Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

saurian
20. jan 2014

@mishka11
ahoj trosku sa ti do toho zapojim, naozaj chodte este dr.j., vypocujte si viacej nazorov, nielen andreas.
a to ze trepoce rukami - to su proste motoricke emocie, pritomne v urcitom obdobi vyvoja dietata vzdy, ak pretrvavaju dlhsie tak su znakom nedozretej CNS. je pravda, ze casto su pritomne pri autizme, ale aj inych vyvinovych poruchach.

mvmk
20. jan 2014

mne to hrozne moc chyta za srdce 😲

https://www.youtube.com/watch?v=ze_Hlkz8dDs
vuvina
21. jan 2014

@saurian Ahoj 🙂, pripojim sa aj ja. Aj moj drobec trepoce rukami ked sa tesi, ako na prvom maji 😀 a mne to pride tiez normalne

fufina1
21. jan 2014

@mishka11 aj nasa ma nerovnomerny, stopro. kognitivne velmi popredu, emocionalne pozadu. grafomotorika a jemna motorika perfektna ale ked sa ma sama najest co sa rozhodne tak raz do mesiaca tak bordelik je vsade naokolo. obliekanie tiez nula bodov. trepotala ruckami okolo roka a pol ale uz netrepoce preslo to. pohybujeme sa medzi detmi v jej veku a skoro kazde preslo trepotanim ruckami, dokonca niektore deticky zdrave som zazila ze sa aj tocili okolo vlastnej osi. echolalie ma okamzite? nasa oneskorene z rozpravok ale vzdy to teda pouzije k veci. nasa dlho mala zly ocny kontakt ale teraz uz ma dobry. a ako reaguje na deticky? nasa ma velmi rada, aj sa zahraju aj sa zapoji do hry, len ich dost zvykne menezovat. inak fakt mi je zahada ze ked je s detmi tak reaguje na prikazy a meno, ale dospelym nereaguje a tiez je tak akoby vo svojom

rela23
21. jan 2014

@mishka11 také alibistické, že?

deina
21. jan 2014

@mvmk, chuda mala, to bola obrovska zmena. ☹

fcielka88
21. jan 2014

ahoj, chcela by som pozvat vase nazory na diagnostiku autizmu na kramaroch u dr. cincurovej. dakujem

pastelka28
21. jan 2014

@mvmk tak veru toto aj chytilo za srdce,strasne mi to prislo luto ako keby som videla zivot mojho Samka ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

pastelka28
21. jan 2014

@timkaa ahojky citala som tvoj prispevok o tom ze maly chodi do normalnej skolky ako moj...ale je to podobne ako u teba len sa tam prehra a ide domov ziadna praca s ucitelkami nezapaja sa do aktivit..aj ked vidim pokroky ale je to malo,preto som sa rozhodla ho dat do autiskolky v Ziline bolo tam posledne miesto volne,tak som aj rada 🙂 tak uvidime ako tam bude.. 😒 tam sa nechodi kazdy den tak asi 3 krat do tyzdna ale na cely den teraz chodi tak na 3 hodinky a to su take behacky hore dole...

karkulka1
21. jan 2014

@pastelka28 do autistickej skolky v ZA moze dieta chodit aj kazdy den (poznam niekolko deti, ktore tak chodili).
Ak deti nechodia kazdy den, je to bud z kapacitnych dovodov alebo preto, lebo rodicia dochadzaju s nimi z vacsej vzdialenosti. A vela krat deti chodili napr. na pol dna a 3x do tyzdna, ale to vyslovene zavisi od toho ci maju naplnenu kapacitu a dostatok personalu.
Drzim palce, nech to malemu pomoze. Nasmu to dalo velmi vela.

rela23
21. jan 2014

ahojte žienky poraďte.
Poslený čas - Je to zhruba od vianoc sa náš malý začal doma chovať tak, že na mňa a manžela v jednom kuse útočí, či už keď má radosť alebo aj keď sa hnevá a niekedy myslím aj bez príčiny. Len tak príde a švacne ma päsťou po ruke, alebo kam trafí. Furt ho pekne upozorňujeme, že to sa nesmie, ale on nič, ešte to stupňuje. Čo ma ale viac trápi, je, že dnes a v piatok som bola v škôlke svedkom ako len tak udrel chlapca - ráno, keď sme prišli do škôlky dvakrát udrel jedného a poobede iného. Učiteľky sa mi nikdy nesťažovali v tomto zmysle - buď to tam doteraz nerobil, alebo si to zatiaľ nevšimli. Naopak, väčšinou ho chcália aký je samostatný a kľudný - keby vedeli, že to je zrejme autizmus. Čo mám robiť, ako k nemu pristupovať. ? Tak polroka dozadu to robil tiež, no vtedy sme nevedeli, že to môže byť autizmus, skrátka sme to riešili aj capancom po zadku a on potom prestal, no terazt keď viem, že to vychádza z podstaty tej choroby, ako sa mám chovať? Čo robiť, keď pekné slovo nepomáha, keď mu dohováram akoby som hrach o stenu hádzala.

