Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

stasim
30. jún 2015

@zuzanamv tak z tejto správy by ma po tolkom čakaní a určite aj stresoch porazilo, ale lepšie takto,ako nesprávne zdiagnostikované, len pre info vy ste neskúšali kontaktovať psychologičku Vidovú?

zuzanamv
30. jún 2015

@stasim
ved ma aj skoro porazilo...
A ona je odkial?

stasim
30. jún 2015

@zuzanamv je z Prievidze, ja ešte váham nad touto možnosťou, vraj je žiačkou Janošíkovej

zuzanamv
30. jún 2015

@stasim
Aha, nasla som si ju, ze v Prievidzi.
My sme z Trencina a rodicov mam v BA, takze sme riesili vsetko tam. Prievidza ma nenapadla.
Uz mam dost tych miest "na cakacke", sme v poradi v Andrease, u Janosikovej, v IDR a este som zistila, ze mam znamu u Matulaya, takze Kubko bude zdiagnostikovany az po usi (ak sa teda tych terminov aj dockame)...

ancovicka30
30. jún 2015

@zuzanamv pozri, ta sprava je proste o tom, ze je to nejasne, lebo to asi naozaj nejasne v tomto momente je, ale asi maly ma nejaky problem, aj ked to nemusi byt autizmus, a terapeuticky ho mozte podchytit aj s takouto 'diagnozou', nic tym nepokazis....

zuzanamv
30. jún 2015

@ancovicka30
Ano, ja viem, je to tazke vobec diagnostikovat, po tom, co sme tam stravili s malym hodinu, plus dotaznik, som si vlastne ani nevedela predstavit, ako by prisli k zaveru. Mna skor rozculilo to dlhe cakanie vlastne na nic...
Terapeuticky podchycujeme uz dlhsie, chodime na komunikacne terapie do autistickeho centra, maly pekne spolupracuje, co som ani necakala. Robi velke pokroky a verim, ze operacia jazyka pomoze aj vo vyslovnosti.
Len ten zivot v neistote je tazky...

minulin
30. jún 2015

@zuzanamv my sme diagnostikovany a ta neistota nevymizla... takze ja by som skor na tvojom mieste este bola rada... ale ak chces pre seba dg, tak pories si p.dr.janosikovu...

zuzanamv
30. jún 2015

@minulin
ano, Janosikovu jednoznacne chcem, ale zatial len cakame, sme v poradi 🙂

andrejka1974
1. júl 2015

Tak rychlo píšem internet slabý,tak let sme zvládli bravúrne všetci aj RIanka bola súper,jedla celé 2 hodiny a po tabletkach bola kludna,len tu ma raple takže to je často o nervy,ale ako ju dám do mora alebo bazéna je z nej anjelik papa dobre,vždy sa nájde pre ňu niečo ráno jogurt čo tu je fantastický a na obed zemiaky s nejakým maskom je tu súper zábava animatory to istia,večer tancujeme celý hotel,deti veľa ale už sa tešíme domov,predsa len doma je RIanka vo svojom

ancovicka30
1. júl 2015

@zuzanamv aha, tak to chapem, ze ta to sklamalo po dlhom cakani....na druhej strane suhlasim s @minulin, ze ani situacia po oficialnej diagnoze (hlavne ak by bola auti, ale aj ak by sa to obratilo do dysfazie) nie je zrovna synonymum istoty - lebo stale to moze byt tak, ze budu samostatni a preziju spokojny zivot, alebo aj nie a budu odkazani na starostlivost niekoho, a potom je samozrejme otazka do akej miery odkazani...a to asi nezistime este par rokov...s tym pocitom neistoty sa musime naucit zit, resp. pocitat s horsim a dufat v lepsie....

zuzanamv
1. júl 2015

@ancovicka30
No, mas pravdu... asi si clovek zvykne na vsetko, aj na tu neistotu.
Presne tak sa to snazim brat, pocitat s horsim, a tesit sa, ak je lepsie. Ale obcas sa to prehupne do toho, ze prilis dufam a potom som sklamana...
Mozno mam pocit, ze keby sme uz mali tu "nalepku", vzdala by som sa falosnych nadeji, ze to niekedy bude uplne ok, a zacala sa s tym vyrovnavat.

minulin
1. júl 2015

@ancovicka30
@zuzanamv nenalepkuj nic a nikoho. Vsetko bude, ako ma byt. Osud clovek nezastavi... A prave mozno Tvoje dieta bude tak vynimocne ako trebars Mozart 🙂 No nikdy nevieees co bude... Drzim paste, asi kazdy si tymto presiel...

zuzanamv
1. júl 2015

@minulin
dakujem, ja viem, ono je to hlavne moj problem, ktory ja musim so sebou vyriesit.
Hlavne, aby bol stastny, ani nemusi byt vynimocny...

andrejka1974
2. júl 2015

Tak dnes sme objavili krásnu pláž banana vlny parádne,piesok jemný,proste súper,ináč tu animatori sú skvelí,chytajú sa tu ľudia aj na tanec aj na skupinové skákanie do vody,ktoré vyvrcholí tím,že sa navzájom postrkate do vody a pri tom sa všetci smejú neobišlo to ani mňa hodili ma do vody ani neviem kto a všetci sme sa hádzali a rehotali a sindy ta si to skočila viackrát a RIanka ta je vo vode ako ryba nevadí jej ani more ani bazén proste je v nej najšťastnejšia fotky dám až doma v mobile ich nemám,teplo je tu až moc a našťastie tu migranti nie sú

bocianka123
3. júl 2015

@andrejka1974 užívajte si .. oddýchnite... a kde vlastne ste?

