Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

menatko
7. sep 2015

@mimca20 my sme zacali chodit teraz do tej auti skolky na vodarenskej..hoc nemame ziadnu diagnozu ani sme na diagnostike neboli zatial..dochadzame 134km tam a spat 3x tyzdenne ..pretoze tu v nasom meste mi ho nezobrali ani do sukromnej za 220€ na pol dna..pritom maleho najvacsi problem je to ze nerozprava a ma velmi slabe porozumenie..ziadne ritualy, agresia ani samoublizovanie..dokonca ma rad deti..stacilo ze som povedala ze maly 'nerozprava'. Do normalnej som ho davat nechcela pretoze viem ze v kolektive 25 deti by sa necitil dobre.Na druhej strane som ho chcela dostat medzi deti ...tak neviem sama ci robim dobre alebo zle, ze auti skolka ..uvidime po nejakom case..

mimca20
7. sep 2015

@menatko Drzim prsty, nech vam to pomoze v napredovani, v posune. Ja mam z nas pocit, ze sme v "rozbehu", len by to trebalo podchytit spravne a znova posunut do dalsej fazy.... Moj zacal rozpravat na 3r. a 4m, velmi mi pomohli montessori pomocky a skupinka montessori tu na MK, potom CŠPP v LM, kam sme dochadzali na logo a psycho kazdy treti mesiac. Proste odbornici, ktori nam podali ruku, dali instrukcie, pokyny a skusali sme, ci sa to da. Mame jedinu diagnozu vyvinovu dysfaziu, psychologicke testovanie na urovni jeho veku, jednu oblast mame tam na urovni skoro 5rocneho dietata. My uz mame 4r, tak uvidime co dalej. Ale laka ma oslovit centrum vcasnej intervencie - tiez sidlia na Vodarenskej, nech skusim cez ne nejake terapie. O dva tyzdne sa davame na muzikoterapiu, tak uvidim. Recovo sme na tom o podstatnu cast lepsie, nez ked zacal prve slova, len este co to dotiahnut a poriesit viac jeho sustredenost, pozornost. Aj toto je uplne v inej rovine, nez to bolo pred tym celym rokom, co mame za sebou. Uvidime tiez po case....

menatko
7. sep 2015

@mimca20 mozem otazocku co je CSPP ? 🙂

mimca20
7. sep 2015

@menatko Centrum špecialno pedagogickeho poradenstva. Sme vzdy aj v ich evidencii, dostali sme posudky cca po 4sedeniach u nich. +terapeuticke postupy z logopedie co a jak a v jari sa mame ukazat na kontrolu

menatko
7. sep 2015

@mimca20 no my sme zacali chodit na tu vodarensku najprv do toho centra vcasnej intervencie..potom mi Mikova navrhla, ze maju este jedno posledne miesto v skolke, tak som sa toho chytila ako topiaci sa slamky..hovorili mi, ze budu skusat karticky ako nahradny komunikacny kanal ..u logo sme zatial neboli vobec ..

meesha
7. sep 2015

@mdurickova úžasné, gratuluju 🙂

strociatka
8. sep 2015

@menatko fuha, neviem ci je dobry napad dietatko bez kvalitnej diagnostiky supnut rovno do auti skolky. Urcite by som vyhladala kvalitneho logopeda a urobila cim skor diagnostiku. Je mozne, ze maly nema problem, je mozne, ze len ide o (v porovnani s auti spektrom) o banalne OVR, vyvinovu dysfaziu a pod. Zvlast, ak maly rozumie co mu hovoris. Porozmyslaj, ci by si v prvom rade nevyhladala logopeda, psychologa, vcasnu intervenciu (aj keby na Kramaroch a musela cestovat). Urcite ja by som do toho sla.

