvazovali karnozin, nakoniec davame mb12. jakubkova neuro nam povedala na karnozin, ze detom s komun.poruchami velmi prospel v reci, detom s auti v reci nie, ale u oboch mal dobry vplyv na spravanie. ja by som na vasom mieste dala na doporucenie janosikovej, my k nej chodime s mladsim a zatial nam vzdy dobre poradila. drzim palce s drobcom.

silvikam
31. dec 2013

@saurian Ďakujem Ti za vyčerpávajúcu odpoveď. A MB12 dávaš to z Talianska. A aký konktérny vplyv má na neho užívanie MB12? Ešte raz ďakujem.

silvikam
31. dec 2013

@mishka11 Ahoj, prosím Ťa a ko dávkujete carnozín a kolostrum? Tiež zvažujem jeho užívanie tak zisťujem čo sa dá. A vidíš, že pomáha. Ďakujem.

mishka11
31. dec 2013

@silvikam ahoj, ak chces vediet davkovanie carnozinu, pozri stranku www.carnomed.sk, je tam taka rubrika pytajte sa a tam radia, ako carnozin davkovat. Colostrum davame rano 1 tobolku spolu s 3 tobolkami carnozinu, vysypeme obsah toboliek do jogurtu. Carnozin ma celkom prijemnu chut, ale kolostrum je strasne nechutný liek a nasa ho inak ako v jogurte nezje. Vraj sa to takto davkovat nema, le nam sa to osvedcilo. A ak chces MB 12 zohnat nas Slovensku, pozri si link: www.myaautizmus.wordpress.com/2010/04/27/mb12/ alebo si ho mozes priamo objednat zo stranky www.vitaminyvspreji.sk/vitamist-b12-3

pinap
31. dec 2013

@saurian dakujem za odpoved. čo sa tyka rozpravok tak je a bolo mu vždy jedno čo išlo. či kanál dysney channel po česky alebo mikiho klubík po anglicky , večerníčky matko, kubko, jurošík ( rozprávky z naších čias ) alebo dnešný madagaskar, cililing, šmolkovia, chipmunkovia... nie, nikdy nemal stale to iste. prave že chcel aby po jednej išla dalšia a dalšia . nikdy nechcel " repete" . ano, su rozpravky ktore má viac oblubene a niektore menej. rozpravky ktore poznal, tak ukazoval a napodobnoval už predom čo nasleduje v tej rozpravke . teraz mu púštam už len to spievankovo a najnovšie FÍHA TRALALA . tak a to pozná " od slova do slova " (samozrejme nie vždy pekne a jasne povie slová). chce aby som sa s nim hrala tak aby som napodobnovala aj ja . ja napodobnujem Fihu, a on ostatne postavičky ktore su v deji.tu je očny kontakt 100&%tný.aj spievankovo opakuje vtedy ked "tancujem" aj ja . samého ho to nebaví tancovat . čo sa tyka domacich prác tak UŽ sa zapája ( chce vysávat , zametat , zaujíma ho čo varím ) ked nejde v TV rozprávka , tak ANO zaujímaju veci okolo neho ( no ked išli v TV rozpravky NON-STOP tak mal všetko na "háku" a je doslova " vypnutý". )
v školke chceli aby som to skusila ho dat znovu , len ja som to vzdala lebo som videla že ho tym strašne trápim. jemu sa stane jedna zlá skusenost , čo sa jemu nepáči a sekne . viem že s nim nepohnem. potom trva dlhooo aby som si na niečo opät zvykal.
ešte chcem povedat on očny kontakt má, ked mi "niečo" rozpráva svojou rečou tak sa na mna pekne pozera, len ja mu nedokážem odpovedat lebo neviem čo chce. áno, tvarim sa že rozumiem , no v skutočnosti nerozumiem ... ☹ áno má a su tam príznaky ktore som čitala o autistoch , no repetatývne správanie nemá vobec.aj preto ma zaujíma vaš názor mamičiek . proste viem že tam niečo JE , že nie je uplne OK, nie je ako jeho rovesníci , nie je TAM kde by MAL BYT , na tej urovni. ta komunikácia, porozumenie reči.... neviem... 😖

