Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cecil36
24. sep 2014

Baby ake su vase skusenosti s uzivanim karnozinu? Pomohlo to vasim detickam?

mishka11
24. sep 2014

@cecil36 ahoj, moja dcera uzivala karnozin priblizne 2 mesiace. Mali sme pocit uz po tyzdni, ze sa jej zlepsil ocny kontakt, celkovo sa stala zivsou, komunikativnejsou, vnimavejsou. My sme brali karnozin spolu s kolostrom.Uzivala by ho aj dlhsie, ale dost nas odradila cena.

romy01
24. sep 2014

@solinkarka Ahoj. Nas maly ma 4 roky a tri mesiace . S jedlom bojujeme / ja bezuspesne. On si nakoniec vydobije to co on chce, inak je schopny sa vyhladovat

romy01
24. sep 2014

@andrejka1974 Ahoj s tymto nesuhlasim. Moj maly do 3 rokov nehovoril , potom sa z fleku za 5 dni naucil komplet malu aj velku abecedu a hovorit zacal ay ako 3.5 rocny / vdaka logopedicke. A Janosikova mi povedala, ze ide o lahku formu a bude zrejme aj integrovany v normalnej skole. Takze nevesaj hlavu, V tomto veku ako ty pises by som na mieste lekarov bola opatrnejsia a potvrdi ti to aj Dr Janosikova. Vravela mi, ze sa to lame okolo tretieho roku. Moze sa stat, ze nepojde ani o autizmus.

romy01
24. sep 2014

@andrejka1974 Urcite zacni cim skor s logopediiuo. Su na to cvicenia na rozbehnutie reci. Nam to nenormalne pomohlo

andrejka1974
25. sep 2014

@romy01 vsak uvidíme čo bude, u nás reč kedysi ako tak občas bola, nejaké to slovko, ale teraz už nič, je stale ťažšie zvladnutelna , viacej a viacej sa to zhoršuje,neviem prečo uvidím zajtra čo a ako mi poradia

strociatka
25. sep 2014

ahojte maminy, prosim o pomoc, radu. Nasa aspergerka je tazko zvladnutelna, je velmi tazke jej mnohe veci vysvetlit a vobec je to.. no co vam budem hovorit, ved to poznate. Je prave v prvom rocniku v ZS a strasne moc potrebujeme pomoc psychologa, lenze nevieme najst nikoho. Su tu odbornici ako Dr. Sedibova, Andreas a pod. ale oni si vsetci pytaju strasne peniaze a my si to nemozeme dovolit. Prosim, su v BA aj nejaki ini (poradne, centra...)?

anuska74
25. sep 2014

@strociatka
Zavolaj do Andreasu, tam je taká veĽmi dobrá pani čo má aspergerov terapie a pýtaj sa na terapie, aj minulý školský rok boli zadarmo, od magistrátu, musíš mať trvalý pobyt bratislava, skús im povedať, že platiť si nemožeš dovoliť

strociatka
25. sep 2014

@anuska74 to vazne? juj skusim

mishka11
25. sep 2014

@strociatka V Dubravke je DSS Karola Matulaya, robia tam terapie pre autistov, mozno by ti vedeli pomoct aj s AS. Prva konzultacia je zadarmo a potom platis cca 7 eur. Je to lacnejsie ako Andreas alebo Sedibova.

strociatka
25. sep 2014

@mishka11 oni robia len malicke deti, aspergerov nevedu a uz vobec nie vysokofunkcnych a nadanych

ancovicka30
25. sep 2014

@strociatka v matulayovi asi AS moc nie, aj ked my sme tam chodili a mozno este budeme chodit so synom (nadany VFA 4.5 roka) - ale riesili sme tam skor logopediu, grafomotoriku a take veci. V BA je este pokial viem moznost www.psycho-terapia.sk, ale to nie je lacne vobec. Potom mozes skusit este Halkovu, tam chodia aj AS deti (skola, ale je tam aj poradna, a zrejme aj nejaka terapia mozna).

magimary
25. sep 2014

@strociatka aj tu sú makáči na AS a VFA:
http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...
/inak aj ako škola je to pre aspíkov asi naj riešenie/

strociatka
26. sep 2014

@ancovicka30
@magimary u Matulaya urcite nie, lebo slecna ma uz o dva mesiace 7 a normalne funguje v skole, ma niektore specificke veci, ktore s nou treba riesit a na to sa Matulay rozhodne nespecializuje.

