Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mpg
13. jún 2011

anka 912 - my tiež máme problém s takou miernejšou hypotoniou, bolo to už v poriadku, ale ako je syn starší a už behať nebehá, prejavuje sa mu to v držaní tela - hrbí sa, aj tie ruky sú trochu slabšie, napr. vie zaviazať topánky, ale slabo to pritiahne. Tiež som bola u neurologičky, ale nato asi nieto lieky, len rahabilitácia-cvičiť, pohybovať.
Ešte budem hľadať nejaké možnosti cez prázdniny.

albertka
13. jún 2011

@valika_val ... no paráda 😒 aj mňa presviedčala neurologička, že sa jej zdá v poriadku (EEG som vylúčila ja, lebo to by sme fakt nezvládli), že autistic. deti vyzerajú inak..... nemyslela to zle, ale fakt je ten, že nikto z lekárov okrem klinic. psychologa nedokáže autizmus diagnostikovať, nemajú s tým skúsenosti... pokiaľ dieťa nie je k auti retardované, nemusí byť ani za hodinu nič vidno .. ani neurol. ani psychiater diagnozu neurčí a nepotvrdí bez posudku klin, psychologa... mne povedala neurol., ked som bola zaˇňou s posudkom od psychol. : tak predsa, mali ste pravdu? Čo s tým.... ja som dnes zaniesla našej dets. p. doktorke kvietky, poďakovala za starostlivosť a idem deti zapísať inam .... my si potrebujeme život uľahčiť ako sa len dá a nájsť odborníkov, ktorí nám poskytnú podporu, ľudsky i profesionálne. A schválili nám po odvolaní rodič. príspevok do 6. rokov 🙂

albertka
13. jún 2011

@arnika1 😎 no paráda..... môj muž zasa bol v zelovoce a stál v rade posledný, Domčo pišťal, metal sa.... tiež to jeden dedko nezvládol a začal na muža otázkami, či musí tak pišťať, čo mu nepovie, nech je ticho..... a môj muž to zaklincoval : Áno, piští a čok, on má na to aj diagnozu, na to, čo mu je , je ešte dosť dobrý! " Ĺudia stáli jak obarený a dedko sa otočil a odišiel preč...... odvtedy sú všetci v zelovoce milý, drobec dostáva od predavačky drobné "pozornosti" 😉

valika_val
13. jún 2011

@albertka
no paradne sa tvojmuz ozval! musim to precitat tomu svojmu, aby mal svetly priklad 😀

inak na tom EEG to bolo cele zle dohodnute... myslela som si, ze dieta ma spat. aspon tak sme to dohadovali so sestrickou. ale nakoniec povedala, ze nie, ze to nie je dobre, lebo ciapku s tymi drotikmi na hlave a ta sa nema nicoho dotykat... tak sme boli uplne nepripraveni. v case, ked maleho ukladam, sme od neho chceli, aby sedel v ambulancii a nehybal sa? pripravila som hracky, mliecko, cumlik. sedel muzovi na kolenach, ale uz ako dostal ciapku, zacal plakat, lebo sestra bola tvrda, necitliva a bolo jej jedno, ci maly place alebo nie. zaobchadzala s nim ako s kusom tovaru, ze "drzte ho", "nech neplace" a podobne. ale co by sa stalo, ak by mu tu ciapku pred nasadenim ukazala? co by sa stalo, ak by sa s nim zoznamila? ak by mu dala nejaku hracku, alebo ak by som mu tu ciapku nasadila ja? mohla mu ukazat aj tu injekciu, ktorou mu do ciapky davkovala gel... maly plakal strasne, rycal, zdalo sa mi, ze ho to boli a mala som pravdu, po siahnuti ciapky mal celu hlavu cerveno bodkovanu... radsej som zavrela oci a neriesila to.
len som chcela povedat, ze sestra mohla mat aj iny pristup k dietatu, kedze pokial sa nemylim, je to DETSKA neurologia. a lekarka sedela za stolom so zalozenymi rukami a nezaujato sa divala...

