Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

meesha
7. mar 2015

@meesha Jo tak cela ta slavna rehabilitace vypada tak, ze ho nekdo ocitoval ve vedeckem casopise jako zdroj, jestli jsem to dobre pochopila. Takze zadny prevrat. Muzes na to mrknout, ja ted nemam moc cas a nejak mi to po ranu nemysli, jen jsem to proletla. Nicmene tak to uvadi jeste na jinych mistech, tak to asi tak nejak bude.
http://leftbrainrightbrain.co.uk/2011/10/18/the... , ale teda moc toho k mani na netu neni.

mimca20
7. mar 2015

@andrejka1974 Ahoj kamoska ma status na fb, ze sa ten chlapec nasiel v Prahe. Jeeej som rada, ze sa nasiel a je v poriadku. Museli to byt hrozne chvile pre jeho rodicov, kym ho nasli

saurian
7. mar 2015

@katrin21 nooo.... ja neviem. GAPS (vami spominanu knihu) som citala cca pred 2,5r, ale nespominam si ze by slubovala "vyliecenie" autistov. a tiez si pamatam, ze tam bola cast s odporucanymi vyzivovymi doplnkami. tak mi psm vysvetlite, preco ak dieta dostava vsetko co treba pri tejto strave, preco musim davat vyzivove doplnky?
aby som bola spravodliva, musim povedat ze mnohe som si z tej knihy zobrala ako uzitocne. sama viem, ze uprava jedalnicka ma na mnohe deti vplyv, ale skor na spravanie, mnohe informacie ktore podava v knihe mi pridu nedostatocne podlozene dokazmi, vyskummi, studiami. ak ja napisem knihu, vyslovim v nej par hypotez, rovnako si ich dokazem zdovodnit (ale to pisem len velmi zlahcene, nemienim zachadzat do detailov).
myslim, ze nemozno tu napisat maminkam len informaciu "drzte gaps, urcite sa vase deti vyliecia" ale prave kvitujem prispevky @lauri33 ze treba mamicky podporit v ich snahe pomoct detom, ale nie bezhlavo - nech neskusaju vsetko o com niekto povie ze ich deti "vylieci". ich deti nie su pokusne kraliky, treba citat, zvazovat, spolupracovat s lekarmi a byt pod ich dozorom, nedat sa obrat o peniaze, a hlavne - pracovat s detmi, lebo toto pomaha najviac.

zrzulka007
7. mar 2015

ahojte, práve riešim zase nový problém...s dcérkou sme chodili k jednej známej kaderníčke, ale akosi už na nás nemá čas...kam chodievate so svojimi deťmi? dcérka má 7 rokov, je mentálne postihnutá, autista a má hyperkinetický syndrom, takže neposedí ani minútku, je problém ju udržať aby ju mohol niekto ostrihať, stále sa vrtí, uteká, ako to riešite vy? chodievate ku kaderníčke alebo si detičky striháte sami?

andrejka1974
7. mar 2015

@zrzulka007 toto akurat zaujima mna , dnes sme ju strihali a mame krasne schodiky ofinkove 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

damnam
8. mar 2015

@zrzulka007 My sa strihame doma, prvych 5 rokov mala zena Iva na kolenach, pustili sme nejake super dvd a svagrina strihala. Teraz uz sedi na stolicke sam, zena ho drzi za ruku, super dvd hra a svagrina striha, sem tam sa mu ti nepaci, ale inak to prekonava s prehladom. Takze zatial celkom idealny stav.

mimca20
8. mar 2015

Lukáško mi dal dnes ten najkrajší darček k MDŽ (potvrdil mi znova, že to chápe čím ďalej lepšie) - išiel na záchod, potichu idem za ním. Pozerám stiahol gate a snaží sa sadnúť. Už som vošla a vravím mu cikaj Lukáško, on že nnnn (zuvk ked clovek tlaci), tak som ho dala sadnut a on krasne sa vykakal do zachoda. Už to robieva 5den že rozlišuje kedy kakat, kedy cikat.

majkam6
8. mar 2015

A
@mimca20 a môžem sa opýtať koľko má tvoj Matúško rokov? A teším sa s tebou. Kedže my sedíme na nočníku ale nevie ešte že načo a ked ho necham počúrať tak sa ani nehne ako mu to vadí. Prípadne bežná vec že 20 minút sedíme na nočníku a nič a potom sa postaví čupne a už. Máš nejaký zlepšovák?

