Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mimasimi
19. mar 2015

@minulin čo znamená hraničný autizmus? To, akože je aj nie je autista? Alebo má napr. dysfáziu, ako môj? Môj má tiež, toľko, čo Tvoj malý. Nerozprával, až po troch rokoch začal, ale všetko som mu hovorila. I ked som si myslela, že ma nepočúva a nevníma, tak počúval a vnímal. Chodí do klasickej školky, skúšali ich farby, vraj všetky vedel, geometrické tvary, vraj tiež všetky vedel. Niektoré nevedel povedať, tak na ne ukázal. Krásne ho pochválili, a to som si myslela, že ho to nezaujíma a že to nevie, a vie .... 😀

mimca20
19. mar 2015

@minulin ten narodny sport - si pekne napisala. Ja mam pocit, ze deti sa teraz davaju bud hned ako autista, alebo hyperaktivne... Tak to v minulosti som bola aj ja aj to aj to 🙂 🙂

minulin
19. mar 2015

@mimca20 tak tak.. je to psycho.. ja sa teraz vytesujem z pokrokov, napriek tomu, ze sme neaktivni moc, lebo sme chori obaja... ale tak , je to moj syn, a milujem ho tak ci tak.. a mimci, ste vitani u nas aj heatset - alebo ako mas nick :D rada sa stretnem s Vami, vy ste tu jedine, co neodsudzujete... uz mi to aj tu na MK lezie krkom, kazdy sa tvari, akoby mal pravo na vsetky deti sveta... nemam nejako naladu to tu riesit uz... uz sa tesim, ked vytiahneme konecne trampoliiiiiiiiiiiiinu 🙂 huraaaaaaaaaaaa

minulin
19. mar 2015

@hatsepset vyssie

minulin
19. mar 2015

Inak pre vsetkych, co lajkujete tej Meeshi, ci aky nick to je jej spravu alebo osocovanie - vy predsa nemozete vediet, z pismen, ake dieta je moje, ci majkine, alebo kohokolvek ineho. Nehnevajte sa, ale ja budem dbat urcite na odporucania odbornikov a nie na MK matky. Nic v zlom to neni, len som este chcela davat nadej. A je pravda, ze sa autista vsetko nauci, spomente si, alebo vygooglite, co vravi kazdy odbornik - Autizmus nieje choroba, je to porucha komunikacie. Napriklad - dieta sa vycika do wc, ale na druhy den nechape preco by malo znova niekomu robit tym radost... Takze ako sorry, rada som sem chodila, chatovat s matkami, prijemnymi, ktore mozno aj trosku povzbudia, a nie odsudzuju. Nikto z vas nevie, co ten druhy skutocne preziva a nepaci sa mi tento utok na moje slova... Majte aspon vy teda pekny den a nech vam ho nik neskazi.

foryou25
19. mar 2015

@minulin messha ta neosocuje, tiez len vyjadrila svboj nazor, ja tam nic zle nevidim
Pises ze budes dbat na nazory odbornikov, mne si pisala do Ip ze Janosikova vam odporucila auti skolku, a ja mam pocit ze Janosikova teda odbornik je, preslo jej popod ruky kopec deti, takze diagnozu by hadam nehadzala z brucha len tak
@majkam6 ma sice male dieta, ale ta mamicka sa pre maleho snazi spravit maximum, stretla som s nou osobne, takze to vidim, moj maly ma tiez len 25 mesiacov, ale hladam, pytam sa akoby som mu mohla pomoct, urcite nebudem sediet doma a cakat ze jedneho pekneho dna sa autizmus pominie, ak bude mat moje dieta autzmus tak ho bude mat, a aj ked sa na hlavu postavim tak to nezmenim, aj pre mne je to takze prijat, ja som si toho tiez prezila az az, ale som rada ze ho mam ze zije, hoci je iny, millujem ho najviac ako viem
takze tiez len vyjadrujem svoj nazor, v ziadnom pripade ta neosodcujem velmi ti drzim palce, aby sa vam u maleho nakoniec ten autizmus nepotvrdil, a mohli sme sa tu o par rokov na tomto len zasmiat. drzte sa a hlavu hore 🙂