kreativna
31. dec 2013

@pinap mila mamina vyzerá to ako autizmus a nemusí to byť autizmus, ale ako to naši odborníci tvrdia myslím si že to jednoznačne je porucha správania, ale ja o svojej dcerke hocvorím že je iná , jedinečná, toto čo ty popisuješ sa v niečom zhoduje aj s nami, je to zložité ti dať nejaku diagnozu alebo ti poradiť pretože každe dieta je individualne a potrebuje individualny prístup.som prekvapená z prístupu v tej školke kde ti malý chodil ako píšeš.najdi inu školku kde budu mať lepší prístup k tvojmu synčekovi.a hlavne najdi mu školku medzi zdravými detmi nie špecialnu.prešla som tým čo ty, u mojej dcerky to postihnutie autizmom je miernejšie a zlepšuje sa to.zaleží na tom aky budeš mať ty prístup k synčekovi a ty sama na to prídeš svojou materinskou intuíciou čo je pren ho najlepšie.možno ťa čaka nie je možno určite dlhá cesta a prídu chvile ked budeš mať piocit bezmocnosti a budeš sa obvinovať že čo si urobila zle.ale to tak nie je.ver mi že najdeš sposob ako synčekovi pomocť po každej stránke, vypočuj si rady navody odborníkov psychologov a čo ja viem čo ešte, možeš sa poinformovať o vitamínoch doplnkoch ale nečakaj zázraky.návod neexistuje.nasjdoležitejšia je laska, nezištná laska k dieťatu a dieťaťu treba doverovať a proste veriť mu že všetko čo sa mu v živote deje zvládne a ty takisto, nikdy si nevyčitaj že si mohla to či ono urobiť ináč, pretože vždy a v každej situácii si robila ako si najlepšie vedela.ty jediná možeš svojmu synčekovi pomocť a ty si vždy a všade zvážiš či ano a či nie.niekedy je menej viac.a ver mi ked tvoj synček bude cítiť v každej chvíli že pri nom stojiš a miluješ ho takého aký je pojde k lepšiemu .nesnaž sa ho prevychovávať aby zapadol do kriterií spioločnosti ako to mam nazvať aby bol zaškatulkovaný.proste tieti deti su osobnosti su čiste bez falošnosti a vyscanosti na nich neplatia praktiky typu ked urobíš čo treba tak ti dam to či ono.a to čo píšeš že je "zlý"to tak nie je zle deti neexistujú-to je len volanie o pomoc ...a ináč to nevie dať najavo.je tažko rozlíšiť hranicu že kedy je dieťa rozmaznané a kedy nie.čo mu dovoliť čo nie atd.tieto deti nam sami ukazuju riešenie len mi im nerozumieme a trvá to dlhšiu dobu kym im začneme rozumieť.ja ti želam aby si bola optimisticka a naplnená laskou a pokojom ked nejde o život tak o nič nejde ako sa hovorí a v tých ťažkých situáciach nestrácaj nervy, rovnováhu a zvládneš s klud všetko, ver mi prešla som si tým a stále precghádzam ale stojí to za to a ja sa teším na život s mojou dcerkou a verím že aj napriek všetkému aj ty zo svojim synčekom.uvidíš že spolu prežijete neopakovatelné chvíle.

kreativna
31. dec 2013

dievčatá karnozín mb12. koenzým q 10 a podobné prípravky čo tu píšete no neviem, ja som ich mojej dcerke nikdy nedala a zlepšuje sa velmi pekne aj bez nich.myslím si že je prehnané až tak doverovať a spoliehať sa na vitamíny a doplnky že urobia zazraky.na každe dieťa má potzitívny vplyv niečo iné, každe je individualne, neexistuje návod že dam toto a toto dieťaťu a stane sa zázrak.niekedy je menej viac.mohla by som vam tu rozpísať všetko možné a nemožné ale nechcem sa hrať na moc mudru pretože nie som.každá mamina najde cestu ako svojmu dieťatku pomocť čo najlepšie a akoukolvek formou.len si doverujte že to zvladnete a naozaj to zvladnete

saurian
31. dec 2013

@pinap
ahoj no je dobre ze napodobuje, ze sa zaujima, ze nema repetetivne zaujmy. veci ako obmedzeny jedalnicek, zachvaty hnevu ci zurivosti, agresivita a pod byvaju ako som pisala pritomne casto pri autizme, ale nielen pri nom. podla toho sa neriad. porozumenie byva narusene aj pri inych poruchach. ako mamicka citis ze s dietatkom nie je nieco v poriadku, po tom co si napisala aj mne sa to tak zda, ale aka diagnoza a co to bude neviem z toho povedat, mnohe deti sa po tretom roku "rozbehnu", co neznamena ze netreba vyhladat odbornikov. ja viem len to co vidim na mojich drobcoch. urcite chodte odbornikovi, ale to uz si sa rozhodla, co je dobre. a tam by som sa aj poradila co so skolkou, ci zvladne a akym sposobom prekonat separacnu uzkost, adaptaciu. lebo urcite najlepsie by bolo dostat ho do normo skolky, medzi zdrave deti. hlavne sa mu treba vela venovat, dat pri tom na svoju intuiciu a tiez zvazit rady odbornikov.

