Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucec
27. jan 2011

@dalea, tak držíme palce aj s Jakubkom, aby Vám to dobre dopadlo. My sme ešte objednaný k Dr.Jánošíkovej, ale až v máji. To budem mať tiež nervy. Aj včera som sa veľmi bála a oni na mňa pozerali, ak na bláznivú. U logopedičky sme boli asi 5min, povedala, že s ním nemá čo robiť. Jakubkovi sa ústa nezavrú, všetko jej odpovedal,čo sa ho pýtala. Len ma trápi, že rozpráva v 3.osobe, aj keď slovnú zásobu má možno na úrovni 4 ročného dieťaťa. Ona povedala, že niektoré detičky tak rozprávajú aj do 3r. Tak uvidíme, či sa to naučí 😝 . Ja ho plánujem od septembra dať do škôlky, tak uvidíme... 😕 už teraz mám z toho strach 😝

dalea
29. jan 2011

@lucec Ahoj,Lea aj teraz este niekedy rozprava v 3. osobe,tak ju stale upozornujem 😉 Na vysetreni sme dopadli fajn,celkom mi odlahlo,za pol roka dobehla zaostavanie o 7mesiacov a dokonca ich este o 4 mesiace predbehla 😉 Je na urovni 4,2 roka a ma 3,10 🙂 vyrazne zlepsenie schopnosti,IQ sa zlepsilo o cele jedno pasmo-25b.,takze je na urovni priemeru 😀 Daleko popredu je s kresbou,takze super 😎 Buduci piatok ideme k pedopsychiatrovi,tam riesime hlavne spravanie,tak uvidime,co povie. Ahoj.. 🙂

lucec
29. jan 2011

@dalea supeeer gratulujem a teším sa s Tebou 😵 😵 😵 . Nám akurát včera došla správa od psychologičky, že Jakubko je na úrovni 3ročného dieťaťa. Tak sme na tom asi podobne 😉 . IQ mu zatiaľ nemerali, ale dávala mu také úlohy, čo robia detičky od 2,5r. a Jakubko ich v pohode zvládal, tak povedala, že určite bude nadpriemer. Najviac ma trápi ale to jeho správanie 😒, na tom budeme musieť popracovať, kým pôjde do škôlky, lebo sa z neho učiteľky zbláznia 😀 ja som už tiež zrelá na psychiatriu 😝

giovanka
30. jan 2011

ahojte chcela by som sa opitat potrebujem poradit ci je lepsia sukromna skolka alebo statna? samozrejme pre autistou?

zuzanada
31. jan 2011

@giovanka, najlepšia škôlka pre takéto deti je tá, kde sa dieťa cíti najlepšie a kde má vytvorené podmienky, ktoré mu najviac vyhovujú.
Každé takéto dieťatko je iné a preto je treaba zvážiť, čo je pre neho najlepšie. Ak takéto niečio riešiš a máš na výber, treba navštíviť obe zariadenia a popýtať sa na to akým spôsobom s deťmi pracujú, či tam nie je príliš veľa detí a málo vychovávateliek a kopec iných vecí. Nám sa osvedčilo súkromné zariadenie. 🙂

karkulka1
31. jan 2011

@giovanka
z Tvojej otázky mi nie je jasné, či sa pýtaš na klasickú bežnú materskú školu alebo na materskú školu pre deti s autizmom.
Pokiaľ ide o ten druhý prípad- v našich končinách neexistuje žiadna štátna materská škola pre deti s autizmom len súkromná. Tú navštevuje aj moje dieťa a sme tam naozaj veľmi spokojní. Úlohu zohráva veľa faktorov- ako a či dieťa napreduje, ako sa im venujú, komunikácia s rodičmi, rôzne aktivity ..... My sme skutočne šťastní, že máme túto našu škôlku.