timkaa
21. jan 2014

@rela23 ahoj, my sice takyto problem nemame, ale vseobecne plati ze ked clovek odmenuje pozitivne spravanie, mohlo by to pomoct znizit frekvenciu negativneho spravania. S nasim sa este velmi neda vyjednavat, pretoze dobre nerozumie, ale ak je tvoj schopny uz pochopit, ze bude odmeneny ak vas nebude buchat, tak by som to skusila, ci uz na konci dna, alebo aj po kazdej hodine, ked vas nebuchol, dostane nejaku maskrtu ci hru.

rela23
21. jan 2014

@timkaa No práve že sa mu až tak vysvetliť nedá. Zatiaľ funguje len to, že ak beží rozprávka a on začne po nás skákať, tak rázne rozprávku vypnem a zapnem až keď je poslušný a pekne sedí. No keď nebeží práve rozprávka a malý nám mláti, tak slová "" no no, nerob, nesmieš " tie nereflektuje vôbec

pastelka28
21. jan 2014

@karkulka1 hmmm tak ja som to asi nepochopila ked mi to tam povedala,ja by som bolanajradsej keby chodil kazdy den,nemam problem ho vozit mame to asi 20 km od Ziliny...tak dufam budu neake pokroky..dakujem krasne za spravu za kazdu radu som vdacna... 🙂

kreativna
21. jan 2014

@stepfania22 máš pravdu a niekedy je menej viac, lekári psychologovia a ostatn odboríci i ked by sa zdalo že beru dieta individualne tak si myslím že neberu maju na to svoje tabulky štatistiky a metody a č ja viem čo ešte, ale naozaj je každé dieťa iné a niekedy nanho neplatia aj ked čo najlepšie mienené metody a postupy či už lekárov a psychologov, sú okolnosti ktoré ani najlepší psycholog nemusí byť vhodný pre konkrétne dieťa/vieš ako to myslím/a ja si myslím,že si vynikajúca mama a robíš najlepšie čo vieš a najlepšie poznáš svoje dieťa a preto nech ťa neodradí to čo ti vnucujú, nemusíš im doverovať na 100% ked vidíš a cítiš ako mama že pre tvoje dieta to nie je to pravé"orechove"ako sa hovorí,doveruj sebe svojej intuícii, materinskému citu a konaj najlepšie ako vieš a zvažuj to podla seba i ked ti neviem aký odborník povie že toto takto aj ked ti to nevyhovuje a ty vidíš a cítiš že to nevyhovuje ani tvojmu dieťaťu,je to dlhá cesta a stretneš sa z neuveritelnými vecami ale nevzdavaj to chod a hladaj dalej a zvladneš to o tom nepochybujem a vždy ver najviac sama sebe a pozor aj keby sa ti z odstupom času tvoje konanie alebo rozhodnutie zdalo nesprávne, NIKDY sa neobvinuj, lebo v danej chvíli si sa rozhodla ako si najlepšie vedela,zažila som a stala zažívam niečo podobné ako ty tak chápem aj iné maminy čím prechádzajú a tiež narážam na prekážky či už z radov učitelov alebo psychologov či lekárov ale vždy idem pokračujem v ceste dalej a prináša to ovocie aj ked to nie je vždy jednoduché ale mám silnu motiváciu usmev pohoda a štastie mojej dcerky mi stoja za všetky prekážky sveta.

mishka11
21. jan 2014

@rela23 ahoj aj nasa mala sa takto sprava v poslednom case. Aj k detom v skolke, aj k bratovi. Myslime si, ze to od niekoho pochytila. Asi to prebrala od deti v skolke, predpokladam. Riesim to tak, ze jej urobim presne to iste,ako ona urobila bratovi, aby vedela,ake to je. Zatial to zabera.
Snazim sa k nej pristupovat ako k normalnemu dietatu, lebo sa bojim, ze inak bude rozmaznana a nebudem si s nou vediet dat rady. Aj tak si myslim, ze je natolko vnimava, ze vie, ze snou nieco nie je v poriadku a nechcem, aby mala z toho stres.

