Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

marianka79
18. nov 2009

jaj tak postupne sa učí nové a nové slovíčka

sisstin
18. nov 2009

marianka: přesně tak, u něj ty autistické znaky, které má postupně vymizí, jak přijde to porozumění slovům 😉 bohužel tyhle děti mají i špatnou pamět na slova, takže zatímco běžné dítě se naučí nové slovo na 2-3poslechy, tak dítě dysfatické třeba na 2000-3000x 😒 nejdřív si to slovo musí dát do pasivní slovní zásoby, aby ho mohl začít říkat...pak je ještě dysfázie expresivní, tyhle děti rozumí všemu..ale prostě problém je v té samotné mluvě 😉 a pak může být i dysfázie smíšená, problém je jak v porozumění, tak v řeči..ale to se dá určit až déle, podle toho, jak dítě v mluvení postupuje 😉

erika: jako třeba mně tvrdili, že je syn určitě nedoslýchavý nebo hluchý 🙄 přitom on slyší všechno, zpívá si melodie a znělky, leká se zvuků atd., takže to je naprostá blbost 😉

marianka79
18. nov 2009

ahoj eri no ja mám taky pocit že ja som lepší psychyater ako ona aj diagnózu by som vedela lepšie určit ako ona 😅 ale je to jedina psych. tu v trnke na takéto deti

marianka79
18. nov 2009

hmm...tak budete mat dlhú cestu na dosiatnutie toho výsledku ktorý očakávate 😔 ale ja vravím že je to velký dar mat takéto deti vela sa pri nich naučíme 😉 aj my ja som rada že mám takého syna akého mám vela mi dáva aj on všetko to čo do neho vkladám sa mi vracia 😉

ronie
18. nov 2009

sistin ahojky já si myslím, že Oliver bude mít tu expresivní, fakt prostě strašně špatně mluví,používá svoje výrazy, nechce se moc učit nová slova, protože mu to absolutně nejde vyslovovat, přiřazuje významy osvědčeným slovíčkům a zvukům než aby se naučil nové slovo, teď se snaží víc opakovat,ale fakt mu to nejde vyslovit, ale to snad překoná, ale třeba se obávám ho dát do školky, protože mu nikdo jinej než já nerozumí...a většinou děti které mluví spíš začnou opakovat po něm,než naopak 😅

marianka79
18. nov 2009

ozaj stretli ste sa i s nepochopením vašich detí od okolia?

sisstin
18. nov 2009

ronie: ona ta expresivní se určuje mnohem hůř, páč jakoby dítě všemu rozumí a "jen" vůbec nebo špatně mluví...a to může být do 3let jen opožděný vývoj řeči 😉 u nás to bylo jasné už dřív, páč já fakt viděla a vidím, že on spoustě slovům nerozumí vůbec 😝 ..pokud tvoří jakoby "svoje" slova, tak by o tu expresivní jít mohlo...ale kdo ví, už jste někde byli nebo tomu dáváš čas? 😕

sisstin
18. nov 2009

marianka: no u nás je to zatím v pohodě, páč syn je malý a hlavně on je spíš bojácný( právě díky neporozumění)..takže on je hrozně hodný, roztomilý atd. 😝 spousta lidí mi ani nevěří, že má nějakej problém...spíš třeba přítel tomu odmítá věřit 😒

marianka79
18. nov 2009

no ja som sa stretla pretože moj je aj hyperaktivný a prejavovala sa aj agresia ked bol menší tak viac ako teraz tak ja som to vyriešita tak že som po okolí vytrúsila aky mame problém abolo už sa na nás tak nehladelo že som jedovatá mama čo furt kričí na svoje dieta ale čím je vačší tak tým je pato kludnejší 😉

erikasadek
autor
18. nov 2009

marianka, asi tak, ty si lepsia.. mataky vedia , niekedy lepsie vycitit ako lekar.. 😉

na tvoju odpoved ja ano, stretla, asi najviac na sloevsnku , cez prazdniny to boli nervy.. ja neviem , co su tam za ludia teraz ta slovenska mentalita sa strasne zmnila..

ale tu s ami stalo skor styl, ze patrick sa pozdravil v autobuse, a dotycna, ahoj ako s amas, kam ides a kolko mas rokov a dalej to uz bolo vela, aj na mna a nie na neho a pato nic, on sa pyta aznova znova a pato nic ; az nakoniec na cely autobus, sa na mna vysoptil a on nevie povedat kolko ma rokov a ko s avola...??? 😠

a ja na to to ma uz dostvalo ale ved on nie je povinny vam povedat nic ak nechce!!!!

a bolo ale nastvalo ma to..

najhorsie je, ked ma krizu a nechce si nechat vysvetlit anpriklad v obchode.. tak to je horror, lebo strasne vrieska hazde sa, no hroza, akoby sme ho tam tyrali a my s aho ani nedoktneme, al ej eto na nervy..

sisstin
18. nov 2009

marianka: ty Aspergeři bývají i hyperaktivní...ono by chtělo(pokud teda syn aspík je), aby ti někdo poradil, jak na něj...oni uvažujou prostě jinak než my, nedělají ty věci schválně 😉

ronie
18. nov 2009

aha, já se o tuhle problematiku ještě nazajímala, takže nevim,podle toho co píšeš, bych řekla, že spíš u něj půjde o opoždění 😉 rozhodně to nehrotim, zatim nikam nepůjdu ono s tímhle tipem se ani moc takhle brzy nedá nic dělat ne? Až později na logopedii..Tvoří si svoje slova a malinko opakuje,ale jen ty co pro něj jsou smrtelně důležité-,,bobon"(bonbon 😀 ), ale jinak pořád jen ham, dd(bagr), mm(auto), bí(hmyz, letadlo, tekoucí voda apod.), atd.