veronikazaz
8. feb 2011

Dobrý deň. Chcela by som všetkých veľmi pekne poprosiť o pomoc pri vypracovaní mojej bakalárskej práce s názvom Výchova autistického dieťaťa v prostredí rodiny a školy. Pokiaľ by ste boli ochotní vyplniť mi dva krátke dotazníky, nesmierne by mi to pomohlo, najmä vzhľadom na to, že mi dosť horí termín. Vopred všetkým ďakujem za ochotu a pridávam aj linky na dotazníky.
http://www.iankety.sk/dotaznik/233968477/1/
http://www.iankety.sk/dotaznik/233975117/1/

erikasadek
autor
8. feb 2011

@veronikazaz 😉 😉 ak budem stihat tak urcite... dokedy mam cas?? 🙂

susik77
8. feb 2011

@lucec -ahoj, Moja Veronika je podobna, tiez sikulka, vyborna pamat, ale boji sa deti-s 1 sa zahra ale ked ich je viac uteka. Tiez sa uz uci pismenka, anglicke pesnicky. vie naspamat kopec pesniciek a velku casto rozpravky od slova doslova.
Tiez pletie 1.a 3.osobu a niekedy sa 5x pyta to iste. Nap.: Kde je tatino? A smeje sa pritom-mam z nej pocit, akokeby ju to bavilo...
Ciastocne ju tiez vidim na Aspergera. V juni ideme na testy...
Najviac ma trapia tie jej sceny a vybuchy ked sa jej nieco nepodari al. sa niecim zaspini pri jedle.
Nemate tip co s tymi scenami? U nas to konci tak, ze ju zanesiem do izby nech sa vyreve, ja to nemozem pocuvat, uz sme s mm ohluchnuti 😒

lucec
13. feb 2011

@susik77 ahoj, vitaj v téme. To čo si popísala sa všetko hodí aj na môjho Kubka. Tiež má fantastickú pamäť, v kuse sa pýta otázky aj cudzích ľudí 😀 nemá problém si v obchode vypýtať čo chce. Keď sa ho opýtam nejakú otázku tak odpovedá k veci. Ale bohužiaľ aj tak na ňom vidím črty autizmu. Nikdy v živote mi nepovedal mama aha....mama pozri. Nikdy mi nedal spontánne pusu, len keď si vypýtam. Ukazuje normálne prštekom, len nezdieľa pozornosť. Včera sme si čítali knižku a on krásne dopĺňal protiklady...špinavý...čistý....tučný....chudý.... 🙂 Niekedy mi pripadá ako normálne dieťa, ale keď sme v kolektíve ten rozdiel vidieť. Vôbec si nevšíma iné deti 😒 . Rozmýšľam aj nad škôlkou, veľmi by som chcela, aby vedel ísť do normálnej škôlky. V marci ideme na dg do Andreasu, tak som zvedavá.... 😝
Veronika je krásne dievčatko.... 😉

vsilvia
13. feb 2011

chysta sa niektora z vas zucastnit vyskumu s dr.ostatnikovou????

holesov
13. feb 2011

ahoj tak já se k vám přidávám,pan doktor nás obědnal do brna na vyšetření mozku a ještě k psichologovi,dcerk má 2 roky a 5 měs. vubec nemluví neřekne nic ani máma ani táta prostě nic,,, když na ní zavolám tak se mááálo kdy otočí,když ji řeknu podej botičku tak nic,nebo dones něco tak také nic,když jí ale řeknu pojd deme kupy kupy tak letí to je koupat nebo když jí řeknu pojd ham tam také letí,jinak velice nic,nereaguje na to co po ní chceme,,, sluch má dobrej jen nás obědnali jestli nemá náhodou autismus,tak se toho obávám,, 😒 nosí ještě plinky když ji dám na nočník tak se vyčurá ale neřekne si,když jsme mezi dětmi tak si hraje sama nepohraje si s nimi,,, když jí povím dej mi kartičku tak nic,nebo kde je táta tak nic,,, prostě neví co po ní chceme,,, málo kdy u něčeho vydrží,jen si brumle , ráda skáče po posteli muže proskákat celý den,tedka má v oblibě i dětské karty s kterými si také ráda hraje dlouho,,,, když na stole vydí jogurt tak se natahuje a knučí,nebo když má uzavřené pití tak si ho donese začne nás tahat že ho chce otevřít,,, neřekne třeba ham,nebo dej,sem tam řekne jen au,jednu dobu říkala mamama ale to jen páár dní a velmi mááálo ale tedka už zase nic,,, jsem z toho nervozní a obávám se toho,,, 😒

