Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

adusko123456
20. aug 2016

Dobrý deň,vedel by mi niekto poradiť.
Ide o to,že chcem požiadať o predĺženie rodičovského príspevku,ale malý bude mať 3 roky až v októbri môžem o to požiadať aj skôr??? Ale ďalšie babo sa narodí marec-apríl,takže ak by mi aj schválili potom by mi to stopli. Mám nárok ešte na synčeka niečo? Trošku mám v tom chaos. Ptodím ak sa nájde niekto kto sa tomu rozumie . Ďakujem.

andrejka1974
20. aug 2016

@adusko123456 ano mas narok, ale potom ti ho zastavia, zial mozes brat len jeden, mozes on poziadat az ked bude mat 3 roky aspon ja som tak davala, zaroven mozes poziadat o ztp/s preukaz, parkovaci preukaz, prispevok na hygienu, prispevok na prevadzku auta, ak auto nemate mas narok na kupu noveho auta, alebo prispevku na prepravu a ak ste plienkovany mate narok na plienky, ktore vam moze predpisat neurolog

monca77
20. aug 2016

@adusko123456 ja som min. rok požiadala mesiac skorej, môj tiež je oktobrový a podala som papiere začiatkom septembra, mesiac trvá, kým to schváli posudkový lekár a skoro mesiac kým pošlú z úradu papiere v BA inde neviem. Teraz po roku som už podala na ďalšie predlženie už v júni, počítala som s dovolenkami, máme to schválené do 2018 (až teraz sme to zistili), vraj už papier poslali, ale zatiaľ sme nič nedostali. Nám to súrilo kvôli robote, lebo tam potrebovali ten papier. Inak min. rok keď som bola podať papiera som sa pýtala, kedy môžme podať a na úrade mi povedala, že čím skorej, aby sme nečakali na poslednú chvíľu....

oilkatka
21. aug 2016

@andrejka1974 viem, že ten pobyt je len na tri mesiace. Máme podanú žiadosť do DSS u Matulaya, ale sme tam až na 10. mieste v poradí, a chcem, aby bola už aj v kolektíve, lebo má rada deti, tak preto sme riešili aj stacionár v Karlovke.

niky21
21. aug 2016

Ahojte, tak dlho som sa neozvala, ale až teraz sme našli lekára, ktorý 4 ročnému chlapcovi konečne diagnostikovali autizmus a stredne ťažkú mentálnu retardáciu, mamičke snáď konečne priznajú predĺžený RD a poradíte, čo ešte môže žiadať od štátu, aby nemusela ísť od neho do práce? Chlapec stále nerozpráva, povie iba mama a ham , plienky sú samozrejmosťou, je tu nejaká mamička s rovnakou diagnózou? Myslím aj tú stredne ťažkú mentálnu retardáciu, ďakujem

andrejka1974
21. aug 2016

@niky21 nám síce predtým ešte nepovedali mentálnu retardaciu ale určite mame nerozpravame neukazujeme sme plne plienkovany mame 4 roky a 4 mesiace vyššie som písala všetky kompenzácie mame detsky autizmus

nikulka79
22. aug 2016

nas maly s diagnozou detsky autizmus-vcera cely den sme bez plienky no a aj vonka.stale som sa pytala ci trba ciky aa a nic.doma nam povedal miesto ciky sisis a sadli smme a bolo to aj v nocnicku.pokrocili sme o level dalej.hura

adusko123456
22. aug 2016

@andrejka1974 plienky chvalabohu netreba , už pár mesiacou ich nemá,síce občas má nehodu hlavne ak plače,a nebol pred tým cikať,bojovali sme aj s kakaním bál sa,ale všetko chce len trpezlivosť, a tá moja nebola zbytočná. Aj keď je to občas fakt náročné,hlavne ísť do obchodu... To nikto len tak nepochopí,kto to nezažije. @monca77 ďakujem. Začnem to riešiť aj ja v septembri,pretože ideme teraz 30teho ku jednej psychologičke, tak uvidíme čo zas tá povie a pofľa toho sa zariadim,ale bolo by dobré keby sme to už mali všetko za sebou. @nikulka79 koľko Váš malý? Už keď vie kam to patrí pojde to. Držím palce všetkým mamičkám s takto chorými detickamy .