dnes sme boli na sedeni u detskej psychologicky. trvalo to 2,5 hodiny! nejaku hodinu aj s malym a zvysok len ja sama. povedala par mudrych veci, ale jednu taku, s ktorou si dovolim nesuhlasit 🙂 maleho som naucila (alebo teda sam sa naucil), aby sa v noci, ked sa zobudi, obsluzil sam - teda ma v postielke cumliky a neplace, vezme si ho sam. ak chce vodu, tak place, to pridem.
doktorka povedala, ze JA a manzel na striedacku mame chodit za malym, ak nieco chce. nenechat ho utisit sameho... hm, zlvastne. prave na tom som pracovala dlhe mesiace, aby boli noci co najpokojnejsie, aby sme predchadazli placu, alebo prebudzaniu kvoli nepohodliu. a tiez aj zaspavanie. pysna som povedala, ako sam pekne po vecernom rituale zaspava. tiez som sa nestretla velmi s pochopenim. ze mam byt s nim, kym uplne nezaspi, hladkat ho a pod. 😒

okrem toho nevylucila autizmus, vidi auti rysy, ale zatial ako vysokofunkcny auti, alebo zdrave dieta s nevyvinutou psychikou, dedicna introvercia a este zopar terminov.
vsetko sedi.
maly je aj slabo socializovany voci detom a dospelym. ale s tym ja nic neurobim, ved sa snazim ako viem - nemame velku rodinu, maleho este nikdy nikto nestrazil... musime chodit castejsie do detskeho centra 😝
drzi palce a ze ukazat sa mame prist po lete.
dobre, co? 😀

asponze v amb. liecebnej pedagogiky sa nam venuju kazdy mesiac! 😅 😉

anka912
13. jún 2011

@mpg ja si niekedy už pripadám ako paranoidná, ale nedá mi to a stále mám pocit, akoby malý mal nejakú poruchu v rámci metabolizmu, možno len takú miernu. Aj kvôli tomu, že jeho stav sa zhoršil až neskôr. Prechádzam si rôzne met. poruchy, lebo tých je dobrých pár tisíc a našla som napr. 2 možno tri poruchy buď vstrebávania alebo syntézy aminokyselín, a pri oboch (tretiu som vylúčila, lebo bola spojená s epilepsiou) sa popisuje hypotónia a autistické črty alebo atypický autizmus. Nám sa to zhoduje aj v tom, že malý je mäsožrút (najlepší zdroj AMK) a teraz, keď sa sám vlastne nastavil na mäsovo-mliečnu diétu (okrem džúsov a ovocia už takmer nič neje) sa dosť zlepšuje, aj v škole mi to poslednú dobu hovoria, aj sami to vidíme doma. Už sa ale bojím, že mi lekári povedia, že ja som psychicky narušená... Na druhej strane som biochemička (pôvodne), takže sa aspoň trocha v tom vyznám a ak by stačilo len dodávať nejaké AMK ako to robia napr. kulturisti a pomohlo by to malému tak prečo nie? Koncom júna ideme na kontrolu do BA kvôli pečeni, tak to skúsim prekonzultovať s lekárkou.

anka912
13. jún 2011

chcela som sa ešte spýtať či nemá niekto z Vás skúsenosti s prípravkom Carnosín, malo by to pomáhať pri autizme?

arnika1
13. jún 2011

@lucka261177 ahoj, robí sa to z moči. To je super, že sa Vám to zlepšuje, možno nakoniec nič riešiť nebudeš musieť. Niektoré veci sa spravia samé.

valika_val
13. jún 2011

@anka912
par tisic poruch? fiha, kde si na to natrafila? a to ides jednu po druhej? 😅 😕
na tu hypotoniu sa pytala dnes psychologicka aj mna, ale ja som poriadne ani nevedela, co to znamena...
som velmi zvedava, ci sa u nas na SK robia nejake komplexne vysetrenia a ci vobec take existuju, alebo je treba stale robit vysetrenie pre podozrenie "na nieco" 🙄