susik77
13. feb 2011

@lucec -Dakujem 🙂 presne, aj Veru je taka. tiez ako mala ani netrlieskala, ani nedavala papa, teraz dava ked jej da mladsia sestricka. ja ten rozdiel teraz vidim ako sa narodila terezka-presne v tych spontannych veciach-zamava, tlieska, spontanne ukazuje a pod...
Daj potom vediet, ako ste dopadli. my ideme v juni. Inak, neviem ci to musi byt autizmus, ja som bola rovnaka a teraz v dospelosti mi hovoria kamaratky ze som skor extrovert, rada sa zoznamujem s novymi ludmi...Zmenilo sa to asi od zac. dospelosti...

susik77
13. feb 2011

@lucec - napr. ked som bola na zs a ss, ked ma kamaratky niekam volali, na nej. akciu, som najskor vsetko odmietla, lebo som nevedela, co ma tam caka a za chvilu som si to rozmyslela...teraz vidim u veru, ze robi to iste...napr. jej povieme, ze ideme do herne, najskor to neguje a za chvilu sa pyta, ze ide do herne...dost sa boji novych veci...ako keby potrebovala dlhy cas na rozbehnutie alebo u kamaratky co ma podobne stareho syna, navsteva prebiehala tak, ze na zaciatku sa hrala sama s jeho vlacikmi, za pol hodiny zase sa hrali vedla seba a za chvilu vsetci traja aj s Terezkou sa blaznili v detskej izbe v domceku 🙂 ked nas isli vyprevadit, uz sa chytili za rucicky 🙂
ozaj, verca dost napodobnuje-ked napr. kamaratka volala na koniky, tak opakovala a pid. to je znak autizmu alebo opak? 😎

lucec
13. feb 2011

@susik77 tak Vám držím palec. Inak môj Jakubko aj tlieskal, aj zamával už ako 8mes. Ale nie s takou radosťou ako iné deti. Vieš jemu chýba tá iskra, ktorú majú zdravé detičky vo svojich očiach ☹ . My to máme asi tiež čo to podedené. Môj manžel bol podobný. Svokra povedala, že keď bol v izbe a sa hral, aj 2hod nevedela o ňom. A tiež keď mu niečo rozprávam, tak akoby som hrach na stenu, ale u neho je to úmyselné 😀 . Dúfam, že dopadnete dobre, aj keď viem, že v takom veku ešte nikto nedá dg. To by sa muselo jednať o typický Kannerov autizmus. Tak sa držte a občas sa ozvi ako sa máte.
@holesov držíme palčeky, aby ste dopadli dobre. Nemysli hneď na najhoršie. Môže to byť zmiešaný typ dysfázie. Skús si kliknúť aj na maminky nestandardných detí. Maminka, ktorá založila toto fórum má chlapčeka, ktorý do 2r ani neukazoval, a tiež sa jej javil ako autista, ale to bolo kvôli tomu, že nerozumel. Ale je to hlavne jej zásluha. Možno keby nemal takú maminu, tak by bol na tom oveľa horšie.
@vsivlia čo je to za výskum?