mishka11
21. jan 2014

@fufina1 Co sa tyka hry, po Vianociach prekvapila. Doteraz sa vzdy hravala sama, v kutiku medzi autickami a teraz sa hra sice sama, ale medzi detmi. Aj ked dnes mi rozpravala, ako si s ostatnymi detickami pustala auticka.Ocny kontakt sa jej zlepsil, aj ked to stale nie je ono. A s dospelymi vztah nema vacsinou ziadny. Ignoruje ich. Sem - tam, ked jej je niekto velmi sympaticky, venuje mu svoju pozornost, ale to je len zriedkakedy.

rela23
21. jan 2014

Dievčatá, trošku som zneistela v jednej veci. Včera som bola s malým znova u pedagogičky a bavili sme sa na tému aspergera. Ona si myslí, že malý je asperger a navrhovala mi to vyšetrenie u odborníka. Aj som rada, že to navrhla, lebo manžel si tú možnosť doteraz nepripúšťal a konečne uznal, že niečo nie je v poriadku. On si stále totiž myslí, že malý z toho vyrastie. No predniesla som jej svoje pochyby, lebo malý má 3,5 roka a slová začal hovoriť keď mal 3 roky a 2 mesiace. Momentálne je na tom tak, že imituje všetko, či už ide o čítané titulky na konci filmu, alebo opakuje čo hovoríme my. Čo sa týka komunikácie hovorí dvojslovne - daj papať, daj šiši a pod, poď, daj tu, daj tam. Sem tam 3 slovné ujo papa buchtu. Teraz začal pri niektorých slovách skloňovať- buchta - buchtu, kaša - kašu, voda - vodu.
iné symptómy sú - má sklon vytvárať si rituály - napr na ceste do škôlky musí prečítať všetky názvy na tabuliach - potraviny, údeniny a pod. Chce nosiť len jednu a tú istú vetrovku a topánky a podobne. Pri zmenách to nezvláda. Očný kontakt nastúpil nedávno - bolo obdobie, kedy nemal očný kontakt žiadny.
Začína sa zle správať - to búchanie do nás a posledné dva dni aj v škôlke do detí.
Hráva sa sám alebo len v malom kolektíve - 2 - 3 deti max - sem tam sa zapojí do hry.
Je tam ešte kopa drobností, ktoré nasvedčujú, že má autizmus, no zas je šikovný. Na pc fachčí už od 2,5 roka, Číta celú abecedu aj pozná čísla. Sám iniciuje hry s mladším bratom - naháňačky, skrývačky - tam kde nie je treba hovoriť. Čítala som aj o vývojovej resp rečovej disfázii, ktorá je typická pre deti, ktoré mali problém s kyslíkom pri pôrode, ( náš malý bol bez kyslíka nejaký čas a rozdýchavali ho 10 min) a to by mi sedelo a vraj pri disfázii môžu byť niektoré prejavy ako u autistov.
Baby sedia vám naše symptómy na autizmus ? Alebo na aspergera?
Pedagogička mi tvrdila, že nie je pri aspergerovi podmienka, že dieťa hovorí pred tretím rokom, vraj aj 3 roka y 2 mes je v norme na aspergera a vraj aspergeri potrebujú nabrať do slovnej zásoby omnoho viac slov a omnoho viac ich opakovať, kým sa spustí spontánna reč.

