Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

suhada
31. mar 2015

@mimca @hatsepset baby mne je tak luto ze som tuto temu nenasla skor, ja sem na konik normalne nic nepisem, hoci sem tam nazriem. lebo teraz ako vas citam tak to uplne sedi na mojho syna, cize by som si uvedomila ze ma problem ovela skor a zacala ho riesit... Idem tuto diskusiu postupne luskat, isto sa tu najde vela rad, ako s takymito detmi pracovat, samej by ma napr tie karticky nikdy nenapadli, urcite to chce aj odborne vedenie ale v nasej situacii to chvilu potrva kym sa dostaneme na dlhsiu dobu na Slovensko, tak zatial budem skusat aspon doma, verim ze aj to prinesie ovocie.

a a no, je to tak, ako pises hatsepset, ze ked mas doma take dieta, moze sa stat ze to rodicovi dlhsie nedocvakne, lebo je na jeho spravanie zvyknuty, ked si aj vsimne nieco zvlastne, sprvu to asi berie ako zvlastnost povahy ci lenivost..... hlavne ked to nema kde porovnat s inymi detmi

hatsepset
31. mar 2015

@mimca20 jee sak to je supeeer 🙂 nutea :D krasne 🙂

mariuskaa
31. mar 2015

Aha baby co som našla dnes ráno v práci pri cajikoch.
Dobre ráno.
Som rada, ze žijem v krajine kde kazdy človek je dôležitý bez ohľadu na osobitosť.

mariuskaa
31. mar 2015

Tu

tin007
31. mar 2015

http://www.akcuj.cz/udalosti/666325/autizmus-a-...
Dnes v Bratislave v Artfore je beseda o autizme a ABA terapii od 18tej

anaj_janka
31. mar 2015

http://www.takdalekotakblizko.sk/
Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi. Nie je však postavený na výpovediach a dialógoch, ale na konkrétnych bezprostredných situáciách, v ktorých sa zamýšľa nad otázkami rodičovskej a partnerskej lásky ľudí s autizmom. Dokument vznikal sedem rokov v spolupráci s neziskovou organizáciou Autistické centrum Andreas, ktorá sa venuje odbornej a komplexnej pomoci ľuďom s autizmom, ako aj podpore ich rodín.

hatsepset
31. mar 2015

inak maju vase dietky to repetitivne spravanie? lebo moj ho neviem ci ma ze original ale tak ak sa tesi alebo je rozruseny tak bud mava rukami alebo ich stisne do pasti alebo robi grimasu (ale tak to som videla aj u sestrinych a kamoskinych deti ze mavaju rukami ak sa tesia alebo sa "trasu" pripadne mavaju ruckami a sa skeria) - tak toto sedi nanho

mimca20
31. mar 2015

Aj takto u nas vyzeraju aktivity, v poslednom case badam, ze uz ma ma "plne zuby", tak podla toho ako bude môcť susedkina dcéra (má strednú pedagogickú a teraz študuje VŠ pedagogickú) k nemu chodiť a uvidím ako si na ňu zvykne. Zajtra o 10:30 príde prvýkrát, máme v pláne tak 2krát do týždňa že s ním bude sa hrať so zameraním na niečo.... "Podáme hlásenie" ako sme na tom.
Inak dnes krásne sám nečakane prišiel s pohárom, som sa robila že ignorujem, tak odišiel do kuchyne a kričíí plooosíííímm sííííííííí - pridem a on pohar pod bateriou v umyvadle a cakal, kedy pridem mu pustit vodu.
Teraz sa snažíme učiť slovko prosim si, vie kedy ho má použiť ale lenivosť neopúšťaj ma.... Lebo keď on niečo chce, poviem mu Lukáško čo povieš - a on plosíííííímmmm siiii. Ked ho vyzvem ja, tak castejsie uz reaguje ze povie. Len to stale dookola tocit tocit tocit kecat kecat.
Inak tie pracovne zosity - druhy obrazok, priradovanie farieb ma neskutocne rad a u nas sa osvedcili. Aj teraz prisiel a ukazuje na skrinu so slovami kltkooo kltkoooo (krtko, krtko) to je ten zosit s nalepkami, ale nechal ho u nasich na Spisi, tak ma druhy. A urcite tieto zosity mu kupim viac ks (teraz mali akciu dobru vo Fragmente tak som vzala 5zosity) a max. spokojnost.