Centrum nadania je super, ale tiez su fest drahi, ozaj drahi, robili nam tam diagnostiku a nevedela som sa doplatit :(

Pre nas je schodnejsia poradna, mozno casom budeme potrebovat nejake ulavy do skoly. Ona zatial co sa ucenia a uciva tyka problem nema, ma problem skor pochopit, ze nemoze spoluziacke vrazit do brucha, ze to nie je smiesne, ze sa s nou deti nechcu hrat, lebo ona sa chce hrat len podla seba a neakceptuje ich poziadavky...

strociatka
26. sep 2014

@magimary
@ancovicka30 babule, nemate nahodou referencie na CPPPaP v Dubravke? Lebo ked som tam volala, ci nas vezmu, ta pani na telefone bola strasne neprijemna :(

magimary
26. sep 2014

@strociatka priame referencie nemám, ale keď som v takom centre viac rokov robila (tu v našom meste), tak sme sa nikdy aspíkom (ani autíkom) nevenovali-nemali sme na to ani možnosti, ani kompetencie, tak si celkovo myslím, že to asi nebude to pravé orechové ani v dubravke 😒

strociatka
26. sep 2014

@magimary presne tohoto som sa obavala ☹

strociatka
26. sep 2014

@magimary mala totiz ma len podozrenie na AS, lebo je vytvarne mimoriadne nadana, ale v ostatnom je ako ine bezne deti. Nas problem spociva zatial len v detailoch, ktore casom mozu byt problem, nerozlisuje medzi konfabulaciou a realitou, ma sice uzasnu az vynikajucu predstavivost, je nesmierne kreativna, ale casto resp. neustale je pohltena len v tej svojej fantazii a je coraz vacsi problem ju dostat do reality.

V skole je sikovna, ucenie jej ide uplne bez problemov, skor sa v skole nudi, deti sa tam teraz ucia ciary a ona uz vie pisat, ucia sa vytlieskavat hlasky a ona uz via trochu citat, ucia sa spocitat do 5 a ona uz davno scitava a odcitava do 20, ale spravanie ma v skole vporiadku, len prilis hrave, nevie sa od tych svojich hier odputat a vnimat socialny rozmer svojej hry.. no je to na dlho

My primarne hladame odbornika, dobreho psychologa, ktory by sa nas ujal a pomahal nam v oblasti uvedomovania si socialnych vztahov, pomahal nam s problemom prilisneho klamania...

magimary
26. sep 2014

@strociatka tak netvrdím, že taká psychologička by sa v centre nenašla,
hoci oni sa primárne venujú poruchám učenia a správania v takom inom "rozmedzí", ako myslíš ty...
niežeby to sociálne, vzťahové neriešili, ale nevenujú sa tomu dominantne
ja by som skôr hľadala niekde inde...
včera som tu akurát zazrela tému o dobrom psychologovi v BA; možno skúsiť napr túto dr.?:
https://www.modrykonik.sk/forum/hladame-lekara/mgr-alica-bulasova-detska-klinicka-psychologia-bratislava/

strociatka
26. sep 2014

@magimary dakujem vlemi pekne, idem to preluskat 😉

cairka
26. sep 2014

Ahojte maminy. Prosím vás, za týždeň ideme na vyšetrenie, aby sa vylúčili autistické rysy. Ako také vyšetrenie prebieha?A má vôbec bežný klinický psychológ reálnu šancu správne určiť diagnózu? Ešte teda doplním, že som presvedčená, že pokiaľ budeme v ambulancii 3 - ja, dieťa a psychologička - tak sa bude správať skoro normálne (no, skôr ako skoro normálna naspeedovaná veverička 😅 ). Problém nastáva, keď má byť bezomňa a teda hoc aj so mnou, ale v kolektíve viac ako 6-8 ľudí. Z takých tých auti-rysov asi najviac svieti toto, že teda nezvláda byť v skupine ľudí, nie to kolektíve škôlky, potom to, že nedokáže čítať emócie (na hlasný smiech reaguje "prečo plačeš" a podobne), pri hluku si zakrýva uši a klope si na ne. Má svoje veci a tie vyžaduje.... a veľmi zle reaguje na náhle zmeny plánov, hoc aj že sa dohodneme, že ideme do obchodu a na bus a po nákupe zistím, že je ešte čas, tak poviem, že poďme na zmzku a ona dostane hysák 😅 Možno je relevantné, hoci som to skôr pripisovala povahe, že nemala obdobie vzdoru, máva občasne záchvaty, ale v drvivej väčšine je to o nepochopení situácie. Nie je to o tom JA chcem,/ Ja nechcem... V hre je teda viac možností, vzhľadom na OVR a nadmerné zamieňanie slov a neporozumenie reči je možný znížený intelekt, respektíve dysfázia... Podľa logpedičky má ADHD, ale to je práve tým, že keď nie je doma, tak sa ozaj správa hyperaktívne, hovorí vyšším hlasom , doma je iná, problém s pozornosťou je zjavný, ale zas doma sa až tak hyperaktívne nespráva (lenže to mi nik neuverí 😀 ) . Len teda práve preto, že je tak rozdielna, keď sme doma, keď sme v malej skupinke a keď sme v dave, si neviem predstaviť, ako ju bude diagnostikovať 😅

strociatka
26. sep 2014

@cairka a ku komu idete na diagnostiku?