solinkarka
21. jan 2014

Ahojte,,,pripajam sa k Vam,...autizmus sice este nemame potvrdeny ale nejak ma to taha aj k tejto "ceste" takze v skratke:
Mame synceka Marka, teraz mal 2roky.. Narodil sa o 10dni skor s peknou vahou, aj dlzkou, ockovania mame vsetky za sebou...v podstate bol od narodenia pozadu...neskoro sa zacla prevalovat na bol, sediet a aj chodit,,,medzi tym ale stihol stvorku (aspon nieco) 🙂 nas problem je v tom...dovrsil 2 roky a ja vidim ze oproti jeho rovesnikom je dost pozadu...aj co sa tyka pohybu ale hlavne rozumovo a recovo....do teraz nepovedal ani slovko, jedine co sa mu velmi malinko podari je ta-ta aj to nehovori cielovo ale len tak ☹ ked mu poviem podja mi loptu, nechape, resp s ami zda ze ani enchce tomu pochopit a ma ma na haku...ani pa-pa nechce dat...ak sa mu to 2x doteraz podarilo aj to je vela, to iste aj z tap-tap...vie to ale ked to ziadam, ignoracia....ked chce aby sa nieco opkaovala uplne ho tak strasie...to mi pride ako take zankovanie ze vyhjadruje tym "este" ... ked sa tesi kyva ruakmi ako keby chcel vzlietnut 😅 hrava sa vacsinou a najradsej sam. ked ideme do nejakeho detskeho centra pride mi ako taky bojko...vsetkeho sa laka, ked dieta trosku skrukne, pripadne sa nahlas zamsmeje velmi sa boji. najviac ho bavia take hracky co si stalca a vydavaju mu melodi, zvuky, svietia svetielka....hracky take skor rozumove u nas nemaju sancu...ked mu nieco ukazujem len sa zlosti a vsetko rozhaduje, nic ho dlho nebavi....ani knizky...je strasne hyperaktivny...ani pri televizore neobsedi a musi chodit hore dole.niekedy normlane nechapem jeho hyoperaktivitu....papat sam nevie i ked lyzicu zobere do ruk radsej trieska s nu o tanier....mohla by som tu vela riadkov napisat o tom nasom sibalovi 🙂
viem ze nie ste doktori a nepoviete mi presne len som nejak mala pocit tu tu napisat a mozno sa niektora sa vyjadri, nemam sancu precitat 766str 🙂

e5
21. jan 2014

@rela23 ta prva cast prispevku - ulne ako jedno dieta u nas v rodine, az nato, ze rozmyslanie unho 0 bodov. Ale uplna nula, ani skrt. Rodicia lekari, furt v praci, dietatu sa zacali viac venovat az po 3 rokoch. Stale si myslia, ze je to len o reci, nie som odbornik, ale vidim, ze logicke uvazovanie dietata, odpovedanie na otazky z aktivity book pre 2 rocne deti - nic, nekresli nic. Na zac. sept. bude mat 4 roky. Nevie si nic predstavit - abstraktne veci, porozpravany pribeh,v skolke sedi same so sklonenou hlavou - kolko? Kolko ho nechaju. Znesie spol.mala deti, ktore pozna.Ocny kontakt nebol ziadny, teraz uz aj ano, skvor sa zadiva, akoby sa dival na zjavenie.Rec - od 3 rokov a 2 mesiacov este len zacal papagajovat, a to doslova.Ked mu povieme, ze ideme von, to rozmie. Ale neznasa zmeny, do 3 rokov sa hral len tak, ze ukladal do radu, alebo.na seba, nic ine. Teraz uz aspon posuva auticka, vlaciky, ked sa.mu ukaze ako. Ked nevie najst svoju vec, ktoru musi mat vzdy pri sebe ked sa nu pozrie, a nie je tam, zacne plakat, ticho stoji ako stlp a place. Trhalo mi to srdce, ale naucila som sa nestarat,rodicia si myslia, ze to bude v pohode, ze z toho vyrastie.Aspon s nim chcu zacat chodit na logopediu.

e5
21. jan 2014

@solinkarka no a to dietatko, o ktorom som pisala trosku vysie, ked k nemu pride niekto, ze mu chce ukazat nieco nove, vysvetlit mu, ... s tym, ze mu to este aj ukaze ako predmet, knizky unho absolutne nemaju sancu, tak hned uteka prec. Najradsej je sam. Aj ked ku nemu niekto - dospely pride, ze ideme sa spolu hrat, vacsinou ide prec, malokedy zostane - zostane ak je nova hra.Deti ma rad, najma tie ktore pozna,alebo z rodiny, ale inak sa s nimi nevie hrat, aj pri detoch sa hrava sam a nikto mu nesmie siahat na jeho hracky.

e5
22. jan 2014

Hovori o sebe v 3.osobe, nepouziva "ja". Opytame sa ho, ze kolko mas rokov, uz vie povedat, ze 3, ale ukaze 5 prstov.Odmieta akceptovat, ze tri, su tri prsty. Je mu je to jedno, alebo ho to netrapi, podla neho je 3 pat prstov.
Akoby sa rodicia,ktori odmietaju prijat fakt, ze ich dieta je nejako ine ako je bezny priemer, dostali k psch.,alebo k nejakemu odbornikovi? Pokial bude dieta v sukromnej skolke, nikto ho neposle k psch., pediater dietata hovori, ze dieta rychlo rastlo, " hlava" isla pomaly, ze sa rozbehne. Tam je problem s lekarmi celkovo, nakolko dieta nechce spolupracovat.