mimca20
8. mar 2015

@majkam6 Ahojky, moj Lukasko 3 roky a 8 mesiacov (zaciatkom jula bude mat 4). No moj nocnik uplne ignoroval na plnej plnej ciare. Takze nula bodov. Az minule leto 2014 moja 13rocna sestra cely celucicky tyzden cez letne prazdniny si dala za ciel, ze ho nauci sediet na normalnom velkom zachode a uspesne, podarilo sa jej to. Dodnes netusim ako, ale Lukasko ju ma strasne rad, neskutocne ju akceptuje a ona ho tiez naucila vozit sa na trojkolke. Na toto leto si ona dala za ciel, ze ho nauci na bicykli, tak uvidime. Zlepsovak nemam ziaden, len som si povedala ze plienky nebudeme nosit do dospelosti, vedela som ze raz pride cas a prisiel, co ma neskutocne tesiiii. Uz asi 4tyzden co chodieva cikat sam, bez mojho vyzvania, neustaleho predtym Lukasko cikat a sla som stale stale s nim, musela som to sledovat, aj bola nehoda. Ale uz chodi sam, len musime v jari v lete popracovat, ze aj vonku moze cikat - lebo toto nechce. Zlepsovak v mojom pripade bola asi trpezlivost.

minulin
8. mar 2015

@mimca20 to je uzasne... tesim sa silno silno s tebou <3 kiezby sa aj nam podarilo.. nas bude mat koncom jula 4 rocky... ale vy ste teda uplne inde nez my.. ale to je normalka - kazde dietatko je ine... a mna uprimne tesi, ze sa niektore deti zlepsuju... ved snad to pride aj k nam. modlim sa za to kazdy vecer... pokroky su viditelne, a verim, ze to priiiiiiiiiiiiiiiiiiiiideeeeeeee... muuuuuuuuusi

mimca20
8. mar 2015

@minulin U nas este mame co makat v inych oblastiach - napr. kreslenie to je este taaak riesitelna oblast pre nas ze az. Ja verim, ze sa to u nas nezmeni a ostane to krasne tak ako sa to naucil a len, len lepsie.

mimasimi
8. mar 2015

@minulin @mamca20, ženy je to zaujímavé, ale môj je v strede júla narodený, bude mať 4 .....😀. Čo to bol za mesiac, keď máme skoro podobné problémy? Moj, ked sa narodil bol strašný hic ...

mimasimi
8. mar 2015

@mimca20 , @minulin, a ešte aj tie nicky máme na MI !!!!!!!

karkulka1
9. mar 2015

@zrzulka007
U nas to bolo so strihanim u kadernicky o drzku. Cim bol starsi a vacsi, tym bol nervoznejsi a pohyblivejsi, takze hoci kadernicka bola super, ale pri takom narocnom vrtiacom sa dietati mala toho fakt dost. Ale tym, ze mam chalana (tiez hyperkinetickeho), bolo to jednoduchsie. Kupili sme strihaci strojcek a 2-3x do roka ho nim ostrihame. Na zaciatku sa ho bal, ale ostrihali sme nim MM a svokra a videl, ze to je v poriadku. Teraz to vzdy nejak pretrpi, pricom sa ho vzdy niekto snazi pri strihani niecim zaujat, mame take specialne "hracky", co dostane vzdy, len ked sa striha. Náš neznasa, ked mu ostrihane vlasy padaju na krk a to sa fakt snazime tomu vselijak zabranit.

minulin
9. mar 2015

@mimasimi no ale to nas tu je fakt viac, aj take maminy, co len citaju a boja sa napisat... neviem teda... ale nebude rast nova generacia? 🙂))))) Nova "evolucia"? 🙂
Je to zabavne... Tak a Vy nieste tiez z okolia PO?
Mate uz dg?

majkam6
9. mar 2015

. Inak Vás chcem poprosiť nemate nejaké skúsenosti alebo vedomosti o B12? Nám psychologička povedala, že by sme si mali pozháňať vitamíny v sirupe B12, ale že na slovensku nie sú. Že si ich rodičia vozia z anglicka, alebo nemecka a z inakiaľ. Ja mám švagrinu v Anglicku a ta mi povedala že majú len kvapky, alebo sirup ale spolu z kofeínom. A bojím sa mu niečo dávať ak tým nie si istá hoci sú to iba vitamíny. Inak Neurologička zo súhlasom psychologičky nam predpísala Lucetam. Berieme 1/2 tablety rano, asi 2 týždne. Mali by sme to brať 2 mesiace. Dakujem

