Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lenkao
1. mar 2015

@foryou25 tiez si myslim ze asi skor asperger len ten sa diagnostikuje neskor preto v jeho veku pisu aspon do sprav pre socialku F84 ale vyjadrili sa ako porucha autistickeho spektra.
@minulin V podstate aj na genetike aj na metabolickom brali krv a na na metabolickom aj moc a na genetike sa pytali na rodinu este na surodencov mojich a muzovych rodicov hlavne choroby. Fonitria este neviem tam sa dajak sluch kontroluje.

andrejka1974
1. mar 2015

poprosim vas ake mate skusenosti s dietami pre deti, ci vam pomohli, chcela by som skusit, ale my zatial problem s jedlom nemame ziadny , tak poprosim ci nam to odporucate, aby som jej nejako ten dobry apetit nerozhadzala a este ake mate skusenosti s koenzimom a ci poznate aj nejaky sirup pre deti od 3 rokov , co mate vyskusany vdaka vsetkym 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

minka7
1. mar 2015

Aha tak to je super zajtra tam budem volať.Dík aj tebe andrejka1974.

zuzao
1. mar 2015

btw, keď sa už bavíte o tej ABA, vrelo odporúčam odsledovať si kde a kedy bude prednášať Zuzana Maštenová, určite patrí medzi špičku v rámci SR, pokiaľ ide o ABA. V Košiciach vraj má aj školiace stredisko, alebo niečo podobné. Keby sme bývali my v KE, určite to tam navštevujeme

mimca20
1. mar 2015

@lenkao Ahoj tak to drzim palce v dalsich vysetreniach. Nas caka v polovici tohto mesiaca "stretko" s Mikovou, tak som zvedava ako dopadneme. Moj zas chodieva do klasickej skolky ale len utorky a stvrtky na cely den, este s vedenim skolky chcem prehodit rec o jeho spravani ci sa zmenilo alebo nie a tak. Tieto dva tyzdne nebol v skolke, lebo v polovici februara si rozbil bradu v skolke, tak mal 2stehy a teraz boli zas prazdniny, tak sme boli mimo. Az som zvedava aky bude v skolke, zas nebude chciet papat resp. ak ho nakrmia tak bude napapany. A pritom doma dam pred neho tanier a proste musi zjest. Ale teraz sme boli u jednej babky, u druhej a islo ma porazit hlavne z mojej maminy (viem, ze v tom nevidela nic zle, len chcela aby bol napapany poriadne) krmila ho chodila za nim ze papaj, tu mas vrrrr 🙂 🙂. My zas pevne stanovenu diagnozu nemame, len doteraz boli dohady - v skolke ucitelka, ze vidi tam znaky autizmu, potom jeden psycholog ze tam autizmus podla neho nie je skor odhaduje to na ADHD hyperaktivitu spojenu s nekludom. A teraz zas som premyslala Lukaska presunut od septembra do specialnej skolky zameranej na problemy reci (kedze zacal komunikovat az teraz v oktobri ale nie celkom vsetko vie) a tam nas naviedli na Mikovu, ze im sa zda par crt autizmu u Lukaska. Tak som zvedava ako dopadneme.

lenkao
1. mar 2015

@mimca20 No Simonko je tiez viac doma ako v skolke aj teraz je uz dva apol tyzdna doma a a nie e nie mu poriadne prejst kasel. Ale chodi len na 4hodiny lebo som na neplatenej materskej a tam moze byt len 4hodiny. Vybavujem predlzenu lebo raz uz len so psychologickym nepresla ale tu diagnozu nam napisali hlavne pre socialku takze presnejsie sa este uvidi. Na kontrolu mame ist k mikovej az cca v maji a mame doriesit tie vysetrenia a este ist znova psychiatricke. Zajtra ideme psychologicke. Sak clovek nevie co skor. Sa tie problemy a starostilen sypu 😒

mimca20
1. mar 2015

@lenkao Drzim palce. No sype sa toho niekedy ozaj na niektore rodiny az az.... My mame tento mesiac s chodenim po vysetreniach, sedeniach klud - len Mikova nas caka. Ale potom v aprili trochu natlacene 2terminy - 13.4. sedenie v LM v jednom centre a mali by sme absolvovat druhu cast testovania - ako je na tom myslovo, vyvojovo (tam chodievame od minuleho leta kazdy treti mesiac, to kvoli tej nasej zlej reci) a 15.4. zas psychologicke sedenie v tej specialnej skolke. Kedze sme ho mali teraz vo februari, ale to bolo nula bodov, Lukasko totalne nespolupracoval vobec. Klasika rozladili ho zaujali take suprove drevene vkladacky, pomocky na rozvoj co mala pani psychologicka v miestnosti v jednej skrinke. Taketo aktivity ma neskutocne rad tak sme sa mohli rozthrnut aby spolupracoval.

