Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

tin007
13. júl 2015

@janinka25 platila som 60 eur, dostala som pokl. doklad.

elise
13. júl 2015

@gudulo 37 euro, dostali sme rychli termin, nasledne stretnutia boli zdarma cez poistovnu

luna303
13. júl 2015

@janinka25 žienky ja som jej na dverách videla poplatok 30 eur, ale od nás ho nepýtala.
@mykeila no nabudúce keď k nej prídeme, tak sa jej rovno opýtam na správu za poplatok. Mne tiež bolo povedané, že pošle poštou domov.

luna303
13. júl 2015

Žienky a neviete náhodou či už má rozplánovanú druhú polovicu roka? keď som volala z jej asistentkou, povedala mi, že mi budú ešte volať, lebo dr nemá ešte naplánované termíny do konca roka, ale zatiaľ nevolajú 😕 a to malú chcela vidieť ešte po nástupe do škôlky.

susminka
13. júl 2015

@gudulo fuha, uz si presne nepamatam, asi 20 - 25 eur, ale fakt to uz presne neviem. Boli sme len raz, diagnostikovala aspergera, ale to sme vedeli uz predtym, islo len o papier...

susminka
13. júl 2015

@luna303 ano, nam ju poslala postou. Aj s pokynmi pre psychologa.

zuzanamv
13. júl 2015

@luna303
mne povedala asistentka v marci, ze dalsie terminy budu davat v sept-okt...
Zapisala si ma do poradovnika na plateny aj neplateny termin, teraz neviem, ci tam mam este volat a otravovat, ako to vyzera, alebo sa spolahnut, ze som v poradi a mam cakat. Co myslite?

luna303
13. júl 2015

@zuzanamv ja som žiaľ o poplatkoch ani nevedela... mne povedala v júni, že nás zapisuje do poradovníka a bude volať pre upresnenie termínu. Ja myslím, že sa dá na nich spoľahnúť v tomto, len majú toho moc. Zrejme aj správu budem znova žiadať na ďalšom vyšetrení a už aj zaplatím radšej. Je kopa psychológov, ale na posudkové komisie a tak je aj tak najspoľahlivejšia správa od Jánošíkovej.

zuzanamv
13. júl 2015

@luna303
No, mne povedali, ze aj na ten plateny termin je dlhy poradovnik, ale moze sa stat, ze niekto vypadne, tak sa to posuva... Ale cakame uz od marca.
Aj v Andrease v marci povedali, ze sa caka 4-5 mesiacov, a uz su to 4 mesiace a nic...

kubasa2005
13. júl 2015

caute mna tieto prazdniny zabiju,to moje dieta sa tak strasne nudi ☹ a tie jeho hlucne vybuchy.Vy ste natom ako?

kubasa2005
13. júl 2015

kupujete deckam nieco sladke slane drobnost kedsu svami vobchode?

majkam6
13. júl 2015

@kubasa2005 keby len deckám aj sebe naložím, bežne ked sú dlhé rady tak mu otvorím nejakú blbosť a zapcháme ústa. A kedže bývame v dome, kde máme hojdačky pieskovisko, psa a zajaca, asi 7 druhov detských odrážadiel, elektrické autíčko a kopu kamienkov tak pri peknom počasí nuda nehrozí

kubasa2005
13. júl 2015

@majkam6 a robi cirkus v obchóde?

mimca20
13. júl 2015

@kubasa2005 No u nas veselo kedze su dvaja huncuti 🙂, uz sa aj vyhraju spolocne. Na blaznovstva ako stvoreni mam pocit v poslednom case. Ale snazim sa kazdy den nejaku aktivitu, nech sa cvici v komunikacii. Nie vzdy sa mu chce, to vidim. A ak sme v obchode spolocne, vzdy mu kupim nejaky dzus, resp. lentilky v poslednom case nejako chce. Co ma prekvapuje pekne slusne si da povedat, ked mu poviem neberieme to, nechaj to pekne na mieste a pod. Nema ziaden hlucny vybuch pritom, mozno ma take obdobie neviem a mozno viac a viac premysla?? 🙂

moni73
13. júl 2015

@zuzanamv ja som na plateny k janosikovej cakala 2 mesiace, prvy neplateny bol vtedy 8 mesiacov. do andreasu som cakala 4 mesiace a ozvali sa mi az na intervenciu psychiatrie. inak termin na terapiu v andrease mozno september buduci rok... je ich strasne malo... ☹ ciste zufalstvo...

majkam6
13. júl 2015

@kubasa2005 ako ked vidím že je veľmi mrzutý, alebo unavený určite ho do obchodu neberiem, ale zväčša nerobí žiaden problém, možno sem tam výskne kedže nerozpráva, ale kedže má len 2,3 roka tak si myslím že chovanie v obchode primerané k veku. Ale samozrejme si kupovať veci-oblečenie nejdem s ním, že by sedel v kabínke ked ja skúšam tak to ani náhodou. On je z tých akčnejších typov.