mimasimi
9. mar 2015

@minulin našťastie, sa autizmus nepotvrdil, máme vývinovú dysfázku, špecificky narušený vývin reči. Logo mi vravela, vraj kedysi to spadalo pod autizmus, a potom boli z toho tí vyliečení autisti. Takže ťuk, ťuk, som rada. Vybrať mandľu sme mu dali, odvtedy nastalo zlepšenie, tak mu možno aj na ušká tlačila, pchala som doň všetky dostupné prostriedky, ale už som skončila ... 🙂. Makáme na logo, je to oooooooooomnoho lepšie, rozumie už všetko aj brblať začal konečne, tak teraz sme začali cibriť výslovnosť, no a motoriku, tá je akože des!!!!! On tie horné končatiny nebude hádam nikdy používať!!!!! Afekty vrieskanie máme stále, furt je nemožne upišťaný, ale už si dá povedať a už je to max 10 minútová záležitosť, i ked aj tá ma vie doraziť. Chodí do klasickej školky na 4 hodky. Zo začiatku kým porozumel to mali ťažké, ale už je to okej, už aj spolupracuje, samo, pokiaľ nemusí používať dlhšie ako 5 minút horné končatiny ... 😀. Kresliť nebude, ani lepiť!!!! Začal rozprávať až v októbri, takže som spokojná, len keby to vrešťanie nebolo ... ☹. Na všetko mi povie, že nie, nechce, ked sa už nahnevám, dobre, tak nerob, tak potom piští, že on chce. Ja viem, vraj vzdor, ale dokedy!!!!!! Pamätám si, ked mal 2,5 roka, nevedela som, či mámja vyskočiť z okna, či jeho vyhodiť, to teda bolo, to Ti teda poviem. Susedia ma doslova ľutovali, aj za dvere som dostala čoko na ukľudnenie nervov so smajlíkom, bude lepšie ... 🙂. No a už je to lepšie ...

mimca20
9. mar 2015

@mimasimi
@minulin Ahojte, tak to je nahodicka jako svet. Ako pisete, ze vsetky nase deti v jeden mesiac, jeden rok narodene a este k tomu aj tie zaciatky nasich nickov 🙂 🙂.

mimca20
9. mar 2015

@mimasimi Tak to mate krasne pokroky parada ako citam. No nam neurolog napisal ze diagnoza vyvinova dysfazia (ako sam vravel, ze nejaku diagnozu tam musi dat) tak uvidime na diagnostikovanie. V LM mi tiez povedali, ze kym by sa mala stanovit diagnoza ze na to treba nejaky cas, ze sme vo vyvine a kazde dieta je individualny cloviecik. Ale ked som si preletela jeden supis clanok co mi kamoska poslala o vyvinovej dysfazii - tak som si tam poskrtla veci, ktore na nas uplne sedia z minuleho roka a teraz to uz nerobime, nejak to odislo a niektore crty nam ostali. Autizmus u nas celkovy nevidim vobec, ak neviem som laik tak mozno par crt, znakov... Uz nech je 25.3. nech sa znova nieco dozvieme...

mimasimi
9. mar 2015

@mimca20 no, tie auti črty niektoré vymizli, je to tak ... 🙂. Takže sme na tom rovnako ... 🙂. Ale v tých dvoch dva a pol roku bol skoro čistý autík. Ani na meno nereagoval ... ☹. U nás strašne pomohla komunikácia face to face ...🙂

foryou25
9. mar 2015

@majkam6 my berieme tiez lucetam ale az jednu tabletku vbrali sme ho uz ked bol maly mensi ale nejak zazraky nerobil, ale teraz skuseme uz asi mesiac zase a tiez berieme B12 vo spreji objednala som tu
http://www.vitaminyvspreji.sk/vitamist-b12-3
drahe ako slak, berieme teraz treti tyzden, a mam pocit ze maly je viac koncetrovanejsi a viac reaguje na meno

meesha
9. mar 2015

@foryou25 Prosim pekne, kolik B12 je v jednom vstriku tam nepisi? V popsice v odkazu to neni. Jestli se tim mam vubec zaobirat... 🙂

foryou25
9. mar 2015

@meesha pisu tam ze denna davka t.j 8 vstrekov ma 60 mikrogramov vitaminu b12, t.j. 2400% ODD

foryou25
9. mar 2015

@mimasimi moj ma 2 roky a 1 mesiac, a tiez je ako typicky autik, aj ked na meno uz treti tyzden reaguje lepsie,
ake ste mali este typicke autsticke crty v tomto veku?

minulin
9. mar 2015

@mimasimi prosim ta napis mi spravu, ked budes mat cas...

meesha
9. mar 2015

@foryou25 diiiik moc, to docela jde. Asi do toho taky pujdeme, ted davam klasiku.

emka1
9. mar 2015

Maminky, ak ste nezachytili, pozrite si reportaz o 11-rocnom autistickom dievcatku Vivien z Novych Zamkov v Reflexe 6.3.2015 - prva reportaz : http://videoarchiv.markiza.sk/video/reflex/cele...

foryou25
9. mar 2015

@meesha aku klasiku?

majkam6
9. mar 2015

@foryou25 inak mne švagrina v anglicku ten sirup B12 kúpila, a pošle
ale som asi naklonená tomu spreju

jahodka789
9. mar 2015

@emka1 my sme skúšali viaceré sirupčeky na spanie a máme odskúšané - Sedalia, Pediakid, Peritol. Všetky sú dobré, ale peritol je len na predpis a je dosť silný. My striedame Sedaliu a Pediakid, aby si na to nenavykol. Inak Jánošíková mi vravela, že môžem dať malému aj pólku tablety melatonínu, ale to som neskúšala.