lucec
13. feb 2011

@susik 77 ja som z toho tiež zmätená čo sú vlastne znaky autizmu a ako sa to diagnostikuje. Lebo veľa znakov vidím aj u iných detičiek, ktoré sú úplne zdravé. Napr. kamoškina malá úplne zdravé, usmiate, spoločenské dieťa, prišla k nám na návštevu a preložila Jakubkove sandálky na miesto, kde ich videla predtým. Dokonca, keď boli ešte menší, tak si zapchávala uši. A donedávna tiež hovorila v 3. osobe. Ale teraz už pekne povie v 1. No ona je strašne spoločenská. Už teraz sa pýta do škôlky ku detičkám, nemá plienky, hovorí menej ako môj Kubko, ale k veci a vždy pri tom pozerá do očí 🙂 Aj môj Jakubko sa niekedy šiali s inými deťmi, naháňa, ale na to akú má slovnú zásobu, tak s nimi vôbec nekomunikuje. Ani pri hre. Akurát zapojí do hry mňa alebo manžela, ale inak nikoho. A to aj keď to druhé dieťa má záujem sa s ním hrať, tak si ho nevšíma. U nás je problém aj ten očný kontakt. Pomaličky sa to zlepšuje, hlavne keď mi chce niečo povedať tak pozrie, ale keď ja hovorím tak to ako s hluchým. Desať krát sa musím opýtať, aby som sa dočkala odpovede. O tom opakovaní čo ja viem, jakubko tiež opakuje aj celú vetu, tak neviem či to mám brať ako echoláliu, alebo že je to o.k. Ale podľa mňa vždy je lepšie keď dieťatko napodbňuje a opakuje 😉 Podľa mňa aj to je určitý pokus o komunikáciu.

susik77
14. feb 2011

@lucec - jj, veru pozera do oci a normalne odpoveda ked sa nieco spytame. slovnu zasobu ma na svoj vek dobru, akurat mm hovori, ze by sme ju asi mali rozsirit, aby vedela slovne vyjadrit svoje pocity...pretoze, ked ju nieco zaboli a pod. zacne kricat, nepovie, ze ju nieco boli, ale strasne reve. Al. napr. povie, ze ju nieco " popichalo" 😎
uz na cviceni s detmi nam hovorila cvicitelka nech ju skusime naucit ze ked sa jej nieco nepaci al. nieco nechce robit nech radsej povie nie ale aby nekricala. Podla mna je verca hypersenzitivna, kazda malickost ju rozhodi...
Z pozitivnych stranok: uz sa uci pismenka, mm ju naucil citata " Mama , tata" 🙂 A vcera uz napisala " A" 🙂
A pamata si vela basniciek, pesniciek, vsetky mena nasich znamych-celej rodiny 🙂

mpg
14. feb 2011

Rozoznať autistické črty u menších detí nie je jednoduché, hlavne ak ide o aspergerov syndrom, tam to až tak nie je nápadné. Obyčajne to vidieť lepšie po príchode do škôlky, kde sa dieťa buď dokáže prispôsobiť, alebo vám už po krátkom čase povedia, že aby ste s ním išli k psychológovi, pretože dieťa prehnane reaguje napr. na hluk, nehrá sa s deťmi, niektoré nekontrolovateľne utekajú, nepýtajú sa na WC, nemajú záujem o také činnosti, aké sú v škôlke, aj ten očný kontakt u väčšiny chýba a reč je málo funkčná, väčšinou ide o opakovanie, u niektorých sú aj problémy so stravovaním. V takej rodine, kde ide o prvé dieťa je to ešte ťažšie rozoznať, lebo nemajú možnosť porovnať, ako to chodí u zdravých detí. Tam rodičov mýli aj to, že tie deti dosť veľa vedia, v prípade, že IQ je pomerne na úrovni, ale správanie nie je na úrovni. Je to vlastne jednoducho povedané dieťa, ktoré neunesie pravidlá života, lebo mu k tomu niečo chýba - obyčajne v správaní. A potom potrebuje dozor druhej osoby, lebo pravidlá sa bohužiaľ dodržiavať musia. Napr. poviete mu nesmieš na cestu, keď ide auto a dieťa sa hocikedy nekontrolovateľne vytrhne a uteká,
alebo škola je založená na tom, že deti spolupracujú a toto dieťa nespolupracuje atď.
Niekedy aj psychol. vyšetrenie sa na prvý krát nepodarí. My sme boli v BA a tam to už dosť dlho sledujú, aby vedeli o čo ide. Dobre si je aj prečítať knihy napr. Autizmus - zdravotné a výchovné aspekty, alebo Detský autizmus, možno sa dajú dostať aj iné. Tam je to podrobne rozvádzané, lebo ani psychologička vám nebude mať čas o tom dlho rozprávať, oni obyčajne povedia veľmi málo, lebo ani nie je veľa možnosti ako týmto deťom napomôcť. Môj syn už má 15 rokov, tak som všeličo videla a zažila, videla som viacero takýchto detí a s odstupom času viem, aké to je.

