Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sofiabn
11. máj 2016

@arcadia dakujem velmi pekne

barla5
11. máj 2016

@amy287 moj syn takto pohryzol v škôlke 2 dievčatka, az do krvi a na tvari, jedno zdrave, jedno postihnute. Rodicia toho postihnuteho s nami nic neriesili, mozno preto ze sami vedeli ake je to mat iné dieta. Rodicia toho zdraveho nas chceli udať za ublizenie na zdravi. Ako to riešili s ucitelkami neviem

amy287
11. máj 2016

@barla5 moju pohrýzlo zdravé decko
Určite by som nechcela udať niekoho za ublíženie na zdraví, len uvažujem racionálne, nechcem aby mojmu dieťaťu bolo nejakým agresívnym spôsobom ubližovane...
Aby sa nebála chodiť do školy

saurian
11. máj 2016

@amy287 ako stat sa moze, deti su rozne, a podla mna to ani nie je tak problem "deti" - ci uz zdravych alebo nie, ale v prvom rade pedagogov.
mensi chodi do "specky" - cca 1x do mesiaca je pokusany (myslim jasne odtlacky ktore zmyznu po viac ako 3 dnoch), ale viem ze tam maju "kusacov" takze je mi jasne ze ucitelky a asistentky sa snazia aby k tomu nedoslo, ale aj tak sa stane. vzdy ma upozornia, zo zaciatku aj povedali ktore dieta, ospravedlnuju sa, teraz ma uz len upozornia (nerobila som z toho vedu)
starsi chodi do "normo" skolky, a stalo sa ze prisiel doma a pozeram co ma na uskach - a on obe uska pohryzene (cervene ciarky, odtlacky, zmyzly az po 5-6 dnoch) a tam ma na to nikto neupozornil, az ked som sa pytala tak pozerali jedna na druhu az sa jedna vykotkodakala (neprivetivo, az arogantne) ze jeden chlapec ho pohryzol na ceste z obeda! a ze oni si to nevsimli a ked si to vsimli uz nestihli reagovat! ako ten chlapec musel byt rychly a sikovny... 😉 nevravela som zbytocne vela, ale vyrazom a tonom som im jasne dala najavo ze to nebolo v poriadku, ze ony su tam od toho aby dbali okrem ineho aj na bezpecnost deti...
ten chlapec sa k nam chodi hravat, takze som sa s nim v pokoji, bez natlaku "dohodla" ze to uz to robit nebude. ak by som ho nepoznala, tak to s nim nijako riesit nebudem.
ale tie ucitelky by som "nakopala" 😠

adusko123456
11. máj 2016

Ahojte Maminy,neviem kde začať.Skôr sa potrebujem vyrozprávať Dnes som bola prvý kraz so synčekom 2,5ročným u pedopsychiatričky,len čo sme vošli tak mi povedala,že moje dieťa je autista a to z toho dôvodu,že malý nereaguje na očný kontakt taktiež nepočúva,robi si čo chce.Keď sme napr. V obchode a zmenim smer jazdy je nespokojný ,taktiež ak neni tak ako on chce hocikde sa hodil o zem. Nerpzumie keď mu poviem počkaj, stoj. Uteká je strašne živý,neustále je v pohybe . Štipká mi uši do s detičkami má dobrý vzťah,hrá sa,len nereaguje na výzvy,nepozdraví sa iným ľuďom. Som veľmi smutná neviem čo mám a nemám očkakávať ,vlastne ani neviem ako mám na to reagovať,čo by som mala a nemala zmeniť. Som tak trošku zranená, viem a chcem mu pomôcť,.Ľúbim ho viac ako svôj život len sa bojím že to nezvládnem. Dr nás ešte poslala na testy ale to bude až v auguste aby sa to potvrdilo,malý nerozpráva. Do piapierov napísala,že : Detský autizmus F 84.0 s opozdenim vyvinom reči,ment.retardáciou a sy ADHD vedeli by ste mi povedať aké vyšetrenia ho čakajú ? ďakujem pekne za odpovede poprípade aj nejaké rady ako by soma čo by som mala robiť.

majkam6
11. máj 2016

@adusko123456 to ti tak nalozila na prvy krat?sila.z vlastnej skusenosti nic nie je take strasne ako to vyzera.ukludni sa ,strav to nejak,nejde to zo dna na den,ale ver ze to ide,a ci to bude,alebo nebude autizmus,stale to bude to tvoje krasne babo.precitaj si dozadu rady dievcat ze co a ako. A najdi si normalneho pedopsych,a ozvi sa intervencnemu centru

velkeoci
11. máj 2016

@adusko123456 tak po 1.) Zvladnes to! matka zvladne vsetko! Po 2.) Dobra krava ta dr...mengele:/ kde zobrala pri tak malom ze men.retardacia?? Len preto, ze nerozprava?? Ma SK je tazky stedovek! A adhd? V jeho veku su vsetky deti hyperaktivne a behaju a neviem co. To sa az v skolskom veku urcuje adhd...po 3) neciem, kde byvas. Napis sem: centravi.sk a zacni co najskor hladat moznosti ABA terapie, kde byvas.