majkam6
8. sep 2015

@strociatka do tej skolky chodia aj deti s ovr,alebo dysfziou,alebo mr.oni tam maju vela tried a rozdeluju ich aj podla diagnoz,vyhoda 4deti ucitelka plus asistentka.ale je pravda ze najviac je tam autistov kedze najviac sa specializuju na nich.a myslim si ze ked ho tam dala tak nie iba kvoli tomu ze nerozprava,ale aj kvoli inym veciam,ale s tou diagnostiku a logo suhlasim.v jej pripade islo skor o terapie ktore tam robia v skolke,a kedze su z daleka takto ich viac stihne ako stale dochadzat kvoli jednej.

lilitela
8. sep 2015

@fulinka2000 Toto som zazila aj ja, ked sme pozorovali s dcerou spoza plota skolkarov. Ucky klebetili, a zrazu sa jedna spamätala, zistila, ze jej 3 deti chybaju a tak ich zacala volat a decka sa vynorili nedaleko spoza krikov, kde sa zasivali - skolka je neoplotena a hned pri vacsej ceste.
Mozno by stacilo, kedze teraz sa o tychto vyvojovych poruchach castejsie hovori, aby kazda ucitelka, ktora chce vykonavat profesiu, mala kurz specialnej pedagogiky, lebo ja mam pocit, ze oni nechapu, ze ak tvoja dcera zle rozprava, ze to nie je tvoja chyba, ze by si ju zanedbala. Ani ze to nie je dozivotny stav.
To ze vam ponukli moznost prist na hodinu by som ale ja vnimala zo strany skolky pozitivne, ci nie?

andrejka1974
9. sep 2015

inac ak by niekto potreboval plienky mam fixis velkost junior 11-25 kg nestihame minat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 mozem poskytnut 3 baliky po 40 ks 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

fulinka2000
9. sep 2015

Baby som tak nastvana ze sa chystam zalozit peticiu. O zmeny vyhlasky ministerstva skolstva ktore umoznuje skolkam prijat deti zo zdrat.znevyhodnenim,aby tam nestalo slovo mozu ale musia.mam toho dost je nas velmi vela ktore odmietaju v skolkach ci uz koli reci,poruchami pozornosti atd.dat tomuto statu najavo ze haloo aj my sme tu a mame prava,predovsetkym nase deti,nemozu nam stale zat varat dvere pred nosom hovorit ako sa to neda a bla bla.musim to este nastudovat co a ako,ak sa spojime tak to dame,,vsetko sa da ak sa chce ak mate sancu.ak somnou suhlasite ja sa nato dam vytvorim peticiu ak nazbierame dostatok podpisov neostane to bez povsimnutia a maminkam radim ak vam ucitelky nakladaju kazdy den ako mne tak si zacnite nahravat kazdy jeden rozhovor

mimca20
9. sep 2015

@fulinka2000 A to mas dcerku v skolke vsakze?? Co im denno denne vie vadit?? Alebo stale to iste dookola?? Mna mrzi, ze zakon vravi jedno a realita prax je ina... Mozno viacere mamicky mozno niekedy mali narok napr. na asistenta, alebo na nieco ohladne skolky ale neboli sa pytat, neriesili. Ale napr. premiestnili dieta inde a bolo to z ich pohladu poriesene. Mna len zaujima, ze preco ak dieta ma nie prevelmi velmi vysoku nejaku poruchu (ktora sa da krasne zvladnut, mozno rokmi odstranit), ze aj napriek tomu by mohlo dieta byt v klasickej skolke, len napr. popri tom by navstevovalo logopediu, nejake tie terapie mimo skolky. Preco mu to nie je dopriane, umoznene. Mne viaceri v rodine vravia, sak uz sa rozhovoril, tak co kazdy co riesi???? To ze je zivsi, ale rozumiet rozumie ked mu povedia v skolke, chape suvislosti, veci, aj som rok riesila, chcela som skolke trochu pomoct, kebyze ma moznost mat niekoho pri sebe, kto sa len jemu bude venovat. Preco nie, sak skolka by mala onho tzv. postarane a tie veci ohladne reci to viem poriesit ako rodic. Asistent nula bodov u nas, lebo ho mesto prideluje len v skole, v skolke vobec........