mimca20
31. mar 2015

@hatsepset u nas toto spravanie nula bodov. Max. co sledujem ked prideme ponho k nasim (ze je u nich par dni bez nas) tak akonahle nas zbada zacne pobehovat, badat na nom prejav radosti a objime nas. To je vsetko.

mimca20
31. mar 2015

Ale nebojte sa, tieto fotky s aktivitami su tusim take dva tyzdne stare. Teraz som mu nechala trochu volnejsi priestor, lebo aj on potrebuje oddychnut a ja potrebujem "nabit energiu" 🙂

cmeli
31. mar 2015

Nas bude mat pat rokov a ked sa tesi tak mava rucickami - kridelkuje...a ked je spokojny tak si "cmuka" (taky nenapodobitelny zvuk z ust 😀 )

mimca20
31. mar 2015

Urcite måte niektore viac skusenosti -my chodievame len na logopediu, kazdy treti mesiac do LM do jedneho centra (1,5hodky sedenie s psychologickou å 1hodka logopedia). Inak nic, treba ci nie mavat sedenia castejsie resp. nejake aj tu u nas?? Netusim, tak sa radsej opytam.

zuzu2580
1. apr 2015

Mile mamičky nemáte niektorá skúsenosti s Mudr. Naď je to detský psycchiater v Likavke pri Ružomberku a z jeho manželkou ? Ona vraj pracuje s deťmi s autizmom?Ak máte niektorá skusonošť prosím napíšte Prijemmné veľkonočné sviatky 🙂

ivca82
1. apr 2015

@zuzu2580 viem ze robi terapie hrou, sestra s malym je k nemu objednana a potom by skusila s jeho manzelkou tu terapiu.

elise
1. apr 2015

@cmeli ja dakujem 🙂

zuzzi08
1. apr 2015

Aj ja mám syna momentálne 3r a 4mes., v 3 r. mu bol diagnostikovaný detský autizmus Nerozpráva vôbec, sem tam povie mama. Do 1,5 roka v pohodičke rozprával a potom ako by uťalo. Očný kontakt má dobrý, sem tam sa zažerie do nejakej činnosti tak že nevníma nikoho a nič. V škôlke sa adaptoval dobre, má asistentku, ktorá mu pomáha. Na WC sa naučil pomerne rýchlo, ale bol to boj Niekedy keď mu niečo hovorím, mám pocit, akoby mi vôbec nerozumel. City prejavuje, pobozká, obíme sám od seba. Aj keď prídem poňho do škôlky beží za mnou a evidentne sa teší. Zo začiatku si ani nevšimol že som prišla, proste bez emócie išiel domov, akoby na silu.

silvikam
2. apr 2015

@mimca20 Ahoj, tá krtková knižka s geo tvarmi, odkiaľ ju máte? Vizerá to zaujímavo, aj môjho malého by to bavilo. Ďakujem.

mimca20
2. apr 2015

@silvikam Ahoj objednala som ju z vydavatelstva Fragment, kedze do knihkupectiev sa moc nedostanem, tak knihy riesim objednavanim. Maju ju aj v akcii tusim este stale, je to taky akoby zosit, nie pevnä väzba. A ide tam o spravne priradovanie farieb na biele miesta. Nas to bavi, zaujalo a tak som objednala dalsie 4zosity, u nas uspech. Mavaju to aj v knihkupectiev, len netusim cenu ta nasa stala asi 1,50e-1,90???

mimca20
2. apr 2015

Prajeme Vám všetkým krásne Veľkonočné sviatky, plné pohody, lásky a veľa veľa zážitkov drobcom. (Včerajší Lukáškov výtvor, moja pomoc len pri nakreslení vajícka a strihaní farebných nalepovacích pruzkov. Ostatok krásne zvládol sám - nalepoval uplne sam, vymaloval sam bez mojej pomoci, ako nalepil, kde nalepil som nechala nanho). Aj toto je pre mna ako rodica pokrok.