adusko123456
11. máj 2016

@majkam6 ďakujem pekne že ste odpovedali. No veru hneď z cesty ma bodla akoby nožom... Velmi ma to zranilo,ale chce to asi len čas,aby som sa s tým zmierila brala to tak ako to je. Ešte neviem kde sú také centrá ale pozisťujem si čo sa dá. Veeím že to bude dobré aj kdď možno ťažké 😢

velkeoci
11. máj 2016

@adusko123456 vies po anglicky? Na youtube je x videi z terapii. Zacni ocnym kontaktom. Aj knih, materialov...aj v slovencine. A dakujem @majkam6 za tvoje slova, ze nie je vsetko tak zle, ako to vyzera na zaciatku🙂

mimca20
11. máj 2016

@majkam6 nam tiez podobne bolo nalozene ked si spominas... A ked mi doporucila mat dieta mimo spolocnost, mimo rovesnikov a rozdelit aktivity s dietatom medzi vsetkych prislusnikov babky, dedkovia, tety....

bubkalienka
11. máj 2016

@adusko123456 u koho ste boli?

velkeoci
11. máj 2016

@mimca20 stredovek...

bubkalienka
11. máj 2016

@velkeoci ahojky :D potrebujem novu inšpiráciu čo robiť s malým hehe nenašla si nejaké materialy nové.. inak vam ako ide ta aba?

bubkalienka
11. máj 2016

@mimca20 dieťa mimo spoločnosť? to som ešte nepočula?

adusko123456
11. máj 2016

@velkeoci som z Lučenca.Ako som písala vyššie všetko si pozisťujem. Neviem podľa čoho to určila,asi podľa tpho že malý hádzal kocky a smial sa a keď mu povedala nesmieš ešte viac sa smial. Má dni keď ma počúva a zas keď nie. No nereaguje na cudzích ľudí. No má typy ľudí napr moju mamu s ktprou sa hrá po druhých detoch sa snaží opakovať to čo robia oni. Je veselí hravíá rád hudbu . Hračky .

minulin
11. máj 2016

@adusko123456 ahoj, my sme tiez dostali takto nalozene, ze za 4 minuty... u nas to ale bohuzial bola pravda, no neznamena to, ze to bude aj u vas tak. ak by si mala chut, pisem na svojom blogu uz par mesiacov o nasom zivote s autizmom.. vyrabam hracky pre drobca a pisem clanky o tom, co a ako s autizmom a kam sa obratit a tak... takze kludne si precitaj, isto tam nieco potrebne najdes 🙂

Hlavu hore, tvoje dieta bude tvojim a ver, ze vas to spoji vsetkych okolo a najdes v sebe silu o ktorej si netusila, ze ju mas.. DRZIM PASTE.... 😉

adusko123456
11. máj 2016

@bubkalienka u pedopsychiatričky Rouderovej v Lc .

bubkalienka
11. máj 2016

@minulin a vam kto takto naložil? Rosenbergerova v ke?

adusko123456
11. máj 2016

@minulin aj vy ste museli pár mesiacou čakať pokiaľ sa to potvrdilo? Ako sa to u Vás prejavilo ak môžem vedieť.

mimca20
11. máj 2016

@adusko123456 Za nas, nas pripad nam dost pomohlo CSPP v LM, co sa tyka toho ze starsi nerozpraval, zacal az v 3r.4m., po pravde oni jedini mu dali priestor aby sa prejavil. Radila som sa s nimi, riesila, velakrat som im aj volala 🙂, chodili sme k nim kazdy treti mesiac na psycho a logo. Oni synovi ako prvy robili intelektove testovanie aj ked nerozpraval, uz su aj take druhy testov. Urcite kontaktuj sa na centrum vcasnej intervencii a uvidis co a ako dalej. Za nas, kebyze si stretla mojho syna na prvych sedeniach pred 2r. tak to bolo.... Teraz v CSPP tu u nas u psycho vydrzi 40minut az hodku spolupracovat, mierne pauzy tam su a u logopedicky tiez takto.

mimca20
11. máj 2016

@velkeoci Ja som vtedy bola doslova v prdeli z toho vnutorne ako rodic chvilu po odchode z miestnosti. A potom som zapla mozog reku ci nejakeho psychologa nepoznam a spomenula som si. Ten dotycny vtedy ma podrzal a nasmeroval nas na LM. Ano dialka, tu u nas na mna pozerali ze az tam chodite? Reku ano a stalo to za to, aspon v nasom pripade.