fulinka2000
9. sep 2015

@lilitela ano dali sancu lebo som nanich vytiahla zakony,detske prava a podobne,nazvali moje dieta rretardovanym banujem ze som stym nahravanim rozhovorov nezacala hned v zarodku.je to velka bida ze takyto ludia vobec uciat,raz ta zena narazi na takeho rodica ktory jej rovno rozbije hubu s prepacenim

mimasimi
9. sep 2015

@fulinka2000 Kvôli týmto učiteľkám som začala študovať učiteľstvo MŠ, ja sa tam dostanem a budem iná .... 🙂. Strašne ma to naštvalo pri synovi, tiež ho nechceli, lebo nerozprával, ale ja som si stála za tým, že tam bude a hotovo. Na konci roka sa potom učiteľka rozplakala, lebo on urobil najväčší posun vpred, doslova skok, a jej favoriti ju sklamali, nechceli vystupovať, a nakoniec to zachránil náš, ešte pred rokom nerozprávajúci chlapec!!!! .... 😀

andrejka1974
9. sep 2015

@fulinka2000 suhlasim s tebou zacnime nieco robit,

andrejka1974
9. sep 2015

@fulinka2000 ja by som dala aj podnet nech sa postaraju aj o to ak dieta nemoze ist do normalnej skolky nech je moznost ich dat niekam a nie ako moja musi byt doma,pretoze nikde nie je pre nu miesto vsade poradovniky a dlha cakacia doba

cmeli
9. sep 2015

ja by som skor navrhla priznat kazdej takejto rodine kompenzacie do vysky minimalne min.mzdy bez ohladu na vysku prijmu rodicov, ktore by boli urcene na terapie. Rodic by tak mohol zostat doma s dietatom a zabezpecit mu terapie ako by potrebovalo, alebo sa spojit viacero rodicov dokopy a niekoho si "najat" ...lebo to ze vam dieta na zaklade prikazu vezmu do trebars beznej skolky moze byt aj viac na skodu ako uzitok - ak tam bude odlozene a vy viete ze ma problem tak s mu treba venovat - mnohokrat staci pripojenie sa k nemu, naladenie sa na neho a postupne sa zacne otvarat a zapajat - ale to chce individualnu starostlivost, lasku a cas - aby ked nie su s nami, boli pri ludoch ktori ich tiez lubia a venuju sa im plnou pozornostou s laskavymi pevnymi hranicami - v skolke aj skole

hatsepset
10. sep 2015

@mimca20 Inak napr niektore skolky vramci dennej "vyucby" alebo ako to nazvat spolupracuju so psychologmi aj logopedom - proste pridu a si vezmu tie deti ktore maju ..."problem" so sebou a cvicia s nimi - ale je to skor v mensich mestach - vo velkych mi to pride ako keby sme platili a nosili kopu veci a chodili na tie pridrbane brigady a robili vyzdoby a sprostosti a ESTE MALI BYT VDACNI ze mozeme nechta dieda v skolke a drzali hubu a krok :/

hatsepset
10. sep 2015

Inak na rodicku ucitelky vraveli ze z 23 deti 7 VELMI MALO ALEBO SKORO VOBEC nerozprava a ze to kvoli tomu ze telku pozerali vela :D :D :D - nevravim ze to nema isty vplyv ale zase nemyslim ze niektora matka necha dieta 3 roky denno denne pred telkou vysedavat :D my posledny rok a pol ani telku nemame :D a ...i tak nerozprava :D boze take kraviny pocuvat... a este jedna vec ze vraj s kreslenim su na tom neuveritelne slabo- v predoslej triede kde bol Otik medzi 4-5 rocnymi tak vyzeral fakt jak zaostaly lebo kresli zle (aj na psych povedali ze mu zaostava kresba) a je tvrdohlavy v uchope - vie chytit spravne ale proste po chvili drzi ceruzku "jak kolik do plota) lebo s nou chce pretlacit papier, a teraz pozerame na "vytvory" mali asi slnko kresli -... 1 chlapcek nakreslil slnko - inak polovica aspon kruhy (aj otik) a ostatni len cmaranice - cize asi 22 deti potom zaostava :D alebo co - toto dost vytkla ucitelka ze nevedia drzat ceruzku a kreslit vobec

