Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

leeaa8
19. jan 2015

@minulin dakujem

andrejka1974
20. jan 2015

@leeaa8 priprav sa na dlhu cakaciu dobu ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

aludra
20. jan 2015

Monulienka: aha, tak asi by sa to prejavilo na EEG, ale ja som v tom tak nevyznam. Mna to potom tak napadlo s tymi zapadnutymi ocami ze ten znamy to mal z tej epilepsie. Ale tak vas asi len blbol, skusal...

aludra
20. jan 2015

Leeaa: alebo www.andreas.sk a tam sa objednat.

leeaa8
20. jan 2015

@aludra ano len uz chodime ku psychol Rosenbergerovej do KE... tak neviem ci mozem i tam, chcem vediet nazor este jedneho odbornika. dakujem za info... 😉

andrejka1974
21. jan 2015

@leeaa8 mozes si dat diagnostikovat, kde chces je toto zavazna diagnoza ja ju mam potvrdenu nezavisle od 5 lekarov ☹ ☹ ☹ ☹ a moja chodi do specialneho sanatoria doobeda a po obede chodime na terapie do andreasu to 3 krat do tyzdna a este na terapie u nas v ustave a velmi nam to pomaha 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
21. jan 2015

tak dnes nas ucitelka pochvalila v skolke, povedala ze naozaj vidno, ze robime velke pokroky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak tie terapie u nas naozaj maju zmysel 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja sa tak tesim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 s recou sice sme moc nepokrocili, ale aspon intenzivnejsie zvuky vidavame, zlepsuje sa nam ocny kontakt , hracku dostane, ked sa pozrie do oci, viacej sa smeje, priam rehoce 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ked ju nieco napadne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 inac obedny spanok obcas bojkotujeme , dva dni sme ho nemali , dnes mi zaspala uz v aute a uz spi v postielke 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vsak rano sa zobudila uz o 6.00 a nezaspala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a vcera vecer sme mali nehodu, bolo vela placu, co u nas nebyva vobec zvykom , ale vypadla z postielky rovno na tvar, ale nic si nerozbila, len zostala v soku a tisila som ju asi hodinku, vsetko ok 🙂 🙂 🙂 🙂

pistalocka
22. jan 2015

Ahojte, prosim Vas, je tu niekto z Presova alebo jeho okolia? Potrebovala by som sa poradit. Vdaka

minulin
22. jan 2015

@pistalocka Co potrebujete?

minka7
23. jan 2015

Môžete mi poradiť ako mám svoju autistickú dcérku naučiť reagovať na meno?Nejaký trik?Vie ako sa volá,vie si meno pekne povedať,ale keď na ňu volám tak žiadna reakcia.

minka7
23. jan 2015

Ďakujem,zajtra začneme s malou trénovať. 🙂

meesha
23. jan 2015

urcite najdes i dalsi videa 🙂 drzim palce

minka7
23. jan 2015

O tej ABA terapii nie je niečo na nete v slovenskom alebo nemeckom jazyku,lebo ja žiaľ neviem po anglicky.To správanie detičiek na videách je akoby som moju malú videla keď sa zlostí.

saurian
24. jan 2015

@minka7 my sme mali od logo co sa tyka dosiahnutia reakcie na svoje meno asi take instrukcie ze... mam si dat zalezat, ze ked ho volam menom, nema to byt vzdy za ucelom nejakej poziadavky (kubi pod sem, kubi oblec sa, kubi liecik, kubi zubky....) ale aby to bolo castejsie za ucelom niecoho "prijemneho" (kubi coko, kubi + obl.hracka, cinnost.....) a to v co najvacsom pomere v prospech prijemnych aktivit.
ako druhu ulohu sme mali ze ked sa s niecim hral, co mal rad (idealne ak to bolo vela kuskov - vkladacka, puzzle...) tak som mu ich po jednom podavala bez inej poziadavky iba ze sa mal otocit, pozriet na mna (cize povedala som "kubi" a ked sa otocil, pozrel - proste zareagoval na meno, tak som mu dala vec co mal na nej zaujem).
myslim ze to zafungovalo.
ono tuto teoriu potvrdzovalo aj jeho spravanie predtym: ak som zavolala "kubi..." otocil sa tak raz z desiatich, ak som zavolala "aha, pozri..." tak kazdy druhy krat, a ked "kubi, coko" tak vzdy. takze jednoducho nereagoval ak sa mu to neoplatilo.
drzim palce.

saurian
24. jan 2015

@meesha
jeeej davno si nic nepisala, ako sa vam dari?