adusko123456
11. máj 2016

@mimca20 určite tam napišem. Urobím čo sa bude dať ale naskôr by som mala počkať na potvrdenie či je to tak nie? Či tam môžem aj skôr napísať?neviete mi prosím povedať

wild_child
11. máj 2016

@adusko123456 ak Ta mozem povzbudit - autizmus sa nezisti z 1-2 sedeni,ale dieta sa intenzivne pozoruje niekolko mesiacov az rok,kym sa stanovi oficialna diagnoza.. Ja mam 3rocneho,nerozprava,s psychologickou neudrziaval ocny kontakt,nespolupracoval..pracoval iba so mnou.. Taktiez je nervozny ak sa zmeni smer,ak sa zmeni cinnost,vrieska,hadze sa (teda v jeho 2,5roku to tak bolo) cela moja materska bola o neustalej nespokojnosti,placi,zachvatoch.. Zaver psychologicky je ze ma oneskoreny vyvoj mentalny,taktiez rec,ale autizmus vylucila.. Nestresuj,chod za odbornikom,prve sedenie s takouto "pseudopsychologickou" nic neznamena..

mimca20
11. máj 2016

@bubkalienka No ja som vtedy vravela ze v septembri nastupuje do beznej skolky. A ta dr. mi vravi ze skolka urcite nie, ze si ho mam nechat doma a venovat sa mu. A ako naschval mi dala dalsi datum sedenia 2.9., v den nastupu do skolky. Ako som vysla z miestnosti uz som tam nesla nikdy.

minulin
11. máj 2016

@adusko123456 skoro rok...

adusko123456
11. máj 2016

@wild_child vsak toto že sommou všetko pekne. S deticpkamy tiež len ako naschval s ňou nič. On dá aj pusinky iným ľuďom. Ale utiera sa dokonca aj po mne. No hlavne kvôli tomu som šla lu psychologičke,že malý chytá dievčatkám nozky a stipka im do ručičiek. Ale nie vždy len proste akoby ho to napadlo tak to urobí. Dnes smw boli prvý krát. Strašne má rád číslice,vsade kde ich vidi opakuje. Aj ked rozne snaží sa. Už neviem čo si mám o tom celom myslieť.

mimca20
11. máj 2016

@adusko123456 mozes aj skor napisat. Som teraz uz cez mobil, skus do googla dat skola Jamnik, malo by ti vyhodit tusim nieco ako ZS pre deti s NKS (narusena komunikacna schopnost). To CSPP v LM spada pod Jamnik. My sme tam chodili cely rok, kebyze su blizsie tak urcite by sme tam chodili castejsie, ale presli sme pod podobne centrum tu u nas. Tiez CSPP pre deti s NKS. Ale pre istotu ideme k Janosikovej do Trnavy, po roku uz mame termin tak sa tesim. Radsej ist ako neist.

adusko123456
11. máj 2016

@mimca20 u nás to bude trošku problém. Nemám auto.Ale dačo vymslím. Len nech drobcovi pomôžu. Ďakujem za typ. Určite vsetko mrknem. Nech viem čo najviac.

mimca20
11. máj 2016

@adusko123456 my sme do LM sli ked mal starsi 3r.1m. bez jedineho slovicka, pozornost desna, neobsedel, porozumenie tiez des..... O 3m ked zacala rec par slovicok, tak sa ma pytala ci som vymenila dieta obsedel 20minut na mojich nohach a pracoval s psycho. Ale zacala som s nim pracovat, makat doma- montessori, vyrabam mu doteraz edukativne pomocky, vsetko co ma napada, kedze financne mat pomocky co by som chcela sa neda. Za dva roky makacky mame krasnu zbierku, znami sa uz smeju ci idem otvarat skolku 🙂 🙂. Urcite najdes odbornikov ktori vas povedu spravnou cestou aka je taka ta cesta je, ale si tu pre svoje dieta a ono pre teba. Drzim pevne prsty. Ani my nie sme "za vodou" ako vravim, ale uz dost mame za sebou.

majkam6
11. máj 2016

@mimca20 spominam,nam neurolog po dvoch minutach povedal aby sme si nasli.pekny ustav pre maleho a nebralui to tragicky,a presiel rok ja uz neplacem po nociach a maly je uplne inde,sice stale nerozprava ale pouzivame asi cca 50posunkov na dorozumenie,takze sa dorozumieme v pohode,uz ma pocuva,porozumenie je obmedzene ale rozumie uz zakladnym instrukciam,proste je to upne ine babo ako pred rokom