minulin
1. mar 2015

@zuzao vazne v Ke ? Wow, tak to hned idem nieco pogooglit...

lenkao
1. mar 2015

@mimca20 no ja nas tiez musim objednat este logopedicke aj na ortopediu. S malou ma caka este zubarka a mba tiez boli zub asi bude musiet von a stvrtok mi rezu znamienko. Do toho muz dostal vypoved a rozhodli sme sa ze sa vratime do Ba ze tam skor dake terapie poriesime. Takze hned ako si najde pracu a dufam ze mi schvalia matersku tak idem riesit predaj domu a bude treba riesit aj stahovanie. Aspon ze tu do skolky moze chodit lebo by ma z toho blazninca piclo 😝

zuzao
1. mar 2015

@minulin bola som na dvoch jej workshopoch k ABA a bola som unesená. Kiež by takých ľudí bolo na SK viac

minulin
1. mar 2015

@zuzao nejako neviem vygooglit nejaky kontakt na nu :(

viva02
1. mar 2015

@zuzao Ja som bola tento tyzden na jej workshope u Matulaya. 🙂

viva02
1. mar 2015

Inac, planuju sa workshopy ABA terapie aj v ACVE: http://acva-oz.webnode.sk/news/aba-workshopy/

minulin
1. mar 2015

parada, isto mam kde nechat dieta , ktore nechce byt bezomna a este lepsie, ze sa to aj plati a opat vsetko len v blave, uz ma to vytaca... :(
a vychod co? :(((

nikusssik
1. mar 2015

@lenkao vy ste si na svojom dietatku nieco vsimli aj sama?mne sa zda,ze podla opisu a fotiek vasich deticiek nieje badat nic.ja som tu prispievala s tym,ze sa bojim ockovat koli tejto diagnoze.ako by som to mohla spoznat na takmer dvoj rocnom dievcatku?opakuje slova,pouziva ich cca.30,vety zatial ziadne okrem kde je mama,tata,alebo ide tata.o mesiac ma dva rocky a uz precita takmer celu abecedu,deti ma rada,ale casto si ich napr. v detskych centrach nevsima,alebo sa chce oblapat 🙂 inak hocikomu na ruky nejde,niekedy sa ani kocikovat neda inym ako mne tatovi alebo babkam 🙂 teda da ale pokrici si. Deti v telke napodobnuje ked tancuju alebo nieco ukazuju.je ziva,hrava,nevydrzi dlho pri jednom,nanajvys na smykalke🙂 inak musi aktivity striedat.ma rada knihy a uz v nich ukaze takmer vsetko,rozumieco od nej chcem ale niekedy sko keby nepocuvne...co vsak nechapem je strach z lekarov...vidi biely plast a krik rev...inak s ludmi nema nejaky problem, aj v cakarni je v pohode kym dnu nevojde...ked sa tu opisuju deticky tak nieco sedi aj na nasu,ale ako sa to da spozorovat na takom malom dietati?

minulin
1. mar 2015

@viva02 a nevies aj o inych terminoch v Ke?

viva02
1. mar 2015

@minulin 12.3. je prva uvodna prednaska. Datumy ostatnych prednasok neviem. Ale skus si ich pozriet na tejto stranke http://aba-autism.webnode.sk/sluzby/skolenia-a-..., klikni dole na oranzovy napis "datum prednasok.docx.

Inac, tusim tam bola vypisana aj Zilina.

lenkao
2. mar 2015

@nikusssik ano, najviac mi robilo starosti to jeho buchanie hlavy, skriekanie, celkovo bol pozadu ale mam kamaratku ktora ma autistickeho syna a preto som si o tom nieco precitala a v urcitych veciach som ho v tom videla ale ako rastol tak sa to zlepsovalo ani psychologicke sa to na autizmus nezdalo ale je mlada tak nema este take skusenosti. Postupne ale uz aj ona mala podozrenie. Ale on je velmi sikovny, rozprava, spieva, tancuje, na prvy pohlad ti na nom nepride nic divne ale ma take nestandartne reakcie v urcitych veciach ale velmi mu prospela skolka za co som vdacna. Dost to pomohlo aj jemu aj nam.