susik77
14. feb 2011

@mpg - Ahoj, tvoj syn ma Aspergerov syndrom? Ja si myslim niek. o Veru ze asi ma, niekedy ze nie...som zvedava co povie psychologicka. Ja som sa ako dieta chovala rovnako, v skole som okrem toho ze som mala malo kamaratok nemala ziadne problemy a som vo viacerych predmetoch excelovala. Veronika sa chovala tak ako si opisovala v 2 rokoch-utekala na cestu, ani sa za nami neobzrela, nevnimala ziadne nebezpecenstvo. Teraz pekne pocuva, dava pozor, dokonca napomina Terezku, nech nechodi po ceste 🙂 Mam pocit, ze aj spravanie sa zlepsuje, uz tolko nekrici...Mozno su aj rozne stupne toho Asp. syndromu...

lucec
14. feb 2011

@susik77 napr. to zase môj Jakubko pekne povie, keď ho niečo bolí a dokonca aj povie, že maminka pofúkaj. Ale zase v niečom je pomalejší. Básničky, pesničky, angl. slovíčka si zapamätá na prvý raz. Dnes ma potešil, keď sme prišli z manželom po 3hod z volejbalu, krásne sa usmial a povedal, že maminka tu máš miesto. Ukázal na posteľ, aby som si ľahla vedľa neho. Takže krásny darček na Valentína 😉. Viem, že ma ľúbi a to je pre mňa to najdôležitejšie na svete. Kašlať na diagnózy. Niekedy ľudia toto vôbec neriešili a žili tak ako prišlo. So všetkým sa museli vyrovnať.
Každé dieťa je iné. Nedá sa porovnávať. Ale určite každé jedno je výnimočné. Pre mňa je môj synček najšikovnejší, najmúdrejší a najkrajší na celom svete a veľmiiiiii strašne ho ľúbim. Nikdy by som ho nevymenila.

susik77
15. feb 2011

@lucec - jj, mas pravdu, aj mm mi to hovori ze ju mam brat taku aka je. moja mama tiez so mnou nic neriesila brala ma v poho a ja som tiez v pohode 🙂

veru je tiez dost vynimocna, ma krasne vlasky, sikulka, zlata, len tie vybuchy ma stvu. ale je vidiet, ze sa to vekom zlepsuje...jednak je mudrejsia a sikovnejsia a aj kludnejsia

janulkama
16. feb 2011

Ahojte,potrebovala by som poradiť.Môj syn sa mi už asi pol roka nepozdáva v správaní.Teda presnejšie,vtedy som si začala viac všímať jeho správanie a neviem k čomu to mám priradiť.Už som čítala za autizmus a tak a mám obavy,či náhodou nemá aj moj syn nejaké črty.
Ani neviem s čím začať.Vôbec nechce prijať niečo nové na oblečenie.Keď som sa snažila kúpiť mu zimné topánky,strašne jačal,hádzal sa o zem,že to nechce,lebo to nie je jeho.Tak isto je to s oblečením.Skúsila som mu to teda kúpiť bez neho,ale doma strašná panika,že čo mu to dávam.Tak isto to máme aj napr. s postelným prádlom,mám problém ho vymeniť,lebo už si zvykol mať nejaký čas jeden a druhý už nie.Jednoducho má to svoje,na čo je zvyknutý a veľmi ťažko sa zoznamuje s niečim novým.
Keď sme vonku,len tak sa niekam rozbehne,aj keď na neho zavolám a už niekedy kričím,aby stál,že je na ceste,tak ma nepočúvne a uteká ďalej,.Už sa mi to stalo veľa krát a vôbec s ním už po obchodoch nemôžem ísť,lebo stále utečie.
Za reč:do takých 2 rokov skoro vôbec nerozprával,len také slová,už vtedy sa mi to nezdalo.teraz má 3 roky a 2 mesiace a celkom sa to polepšilo,tvorí už aj vety.Ale keby ste počuli,strašne premýšla čo povie,intonácia-ako keby všetko spieval.
Začal mať fóbie.strašne sa napríklad bojí obyčajného kresla.Chytá panický plač,keď ho nezakryjeme.A veľa vecí sa bojí.
A je strašne nervný...keď niečo chce,musí to dostať,inak sa hodí o zem,vreští,pokial to nedostane.A začal mi to robiť aj v obchodoch.A ešte je taký,že sa stále dookola pýta jednu vetu,pokial mu neodpoviem a ak sa mu tá odpoveď nepáči,tak je neskokojný.
Hrať sa uhraje dosť dlho aj sám,vydáva popri tom rôzne zvuky a napodobnuje hoci čo,čo zvuk môže vydať.
Teraz v januári nastúpil do škôlky,učitelka mi oznámila,že vývojovo je zaostalý,že nieje ako 3,ale 2 ročné dieťa rečou i motorikou,že sa nevie hýbať,jemnú a hrubú motoriku má zlu a podobne.Preto som začala zasa nad tým uvažovať.že sa niečo deje.
Inak je to krásne dieťa,milé,nie je zlý,len toto všetko nám to narúša.Ja som momentálne na predĺženej RD,lebo je Maťko chorlavejší....
Bola by som strašne rada,keby ste mi napísali váš názor,či mám ísť k lekárovi.Ja ani neviem,čo ešte k tomu napísať,tolko toho mám a teraz si neviem spomenúť. 😒