anka912
14. jún 2011

@valika_val z wikipedie si môžeš prečítať napr. toto: "Vrozené metabolické poruchy (správněji dědičné metabolické poruchy (DMP)) představují heterogenní skupinu přibližně 800–900 genetických onemocnění, jejichž společným rysem je přítomnost biochemických nebo enzymatických odchylek, které je možné zjistit pouze speciálním vyšetřením. " V nejakej inej práci som čítala dokonca že je ich okolo 4000, asi záleží na kritériach, liečiteľných je len malé percento.
U malých detí sa pýtajú na hypotóniu, lebo tá môže naznačiť nejaký typ poškodenia mozgu alebo práve metabolickej poruchy.
A trocha viac teórie je tu. " Klinické příznaky metabolických onemocnění jsou různorodé a mohou se objevit u dětí i v pozdějším věku.[2][4][6] Jejich závažnost závisí na typu molekulárního postižení, stupni enzymového deficitu a funkci postiženého enzymu nebo jiného proteinu v metabolických dějích.
Některá onemocnění se mohou projevit příznaky specifickými (typickými pro dané onemocnění), jindy se metabolická porucha projeví nespecificky (příznaky, které nacházíme i u jiných onemocnění).
Mezi specifické příznaky patří například ektopie čočky a trombembolické příhody u homocystinurie.
K nespecifickým příznakům se řadí poruchy psychomotorického vývoje, hypotonie, nechutenství, neprospívání.

Nechcem o tom viac písať, lebo by som zas mohla niekoho zbytočne strašiť, keď to prekonzultujem s lekárkou tak prípadne napíšem viac. Myslím, že len malé percento detí s problémami má takýto problém, ale len napríklad, aj my sme si mysleli, že náš malý je okrem autizmu úplne zdravý a dnes nám píšu diagnózu benígna intrahepatálna cholestáza, ktorú vraj má len niekoľko sto ľudí na svete...

albertka
14. jún 2011

@valika_val ...presne toho som sa na neurol. chcela vyvarovať... my by sme ho ani neudržali . A na to uspávanie bud právom hrdá a uč ho pekne samostatnosti, je to tak , ako mi povedala dr. Jánošíková, musí sa naučiť spoliehať sám na seba. Ja uspávam tak, že pri ňom musím ležať, inak odchádza za mnou, alebo vlezie dcére do postele. My sme napr. zistili že malého upenlivé plakanie v ordinácii bezo mňa je len vynucovanie, manipulácia alebo sa chce uisťovať, že som tam, keby niečo.... je super, že ste našli večerný rituál a funguje 🙂 ...ona asi mala na mysli, aby ste mu poskytli dostatoč. oporu, aby nebol zbytočne frustrovaný..... a Teraz je náš drobec chorý a to je teda zábava ☹ ... kvapky do očí 4x denne - celého ho priľahnem, on sa metá, vrieska, myká hlavou a ja sa tú tancujúcu hlavičku snažím zastaviť, prstavi nasilu otvoriť očko a kvapnúť do neho.... väčšina vytečie aj tak po líčku.... potom atb., každú dávku dávam na 2 pokusy, lebo mi to odmieta, napína ho, pľuje..... budem si musieť vypýtať ďalšie balenie, aby sme mali aspon na tých 5 dní .... pribudlo dalšie Nurofen a meranie teploty , manžel dnes zhánal po Blave dotykový teplomer a nič nemali ☹ na odsávanie hlienov sa teraz fakt necítim... 😢 ... mali sme obdobie, ked sirup pil pekne, nemusela som ho priľahnúť...

valika_val
14. jún 2011

@albertka
neda si vysvetlit, co? ☹ 😒 chudatka dietky nase... a pri chorobe je to 100x horsie.
ten moj je takto alergicky samozrejme na podavanie akychkolvek liekov a sirupov, ale prim vedie odsavanie soplov. niekedy sa mi podari vstrieknut mu libenar do nosteka ked sedi a prekvapit ho. a odsavanie je potom tiez o momente prekvapenia. uz davno nepouzivame vysavac, lebo manzel sa na to nemoze pozerat a ja sama ho nevladzem drzat. takze ja som vysavacom a taham kolko vladzem. maly vacsinou sedi v stolicke a ja mu rukami (ramenami) chytim celu hlavu a opriem si ju o hrud, stojim za nim. alebo sedi manzelovi na kolenach, on mu drzi ruky a ja hlavu opriem o muzovu hrud. ale maly ma strasnu silu, neviem, kde to berie, take drobne telicko...
albertka prajem skore uzdravenie.