solinkarka
3. júl 2015

@bocianka123 do Grecka isli

andrejka1974
3. júl 2015

Sme v zakynthose

hatsepset
5. júl 2015

Inak baby priatel dnes pozeral cez net ze kolko platila poistovna za ukony vsetkym lekarom - napr psycholog na necelu hodinu 24 evra , logo za polhodiny 17 eur, testy na alergie kolo 50 eur :D masaker - hlavne ked im poistovna tlko plati a vy nic neviete :/

karkulka1
5. júl 2015

@hatsepset na druhej strane musis zobrat do uvahy aj to, ze potrebuju platit najom, elektriku, sestricku, niekoho, kto im urobi papiere pre danovakov a svoje dalsie vzdelavania a kopec inych veci- co clovek na volnej nohe musi zaplatit, po odratani vsetkych tychto veci im uz az tak vela nezostane. Toto su len male ryby, ktore si to odmakaju.

mimca20
6. júl 2015

Tak a od dnes už mi k správe z logopédii, pribudla aj správa z psychologického vysetrenia (pouzitou jednou z vysetrovacich technik bol neverbalny test inteligencie SON- R 2 1/2 -7) z CŠPP z LM. S obsahom správy som spokojná ako rodič. Uvidíme dalej....

emikie
6. júl 2015

Ahojte, viem, ze na vzdelavanie sa da pouzivat I-pad a do neho stiahnut rozne aplikacie zdarma. Ale existuje nieco, nejake programypre klasicky tablet, viete o niecom?

stasim
6. júl 2015

@mimca20 z coho pozostava taky neverbalny test?

mimca20
6. júl 2015

@stasim No absolvovali sme ho v obdobi od decembra 2014 - juna 2015. Boli sme na 3 tych sedeni. V ramci toho testu bolo viacero aktivit, cinnosti, cez ktore psychologicka testovala, zapisovala, pozorovala mi syna. Tieto testy su podla mna dobre, kvalitne vypracovane (aj oni si to pochvaluju, ze aj ked su to drahe testy, nie vsetky centra si ich mozu dovolit, oni ich ziskali cez projekty. Ze len niekolko centier vraj ich ma). Dufam, ze ti mozno baby poradia z coho pozostava ten test, lebo ja si spominam len par aktivit, ktore synovi dala. Napr. cierno-biele obrazky zvieratiek rozdelene na polovicu a on mal priradovat k telu zvierata spravne nohy, potom napr. mal 2 stlpce ciernobiele obrazky stolicka a stol. A ona mu ukazovala po jednom obrazky a mal priradit co patri k stolicke, co k stolu. Potom napr. ciernobiely obrazok upratovacka a ako mala ruku, bol biely stvorec a na vedlajsom obrazku boli nakreslene 6 obrazky (napr. kvety, flasa, lietadlo, dazdnik a tak...) a on mal ukazat, co pani chyba v ruke - metla. Podobne bol rieseny aj obrazok predavaca kvetin. Dalej ona mu ukazala obrazok, podala mu taku podlozku + 9 kocky a mal poskladat to co bolo na obrazku. Teraz naposledy robila testy aj na grafomotoriku (mala taky zosit s viacerymi stranami, na ktorych boli predlohy a on to mal kreslit. Zacal jednoduchymi zvysle a vodorovne ciary, potom spajanie bodov do skupin od 2-4bodiek. A nakoniec mu povedala, aby nakreslil chlapca.

ancovicka30
6. júl 2015

@emikie zalezi co konkretne by si chcela, aplikacie vyslovene zamerane na autizmus su viac na ipade. Ale aj pre klasicke tablety s androidom existuje vela vzdelavacich aplikacii/hier, ktore su fajn. Napr. pexesa, puzzle, priradovanie tvarov a podobne tych je vela (skus hladat cez ten vyhladavac aplikacii napr. hesla kids education, preschool education a podobne). Ine co u nas celom letia su napr. Pepi a Pepi tree (jedna z nich o umyvani a prani, druha o zvieratkach), potom dr. panda (byva restauracia, nemocnica a dalsie - dieta plni jednoduche ulohy ako napr. vari prazenicu). Tiez su u nas celkom popularne hry z Lego Duplo (vlacik, auticka,..). Mozes sa inspirovat aj cez stranku www.i-sen.cz, kde su sice primarne aplikacie na ipad, ale mnohe z nich existuju aj pre android, tak mozes vybrane veci hladat potom v svojom tablete podla nazvu firmy/aplikacie.

cmeli
6. júl 2015

@emikie pozri aj aplikacie od Lipa learning - su uuuuzasne 🙂

emikie
7. júl 2015

@ancovicka30 @cmeli dakujem baby, moc ste mi pomohli

ajkuska
8. júl 2015

@cmeli ahoj chcela som sa spýtať, či si sa aj tohto školenia zúčastnila a aké bolo? čo nové si sa dozvedela? ďakujem

cmeli
8. júl 2015

@ajkuska ktore skolenie myslis? 🙂

emikie
9. júl 2015

ahojte, chcela by som sa opytat, ak niekto uziva methylB12 - odkial kupujete - aby to bol naozaj metylcobalamin, nie ina forma? Ak niekto pojde na dovolenku do IT - vie to kupit v hocijakej lekarni? Pani Janosikova spominala aj kvapky na jedenie, nie do nosa - neviete kde sa daju zohnat?

elise
9. júl 2015

Maminiy, mam stretnutie s premierom, len potrebujem keby ste mi napisali sem alebo do spravy aktualne problemy, co by mala vlada pre base deti spravit. Odhadujem, ze na mna viac ako pol hofinu hodinu nebude mat. Chcem riesit deti s autizmom, aspergerom, neschopnost socialneho systemu. Napada vas nieco konkretne? Dakujem.