vsilvia
16. feb 2011

@janulkama mne to na autizmus nesedi, ja by som povedala , ze nie je autista. ale najlepsie ta usmerni psycholog detsky. nepotrebujes k nemu vymenny listok. moze ta odporucit k logopedovi a k specialnemu pedagogovi, kde hrou zlepsi svoje zrucnosti. psycholog poradi vo vychove . mnohe deti sa vyvijaju v skokoch tak o rok mozes byt prekvapena , ze je sikovnejsi ako rovesnici 😵 ak si myslis, ze problem je v skolke , tak teraz je zapis do skolok, do septembra mas potom cas sa rozhodnut ci ostane alebo zmenis skolku. mnohym detom prva nesadne az ta dalsia a ta nespokojnost sa moze prejavit aj v spravani. aj to ked v januari nastupil do skolky kde si hlada svoje miesto je velka zmena, co sa prejavi aj na spravani doma. viac ti urcite povie psycholog.

susik77
16. feb 2011

@janulkama -ahoj, nieco z toho robi aj verca- napr. ked skusame v obchode nove topanky, reve, hadze sa na zem, ze ich nechce 😝 A tiez opakuje 10x otazky, napr. kde je tatino? no, inak sa celkom zlepsuje, je mozne ze aj tvohj maly sa casom zlepsi, dozreje 😉

janulkama
16. feb 2011

@susik77
@vsilvia
ďakujem za odpovede 🙂
Ja neviem,asi s ním k dr. zájdem.
Maťko napríklad žiadne básne a ani piesne nevie...nechce absolútne nič také,všetko odmieta,aj keď ho za niečo pochválim,tak sa tak oduje a iba povie "nie"...Aj keď sa s ním rozprávam,alebo mu neičo dohováram,ako keby ma nevnímal,aj keď sa pokúšam mu dohovoriť,tak ako keby to šlo cez neho...chápete,nie?Neviem ako to napísať...proste len to svoje,keď sa začne hrať,tak neexistuje ho prerušiť...
V školke už ani problém nieje,priniesla som takzvané prískočné a už je všetko v pohode 😝

bekyna9
16. feb 2011

@janulkama to nakupovanie a postelné prádlo nemusí byť znak autizmu, ale aj opozičníckeho vzdoru.
Ako je to s bolesťou, plače ked ho niečo bolí, autistické dietičky nezvyknú plakať.
Ako je to s kontaktom, keď sa buchne , niečo postaví, má potrebu ta zavolať ukázať?
Aký je v jedle, je citlivý na chute, vone?
Keď mu ukážeš niečo ďaleko vie sa na to zamerať pozrieť, vie povedať čo chce,ktorú hračku pomenovať že je nahnevaný smutný...? S hračkami sa hrá , al. začína hrať ako s celkom bábikou, autičkom, alebo sa zameriava na detaily kolieska, ihličky na vianočnom stromčeku atd...
Môže ísť aj o aspergera, nemusí najlepšie by bolo naozaj psychologické vyšetrenie určite ti povedia aký pristup bude najlepsi.

