Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nikulka79
29. nov 2016

moj ruksacik je uz konecne hotovy🙂musel byt do detailu ako na youtoube

katinka71
29. nov 2016

@amy287 tak moj je natom podobne s dg, my po 2 rokoch vyckavania na terminy a na vysetrenia a kym mu vlastne stanovili dg a cas utekal,sme podali staznost na urad pre zdravotnu staroslivost,potom sa to pohlo,takze mame terapie tyzdenne logopediu.ergoterapiu a okrem este na 2 h tyzdenne chodi ku nam domov specialna pedagogicka,nas chodi do obycajnej skolky(od 3 rokov sam skolkarskym autobusom aj domov ) hrubu motoriku ma ok ,sportuje od 3 r bicykluje,od 4 korculuje na lade aj lyzuje,a teraz v 5 plava bez pomocok ,na jemnej motorike pracujeme ,od septembra by mal nastupit do skoly do nulteho rocnika

majkam6
29. nov 2016

@nikulka79 paráda.wau

nikulka79
29. nov 2016

dakujem.dalo to zabrat,lebo to muselo byt presne podla videa,len sa mu nepacilo ze som mu tento krat urobila ruksak a nie ako knizku.stou boli nervaky ked sme sli von a bola mu zima na rucky🙂

menatko
29. nov 2016

@nikulka79 zasa velmi pekna praca.. 🖒🖒🖒

nikulka79
30. nov 2016

@menatko dakujem

katarina_g
2. dec 2016

Maminky prosim Vas poradite..... ideme teraz po roku so synom opat k pani Janosikovej, moja otazka, posiela dotaznik aj na opatovne vysetrenie, alebo len pri prvom vysetreni. DAKUJEM

emikie
2. dec 2016

@katarina_g Ahoj, len pri prvom, potom už nič na ďalšie vyšetrenia.

katarina_g
2. dec 2016

@emikie dakujem

giarebeka
8. dec 2016

Ahoj maminky,mam 3 a pol rocneho synceka. Bola som s nim na vysetreni u psychologicky minuly tyzden,kvoli tomu,ze mi od 2 rokov nechce papat normalnu stravu. Zje mi len spenat,nejake jogurty a mlieko,este nejaky ten keksik a kinder vajce musi byt. (Riesila som to aj s obvodnou,ale ta mo furt vravela,ze to je v poriadku,nechcela mi dat ani vymenny listok k lekarovi aby som to riesila),nezdalo sa mi ani to,ze na svoj vek nevie poriadne naviazat konverzaciu. Logopedicka vravela,ze podla nej je ok,len ze mu to ide pomalsie. No ,psychologicka mi minuly tyzden povedala,ze si mysli,ze by to mohol byt autizmus. Objednala som ho na vysetrenie,na ktore mam cakat 5 mesiacov. Som z toho hotova. Kazdy vecer preplacem,lebo neviem na com sme. Ani neviem vlastne preco pisem,asi chcem len pocut,resp.citat nejake povzbudzujuce slova. Marcus je velmi mily,usmievavy,ma rad ludi,len sa nevie hrat s detmi vo svojom veku. Bud len so statsimi,alebo mladsimi. Ma rocneho brata a k nemu je velmi citlivy,stara sa o neho.je celkom aj poslusny,len hyperaktivny. Niekedy nechape co mu hovorim. Ja uz neviem. Cika na wc,ale ked ma ist na velku si pyta plienku. Par krat sa stalo,ze aj do zachoda,ale to preto lebo uz nevydrzal.Som zufala z toho. Od septembra som ho chcela dat do skolky. Vobec neviem ako s nim mam teraz pracovat.

matusvocik
9. dec 2016

@giarebeka ja osobne vam odporučam vyšetriť sluch, a prečitejte si niečo o gfcf diete...a vyskušajte ju ihned nečakajte...oplati sa vam to...verte mi

majkam6
9. dec 2016

@giarebeka skus sa na kontaktovať na najbližšie intervencne centrum, kde by ti ukázali ako pracovať s malým a ponúkli možnosti terapie a iných moznych intervencii. a čím skôr., všade sa dlho čaká. a nic nie je také strašné ako to vyzerá.ale cielene aktivity mu len pomôžu.