cairka
26. sep 2014

@strociatka , tu u nás k jednej psychologičke

strociatka
26. sep 2014

@cairka tak drzim palce, ju urcite bude zaujimat, ake problemy mate a ak sa neprejavia prvy, tak urcite druhy, treti krat..Mne pomohlo, ked sme isli k psychologicke si doma vsetko spisat a jej to poslat, resp. dat a tak sa vyhnes tomu, ze na nieco zabudnes a aj jej to pomoze si urobit obraz.

anuska74
26. sep 2014

@cairka
neviem ako diagnostikujú inde, ale ja by som sa napevno dala, teda dieťa 😉 len u odborníka, ktorý prichádza do styku s autistami už dlhodobo a to u nás poblíž je Jánošíková, Andreas, Šedibová. Týto majú autistov veĽa v oku a vidia aj čo my nie.
A napr. v Andreasi tam je diagnostika hodinu i 2 ak treba , prípadne musíš prísť znovu, sú tam odborníčky 2 pri vyšetrení, aj tam majú presne popísané, koĽko tých bodov minimálne musí byť narušených , aby bolo dieťa autista, dg. auti rysy ale nie je či?
Prebiehalao to formou hry, či skladá, ako reaguje, na oslovenie, či vníma, že sú tam iní Ľudia,ako sa správa pri zasahovaní do hry.určite si všímajú aj porozumenie, Šedibová má napr. veľa zvukových hračiek.čo najviac to dieťa na tej hračke zaujme.

cairka
26. sep 2014

@strociatka , to je dobrý nápad si to spísať veru, dík za tip

magimary
26. sep 2014

@cairka záleží to na tom, aká psychologička to bude, aké má skúsenosti, ako má v oku aspoň intaktný vývin dieťaťa...
i tak však táto diagnostika je len vysoko orientačná-tak ako píše @anuska74 vyššie -ak to nie je OZAJ autiodborník, ktorý s auti-deťmi maká niekoľko rokov, tak ti môžu povychádzať také diagnózy že až...
taký odborník, ktorý s autíkmi robí dlhé roky ti autistu "spozná" už takmer medzi dverami...
(ale takých je minimum... a tak tým ostatným ostavú len dohady a predpoklady...resp. ak aj dg. dajú, nemusí byť vôbec reálna... 🤐 😒 )

a ten priebeh teda tiež priamo závisí od typu psychológa a jeho schopností, možností...
niektorí testujú, niektorí pozorujú, niektorí dieťa úmyselne frustrujú atd atd...

naozaj je dobré všetko si spísať, prípadne si deculo natočiť na video v "inkriminovaných situáciach" a to potom pustiť psychologovi, aby získal ako-tak objektívnejší pohľad-najmä v prípadoch, ke´d sa dieťa počas vyšetrenia správa úplne inak, ako bežne 😉

cairka
26. sep 2014

@anuska74 , no práve, že u logopedičky pri tých hrách-úlohách vyšli najavo nejaké veci, čo neboli úplne OK, aj ona odporúčala psychológa. Napríklad pri úlohe, kde mala nájsť chyby na obrázku nenašla na žiadnom obrázku z 8 😕 (napríklad kockaté slnko tam bolo) , má problém zaradiť vecí do skupín, zamieňa názvy . Andreas je tuším aj v ZA, že?

cairka
26. sep 2014

@magimary , keď ja som mala obavy, že keď pôjdeme k odborníkovi, tak už vyjdeme s diagnózou 😅 Vieš, že či už potom to neberú, že na každom, kto k nim príde už odíde s "nálepkou" 😅 Že tam by som ju objednala až ak by teraz naozaj uznala psychologička, že teda je tam niečo "iné" , ale je fakt, že teraz rozmýšľam, či vôbec môžem očakávať objektívny názor...

No a ja si myslím, že Dia má ten FAS , lenže k tomu nemám žiaden papier a mám rok (od budúceho roku ju chcem dať do škôlky) , aby som zistila čo a ako a pravdepodobne budeme musieť vybavovať asistenta a to na FAS nedostanem 😅 aspoň zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by to chceli zaradiť... @magimary (označím ťa ešte raz, lebo dopisujem)

magimary
26. sep 2014

@cairka vieš, u "bežných" odborníkov sa ti naozaj môže stať, že odídeš s čímkoľvek,
preto niekedy treba vsadiť na istotu a skúsiť aj tých ozaj-odborníkov,
aby si si náhodou dieťa nezaškatuľkovala do škatuľky na celý život, kde napokon vôbec nepatrí...
aj keď... ak tam nepatrí, čas to odhalí...
len aby sa jej dovtedy náhodou tou nálepkou neuškodilo... 😉