lenkao
2. mar 2015

Joj dnes dobra sprava, predlzili mi rodicovsku. Zajtra idem podat ziadost o prispevok. Kto ste vybavovali neviete ci sa to vyplaca aj spatne a kolko? Viem ze pri malej mi vyplatili spatne ale ako to je teraz alebo podla coho to je neviem nikde najst 😠

minulin
2. mar 2015

@lenkao ja som bola a vyplaca sa pol roka dozadu, ale zalezi, ci schvalia... my mame cakat mesiac az dva... a neviem ci vyplatia ten polrok naraz alebo ako... poviem ti, neochota na tych uradoch to je nieco katastrofalne :( 😠

lenkao
2. mar 2015

@minulin ved prave ze mne na urade na posudkovej nevedela vobec povedat. Pri malej sa to vyplacalo ale to je uz 6rokov tak neviem ako to je teraz. Zajtra tam idem so ziadostou o prispevok. V posudku mam napisane ze je platny od 1.12. a kontrola nepotrebna ale posledny rodicovsky som mala v oktobry za september. Tak teraz neviem ze ci to bude od toho posudku alebo od oktobra. Najhorsie ze si ani neviem najst ako to je ze na co mame narok. My sme uz jednu ziadost podavali skor lenze sme nemali este diagnozu a nepreslo to.

minulin
2. mar 2015

@lenkao ak vam schvalia plateny RP, tak vyplatia aj polroka dozadu... pretoze to je zo zakona... ak bolo dieta sledovane uz skor.. ja som zvedava, ci volaco nevymyslia, aby ma zasa vytocili :(

lenkao
2. mar 2015

sledovane ano aj sme podavali raz ziadost ale neviem ako to presne je lebo to neviem najst. Len neviem co znamena ze posudok platny od 1.12. Lebo to su dva mesiace a to je o 400e. clovek pol roka beha, vybavuje, vsade plati...

andrejka1974
2. mar 2015

@lenkao a nie je to od podania ziadosti ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ lebo vsetky veci vyplacaju az spatne ale len od datumu podania

lenkao
2. mar 2015

@andrejka1974 teraz som vobec nepochopila ako si to myslela 😀

andrejka1974
2. mar 2015

@lenkao oni maju dlhu lehotu na uznanie prispevku, a este nikde som nepocula, aby vyplatili viacej ako po datum podania, cize ak podas 3.3. tak ti to budu schvalovat 3 mesiace a vyplatia ti to spatne od 3.3. az pokial ti dojde rozhodnutie, urcite ti nedaju viac 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

minulin
2. mar 2015

@andrejka1974
@lenkao tak to som ani po tomto vysvetleni nepochopila... ja som do ziadosti vypisovala, OD KEDY si narokujem na RP a davala som tam datum 1.9.2014 - tak mi to radila zenska , pri ktorej som to vypisovala.. povedala, ze vyplatia spatne 6 mesiacov
Andrejka, skus to este raz a tak "pre blondinky" napisat 😎

lenkao
2. mar 2015

@andrejka1974 no na som ju podavala 10.2. a dnes po troch tyzdnoch mi prisiel papier o schvaleni aj so ziadistou o prispevok. Oni maju na to zo zakona 30dni, ziadne tri mesiace. Pri malej som to tiez riesila a tam mi spatne vyplacali po poslednu matersku. Len to je uz par rokov.
@minulin uvidim co mi zajtra povedia, co si tam brala ake papiere? Lebo mne napisali ze potvrdenie o materskom a teras neviem ci to pri nastupe na matersku chcu ci co?

andrejka1974
2. mar 2015

@lenkao ano asi na prdlzenie rodicaku maju odpoved mozno 1 mesiac, cize 30 dni 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja si budem ziadat o rodicak predlzenie uz teraz hoci moja bude mat 3 roky 9.4. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 som zvedava, kedy osobne mne dojde odpoved od nich 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 mam skusenost , ze podavala som si o prispevok na opatrovnictvo starsej dcerke 6.10.2014 a odpoved som dostala dnes do ruk 2.3.2015 sice rozhodnute od revizneho lekara bolo uz 27.10, ale rozhodnutie z uradu bolo napisane 11.2. mne doslo 2.3. doslo zamietnute, ale to som vedela uz v januari , dnes som bola predvolana so starsim synom na pohovor ohl;adom ziadosti o hygienu, ziadost som davala 15.12., dnes pohovor cize zasa 2 mesiace a este mi povedala, ze mam narok na benzin pri nom a to mi pred 2 mesiacmi nepovedali nic takze si to podam a budem cakat a cakat 🙂 🙂 🙂 a este pikoska, ked som si davala prvu ziadost u starsej dcerky ohladne ztps preukazu, tak rozhodnutie bolo schvalenev maji 2011 a mne domov v ramci bratislavy doslo v novembri 2011 , kde bolo 6 mesiacov mi nikto nevedel odpovedat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 samoz\rejme, ked mi dosla kladna odpoved vyplatili my vsetko spatne, ale ku dnu podania ziadosti, nie viacej 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 uz sa tesim na vybavovacky pri najmensej rianke 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 najprv predlzena rodicovska a potom vsetky ztp moznosti 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