kubasa2005
13. júl 2015

@majkam6 ja snim musim doobchodu aj ked nema naladu som s malym sama

zuzanamv
13. júl 2015

@moni73
Tak z andreasu mi volali prave dnes, ze sa im uvolnilo, ale nevyhovuju nam tie terminy, tak sa asi potesil niekto iny.
Nam treba len diagnostiku, sme mimo BA, na terapie chodime u nas v TN, aj ked este nemame diagnozu.
Ale podarilo sa nam vybavit termin v IDR, 4 tyzdne po operacii uzdicky pod jazykom, tak som zvedava, ako to bude tam vyzerat.

strociatka
13. júl 2015

@zuzanamv a kukomu v IDR ste sa dostali?

zuzanamv
14. júl 2015

@strociatka
Kapalkova, boli ste tam? Kolko casu maju cca na dieta?

strociatka
14. júl 2015

@zuzanamv nie, iba u Braunovej v BA

nensyke
14. júl 2015

@kubasa2005 aj ja už prestávam chodit s malým do obchodu, lebo vždy idem domov cela krvavá, kuse ma a škriabe. Pred tým pomohlo buď jablko mu dat do ruky alebo jupika malinovku. Ale nam už aňi to nepomôže. ☹

lilitela
16. júl 2015

Baby, ako si trufnut na druhe dieta pri prvom, ktore ma autisticke crty spravania? Ja si vobec netrufam, aj ked sa o dieta snazime, stale mnou zmieta pocit, ze radsej nie, lebo niekedy ozaj nevladzem s jednym. Casto, ked si urobim tehotensky test a je negativny, neviem, ci mi ma byt smutno, alebo mi ma odlahnut. Ale na druhej strane sa neviem zmierit s myslienkou, ze len jedno. Volakedy som chcela 3 deti.

moni73
16. júl 2015

@zuzanamv co je IDR?

magimary
16. júl 2015

@moni73 Inštitút detskej reči.

strociatka
16. júl 2015

@lilitela na tuto dilemu zial neexistuje odpoved. Nezalezi na nasich nazoroch, zalezi na vas. Moze to dopadnut velmi dobre a druhe dietatko bude obrovskym prinosom pre celu vasu rodinu a moze to dopadnut aj presne naopak.

Tiez som sa trapila touto temou velmi dlho, az sme po 4 rokoch "prisli" k druhemu babu a ja som sa utesovala myslienkou, ze to bude super a slecna nebude na tomto svete sama. No mladsia ma tazku vyvinovu dysfaziu. Takze v mojom pripade ide o, ludovo povedane, z blata do kaluze.

Ale ucim sa. Ucim sa, ze je to len uhol pohladu. Su este male a kto vie, aky si vytvoria vztah, ake to bude dalej, Je to momentalne pre mna strasne tazke. Aktualane doma nerobm nic ine, len mediatora. Po mojich detoch, som si povedala, ze mozem kludne prednasat na mierovych misiach. OSN sa moze prist ucit!

Tiez sa ucim, ze ak si maju vytvorit skvely vztah, tak ich to budem musiet naucit ja. No to neznamena, ze u vas to bude rovnako. U vas to moze byt lepsie 😉

cmeli
17. júl 2015

Manzel prave objavil jednu velmi milu aplikaciu, ktora je tento tyzden zadarmo (ale netusim ci sa chapanie tento tyzzden nekonci o hodinu...) tak kto stihate, stiahnite si 🙂

https://www.mojandroid.sk/aplikacia-tyzdna-zdar...

solinkarka
18. júl 2015

@cmeli ako to mam prosim ta sstiahnut cez tel na obchod play mi to nenaslo a cez link tam nic take nepise ze stiahnut, dakujem za radu 🙂

lilitela
18. júl 2015

@strociatka Na toto sa snazim vobec nemysliet. Citala som kdesi, ze pri druhom dietati je zvysena pravdepodobnost podobnej poruchy a pri tretom, (ak dve predchadzajuce maju), uz je ta pravdepodobnost sialena.
Mozem sa opytat, mate to aj nejako v rodinnej anamneze? Vyskytovali sa podobne prejavy u niekoho? Lebo u nas sa svokra stale tvari, ze moja dcera je "normalna", lebo jej obe deti boli na nejaky sposob podobne, aj ked kazde ine, ale ona si vobec vnucku detailne nepozna, lebo sa o nu zaujima tak raz za 6 tyzdnov, a okrem toho to pripisujem skor nejakemu popieraniu reality - o tom som tu pisala minule, ze rodina to nechape a "neakceptuje".

stasim
18. júl 2015

@lilitela moja dcerka ma tiez vyvojovu dysfaziu, ked sme cakali druhu nemali sme ani sajnu, ze mame tento problem co bolo dobre, zatial je malicka, nemozem tvrdit ci sa aj u nej nieco vyskytne alebo nie, ale teda co som citala na fcg v skupine dysfatickych deticiek tak dost mamiciek tam ma napr.tri deti a aspon u dvoch sa dost porucha vyskytuje co ma desi....