@anka912 nakoniec skoncime pri vtipe, ze aj zdravemu cloveku sa stale da najst nejaka diagnoza, ked sa chce 🙂 o tej cholestaze nic neviem, idem pogooglit.
a tie metabolicke poruchy su podla mna uz ako civilizacne pliagy... 😒 😖

lucka261177
14. jún 2011

@arnika1 a to mam poziadat moju doktorku?alebo to robi iba ten spominani pan tu na fore?

albertka
15. jún 2011

@valika_val Už je lepšie, soplíky odsávať netreba, ale večer sme mali zábavný, studené zábaly, kedže sa nedal udržať, vrieskal, váľal sa po zemi, skončíli sme vo vani, držala som ho, reval a hapkal "neboj ša" a manžel nás oboch sprchoval vlaž. vodou. Zvládli sme, horúčka nad 39, klesla a zabral aj sirup a noc bola pokojná... teraz sa veselo hrabe mezi obalmi s DVD 🙂

mpg
15. jún 2011

valika/val Hypotónia je zjednodušene povedané slabosť svalov na základe nesprávnej funkcie mozgu,
ale čo sa za tým naozaj skrýva asi ešte neodhalil nikto. Pomáha len rehabilitácia.
U miernejšej formy sa to časom, keď dieťa začne chodiť trochu zlepší, ale ako písala anka 912 tá oblasť napr. ruky, ktoré je u týchto deti menej v pohybe a zaťažované sú stále slabšie. Priebeh sa nedá odhadnúť, niektoré deti to časom rozbehajú, niektoré nie. Dokonca som počula, že aj pocikávanie staršieho dieťaťa s tým môže súvisieť, že aj tam sú tie svaly oslabenejšie.

arnika1
16. jún 2011

@anka912 máš pravdu. Predvčerom sme boli u neurologičky a vraj má mierne hypotonické ruky 😨 Tak to som nečakala. A divila som sa, že keď behá, tak má ruky pokrčené a zaťaté do pästí. 6e vraj to súvisí aj s plochými nohami.

arnika1
16. jún 2011

@lucka261177 Robí to len Mudr. Urge. Ale niektorá mamička tu písala, že to posielala zamrazené poštou. Tak neviem, možno telefonicky by ste sa dohodli.

albertka
17. jún 2011

ahojte baby.
Ja mám trochu hlavu v smútku, lebo sme sa prihlásili do klinic. štúdie podávania probiotík a ponúkli možnosť urobiť kontrol. vyšetrenia krvi, stolice a moča i zdravej dcére, ale do štúdie nás nemôžu zaradiť, lebo Domko užíval antibiotiká za posled. 3 mes. ☹ Som z toho smutná, lebo za posled. rok neužíval antb až teraz a možno ani nemusel, ale lekárka nám navrhla, že dáme a napokon výter z hrdielka bol negatívny 😢 ..... teraz som zmenila lekárku, ktorá pred podaním atb zmeria CRP..... ale asi to tak malo byť. No ponúkli nám možnosť ísť do štúdie MB12...

arnika1
17. jún 2011

@albertka to mi je lúto. A pritom to do podmienok neuviedli, tam bolo len že nemôže brať probiotiká. Ale aj MB 12 je fajn. Nám sa neozvali, ale nevadí - aj tak by nás nezaradili, lebo Dankovi dávam probiotiká. Ale v poslednej dobe sa s tým stretávam stále - na to čo je hradené štátom je alebo moc postihnutý, alebo málo postihnutý. Čo si nezaplatíme, to nemáme a keď na to nemáme, tak máme smolu. 😖 Dnes som trochu rozladená, už niekolko dní sa cítim ako osamelá matka. Manžel chorý, dcéra chorá, malý je OK, ale keď hneď nespravím čo chce, tak sa vyfacká..... ta 24-hodinová šichta je únavná. Hlboko obdivujem všetky mamičky, ktoré sú na svoje dietky samé. 😕

siposka
18. jún 2011

cauko baby, rozhodla som sa zapojit medzi vas..mam 6 rocnu dcerku, ktora je autisticka, na GFCF diete uz 1,5 roka, najdlhsie na Slovensku, pokial viem...zatial len citam vase prispevky...majte sa krasne, a do skoreho pocutia!