giarebeka
9. dec 2016

@majkam6 dakujem pekne

nikulka79
9. dec 2016

majkam6 ja vas mozem kus utisit.mojmu muzovy sesternica ma 8rocneho chlapca,malo rozprava mozno povedat ze este menej ako nas a neni autista.teraz su take deti.kym som sa vzdala toho ze moj maly neni autik,precitala som toho vela,skusila vsetko no skoncili sme aj tak touto diagnozou.v autizme ide hlavne o kontakt s cudzimi ludmi,ako som zistila dietatko malo problemi od narodenia ,nehode,traume a hlavne regrese-dietatko jednoducho stratilo vedomosti co pred tym vedelo,prestalo rozpravat.mi dobiehame rec od 2rokov.povie len ked je sam alebo nuteny.nemame stereotypne hranie no kontakt-nepride sa pochvalit ani mne s novou hrackou,vyhyba sa miestam kde je vela ludi,deti,ked mu ukazem hracku ktoru mam pred ocami nepozrie sa na mna,pri jedeni pozera von oknomnepozrie sa na mna,ocny kontakt mame velmi slaby,pri emociach pysti,ked placem pride ku mne a zakryje mi mojimi rukami oci a ide sa hrat.toto je lahky autizmus,su aj samozrejme horsie stavy ale ja vam mozem napisat len o nasom a poradit vam len comi ucime maleho a to ked nereaguje lebo sa chce dohrat,pridte k nemu,oslovte ho,cakajte kym sa na vas pozrie a ako mi mamicky tu poradili a zabera to -povedzte koniec a ideme papat,ulozit hracky,von...co ked je tiez len hravy,nepozna hranice kedy zacat alebo skoncit?usne to mozte si dat vysetrit ak sa vam to nezda ale pokial mate kontakt,rozumie emociam,tak preco ho trapit s lekarmi.inac nam dieta tiez pomohla s reagovanim a hlavne s hyperaktivitou no ak sa na nu date vydrzte min.2tyzdne ak sa nezmeni nenastanu nejake malicke pokroky tak je zbytocna a nezabudnite dodavat,ca,d,b

efca007
12. dec 2016

@katinka71 ahoj chcela by som sa popytat od kial ste ako je to s tou spec.pedagogickou ako sa to da vybavit a jam pojedte do skoly dakujem.

katinka71
12. dec 2016

@efca007 my byvame v rakusku a na zaklade kompletneho neurologickeho vys+vyvojovej diagnostiky +specialne vysetrenie sluchu a hlasu sme sa dopracovali po 2 rokoch natahovania s uradmi (aj to na zaklade staznosti na zdravotnu staroslivost)aj ked syn je statny obcan rakuska,ku doporucenym terapiam specialna pedagogicka ktora chodi na 2 h tyzdenne domov(poobede pondelky,(pokroky uz je vidiet v spolupraci aj rieseni uloh hravou formou,hra sa snim logicke hry ,potom si pomedzi hadzaju loptu,znova ho navodi na pracu malovat ale zatial velke plochy(vykres na polizby) vodovymi farbami,stale potom bude zmensovat plochy,potom sa hraju spolocensku hru ktoru vyberie syn alebo karty a tak,po skonceni tych 2 h ideme hned na zimny stadion vlastne ona ho pripravi(oblecie sa sam pod jej dohladom) a tam si uz maleho preberieme rodicia ,dalej tie logopedicke cvicenie ma tyzdenne, a ergoterapie tiez tam väscinou maluje a vystrihuje cvici jemnu motoriku,aj ked ma schvalene terapie platime mesacne pausalne poplatky za terapie okolo 150 e,raz mesacne chodime ku akademickej maliarke na 2 hodiny na malovanie temperovymi farbami na platno,(tuto moznost som mu nasla sama vzdy je nejaka tema a deti sa maju vyjadrit same ku teme),do skoly je uz zapisany a nastupi do normalnej zakladnej skoly ale do 0teho rocnika zakladnej skoly (bude normalne s prvakmi integrovany len nebude hodnoteny a bude mat ako vsetci v 0 rocniku asisitenta)tu neexistuje odklad a ostat v skolke nadalej ,este chodi na kruzky plavania tyzdenne (soboty).stvrtok cvicit do telocvicne pohybove hry,a sezonne ako momentalne korculovaie,lyzovanie (to vsetko je bez ucasti rodicov cize ho vedieme ku samostatnosti)do skolky chodi do normalnej kde je 20 deti v triede,

slnieckoma
14. dec 2016

Kocky prosim mate niektora kontakt na pschychologicku v trnave mgr.alzbetu lazikovu??? Nikde na nete ho neviem najst :( budem velmi vdacna dakujem

emikie
14. dec 2016

tu na stranke centra detskej reci v Trnave ma emailovy kontakt
http://centrumreci.sk/kto-sme/

slnieckoma
14. dec 2016

@emikie dakujem len sa obavam ci na mail bude reagovat :(

evina34
15. dec 2016

Zdravim maminy, zrejme to tu uz bolo niekde spominane ale neviem to najst...Kontakt na Dr. Janošikovú 0905/808236 je v poriadku? Kedy by ste mi poradili volat, zatial u mna bez uspechu.... Mam odporucanie od neurológa na vysetrenie...Dakujem za rady.