andrejka1974
10. sep 2015

@hatsepset ono je skor problem v tom, ze nechcu deticky prijat , moja starsia dcerka chodi teraz do pripravneho rocnika , dali sme jej odklad v skole koli reci a chodi do specialnej skoly, kde su aj triedy pre autistov a aj skolka pre autistov aj napriek tomu, ze rianka, nema problem sa zaclenit, cudzi ludia jej nevadia proste si ich nevsima, ju neprijali, povedali, ze by potrebovala asisatenta a toho si oni dovolit nemozu ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a inde su plne miesta ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

fulinka2000
10. sep 2015

@andrejka1974 vies preco nieje miesto???pretoze dieta ktore ma co i len jeden problem je posunute do specialnej skolky,vcera sa ucitelka vyjadrila na margo spec.skolky ale ved tam chodia uplne normalne deti ktore su priklad len hyperaktivne,preto sa pytam preco ked su len hyperaktivne priklad nejsu v normalnej skolke,odpoved ja som sama na 23deti a ja to neustrazim takto to je nove spec.skolky nestavaju,seru na nich potom ti niekto povie preco cucas s tohto statu peniaze,ved chod robit!!!!

andrejka1974
10. sep 2015

@fulinka2000 vsak mne nic nezostava, dnes mi dojde ku mne domov specialna pedagogicka a do andreasu budeme chodit zadarmo 🙂 🙂 🙂 🙂 raz za tyzden a musela som zmenit moju pracu robim len vo stvrtok , piatok a cez vikendy a to len nocne

andrejka1974
10. sep 2015

@fulinka2000 vsak aj v tom sanatoriu bolo vela deti co tam byt nemali ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a urcite ich tam je aj teraz vela ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

mimca20
10. sep 2015

@hatsepset No velke mesta proste deti beru asi ako na pase, pridu odchodia odidu.... Neviem nemam skusenost, ale mozno skolky hned psycholog, logoped odporucia aby mali nejaky papier, ze by mali rodicovi ukazali, ze vase dieta tu nepatri??? Len skoda, ze ak nejake centrum da odporucania ze akoby mozno ich dalo do vzduchu.... Odporucania, ktore ako ja rodic respektujem, snazim sa ich aplikovat do bezneho zivota a nik iny ... Mozno kebyze sa jedna o dieta niektoreho z poslancov, alebo niekoho z uradu daneho mesta a takto sa s dietatom riesi dana situacia, tak to by hned boli take a take zakony, veci poschvalovane ze by sme sa divili....

mimca20
10. sep 2015

@fulinka2000 @andrejka1974 Je to tak baby s tymi speci skolkami. Vezmu dieta, ktore sa "nastartuje" je schopne aj ist do klasickej skolky, skoly ale reku ponechaju ho v speci nadalej a pritom to miesto potrebuje ovela ovela viac dietatko, ktore je na tom podstatne horsie. Realita....

hatsepset
10. sep 2015

@fulinka2000 uplna pravda 🙂 smola je ze tie hyperaktivne deti a deti s poruchami pozornosti sa nehodia do normalnej ani speci - nas do speci nevzali lebo no...nie je to nic nezvladnutelne a v normalnej sme bojovali s ucitelkami lebo sa im nechcelo sa mu trochu specialnejsie povenovat (myslim tym ze oslovit ho menom, rozpravat sekvencne, pockat kym spravi jedno a potom druhe, nejak ho zaujat...nic tazke)

