Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

emikie
21. apr 2015

vela deti, ktore vidim v okoli 2-4 rocne, sa hnevaju, vrestia, hadzu sa o zem, placu, kricia, dupu. co robia autisticke deti inak?

barla5
21. apr 2015

@emikie hnevajú sa , vreštia a hádžu sa o zem kvôli úplne iným veciam ako zdravé deti, často úplným banalitám, ktoré si bežný človek ani nevšimne a veľakrát na to ani neprídeme, že prečo to robí, keďže nám to nepovie

zuzanamv
21. apr 2015

Nie som odbornik, ale myslim, ze nejako takto
introvertne zdrave dieta, ktore nechce s cudzim clovekom spolupracovat, sa schova mame "za suknu" a hanbi sa
vzdorovite zdrave dieta smeruje svoj hnev proti niecomu konkretnemu zrejme, ked sa hneva na niekoho osobne, tak sa nanho pozera, ked vie rozpravat, tak krici, co sa mu nepaci, ked sa hodi o zem, tak si da tak trosku pozor, aby sa neudrelo, autistovi je to jedno
(ale to su len take moje tipy, odbornici by to zrejme mali mat v oku)

emka1
21. apr 2015

@emikie ... tak ako pise @barla5 ... niekedy ani neviem, preco sa moja mala hneva : napr. hra sa s hrackami a zrazu sa zacne jedovat, reve, place, hadze sa o zem ... neviem preco. Alebo vcera : hojdala som ju na hojdacke, hojdanie miluje, zrazu sa zacala na hojdacke jedovat, dala som ju von, a jedovala sa este viac, dala som ju do hojdacky, jedovala sa, dala som ju von, buchala do hojdacky ... neviem co chcela, zobrala som ju dnu, revala a jedovala sa. Stale neviem preco. Obycajne u nas zaberie, ked jej pustim rozpravku, vtedy pride na ine myslienky a ukludni sa.

hatsepset
21. apr 2015

@minulin
@mimca20 no akoze u na pred za vlavo vpravo nula bodov :D a teraz jak je chory niiiic nechce vobec furt len mrnci zla nalada 🙂 a inak tie knizky na 1x vobe nepocuval sam si lepil jak chcel ;) az po tom pocuval instrukcie taky je odkedy je chory podrazdeny a nesustredi sa vobec . Dnes bola znama von s takym o 2 tyzdne starsim na piesku a vravela ze nevie ho naucit na zachod - aj tam sa pocikal a nevadilo mu a ze absolutne nic nerozprava len krci (ale ze rozumie) no a s otikom jak dve strely behali, ohadzovali sa pieskom, valali sa v nom nahanacky - jak naspeeovani :D a potom sa ten chlapcek rozbehol prc a otik za nim a krici nanho ( vola sa gabko) ze bapiii a potoom ze booo :D bezi za nim sa normalne hrat s nim chcel ( asi vycitil ze jeho krvna skupina 🙂 nakonec si podali ruky a sa rozucili - jeho Mamka mi vravela ze poli na psycho a ta ze len nanho pozerala ako sa hra a povedala jej ze nech ho da do skolky a nic viacej :/

nensyke
21. apr 2015

@emka1 Ahoj náš už bude mat 6 rokov a tiež riešíme tieto hnevy stavy... ☹ Napr. chodíme dost často pred domom na ihrisko, miluje to, pekne tam sa zahrá a potom ako aj dnes, už hysáky ako zbadal že ideme na ihrisko... a potom kopal a kusal ma... až na konec som to vzdala a išli sme domov... A neboli tam ani deti ani nič nové... Skoda že im nevidíme do hlavičky že čo sa deje... Možno že som niečo nevšimla... možno stačí že tam je jeden holub , pre mna nič nové ale možno pre neho zase niečo čo nemá rád... je to tažšké...