iruzickova
16. feb 2011

Ahojte vsetci...
som tu prvý krát, mám syna s podozrením na autizmus, v podstate mám dve správy od neurologicky a psychiatricky, ze ide o detský autizmus. Este nás cakajú nejaké vysetrenia. Takze si zatial ponechávam i moznost, ze sa to môže vylúčiť. Taktiež máme ísť k psychologičke p. Jánošíkovej, tak som veľmi zvedavá, čo nám k tomu povie ona. Mám v nej veľkú nádej, keďže som na nú počula, iba samé chvály, že v tomto je špička na Slovensku.
Ale iné som chcela...stále rozmýšľam nad tým, čo sa stalo, kde sa stala chyba...Malý bol do 1 roka úplne v poriadku, až potom sa to začalo zhoršovať, nikto mi na začiatku nechcel nič konkrétne povedať, lebo bol ešte veľmi malý na určenie diagnózy a že sa môže všetko zmeniť...
Začala som zbierať informácie...čítala som sa rôzne štúdie a výskumy,diskusie a fóra...dnes uvažujem aj nad tým, či nemohol taký náhly regres spôsobiť aj očkovanie...
Je to na zváženie...prikladám vám linky kde je o tom písané, ak máte záujem, čítajte, je to určite zaujímavé...
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...
http://www.sprievodcaockovanim.sk/caste-otazky-...
Teraz začínam naozaj uvažovať o tom, či ešte dám svojho syna zaočkovať. A keď áno, tak čo mu dám zaočkovať, aby som mu viac neuškodila ako pomohla...

janulkama
17. feb 2011

@bekyna9 ahoj,no od malička bol často chorý s vysokými teplotami,takže to že neplače pripisujeme tomu,že si na bolesť zvykol 😖 Plakal iba ak ho pichali,aj to len pre to,lebo sme ho držali.To nemá rád doteraz.
S hračkami sa hraje,ale tieto vianoce sme mu kúpili také malé autíčka na šrubovanie,lebo ho fascinujú kolesá,lebo sa točia.Za tie vône si to ako myslela?Vône cíti,lebo keď niečo varím a voní mu to,tak príde do kuchyne a ovoniava to tam.
Ja si nemyslím,že by bol autista,ale len s ľahkým stupňom.Ja som študovala na strednej psychológiu,nie že by som bola všetkého znalá,ale už tak minulé leto,keď som ho obliekala a začal zasa vrešťať,že to niesu jeho topánky,tak už som sa nahnevala a vravela som mu,že či je autista.Vravela som to aj našim a sestre,že sa mi to nezdá,to jeho správanie,inak je celkom šikovný,len niekedy,teda viacej sa tak správa zvláštne,inokedy to zavrhnem,ale potom zasa robí niečo,čo ma v tom utvrdzuje,že niečo nie je v poriadku. 😒

janulkama
17. feb 2011

@iruzickova hm,tak ja som to nechcela písať,ale nám začali problémy,hlavne po imunologickej stránke po očkovaní v 15 mesiaci ☹ A to boli doslovne problémy ☹ A nikto mi to nechce veriť...moja sestra kvôli tomu odďaluje to očkovanie.A inak,teraz by mal ísť môj syn na preočkovanie TBC,ale bojím sa ho dať...

erikasadek
autor
17. feb 2011

ahojte vsetky.. 🙂 🙂

ako zakladatelka temy chcem len napisat.; prave co tu rozoberate kedze sa ma to dotyka.. 😉
@janulkama
ja som mala ten isty problem presne po ockovani len v tom momente som si to hned nevsimla. ☹

u nas je uz vsetko potvrdene a aj napisane v zdravotnych papieroch vzdy matka udava po ockovani MMR vakcinou zmena.......
takze je to mozne a nebudete bohuzila ani prvy a ani posledn ☹ ☹