kreativna
31. dec 2013

@toxity treba to riešiť čim skor tým lepšie a nenechaj sa odradiť rečami typu to je len určite obdobie, alebo obdobie vzdoru alebo moc si ho všímaš a si nan upejpaná alebo je rozmaznany atd.atd,ak cítiš ty ako mama že niečo nie je vporiadku tak chod za tým a hladaj odpovcede a riešenia

kreativna
31. dec 2013

@pinap moja dcerka mala stašne amoky u pediatričky a nikdy sa jej nepodarilo ju vyšetriť a ani pozrieť do hrdla neexistuje je to neuveritelne ale je to tak, zmenili sme pediatričku na chlapa pediatra s iným prístupom a je to lepšie.a čo sa týka neurologičky tak to by ste mali vidieť aký amok chytila ani do budovy piolikliniky nechcella vstupiť kym som ju tam dostala pomáhali mi všetci od vrátnika až poi upratovačku a lekárka so sestriščkou to videli v priamom prenose braliu nas okamžite vydržali amoky mojej dcerky , dcerka zistila že nič zlé sa jej tam nestane a pri opakovanej navšteve je už vpohodea už pozná lekárku ktorá ma velmi dobrý prístup a pekne aj spolupracuje a ked sa mi nechce obliesť v čakarni zas domov teraz je zima v lete by to bolo jednoduchšie tak som poprosila cudzieho pána, sranda je že moja dcerka je na chlapov, ženské nemusí,aby ju skusil obliecť a zabralo to cudziemu chlapovi sa dala obliecť bez problémv.ja zažívam s dcerkou také situacie že keby mi to niekto rozprával tak v živote by som tomu neuverila jednoducho sci-fi v priamom prenose alwe darí sa mi zvládať aj tie najnemožnejšie situácie

kreativna
31. dec 2013

@pinap ešte k tej školke aj ja som vyskúšala viacero a bez efektu v jednej mi dovolili zostať s nou a nebolo to dobre ale mali sme štastie našla som školku kde ju zobrali medzi zdrave deti v triede je ich tam 14 a moja dcerka je jediná ktorá je iná a ktorá je plienkovaná a zo začiatku aj boli problémy napr. kležala pod stolom nepohli s nou alebo mala amoky aj 3 krat v jeden den.ale p.riaditelka mi povedala že to s nou nevzdaju a urobia maximum pre nu.a aj tak sa stalo.školka jej velmi prospieva a taha ju to vpred a učitelky si ju zamilovali dokonca aj kucharky a školníčka a všetko každy jej uspech či je to že si konečne po dvoch mesiacoch sadla s detmi v jedalni za stol alebo sa pridala k detom prui vianočnej besiedke a spievala tancovala s nimi aj ked len desat minut a potom sa plazila pod stromčekom, proste tešia sa aj ked urobí maličky pokrokvedia aká je a beru ju ako zdravé dieťa.nikdy mi nevolali že je zlá a nezvládatelná proste našli sposob ako ju zvladnuť ale jemne bez extrémov.to znamená že maminy treba hladať školku ktorá dietatu prospeje a kde je dobrý prístup aj ked vystriedate viacero školik.niekedy je dobra učitelka viac ako 10 psychologov.všetko záleží od prístupu od ludí ked sa chce da sa všetko a ked sa niekomu nechce ma 100 výhovoriek dieťa je zle a take a také a nezvládatelné a bla bla bla a niektoré učitelky načo by sa zapodielali dieťaťom ktoré potrebvuje individualnejší prístup ked nemusia...tak ho radšej vylúčia ale su aj učitelky ktoré si daju tu namaghu a urobia pre deti aj niečo naviac a nezištne

kreativna
31. dec 2013

nazaver maminy pri našich detičkach je to o skušaní a hladaní či už to je vitamín vyživový doplnok, strava prostredie, školka , kolektív prístup rodina zázemie lekári, psychologovia atd.atd.a ja vam všetkým želám aby ste na tejto ceste mali obrovské štastie a to čo sa snažite urobiť pre svojich drobcov v každej oblasti aby sa vam podarilo čo najlepšie, vela zdravia šťastia, trpezlivosti vnutorneho pokoja a nekonečnej lásky pri zvladaní všetkého čo život prinesie aj aj mudrosti rozvahy a schopnost sa v danej chvili správne rozhodnuť vam všetkým želam s celeho srdca