andrejka1974
10. sep 2015

@mimca20 nie je to tak ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ o nas vedeli, ze mi do normalnej skolky ist nemozeme ☹ ☹ ☹ ☹ a vedeli, ze inu sancu nemame ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ pretoze nie je pre nas nikde miesto, alebo sme v cakacke co je na niekolko rokov aj napriek tomu, sme my museli odist ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ proste ked niekto nechce , nezlomis ho aj keby co kolvek bolo aj ked narok aby tam bolo bol , ale aby sa mi kazdodenne niekto stazoval, ze to nejde mi za to fakt nestoji ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

andrejka1974
10. sep 2015

@hatsepset mas pravdu zazila som vsetko a este dlho budem zazivat

mimca20
10. sep 2015

@andrejka1974 ☹ ☹ ☹ to je na pevne nervy toto vsetko. A asi vidis, ze kazdodenne stazovanie aj mne bralo energiu, tak reku "idem s davom" aj ked niekto nieco, tak sa ozvem vzdy. V nasom pripade je apelovane, ze normalna trieda jedna ucitelka 22deti, ze lepsie by mu bolo isto v logopedickej skolke, ze tam su speci odbornici, ze tam je maly kolektiv. Ano toto respektujem, viem, je to dnesna realita vsetkeho, ale mohli by chapat a mat trpezlivost, kedze sa tam nedostal a sme v cakacke. Ci to dieta mam zaniest do logo skolky a odist?? A robte nieco, lebo v normalnej tam maju natresk??? A zas podla mna denne vzdy plny stav 22deti nie je v skolke a ked zacne chorlave obdobie, tak uz ani tolko.
@hatsepset A ako boj pokracuje??? Davala si na tu Dukliansku vsak?? To tam je cakacka asi ako na podpultovy tovar v rokoch za nami 🙂 🙂 🙂. Nasich hyper chlapcov asi neviem kam umiestnit a tiez si myslim, ze nie je to az tak nezvladnutelne. Rozumie, chape, vykona, nevzdoruje, agresivita nula bodov ani raz nic take a aj tak boj boj....

jolinka
10. sep 2015

@strociatka baby presne viem o com hovorite, mladsia dcera mala /dnes uz len zbytkova/ poruchu porozumenia, receptivna dysfazia

do 4 rokoch boli aj auti prejavy, amoky zlosti, vyzeralo to aj na ment. retardaciu ☹ ☹ Do 4 rokoch som ju mala doma aj z obavy, ze v normalnej skolke ju neakceptuju a ked ju vylucia, tazko ich o rok presvedcim, aby ju opat zobrali v pripade zlepsenia 😒 No a v prvej skolke ju nevzali pre nedostatok miesta, a to sme tam uz jedno dieta mali umiestnene... 😕 manzel tam nabehol, ze ked nemaju miesto medzi 4 rocnymi, nech ju daju hoci do mladsej skupiny, ze ona skoro nerozprava a je na urovni mensich deti... 😔 😔 😔 No to bolo. 😠 ..hned nam odporucili zariadenie pre mentalne postihnute deti, a ze ju v ziadnom pripade nevezmu.. pricom muz ani slovickom nespomenul nejaku diagnozu, ment. postih ci nedajboze autizmus. 😕 😕

Tak sme hladali novu skolku pre obe, NIC sme nepovedali zeby mala Kati nejaky problem, oni samozrejme videli ze je kuscok ina 🙄 , ale prikladali to tvrdohlavej nature a silnejsiemu vzdoru /to ze sa im hodila do amoku ked nieco nechapala alebo nebolo podla jej predstavy/

aj mi na zaciatku ucitelka vzdy referovala, co zase s malou bolo, ako skriekala ci nechcela robit to ci ono, ale ked som nesmelo ze ci to vidia na odchod zo skolky, tak ucitelka "nie my sa naucime ako na nu, ona potrebuje deti, treba ju nechat v kolektive" ...mala si zvykla aj oni na nu, okolo tych 5 roko uz islo porozumenie rapidne dopredu, ubudli amoky, auti crty uplne vymizli 😉 Isla na 7 rokov do normalnej skoly, dnes je tretiacka, zvlada vsetko bez asistencie, vzdy bola dost samostatna na svoj vek.