markyzka84
22. jan 2014

Ahoj,moc by mne zajimalo prosim jak to mate s ockovanim.Vyskyt ruznych forem autismu se ztrojnasobil za posl.10 let. A ja se nemohu zbavit myslenky ze rozvoji autismu prave pomahaji hlinite soli ktere jsou v ockovacich latkach. Protoze se pak tyto soli usazuji v mozku. Prosim mohu se Vas vsech co mate doma tuto diagnostiku mi napsat zda-li a cim Vase dite bylo ockovane. Moc dekuji M.M

e5
22. jan 2014

Dieta, o ktorom hovorim ja, bolo ine od zaciatku, velmi tiche, hralo sa samo, bolo hlavne ponechan na seba.Ale ma ocnu vadu, co sa zistilo az neskor, hral sa iba so zvukovymi a svetelnymi hrackami. Ale spatne si rodicia uvedomili, ze bol vzdy velmi tichy, volali to " take dobre dieta". Myslim, ze ockovany je normalne, cim sa ockuju deti v CZ povinne.

toxity
22. jan 2014

@solinkarka luci moj maly je presne ako tvoj.. A už s nim chodím po neurologii a ďalších takýchto vyšetreniach.. Je to nadlho.. To aj rok budeme behať kade tade kým sa nám k tomu niekto vyjadri..

kreativna
22. jan 2014

@kubasa2005 ahoj a prečo nejdeš k janošíkovej do trnavy?tam sa neplatí nič a je to dobrá odborníčka,chodia tam deti z celeho slovenska, ja som s nou velmi spokojná a v apríli mame íst k nej znova

vuvina
22. jan 2014

@toxity Zbytocne behat rok po doktoroch ja som cakala 3 mes na dr Janosikovu jej tel.0905 808 236 volat skoro rano od 7,00-7.15 ambulanciu ma v Trnave, odporucam

kreativna
22. jan 2014

@markyzka84 ahoj takže týžden po narodení BCG potom podla očkovacieho kalendára infarix hexa+prevenar 13 a to 3krat po sebe a nakoniec priorix, suhlasím s tebou a tiež si myslím že moju dcerku poškodilo očkovanie/som 100% o tom presvedčená a neverím lekárom ktorí tvrdia že to tak nie je/

markyzka84
22. jan 2014

Kreativna chudinka ...koukam ze tvuj doktor nevnimal doporuceni neockovat hexu a prevenar zaraz..pohodlnost zvitezila :( bych doktorovi pleskla.... myslik si to taky ze to poskozuje deti :(((( neni mozne takovy rapidni narust vyskytu autismu... a to s tema hlinityma solema je dokazany fakt. Moc mne mrzi ze lide ani nevi ze maji na vyber s ockovanim.... ja se prave rozhoduji ze u male jeste ockovani odlozim protoze ji bude jen pul roku ..ale samozrejmne hexu ji vubec nedam a to ani prevenar a pod... budem ockovat pediacelem je sice setrnejsi ale i tak mam z nej spatny pocit no :, (

rela23
22. jan 2014

@e5 ahoj, niektoré črty majú asi spoločné ale náš Timko - o tom som presvedčená od mala dobre rozumel- čiže keď som mu povedala, toto vezmi a daj ockovi - robil to s radosťou,rozumel keď som povedala ideme von, hneď mi nosil topánky a podobne. Čiže s porozumením problém podľa mňa nemá. On rozumie keď poviem, ideme tam a tam, budeme robiť to a to. Akurát má veľký problém sám niečo vyjadriť. Napr keď ideme zo škôlky a chce sa ísť voziť na vláčiku v obchodnom centre ( to ukazuje na ten smer, kde je centrum a hovorí " šiši šiši " Ja mu poviem nejdeme na vláčik, ideme napr do lidlu -spustí sa vrieskanie. Keď mu napr pustím rozprávku a nie je to tá, ktorú on chce - vrieskanie - ale pritom nepovie mi akú rozprávku chce, skrátka aby som bola jasnovidec. Teraz ako chodíme na logopédiu myslím, že nerozumie pojmom " JA, TY, MOJE TVOJE " Nerozumie " SI, SA " a pod. Ale pokynom ako aj celkovému významu viet rozumie.