erikasadek
autor
18. nov 2009

no moj prave tu maluje, po prvy krat po dlhsej dobe, nechce kreslit..
a co mi zase robi miesa vsetky farby do kopy az je s toho cierna, 😠

paleta plna farieb ani panovy si neda poradit.. ☹

marianka79
18. nov 2009

ja to vidim že to nerobí schvalne on kolkokrát ani nevie prečo to urobil ked sa ho to opýtam a to ma vytáča na otázku prečo mi odpovie neviem 😖

marianka79
18. nov 2009

moj stále používal čiernu a teraz má rád všetko červené

erikasadek
autor
18. nov 2009

ronie, no aj pato doteraz slavne vela nenarozprava a ak ano tak nic moc ziadne zlozene vety; a hlavne jedno slovo spravne ostatok bude skomoleny ze ja pochopim, ale niekedy uz ani tam , moje schopnosti desifracie skoncia.. 😀 😀

sisstin
18. nov 2009

ronie: my budeme chodit na logopedii už ted, a to má dva roky 😉 takže u vás podle mě brzo není 😉 ale je to klinický logoped, a ne klasický 😉 Tygra budou muset naučit nejdřív ukazovat, aby to vůbec pochopil..to je prý základ řeči..stejně, jako u chůze dítě nejdřív musí sedět, lézt atd. 😉

erika: Tygr vůbec nemaluje, prej to souvisí s dysfázií 😉

marianka: jakoby příklad aspíka je např, že on se zeptá dětí, jestli ho pustá projít...děti řeknou ne, a on se rozbrečí...ale prostě neobejde je nebo se neprotlačí...všechno berou doslova( zákazy, příkazy), nechápu moc přirovnání a tak 😉

marianka79
18. nov 2009

eri my sme tiež mávali také hádzania sa o zem 😒

sisstin
18. nov 2009

marianka: být vámi, tak fakt ještě někam zajdu...kdyby na to syn dostal papír, tak se k němu budou chovat i jinak ve škole..ty pochopíš, kde je příčina problému..a všechno bude lepší 😉 ty problémy gradujou hlavně v pubertě, takže vás to ještě čeká 😉

ronie
18. nov 2009

siss, aha 😀 😉 no já to ještě nechám, mamča nic neříkala, že jen bude trochu pozadu,ale nic vážného zatím snad nevidí, to by mi řekla, ten rozdíl, je mezi stejně starejma dětma hodně vidět, skládá věty jen z těch svých osvědčených slov bez sloves..no uvidíme, ještě o tom promluvím s maminou, každopádně rozumí naprosto všemu..

marianka79
18. nov 2009

no tak ja ked patovi niečo zakazujem pochopí to až na 10krát a to už ked zvýšim hlas a pozerá nechápavo a opýta sa prečo aked poviem prečo s pýta sa ešte raz zas mu odpovie ale on sa spýta ešte raz a tak to ide zas kým nevybuchnem 😒

erikasadek
autor
18. nov 2009

ssitin tak to aj pato zakazes mu nieco, tak , skusa znova , znova a znova az dokial nevybuchnem,; a potom zase place.. lebo s avraj na neho hnevam.. 😅

a malovanie, kreslenie doteraz nic a to ma 5 rokov za tyzden , to je u nas novinka az tak 3 tyzdne ze zacal, kreslit dom a nas stale to iste.. 😉

marianka79
18. nov 2009

ježiš sisstin nestraš 😕

marianka79
18. nov 2009

eri moj má kresbu na úrovni3oj ročného aj menej 😉

erikasadek
autor
18. nov 2009

marianka, presne aj u nas, to iste , do pismena ako si napisala, musim po , case vybuchnut aby sa zobudil, a aby registroval, o com je rec a ci vobec pochopil preco vlastne mu zakazujem tak to nie je iste;. 😅

erikasadek
autor
18. nov 2009

teraz..??
moj ako 2 rocny mozno.. 😒

sisstin
18. nov 2009

ronie: tak jestli jsi v poho, tak určitě času do 3let dost 😉 on to neurolog zas tak poznat nemusí, tohle je spíš fakt pro psychologa..a ještě hodně zkušenýho 😉 ..ale třeba se do těch 3let fakt rozjede, pak už bych to šla řešit 😉

erika, marianka: autíci maj tyhle hranice prostě jinde, oni nechápou, proč jim zrovna určitou činnost zakazujete, nebo proč vás to rozčiluje...a je zas rozčiluje něco, co vy nepochopíte 😉 ...no a pak je ještě autismus s tou receptivou, takže oni třeba fakt nerozumí těm slovům... ☹ ale to chce fakt dobré vyšetření 😉

marianka79
18. nov 2009

no aj my máme len jedny nervy ale potom je taký milučky ťuťumuťu 😀

erikasadek
autor
18. nov 2009

to ti budem vediet povedt v pondelok.. 😉

no zlosti ho vela krat ked sa snazi , o nieco a ja nic, nerozumiem mu, no , je mi to luto, ale , su hranice mojmu chapaniu niekedy.. 😅
& a vtedy je kriza..

sisstin
18. nov 2009

jo a ještě, autíci jakoby dělají jednu věc, i když jim to zakážete..protože vědí, co bude následovat..(trest, křičení atd) a pro ně je to jistota 😉 že vědí, co bude následovat...proto autíci potřebujou řád v životě..musí přesně vědět, co bude po čem následovat 😉