Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mimca20
2. okt 2015

@loginexistuje prepac nedopisala som. Ze tie deti maju desne spravanie a toto nik neriesi, toto je normal spravanie... Asi to tak ma byt. A o pouzivanej slovnej zasobe tiez pomlcim, lebo by clovek musel len bodky dat 🙂 🙂. Ale to nech riesia neriesia ti ktorych sa to tyka a nie my tu 🙂 🙂. My mame dost starosti a veci s nasimi detmi.

reklamka
2. okt 2015

Ahojte,
chcela by som sa spytat... Ked mam podozrenie, ze moj syn ma autisticke spektrum, kde a ako to mam zacat riesit? Kde zacat?
Ma 2roky, 8 mes. - rozprava minimalne tak do 50 slov (nieco aj skomolene), ale dokaze aj trojslovne vety. Najviac ma znepokojuje jeho specificke spravanie. Velmi casto v poslednej dobre place (lepsie povedane vresti) za vsetko. Nespolupracuje pri ziadnych cinnostiach, resp. robi len to, co chce on. Malo reaguje na prikazy a podnety atd. Zacal chodit do skolky, kde sa celkom dobre aklimatizoval. Ale aj tam ucitelky hovoria, ze je pomalsi, menej spolupracuje atd...
Je aj dost hyperaktivny, je proste vsade a nikde. Nic ho dlho nebavi.
Je tazke pre mna pozorovat ako jeho dvojicka dievca uz vsetko rozprava, vie pocitat, poznava uz farby atd. Jednoducho, mozno len ich velmi porovnavam, mozno je fakt len ovela pomalsi ako ona, ale proste sa mi nezda a nerada by som nieco zanedbala.
Ako postupovat? Ako to bolo u vas? Kde vase kroky smerovali prve?
Proste chcela by som vediet na com sme. ☹ 😖
Dakujem.

mimca20
2. okt 2015

@loginexistuje a presne ako pises, ak budeme chciet mat dieta v ZS pre deti s NKS to aby sme uz teraz riesili, pytali sa a zabezpecili.

stasim
2. okt 2015

@reklamka začina sa klinickým logopedom, klinickým psychologom a neurologom

reklamka
2. okt 2015

@stasim - dakujem. je rozdiel medzi obycajnym logopedom a klinickym? u neurologa sme boli davnejsie (pred rokom), kvoli tomu, ze chodil casto po spickach a zhodnotenie bolo, ze je ok, akurat hyperaktivnejsi.

stasim
2. okt 2015

@reklamka "obyčajný" sa venuje skor naprave výslovnosti a klinický ten to berie komplexnejšie- ten vie pracovat aj s nerozpravjucimi detmi

tin007
2. okt 2015

@reklamka Mozes zacat u Dr. Matuskovej na Kramaroch - ambulancia vcasnej diagnostiky a terapie psychomotorického vyvinu deti. Hned vedla sedi vyborna logopedka, keby bolo treba (nespomeniem si na meno, ale urcite niekto doplni do diskusie, ze ako sa vola).

stasim
2. okt 2015

@tin007 Kormanová

tin007
2. okt 2015

@reklamka Ano, aj do Dialógu sa mozete objednat, su tam vsak dlhe cakacky (ja som dostala info, ze asi 6 mesiacov), pripadne skus aj IDR (Institut detskej reci), tiez podobne dlha doba cakania. Ale zacala by som navstevou Matuskovej, ci iného Dr. kvôli diagnostike, nie liecbe a to vas uz potom dalej nasmeruje, ci uz na logopediu, alebo k detskému psychológovi a pod.

stasim
2. okt 2015

@tin007 a dr. Matušková je super 🙂 čakačka okolo 1 mesiaca 🙂

hatsepset
2. okt 2015

@loginexistuje no hej sak je to aj o pristupe a casto aj o sympatiach ked ta ucitelka s nim pracovat nechce tak aj keby dvaja boli v triede tak nebude... no asi fakt uz zacnem riesit teraz tu pripravu :-O nam vychadza ze do skoly by siel 6 a pol rocny ale nevidim to ze to takto bude skor 7 a pol rocny ...zase ktovie no sak este sa mozu veci zmenit, - ale uz teraz vidim ze treba na niektore veci vynalozit 10x viac usilia ako u inych deti 🙂

loginexistuje
2. okt 2015

tak ako ti pise @tin007 ja by som mozno este aj to spravila ze hned objednat aj do dialogu alebo IDR aby si mala termin ... /tam sa caka na terminy fakt pol roka aj viac/ a zaroven sa objednaj aj k Matuskovej a uvidis co ti povie ten termin v Dialogu vies zrusit kazdopadne len ti plynie cas...