hatsepset
21. apr 2015

U babky mame koberec novy :D - som ha skusala kde je cesta, dom, kravy kone - pohoda...ale zo zaciatku jazdil kade tade tak mu vysvetlujem ze auto po ceste chodi (kyve ze ne chodi po "trave") si myslim dobre si chory rob co chces a potom pride mi strka auto do ruka a zrazu pekne jazdi po ceste ;) - ale vyhral sa s kobercom hodinu 🙂

mimca20
21. apr 2015

@hatsepset Supiis parada - pri tychto kobercoch sa da vyhrat rozne a dieta ani nepostrehne, ze sa uci 🙂 nove veci. My teraz do juna, kym pojdeme do LM mame precvicovat - strany lava, prava, hore, dole, vecsi, mensi - ci to chape. Takze som momentalne dotvarania aktivit na toto 🙂.

hatsepset
21. apr 2015

@mimca20 este s tou malovankou mylim ze tam toho celkom dost mali v kik 🙂 no a ako ho na pravo a lavo ucis? lebo hore dole to je celkom akoze sa da hocikedy ked nieco malemu hovorim pozri hore je nieco tak kuka a sa ho opytam ze kde je hore tak ukaze prstom aj pohladom hore a uz hlada cize este trosku problem ale zvyka - dole myslim vie - vacsi mensi si viem predstavit - to aj nazorne, ale pravo lavo ako? :D

mimca20
21. apr 2015

@hatsepset No to netusim aky system najdem na to vlavo vpravo. Hore dole to uz cvicim uz skor, som si uvedomila - kedze byvame v dome a na poschodi mame detsku izbu. Viackrat cez den raz tam raz dole, takze slova hore, dole pouzivam a chape. Len to skusit este aplikovat na ine situacie.

hatsepset
21. apr 2015

@mimca20 jj to asi vyuzijem aj ja lebo ja mam hrozny problem s priestorovym videnim orientaciou a tym pravo lavo - neviem odhadovat vzdiaôenosti (cize kes sa dakto pyta ze kolko metrov alebo cm tak nic :D) a instruktor v autoskole mi povedal nech si napisem P a Ľ na ruky :D - fakt nechapem jak som vodicak urobila , lebo vela mi rozpraval pocas cvicnych jazd ze odboc na ...a nejake mesto podla tabul :D bo pravo a lavo moja šmerc :D- ked dakto povie ze napravo alebo do pravej ruky moja prva asociacia ...v ktorej ruky drzim lyzicku? ano ano toto je napravo " :D dufam ze otik toto nezdedil- napr v MAXe ideme smerom od hypky k bille a vojdeme do obchodu a ked vyjdeme von ja takmer vzdy zabocim tam odkial sme prisli (po par krokoch sa otocim lebo to zistim podla obchodov :D) nie tam kam treba pokracovat a Otik zaboci spravne :D dokonca mi uz parkrat jak sme vysli ukazal ze "tam" :D ... a toto aj v KE aj v PO v meste na hlavnej jak vojdem do budovy a vyjdem von musim popozerat ktorym smerom vlastne ist aby som sa nevratila :D - a to v PO zijem nejaky ten rok uz :/

andrejka1974
22. apr 2015

@hatsepset ono s tou lavou a pravou stranou je problem u zien bezny a to preto, pretoze nas mozog zensky zapaja obe polovice mozgu naraz a muzom sa zapoji len ta polka mozgu, ktoru potrebuju , preto sa im lahsie orientuje 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a my sme zeny aj viac ukecane pretoze rozpravame oboma polovicami mozgu chlapi nie a preto s poruchou reci vacsinou trpia chlapci menej dievcata hoci moja ako autistka je vynimka

hatsepset
22. apr 2015

@andrejka1974 jj viacej chlapci nerozpravaju ale tak co citam fora aj dost dievcatiek ma problem s rozpravanim 🙂... a ja uplne do tejto zenskej kategorie spadam ze vela rozpravam a malo sa orientujem ( a som maniak do topanok :D)