cmeli
24. jan 2015

kniha od Richman, Shira - Výchova dětí s autismem Aplikovaná behaviorálna analýza https://m.martinus.sk/detail/50494/

leeaa8
25. jan 2015

@minulin dakujem, nam sa ozvu az bude volny nejaky termin...

meesha
26. jan 2015

@saurian Hoj, delame, co muzeme. 😀 jako my vsechny 😎 Co se synovi narodila sestricka - ted je ji 15m - tak je to hukot. Nespi nastridacku, tak nejak vlaju a nestiham, byt jinak je to super, strasne si ji zamiloval. 😀 Ale vsechno sleduju 😉

saurian
26. jan 2015

@meesha no to musi byt obcas "blazninec" 😉 ale asi ako vsade 😉 tak to drzim palce 🙂

janka7911
27. jan 2015

Mamicky ktore ste z Kosic alebo okolia chodite s detickami na nejake terapie ?ak ano tak poprosim poradit na ake. Hladala som na nete ale nic som nenasla.

minulin
27. jan 2015

@janka7911 to by aj mna veru zaujimalo... pripajam sa

jahodka789
28. jan 2015

Dobrý deň, tak u nás sa to potvrdilo, že náš Edko je autista. Včera sme boli u dr. Jánošíkovej a predtým v centre výskumu vývoja v BA, takže máme to z dvoch zdrojov. Je tu nejaká mamička z PN alebo okolia, ktorá má rovnaké dieťatko? Chcem sa opýtať na možnosti škôlky tu v okolí a tiež terapie, ak máte nejaké skúsenosti. Zatiaľ som sa dopočula o Vrbovom. Navštevuje Vaše dieťatko túto špeci škôlku alebo je tu ešte iná?

jahodka789
28. jan 2015

A ešte na tú žiadosť na príspevok na plienky je nejaký formulár, pre ktorý treba ísť na úrady?

solinkarka
28. jan 2015

@jahodka789 nie,,,to ti bude predpisovat lekar,,,nam neurologicka a pediatricka...kolko ma syncek??

lilly2711
28. jan 2015

ahojte dievcence, rada by som vas tu vsetky podporila. Moj syn Samko je tiez autista, ma 12 rokov a tie najhorsie casy mame uz za sebou. Dni ako vystrihnute z ucebnice o autistoch sme si presli roky, ale teraz mam doma uzasneho cloviecika. Napriek predpovediam lekarov sa nic z toho nesplnilo. Samko chodi do skoly, plynule rozprava dvoma cudzimi jazykmi AJ a spanielsky, slovencinu velmi nema rad a pouziva ju menej. Zijeme v UK, napriek tomu sa sam naucil slovensky citat aj pisat a me neskutocne vedomosti o historii, je nesmierne sikovny, samostatny a vie sa o seba postarat. Niektore crty nevymizli, ale nie su take vyrazne a neovplyvnuju zasadne jeho a nas zivot. V skole ho maju velmi radi, aj ked on neeviduje spoluziakov ani spoluziacky, nepameta si ani mena 🙂 ale vie s nimi vychadzat. Nestalo sa tak zo dna na den....to nie, ale chcem vam napisat, ze vsetko sa da, len treba byt trpezlivy a vysledovat, poznat si dieta.
Dlho nam trvalo, kym sme na vsetko prisli a vyplakala som more slz, ale nedala by som ho za nic. Je starostlivy a mily a ja verim, ze aj vy najdete svoju cestu k vasim detickam 🙂

emka1
28. jan 2015

@lilly2711 .... vdaka za povzbudenie 🙂 v kutiku srdca Ti zavidim, ze uz ste tak daleko, to najhorsie obdobie mate za sebou, a vidis na Samkovi realne vysledky, po ktorych tuzi kazda, ktora sme tu. My sme len na zaciatku, dcerka ma 2,5 roka a je to taky nas maly mimozemstan, ktory nekomunikuje, nerozumie, nerozprava a najradsej si robi len po svojom ... verim, ze vsetko sa casom zlepsi, len keby to cakanie na zmenu netrvalo tak dlho ... 🙂

jahodka789
28. jan 2015

@solinkarka ďakujem za radu. Náš synček má 3 roky

jahodka789
28. jan 2015

@lilly2711 ďakujeme za povzbudenie. Asi každá tu si želá taký malý zázrak, hlavne aby sa raz dieťa vedelo o seba postarať. A tvoj synček to zvláda, to je super. A chodil do normálnej či špeciálnej škôlky? Ja zrovna zisťujem kde sú a či ho dať radšej do takej alebo niekde na dedinu, kde je detičiek menej a mohli by sa mu viac venovať?