silvikam
2. apr 2015

@mimca20 Ďakujem.

emikie
2. apr 2015

Ahojte. Zasa raz mam otazku... boli ste niekto na diagnnostike aj v Dialogu (lebo kym sa dockame pani Dr. janosikovej, ubehne asi este vela vela casu, tak nech aspon nieco robime...) - ze ako im to tam ide - maju aj psychologa aj logopeda aj usne - myslite, ze ako tak to zvladnu aj tam? (tam pani vravela, ze tak 3 mesiace sa caka a podla vysetrenia usucia, ci vedia poskytnut nejake terapie).

hatsepset
2. apr 2015

v stredu sme boli na logo a normalne logopedicka povedala ze sa z maleho tesi :D - sedel pol hodiny , zahral celu "krabicku", priradovala rozdeloval farby, doplnal magnetky do obrysov, podaval jej karticky s obrazkami na vyzvanie - pomenoval asi 10 cinnosti na fotkach (tie pecs) - sama som nechapala :D - dneska obrat o 180 - len kopat loptu dvd pozerat a plakat :D - inak
@mimca20 ja som v lidli kupila otikovi nalepkovy zosit a bavi ho to nenormalne sam si ho pyta a lepi zajace kuriatka kvietkx kolaciky...planujem zohnat tu knizku s obrysmi veci kde doplnas tie veci (akoze magnetky) uplna pecka to bola 🙂

hatsepset
2. apr 2015

@zuzzi08 a to len ptreto ze nerozprava tak auti? ci viacej znakov ? lebo sak podla toho co pises tak normalne dieta

hatsepset
2. apr 2015

@cmeli mmm no moj tiez sa snazi odletiet ako to nazyvam ... my este diagnozu nemame ale zacinam mat pocit ze teda to mavanie sedi... som zase v strese

cmeli
2. apr 2015

@hatsepset nestresuj, mavanie je znak nedozretej CNS (centralna nervova sustava)... a co nie je dozrete to casom dozreje 😉

zuzzi08
2. apr 2015

@hatsepset on na prvý pohľad je ako normálne dieťa, diagnostikovala ho Dr. Janošíková, hneď na prvom sedení :(. Uzavrela to ako autizmus. Je veľmi milý, usmievavý, ale keď ho chytí jeho "nálada", je to o niečom inom. Kričí, plače, dupoce si nôžkami. Ešte sa mi nikdy nehodil o zem - našťastie 🙂.

hatsepset
2. apr 2015

@zuzzi08 a na zaklade coho ho diagnostikovala? ci ti nepovedali? ze ake crty ma ...

minulin
2. apr 2015

@zuzzi08
@hatsepset aj u nas to bolo na zaklade hodiny u dr. janosikovej.
tiez v podstate neviem na zaklade coho diagnostikovala

hatsepset
2. apr 2015

@cmeli och no ja uz neviem jeden den mam pocit ze vsetko OK potom pozriem nejake video na youtube a vobec to na mojho nesedi, niekedy mi to zase sedi (najviac to mavanie) - napr s necakanymi zvukmi - to je podla mna tiez take sestrina dcera neznasa vysavac, mixer, vrtacku proste zapcha usi a reve alebo ujde alebo si spieva a neni autistka. Moj syn nap ked mu pes pri uchu zabrese tak len pokrci obocie - mixer, vysavac mu nevadia - resp. si teraz zapcha usi, ale si ich odopcha a zapcha ako keby sa hral ze silny slabsi zvuk - a ja to len niekedy - nema rad napr vrtacku alebo miesadlo (teraz prerabame byt) ale zase to su velmi hlasne zvuky - nie bezne. Ja nie som odbornik ale nanho to nerozpravanie sedi (ale gestami posunkami a slovami co ovlada komunikuje a vyzaduje aj moju ucast na komunikacii) no a to mavanie rukami (neposkakuje vobec napriklad). A aj podla mna celkom dost casto zakopava a pada :D ale tak to je udajne aj s ADHD spojene (babky tvrdia ze to vyrastol tak preto :D) ... to aj ked som tehotna bola clovek si povie - necitam tie veci na nete bo zbytocny stres a aj tak som to robila :P