nikulka79
22. aug 2016

@adusko123456 22oktobra bude mat 3

andrejka1974
22. aug 2016

@nikulka79 tak to ste superny že sa Vám takto podarilo

nikulka79
22. aug 2016

@andrejka1974 zistila som ze ked je zaplneny hrou tak kasle aj na nohavice ale ked sme vonka tak vydrzi aj 3hodiny a potom chce ist domov.krici sisis a a a a to uz vieme ze je cas ist domov.doma tiez uz zacal a niekedy si to poda do nohavic a potom sa zasmeje aa povie a hra sa dalej

nikulka79
22. aug 2016

co drobceka zasa napadlo.skoda ze je len lyziarska 😀

slnieckoma
23. aug 2016

Maminy, dnes nam dr.Janosikova odporucila ABA terapiu...chodite niekto tu tiez?? Ak ano ku komu, ake mate skusenosti?? Pomaha vasmu dietatku? Dakujem za kazdu odpoved! 🙂

adusko123456
23. aug 2016

@nikulka79 tak to určite pojde. Moj chlapček je 10októbta. Ani on najskôr nechcel vonku cikať radšej zadržiaval,ale časom to je zas len iné. Len on mi ani to nepovie,len ja musím striehnuť kedy asi už treba. No doma chodí sám od seba. Alebo ak práve sedím na wc ja tak ma z neho vyhná ,aby mohol islť on 😉 . Ja verím,že časom zo pojde všetko,síce pomalšie,ale pojde.

celka12
23. aug 2016

@slnieckoma Bratislava Autisticke centrum Andreas Mgr.Rajecová alebo Mgr. Bruchatá odporucam obe, sú aj lektorky ABA terapie, skolia aj iných

slnieckoma
23. aug 2016

@celka12 Oni iba skolia? Alebo tam s malou mozem chodit na terapiu k nim? Dakujem

celka12
23. aug 2016

@slnieckoma nie, normálne robia terapiu s deťmi plus školia tu sú kontakty, len treba sa tam objednať a dohodnúť si diagnostiku a následnú terapiu http://andreas.sk/index.php?www=nasiludia http://andreas.sk/index.php?www=konzultacie
Obidve sú maximálne milé, ústretové a odborníčky, bola som u nich na školení a môžem len a len odporúčať, školenia aba robia aj pre rodičov

slnieckoma
23. aug 2016

@celka12 dakujem zavolam my sme dnes boli na diagnostike u klinickej psychologicky a ta nas odporucila na ABA terapiu

celka12
23. aug 2016

pani doktorka ja výborná diagnostička, aba terapia je tiež super, malá má kolko rokov?

slnieckoma
23. aug 2016
slnieckoma
23. aug 2016

@celka12 3roky a 4mes

celka12
23. aug 2016

@slnieckoma Tak to je najvhodnejší čas na začiatok aba, najvhodnejšia je a najlepšie výsledky sa dosahujú u detí do 5 rokov, držím palce, aby sa vám to podarilo vybaviť a malá dosiahla čo najviac úspechov a čo najrýchlejšie napredovala

slnieckoma
23. aug 2016

@celka12 dakujem velmi..je to pre mna nieco nove dnes sme sa to dozvedeli este to vstrebavam :(

monca77
23. aug 2016

My sme tiez chodili k Bruchatej do jula, ale nam povedala, ze odchadza z Andreasu, ale treba to zistit. Inak velmi mila a pomohla urcite a syncek k nej chodil velmi rad.

slnieckoma
24. aug 2016

@monca77 ako casto ste tam chodili?

nikulka79
24. aug 2016

@adusko123456 nas povie.vcera vecer doslova krical o ratu ze aa a bol to len plany poplach.nas sem tam sadne ale stale zabudne ze ma nohavice,takze sadne a aj sa zaspini ale hlavne ze povie.jemu sa prave zapacilo sediet so mnou na wc.pozera sa do zrkadla co mame oproti a tlacime.niekedy sa mu podari a inac sa s toho smeje.ma s toho srandu ako sa obaja snazime a nic

slnieckoma
24. aug 2016

Tie centra, kde robia ABA terapiu su vsetky plne ☹ ☹ jedno som nasla, ze 25eur/h a mali by sme chodit 2-3x tyzdenne...
OTAZKA ma aj strava vpliv na autiszmus? Mliecne vyrobky alebo pod.?? Dakujem

monca77
24. aug 2016

@slnieckoma chodili sme tam 2x do týždňa, od sept. ide už do škôlky na Iljušinovú, tak tam tiež budú tie terapie

slnieckoma
24. aug 2016

@monca77 aha my niesme z BA my by sme tam dochadzali..

adusko123456
24. aug 2016

@nikulka79 presne aj u nás to tak bolo,veľa krát sa zabudol vyzliecť , ale teraz je vždy holí,ráno ho oblečiem o5 minút je vyzlečený ,a aby som nekričala sedí na šerbli akože ciká 😉 no niekedy sa z tohp aj smiať musím. Stále spolu s ním akpže tlačím on sa smeje a popri tom sa aj vykaká aj keď to kakanie bol boj a to doslova... Krik plač,zadržiavanie aj niekoľko dní ,no hroza... Občas to robí stále ,že nejde a drží ale vysvetlíme kľudným hlasom a ide to. Nikdy som si nemyslela,že ja budem mať takú trpezlivost 😉