anka912
18. jún 2011

@siposka ahoj vítam ťa, aj ja mám malého autíka, má 7 rokov, kedysi sme tiež boli na GFCF diéte, jeden a polroka, skončili sme pred dvomi rokmi (teda od jeho štyroch do 5.5 roka). Poznám z Nitry mamičky, ktoré sú na tejto diéte aj 7- 8 rokov (možno aj dlhšie, nemám už prehľad). Jedna mamička má dvoch autíkov - chlapca a dievča a druhá chlapca. Tá druhá mamička dokonca nedáva takmer vôbec chlapcovi ani cukor, lebo je po ňom veľmi prudký.

siposka
19. jún 2011

cauko baby, ani nie viem, preco som tu pisala o GFCF diete...myslela som totiz na GAPS, to na tej to diete je Ninka uz vyse roka a pol...a je to trocha inne kafe...GFCF je tu uz davno, ale GAPS je tak trocha novinka...

anka912
19. jún 2011

@siposka Ahoj, to máš teda pravdu, s tými diétami, o GFCF sa už písalo v 90-tých rokoch. Veľmi by ma zaujímalo a asi aj iné mamy, ako vám diéta GAPS pomáha, čo sa zmenilo, čo nie, ako prísne ju dodržiavate a pod. Ja som tú knihu čítala asi pred mesiacom. Niektoré veci robíme, niektoré nie, nemám ešte silu či odvahu ísť do toho naplno, tak veľa sa už o rôznych diétach a doplnkoch popísalo, ale myslím, že všetky mamy potrebujú to počuť od "živého" človeka, či to naozaj má zmysel. A tiež či dcérka mala problémy, aké sa popisujú v knihe pred diétou, myslím zápchy, alergie či ekzémy, lebo napr. môj malý s tým problém nemá.
Vďaka vopred za odpoveď

bejka_marian
20. jún 2011

@siposka ahoj, som mamina 11 ročného autíka a dosť máme problémy s jedením, pozerala som gaps diétu a veľmi ma láka, totiž aj on niektoré jedlá preferované touto diétou nárazovo zbožňuje, ale naopak niektoré striktne zakázané tiež, takže neviem. Má však naozaj všetky príznaky, zápchy a hnačky (asi podľa toho čo je) často má ekzémovité ložiská. Rada by som si vymenila skúsenosti , aké konkrétne potraviny môže. Díky

senja
20. jún 2011

Ahoj zenske! Vidim, ze posledni prispevky se zacaly ubirat trochu jinym smerem nez je tematem, takze obnovuji hlavni tema.
V posledni dobe si rikam, ze s nasim klukem neco neni v poradku. Neni hloupy, je nekdy az moc chytry a bystry, technicke veci zvlada mnohem lip a driv nez jeho vrstevnici, ale proste je jiny. Vcera jsem se podivala na tento vycet http://www.autismus.cz/ceho-si-vsimnout/ceho-si... a nestacila jsem se divit, drtiva vetsina z toho na nas dokonale sedi :( Samozrejme od vcerejska jen brecim. Mam dotaz: od kdy se da dite otestovat, zda je auticke? A v jakem veku uz se da autismus spolehlive vyloucit? Dekuji.

daja2010
20. jún 2011

@senja Ahoj, dietatko sa da testovat aj vo veku tvojho synka, len si najdi dobrych odbornikov u vas. Ale necakaj, ze sa dopracujes "konecnej" diagnoze okamzite. Moj syn je Asperger a definitivne urcene to bolo az v 7 rokoch... Zelam vela trpezlivosti