majkam6
19. mar 2015

@minulin ja ti dakujem za tvoje slová ktorá ma trochu skľudnili. Závidím ti že tvoj kľud a pohodu. Podľa mňa je to aj v naších povahách. ja ako akčný cholerik, proste musím stále niečo robiť ja neviem vypnúť povzniesť sa ani skľudniť. Ale pokiaľ je matka "normálna" tak sama vie čo je pre jeho drobca najlepšie. Napríklad môj je akčný potrebuje sa vyblázniť vybehať, potrebuje a aj chce veľa pracovať face-face, lebo ked sa nudí tak to je katastofa čo vystrája. ja robím to čo si myslím že je pre neho najlepšie, a ty robíš to čo vidíš že je najlepšie pre tvojho. a každá "normálna" matka si zoberie aj z Tvojho príspevku aj z meesh príspevku to čo jej sedí. určite žiadna nezmení svoju stratégiu,zvyky, alebo kolobeh či ako to nazvať po prečítaní nejakej správy. A prosím ťa ostaň chatovať naďalej. a prepáč ked som sa ťa svojime príliš osobnými otázkami dotkla

minulin
19. mar 2015

@foryou25 ano, pozeram prave do sprav a zle som ti to napisala.. neodporucila tam malo byt... odporucila to iba ta druha - o ktorej sme si pisali.. a prepac, mne to prislo od tej misi ako osocovanie.... a kazdy si prechadza svojim, preto si myslim, ze brat do ust , co niekto napise, neni fer... takisto.....ale naco to ty riesis, prosim ta.. ved my sme si tiez toho uz viac popisali v spravach a nic v zlom si myslim... ci ano? to od teba teraz znie, akoby si mi nakazovala co mam robit... paneboze, nemam vzdy cas kazdemu vysvetlovat, co riesim a kde a ako so skolkou...

foryou25
19. mar 2015

@minulin ale nie cosi ja ti nekazem co robit, len ja som napisala co budem robit ja
cize naozaj na kadzom rodicovi ako a aco bude s dietatom robit 😉
Tak ak vam Janosikova teda neodporucila skolku, tak potom beriem spat 🙂

minulin
19. mar 2015

@majkam6 nic sa nestalo, aj ja som zufala, casto placem, a momentalne dnes aj z tohto tu... som citlivejsia, nez sa mozno vam tu vsetkym zda...ja proste vidim pokroky a velke a a viem, ze mu je takto momentalne dobre... vela veci sa vycepovali... a dalsia vec, vela z vas tu ma zrejme muza doma, no ja nie.. som sama 23 dni v mesiaci, uplne sama a nevladzem vsetko riesit.. tiez nechcem skoncit na psychiatrii... skolku nemame od psychologicky doporucenu, aj ostatnych, tak to nebudem predsa riesit.. nam z auti crt len mame (klop,klop) nerozpravanie a behanie, co moze byt aj hyperaktivita.. takze som to od meeshi brala dost osobne, a teraz aj od
@foryou25

Ale nemyslite si, ze nic neskusam.. teraz to tu vyzera, ze nic s nim neriesim, neskusam a podobne.. ale som tiez len clovek a .......... no zbytocne tu vobec nieco pisem,,, idem sa "dorevat" na wc a idem upratovat riad...

mimasimi
19. mar 2015

@minulin si skvelá matka, Ty najlepšie vieš, čo je pre Tvoje dieťa najlepšie, tak sa nad ničím iným netráp. Genetika, je genetika, takže sme na tom podobne ... 🙂. Chce to všetko len čas a venovanie sa im ... 🙂

minulin
19. mar 2015

@mimasimi Ďakujem za povzbudenie...

foryou25
19. mar 2015

@minulin ale tak to nesmies brat osobne, takto vobec nebolo myslene, neber si vsetko tak k srdcu, ak niekto vyjadri svoj nazor 🙂

rumkolka
19. mar 2015

Dievcata,viete mi niekto napisat kolko sa plati u Sedibovej za diagnostiku a ake dlhe ma cakacky na termin? Rada by som bola v obraze kym jej zavolam,dik