my zaciname s terapiami aktualne tu to je tiez v BA.
http://www.assistentia.sk/index.php/sk/

ale ja mam skolaka ...

hatsepset
2. okt 2015

@marianax tak logopedia, psychologia neurologia a diagnostika reci - viacmenej ma poruchu pozornosti (Add) a podozrenim do vývinu ADHD - teda porucha pozornosti s hyperaktivitou ...ale psychologicka sa vyjadrila ze to je tazko teraz uzavriet,. ze ake veci sa fakt az v skole ukazu uplne , ale zase dovtedy netreby cakat lebo to bude potom omnoho horsie - dalej nam dali poruchu reci v expresivnej zlozke pripadne oneskoreny recovy vyvin alebo narusene komunikacne schopnosti v teh expresivnej zlozke - i testy zvladol priemernme na svoj vek, s tym ze slovnu cast neabsolvoval lebo no...neodpovedal by tak ako sa vyzaduje 🙂

loginexistuje
2. okt 2015

@hatsepset no ak si mozem dovolit ti poradit tak to ADHD velmi neuvadzaj do papierov nech tam mam primarne ten naruseny recovy vyvin ... lebo teda neviem ako na vychode ... /u nas mal tiez logo problem ale len mierny / a chcela som ho dat na jeleniu alebo vlastenecke nam co su skoly pre deti s poruchami reci tak nas KVOLI ADHD odmietli .. oni tieto deti neberu.

moj mal ADHD od neurologa na zaklade EEG uz v styroch rokoch.

marianax
2. okt 2015

@hatsepset ďakujem moja si zlatá veru dosť ste si toho vybehali silno držím päste K dobrým výsledkom nech sa malému darí každým dňom lepšie si úžasná mamina 🙂 my sme zatiaľ mali neurologa ktorý nám napísal začiatok adhd čaká nás foniatria tento mesiac a v novembri detská psychyatricka ďalej uvidíme kde pôjdeme volala som na centrum spc Turnov kde sa venujú deťom ako autisti a pod a povedala mi ta pani nech si urobíme tie vyšetrenie čo treba a ak nám psychyatricka nepotvrdi autizmus nemusíme chodiť tak som v napätí niekedy sa mi zdá že je V poriadku ale potom zas že nie

hatsepset
2. okt 2015

@loginexistuje nam na eeg nevyslo udajne nic mimoriadne len nejaka frekvencia zrychlena - on nema vela crt adhd aj na psych povedala ze ma skoro vsetko s add a malo co adhd ale ze sa to moze no nemusi takto vyvinut a ze rozpravanie muide pomalsie preto ..teda aj preto ze sa nechce tomu venovat - proste povie to co on poklada za dolezite a ine nie a ze tazkosti s beznymi ukonmi ako obleikanie obuvanie umyvanie atd (co je fakt pravda) proste ze to co zaujima jeho sa nauci a pouziva a co ie tak sa nauci ale pouzivat nechce lebo mu to zabera cas a nevidi v tom zmysel...teda podla svojich moznosti samozrejme...

saurian
3. okt 2015

@hatsepset
ahoj nas starsi ma specificky naruseny vyvin reci v expres.zlozke a adhd (zatial adhd nema na papieri - ale logo, psycholog aj neurolog sa na tom zhodli). on ked zacal chodit do skolky v 3r4m tak mal cca 15-20 slov (vratane citoslovci, zo zlou vyslovnostou), neskor sa rec vyvyjala ale rozpraval ako "google prekladac".
kedze vtedy sme nemali v okoli logo skolku, takze chodil a chodi do klasickej - cez 20 deti v triede a zvladol. je to hlavne o pedagogoch v skolke - tieto deti tu skolku zvladnu, staci ze je ucitel len trocha ustretovy. aj co sa tyka sebaobluhy, nezvladal ju dokonale, bolo mu treba pomahat viac ako inym detom.
chodil a dodnes chodi na logopediu(jeho logo je zaroven spec.pedagog) 1xza mesiac, dostavali sme ulohy, viedla nas co a ako mame rozvyjat, pracovali sme vsak doma 4xdo tyzdna cca 10 min, 1xdo tyzdna 45 min + teda sme sa snazili pri hre a pri beznom "priebehu" dna sustredit na ciele od logo.
dnes ma sice odklad skolskej dochadzky, ale zvlada co sa tyka znalosti a zrucnosti vsetko co by mal. stale ma oslabenu sluchovu pamat a sluchovu pozornost, kresbu (jeho kresba oproti rovesnikom bola vzdy "nizsie"), niekedy hodi "agramatizmy" (hlavne pri predponach a podobne), aktualne sa logo sustreduje skor na specialnopedagogicke vedenie smerujuce k priprave/zvladnutiu skolskych zrucnosti. u mna hlavny dovod preco som dala odklad bola pozornost - sice sa sustredi, snazi - zvladne ulohy ale po 45 min je doslova "vypluty", takze myslim ze ten rok mu prospeje. co sa tyka jeho hyperaktivity ci pozornosti, vekom sa to zlepsuje.
nas, resp. my sme mali este zlozitejsiu situaciu v tom, ze casto na jeho vychovu nebol cas ci priestor kvoli mladsiemu (DA), pri ktorom je vsetko dianie v domacnosti urcitym sposobom obmedzene, tazsie.
takze z mojho pohladu a na zaklade vlastnych skusenosti - pokial sa vam aj nepodari najst miesto v skolke s NKSCH, a budete mat dobreho logopeda/spec.pedagoga/liec.pedagoga/psychologa (nieco z toho 🙂 ) kto vas bude dobre viest a budete doma pracovat, tak to urcite zvladnete.
treba dodat, ze u tychto deti je aj zvysene riziko pritomnosti poruch ucenia.
drzim palce, urcite to bude dobre. snad sa aj situacia v skolke u vas nejak "utrasie" k lepsiemu. nie je realne, aby mali vsetky tieto deti asistentov ci chodit do spec.tried, v kazdej skolke su a zvladaju to 😉
co sa tyka eeg a adhd - nie vzdy sa adhd musi prejavit na eeg.