andrejka1974
22. apr 2015

@hatsepset ja to iste, len do topanok nie som ani do oblecenia 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrejka1974
22. apr 2015

inac neviem co je zasa je s riankou, stale place ked ma ist spat cez den spi bud len hodinku alebo vobec a vecer zaspi len pri svetle opat , v noci sa budi s placom aj hodinu vydrzi plakat vonku zasa nechce behat , hodi sa na styri a stvornozkuje 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a pritom ju nic neboli vsetko je ako predtim, len terapie este som nedala, kedze sme 2 tyzdne mali zapal klbov do skolky uz chodime 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hatsepset
22. apr 2015

@andrejka1974 a neberie nejake lieky este alebo co? moj bere teraz 4 druhy liekov a je uplne nesustredeny a vkuse mrnci :( vsade su ako vedlajsie uvedene podrazdenost ospalost a nechutenstvo ....

hatsepset
22. apr 2015

Boooze strasidelne sa mi nechce s malym behat po doktoroch a to ako sa vravi na posrateho aj hajzel spadne :/ - ked beha otik tak tak smiesne nozky ma do X - naslapuje proste dovnutra taze musime na ortopediu ist lebo si myslim ze ploche nohy ( mam ja ploche a aj priatelov brat ma a este par ludi) a udajne je to aj dedicne :/. ked stoji a chodi pohoda - ale ked uteka rychlo ze ho nechytim, ale kedze nozky chude a nohavice dakedy velke tak to zvyraznuje ze naslapuje na vnut. hranu a navyse aj casto pada :/ ked sme von dve hodiny tak aj 5-6x spadne - zakopne alebo tak - nastastie len ked uteka, pri chodzi sa mu to nestava, ale zacal teraz tak vonku chodit v niektorych topankach ako keby ho tlacili (volu ma dostatocnu) taze huraaaa zase dalsi doktor, navyse babka do nas huci ze mame ist pre istotu na ocne, lebo tak raz za cas akoze asi raz za mesiac sa stane ze sa na nieco sustredi ze tak zblizka a ked dvihne zrak tak ako keby zaskulil - som povedala ze dobre ale uz mam toho po krk quasimoda z neho robit.... nerozprava, neviem ci autik neni, ploche nohy, daco s ocami ...co mi este chyba :/

mimca20
22. apr 2015

@hatsepset To behanie pozname, nemame az tak prilis prevela lekarov za sebou (len klasika neurologia, ocne raz po narodeni a pediatria, teraz zubarka), ale obdivujem tie mamicky, ktore su u lekarov ako na "klaviri". Otik ale vidis, chape, vnima, ukazuje ti veci.
@andrejka1974 U nas posledne 2tyzdne je Lukasko nejaky precitliveny ci co (vcera mi to spomenula aj ucitelka v skolke) ze viac je uplakany teraz. Hlavne doma to sledujem, ze ked mu nieco nedovolim uplne presne tak ako to on chce, tak zacne plakat, poplace poplace pride objime ma a prestane. Ta ja neviem tiez, co sa mu robka.

minulin
22. apr 2015

@hatsepset moja, niesi v tom sama... aj my mame s ockami problem... ale tiez uz chcem klud po tom vsetkom...

meesha
22. apr 2015

@minulin dítě bez korekce refrakční vady ma další překážku v orientaci ve světě. Tupozrakost,která se nenapravitelné do pěti let = doživotní problém. Silhani se da v témže věku korigovat za určitých okolnosti bez operace lepením, cvičením. Zrovna oční bych nepodcenovala.