meesha
19. mar 2015

@minulin Ale prd utok, ja jen varuju pred takovym tim poplacavanim: ono se nic nedeje, jeste je maly. A ja mu ty karticky nedam, at se snazi 🙂 Abyste se treba nenachavaly ukolebat od "odborniku". Clovek je tomu vystaven dnes a denne. K tomu veku: deti maji nejvetsi plasticitu mozku do 5 (6ti) let, takze cas je i u vas 😉
Karticky nejsou jediny zpusob alternativni komunikace - prave, ze se da pouzit s uspechem i znakovka, komunikace pomoci tabletu a komunikatoru. (Obecne se pry stejne v soucasnosti PECS doporucuji az jako posledni moznost). Pokud je dite aspon trochu verbalni, snazi se o zvuky, tak ty maximalne podporovat - vec nedat, dokud se nezacne "snazit". atd.
Jak to tak ctu, docela me to mrzi, ale je to asi zbytecne plytvani energii.... :( nikoho z niceho neosocuju, naopak vam chci poradit to nejlepsi, co muzete pro sve deti udelat, protoze to nikdo za vas neudela. Jen sdelit, co jsem po tech letech stravenych nad knihama, dvd a internetem nacerpala a upozornit na zjevne omyly. Nemusime ty chyby delat vsechny stejne a porad dokola. Nemate stejny nazor, nevadi, ale zamyslet byse se nad tim mohly.

minulin
19. mar 2015

@meesha beriem... pekny den

ancovicka30
19. mar 2015

@minulin ahoj, ako jedna z tych co likela meeshinu spravu by som len chcela povedat, ze ona ta isto nechcela osocovat, len proste po rokoch s auti dietatom uz ma svoje skusenosti a nazory a taka veta ako si pisala, ze autista sa vsetko nauci, je dost pomylena a nema vyznam sa nou utesovat. Mozno tvoj autista nie je a skutocne sa z toho vylize sam, co je samozrejme super, ale taky message ze 'nic netreba robit a nase deti sa z toho dostanu' urcite nie je vhodny pre autikov vseobecne a proste ked to odznie v auti teme, tak clovek co uz to par rokov riesi nejak citi, ze treba povedat radsej pravdu a neutesovat sa...moj syn je autik HFA, a je na tom vcelku dobre, tiez mu nedoporucovali speci skolku a aj chodi do skolky medzi bezne deti, ale jednoducho potrebuje speci pristup a potrebuje aby som ho ja alebo nejaky terapeut urcite veci pracne ucila, a ak by to tak nebolo tak by sa tie veci nenaucil vobec, alebo naucil ale o vela rokov neskor a mozno velmi bolestnym sposobom...cim vobec nechcem povedat nic o vasom pripade, som si ista, ze pre syna robis co mozes a co povazujes za najlepsie, len proste veta 'Autisti sa vsetko naucia', ci ako to bolo, zdvihla mandle aj mne...a tak ked meesha proti nej protestovala, hovorila mi z duse...

mimca20
19. mar 2015

Uplne mimo temy, fuuuuu. Vcera u nas druhy dom oproti nam mega policajna celodenna akcia (poobede uz sme boli policajnou paskou uzavrete cca 8domy).... A dnes sa dozviete z televiznych novin, ze dotycna rodina ma doma arzenal zbrani.... ☹, brutal a majte vklude deti na dvore... Boli sme v spravach na Joj, Markize. Aj nas dom bolo vidiet....

minulin
19. mar 2015

@ancovicka30 ako sorry, ale toto mi povedala podla vas vsetkych naj odbornicka dr. janosikova - tuto vetu, ze sa vsetko naucia... a vobec som tam nepisala, ze sa nauci sam, precitaj si to prosim este raz... asi ste to blbo pochopili. .myslela som to tak, ze nauci, ale trva mu to, alebo vie, ale nechape suvislosti.. tak nevytrhavajte z kontextu par slov...

minulin
19. mar 2015

@mimca20 fuuuha, no pekne :(

minulin
19. mar 2015

@minulin ESTE RAZ PROSIM PRECITAJTE SI TO AJ S TOU MEESHOU - toto som napisala, nie to co vy ste si vytiahli --------- majka, neprezivaj to tak ... co ma byt bude, bohuzial je to tak... pride mi, ze prilis to riesis.. uvolni sa trosicku... ked este nema ani dva roky - ja by som to neriesila proste este... ja som myslela, ze mate aspon 2,5 roka... a vy este nemate ani 2.. to by som fakt este nestresovala a prave pretoto , co pises, ze ako OPICKA v uzvodzovkach - pretoto ja nechcem ho ucit na ziadne karticky a tablety a aplikacie - jednoducho rec je rec, a v hranicnych situaciach by sa mal zapojit... ked sa dokazde naucit karticky - mal by aj opakovat, ja osobne svoje dieta neskatulkujem radsej - to by som bola v bielom plasti na psychiatrii... volny priechod, vsetko v klude.. ono to pride, NAM BOLO POVEDANE - KAZDY AUTISTA SA VSETKO NAUCI... tieto deticky niesu hlupaci ... len su taki ini... aky by bol svet smiesny a bezfarebny, keby bol kazdy rovnaky...
Včera o 20:10 • Odpovedz • 1 • Pošli IP •