bocianka123
3. okt 2015

@saurian super príspevok, ja stále uvažujem na tým že syna dám do klasickej škôlky (je tiež NKS , to vieš). Možno skúsim cez letné prázdniny ako náhradnú škôlku.
A k spomínaným príspevkom o diagnostike - všetko mám tiež obehané so synom , na dr. Matúškovú musím napísať, že veľmi podrobne robí diagnostiku, tak určite to treba skúsiť. Čakačky má asi najkratšie zo všetkých ostatných. K Dialógu - na ambulantnú terapiu zberú cca do mesiaca-dvoch ... Ale do sanatoria je veľmi dlhé čakania -môj syn sa dostal teraz v lete po roku čakania. A je v poradí na ďalší turnus.

anuska74
3. okt 2015

O tomto som nevedela, dúfam že budeš taká dobrá a podáš nám info ako to prebieha a ešte nevidím je to súkromné centrum ?
A ešte ma zaujíma, či sú to podľa teba dobrí odborníci, len som tak prešla o tých menách som ešte nič nepočula ?

saurian
3. okt 2015

@bocianka123
u matuskovej na kramaroch sme "zacinali" s behackami s kubim v 1,5r 😉 je vyborna, a ani sa dlho necaka.

hatsepset
3. okt 2015

@saurian jee dakujem za taku obsirnu spravu 🙂 velmi ma potesila 🙂 - v skolke ked ma ucka vezme bokom sa citim taka izolovana so svojimi "problemami" :D ukludni ze viem ze nie som sama 🙂 - drzim detom palce 🙂 a ozaj dakujem za spravu 🙂

anuska74
3. okt 2015

@loginexistuje
O tomto som nevedela, dúfam že budeš taká dobrá a podáš nám info ako to prebieha a ešte nevidím je to súkromné centrum ?
A ešte ma zaujíma, či sú to podľa teba dobrí odborníci, len som tak prešla o tých menách som ešte nič nepočula ?

loginexistuje
3. okt 2015

@anuska74 ak myslis tu assistentia tak ideme v oktobri na diagnostiku ale mam viacero velmivpozitivnych referencii aj poznam niektorych osobne a ano je to sukromne

anuska74
4. okt 2015

@loginexistuje
Tak som zvedavá na referencie, ak budeše tak dobrá. zaujalo ma to čo ponúkajú.-

lili1985
4. okt 2015

@loginexistuje to som aj ja zvedava. My chodibe na niečo podobne ku p.Sedibovej,teda k p.Karen.

cecil36
5. okt 2015

Baby, surne potrebujem radu. Moze dieta s autizmom popri predlzenej RD chodit na 4 hodky do speci skolky, ale nie? Co pani na UPSVAr to iny nazor.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
5. okt 2015

@cecil36 ak mas platenu predlzenu RD tak kludne aj na osem hodin moze do skolky /ale tak vacsinou si specialne skolky pri niektorych diagnozach obmedzuju dobu dochadzky/

ak mas neplatenu predlzenu "RD" tak vtedy moze dieta ist do skolky len na 4 hodiny.

cecil36
5. okt 2015

@evamarek77
@loginexistuje baby dakujem, len v rozhodnuti mam, ze dieta sa neodporuca do MS. Tak preto mi asi davaju rozporuplne info. Ale zas ide o speci auti skolku na 4 hodiny. Asi zas mi ostava len obehat urady a pytat si zakony. ach jaj.