lullu86
15. dec 2016

@evina34 volaj iba v piatok a hneď od siedmej, urcite zodvihne....teda viaceré kocky tak spominali a u mna to bolo tak isto 😉 Drzim palce.

evina34
15. dec 2016

@lullu86 Dakujem velmi pekne.

nikulka79
16. dec 2016

dobry den.chcem sa spytat ci niekto bral pp na motorove vozidlo a ziadali uradnicky pri podani predfakturu od vas aj ked ste nemali pp schvalene?dnes som skusala vsade volat no nasi uradnici bud nerobia co by mali alebo maju problem to zodvihnut

barla5
16. dec 2016

@nikulka79 az ked schvalili, pozastavili konanie a po predložení predfaktury napisali presnú sumu príspevku. Ale ked som podavala na pocitac, vtedy chceli predfakturu uz pri podani žiadosti. Aj tak neschvalili

nikulka79
16. dec 2016

@barla5 od nas ziadaju hned predfakturu a v predajni nam auto podrzia max.mesiac no na odsuhlasenie vraj maju ak dolozime vsetko do decembra az 2mesiace.to znamena ze musime auto kupit alebo nechat stratit zalohu mojhop 2mesacneho platu.skusala som volat aj do ba ci je to normalne ze mam kupovat auto no nesmie byt na leasing len aby som nestratila peniaze no nikto to uz nedvihal aj ked mali este stale prac.dobu tak skusila som napisat.myslim ze je tam aj kolonka ze auto nesmie byt skor kupene tak uz naozaj neviem co robit.s manzela si idem tiez od nervou vlasy vytrhat lebo robi za to nervaky .doslova chlap.6aut vybratych a my sa nevieme ani s jednym pohnut

efca007
17. dec 2016

Ahojte. Mam 5 rocneho syna a pred mesiacom nam diagnostikovali vysokofunkcny autizmus. Hladame moznosti ako synovi pomoct. Chcela by som sa opytat ci ma niekto skusenost s dietou bez glutenu kazeinu a cukru. Ake zmeny ste pozorovali? Boli ste pod dohladom lekarov? Nechybali dietatku vitaminy a podobne? A ako reagovali dieta? Ako dlho ste dietu drzali? Viete odporucit literaturu? Dakujem

lauri33
17. dec 2016

0905@slnieckoma Kontakt na Mgr. Lázikovú - 0905/965968

nikulka79
18. dec 2016

@efca007 mame tu dietu uz vyse roka.prvy tyzden strasne potom sme uz zaznamenali vysledky.vitaminy musite dodavat pretoze tym ze uz vyradite casein tak straca organizmus vapnik ,d mi dodavame s dovodu ze sa mu niekde trati a ma ho nedostatok no a bekomplex kvapky aj ked to pochybujem ked nemame enzym na spracovanie B12.dieta to si najdee vela na internete okolo toho ale na vasom mieste by som dietatku dala urobit najpr krv.testy a potom zacala s touto dietou.tak viete co mu smiete dodavat a co nie.mi sme zacali so vsetkym pomali.ziadne pecivo,chlieb,keksiky...tvaroh a syr je najhorsie s mliec.vyrobkou.musite vediet ze lepok s organizmu sa dostane po 3mesiacoch co casein po 2tyzdnoch.robime mu len maso,zeleninu a ovocie miesane s ryz kasou alebo kukuricnou.ziadna soja lebo to je najhorsie co ostava na mozgu.cokolada a ziadne sladkosti lebo s toho je hyperaktivny a nedokaze sa koncentrovat.len lieta a jaci

nikulka79
18. dec 2016

mamicka co ma synceka danka nech mi prosim napise.mam pre nu tu knizku a neviem ju najst v sprave.dakujem

efca007
18. dec 2016

@nikulka79 ahoj dakujem za info...boli sme na krv este v lete u imunologa vysledky su v poriadku (to tvrdi dokrorka) nasa lekarka nie je vobec ochotna takze neviem ci nam vezme krv 😓. Takze ak to spravne chapem ste uplne bez lepku cukru aj kazeinu. Citala som jednu knihu o tejto diete, autorka pise ze treba vysadit vsetky spracovane potraviny. Neviem si predstavit ze budem vsetko vyrabat doma. Vysadili ste aj skrobove potraviny? Co papate namiesto chleba a priloh? Co myslis ako dlho treba drzat tuto dietu? Dik za odpoved.