minulin
22. apr 2015

@meesha uz zasa ma chytas za slovicka? tento mesiac a minuly som behala po uradoch, lekaroch, posudkovom , skolkami, logopedmi a dalsimi tisicimi vecami. som s dietatom sama, manzel pracuje 23 dni mimo domu....a mali sme tri atb na chripku, je alergik a ma atopiu... takze sorry, ale nebudem sa ti ospravedlnovat, ze som napisala, ze "chcem klud po tom vsetkom" ---- neznamena to, ze sa na to vykaslem...... Nepisala som , ze NEPOJDEM pre kristove rany........... Som dufala, ze uz sa ku mne nebudes vyjadrovat... Trosku ludskosti prosim....
Uz po druhykrat tu na mna chrlis ceske vyrazy, ktorym neviem, ci rozumiem................. A apropo - u ocnej sme uz boli pred pol rokom a vravela, ze zatial to riesit netreba....

mabikatymtor
22. apr 2015

@meesha Musim sa zastat Minulin,co zle odpisala?Postazovala si,to je pre teba problem?Pisala som tu nedavno a zrovna mne sa odpovedi nedostalo skoro od nikoho,pride mi to,ze cakas,koho mozes chytat za slovicka.Potom sa tu teba akoze vsetci zastavaju a ostatne maminy vyzeraju ako idiotky pred tebou.Stacilo napisat nieco k tomu,ze neboj,bude to fajn.Snad je tato skupina aj o porozumeni,ci podla teba len o poucovani a utoceni?Veru,vyzera to fakt divne.Sliedis a cakas,komu a kedy "pomoct"? 😖 Ja v podstate,priznam sa,cakala som,ze mi aj niekto odpise,no jedina,s ktorou komunikujem je prave Mima a este jedna Majka mi odpisala do spravy a komunikujem este s par maminkami,ktore si v podstate tiez myslia,ze to uuz neni komunikacia,ale "akoze rady". Naozaj je to cele divne.Treba premyslat niekedy,ako moze Tvoja odpoved vyzniet.
@minulin

minulin
22. apr 2015

@mabikatymtor dakujem a som rada, ze sme tu na seba nafrafili... snad nam to stretko vyjde.

mabikatymtor
22. apr 2015

@minulin Verim,ze ano 😉 Vsak si popiseme estek🙂

meesha
22. apr 2015

Houbelec. Zase si to přebere podle svého. OMG. To není slovickareni. Napsala ze ted chce mít klid? - napsala. Z tehle strany klávesnice to vypadalo jako utesovani: nejste sami, máme taky problém s očima, ale neresim, už chci klid. ( a ono to teda ve skutecnosti bylo: byli jsme a očním, ale řešit to nemusíme, hmmm, tak to sorry)

mabikatymtor
22. apr 2015

@meesha A ked sa postazovala,co Ty s tym mas?Ako pozorujem,po celom MK sa hadaju zeny na blbostiach,autizmus neni sranda,ale Mima predsa nenapisala,ze teraz sa zavrie pred svetom a nebude nic riesit?Preco vlastne vstupujes do tohto?Uz minule som o Tebe citala na Vasom ceskom MK - rada sa proste hadas.Tak mozes byt "HOUBELES" tam 🙂

mabikatymtor
22. apr 2015

@meesha A ty nepotrebujes utesit?Len tak,slovne,pisomne?Ty vsetko zvladas?Tak to Ti gratulujem,si jedina 🙂

mabikatymtor
22. apr 2015

@hatsepset Tak ako vidis,nechcem Ta radsej utesovat,lebo vidis ako to dopada. Takze "vstan a ries vsetko aj za
@meesha " 🙂))))))

Dufam, ze to chapes ako srandu 🙂 😝
Ja mam tiez niekedy pocit,ze nic nerobim len riesim lekarov,je to tazke,ale zvladnete to,neboj.Ak budes chciet popisat,tak napis 😉

minulin
22. apr 2015

@mabikatymtor moja, kasli na to uz .......... nema to vyznam, kto chce, chape, kto nie - jeho problem. tak ako ja neviem o nej nic, okrem toho, ze si vytahuje co chce a pouziva proti ludom, tak ona nic o mojom zivote nevie....
@hatsepset urcite vie ako som to myslela...

meesha
22. apr 2015

Je to marný, je to marný...