minulin
19. mar 2015

@meesha vyssie

minulin
19. mar 2015

@ancovicka30 vyssie

andrejka1974
19. mar 2015

@ancovicka30 chcela bz som ju vidiet v mojej situacii, co by robila asi by cakala a cakala, ja sa snazim rianke pomoct ako sa len da, len s tim , ze u nas to ide naozaj velmi velmi velmi pomaly a proste aj ona potrebuje svoj cas, skoda ze ovela dlhsi ako ostatne deti ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

meesha
19. mar 2015

@minulin No to je hezke, ale pravdu proste nema. :( Kolik je na svete autiku, kteri zustanou na plenach, kolik jich nemluvi vubec, kolik jich nedokaze pouzivat rec aspon trochu funkcne....nejak nechapu, co ji k tomu vedlo 😕 mozna je to vytrzene z kontextu? Treba jakoze: nepodlehejte panice, on se to nakonec nauci ( kdyz ho to budete ucit mesice a mesice)? Spis bych rekla fakt, ze je to nepochopeni.
Presne, to jsi to ocitovala - co veta ta omyl. Sry, to je proste fakt.
A pekne dekuju za takhle "farebny svet" - at si ty farbicky provozuje nekdo jiny, ja bych radsi uplne zdrave sedive dite 😀 😝

meesha
19. mar 2015

@minulin Ale vsechno v dobrym 😀 ....a kvuli tomu nebul ..) je to jen diskuze 🙂 navic to vlastne ani nebylo proti tve osobe, ale proti tomu, co ti rekli odbornici, ne? 🙂 Do blazince tu mame vsechny blizko 😀 😀 😀

minulin
19. mar 2015

@meesha Bolo to takto: Takze autisti nerozpravaju, a nevedia proste vnimat svet a uzivat zivot ako "normalny ludia"? A ona povedala: Kazdy autista sa nauci vsetko, to niesu hlupi ludia, len nevedia pochopit, preco by to mali niekomu ukazovat........ Mam ti poslat nahravku? :D Proste vy ste to pochopili po svojom... Zbytocne mi to tu vysvetlujes. Inak, sranda, ze ked tu pisem uz vyse roka a pol - nikdy ste sa ty ani ta druha pani neozvali, aby ste mi poradili, ci vysvetlili, ked ste take skusene... A zrazu idete ma poucat... takze tiez SORRY... Toto sa ma tiez trochu dotyka.. Bolo to adresovane majke, pretoze som s nou pisala aj v spravach a tu ste to pochopili vy ako vam vyhovuje... vobec to uz fakt neberiem ako diskusiu, skor ako vysmech a naznacovanie, ze ja nerobim dost pre dieta...

minulin
19. mar 2015

@meesha pozeram, ze ty rada takto utocis.. minule tu pisala pani, o nejakej diete - a tiez si sa s nou dost excelentne hadala...
nie kazdy ma rovnake dieta.. na niekoho to mozno funguje..
skus mozno sa ty prave zamysliet, ci neublizujes tymito svojim "diskusiami" tu ludom, ktori hladaju podporu.......

meesha
19. mar 2015

Ja to nechapu, o co ti jde. 😠
Ad Janosikiva
Ono to vypada, ze jsi to proste dala do blbyho kontextu, protoze kdyz pred tim napises "volny priechod, vsetko v klude.. ono to pride, ", tak uznej, ze to vypada, ze nemame nic delat a oni SE vse sami nauci, pac nejsou blbi. Nicmene je evidentni (i bez nahravky), ze to nemyslela doslovne, a ze tim myslela, ze se autista dokaze hodne veci mechanicky naucit, lec ne funkcne. A to je fakt. Proti tomu nic.
A promin, ze jsem jeste nereagovala, ale fakt nemam ani spasitelsky syndrom, ani cas tu vysedavat denne. Jen obcas nakouknu. A rozhodne nemam potrebu za kazdou cenu na vse trousit moudra.

minulin
19. mar 2015

@andrejka1974 to bolo na mna ta sprava, ze ja by som cakala a cakala? Ci?