lucka261177
20. jún 2011

ahojte kocky.nejako to tu flakame mam pocit.stale dokola sa mamicky pytaju na rovnake otazky preto by som rada novym maminkam odporucila si precitat aspon pol diskusie dostanete odpovede na svoje otazky 🙂 rada by som obnovila debatu o tom ako prezivate svoje ako ste sa zaclenili do zivota ked nastal cas skolky skoly a podobne.ja mam tolko otazok kazdy den a nik mi na ne nevie odpovedat som z toho zufala.vsade len pocuvam maj trpezlivost ale ja mam pocit ze jeden clovek predsta toto vsetko nemoze zvladat s kludom.o nic sa nesanzim len byt kludna nekricat necapnut syna po zadku ale mne to proste nejde.neviem ci mam vyhladat nejaky kurz ako to zvladat alebo kto mi poradi.na terapii polozim slecne ktora sa venuje synovi v autistickom centre ona mi nevie odpovedat na logopedii to je podobne.ja mam pocit ze tu nikto nic nevie a to som v hlavnom meste.nemame diagnozu ma len auty rysy a poruchu vyvoja reci.mam s nim doma pracovat na znakovej reci lenze moj syn nema o nic zaujem nedokazem ho zaujat aby nieco robil co on nechce.je to uplne zufale.vidim ako mi pred ocami stagnuje absolutne si neviem ho predstavit dat do nejakeho zariadenia.akceptuje troch ludi a podla mna mi nikde bezomna nezostane.predstava nastupu do nejakeho zariadenia je pre mna utopia ked sa na neho pozriem.je enormne zivy stale sa hybe bucha nas rukou po stehne po chrbte celou silou uz jeden a pol roka nevieme ho to odnaucit.nemyslim si ze nam chce ublizit on akoby nemal kde vybijat energiu tak do nas udiera.kupili sme mu bubon nech udiera tam ale to neni asi taka sranda.uz rok mi nespi na obed je vkuse hore 12-13 hodin denne a to este robi cirkus vecer ze nechce spat.kazdu cinnost robi sekundu.ked ideme do BA byvame v okoli tak idem s nim aj na tri ihriska aby sme nejako zabili cas.fascinuje ho kopat vsetko sypke cize ked kracame po ceste do vsetkeho kope.hlina piesok kamienky vsetko co je okolo.prasi si to do tvare a ma z toho zapalene oci.neda si to vysvetlit ze nesmie ked su na ihrisku deti.vravi sa ze autisti nevedia ze musia posluchat.ja ale na nom vidi ze vie ze robi zle.pozrie sa na mna a smeje sa.v tom neposluchani je ako uplne zdrave dieta.nerozumiem tomu.chape to alebo nie?nedavno zacal odpovedat na nejaku otazku ano strasne som sa potesila ze aspon nieco si vie vybrat odsuhlasit.ale na to chvilu mu vravim chces pozadku a on ze ano ☹ chape teda ten vyznam ked vacsinou odpovie spravne?alebo to len podla intonacie rozoznava.stale sa sam so sebou rozprava svojou recou hlavne pred zrkadlom.slovicka strasne skomoluje aj tie co si vydrel po dvoch rokoch.ano je AM auto je ATN proste mu to z tej pusinky nejde von.vidim ale ze mu komunikovanie robi radost to vraj autisti nemaju ale to je asi pri tych tazdkych pripadoch.udivuje ma ze o lahkch formach sa skoro nikde nepise udivuje ma ako ludia nemaju ponatia o tom ochoreni a ako na mna vyvalia oci ked povie to slovo moj syn ma asi autizmus.kedze to na neom nieje vidiet a noeje to vobec jednoznacne kazdy mi vravi ze sa to spravi.ale kedy?to znicoho nic zacne rozpravat?ma 3.3 roka a aj jeho rec aj porozumenie je strasne slabe.a ja neviem ako mu pomoct.na terapii logopedie sa s nim nic neda robit lebo sa chce len sam hrat obcas sa hra ja s logopedickou ale vacsinou na nu kasle.s hrackami sa hra normalne funkcne dokonca uz aj knizku dokaze trosku listovat a vnimat akonahle ale chcem aby sme nieco pomenovali tak uz nechce..

lucka261177
20. jún 2011

este chcem dodat ze moj syn vobec nic nerespektuje musim mu povedat 6 krat pod sem aby prisiel.ak nepoviem sto krat za den samko nekop do toho strku nekop do deticiek tak ani raZ on ma ale vobec neposluchne.kedze nerozprava len kvici a ja musim hadat co chce je to stale narocnejsie kedze je uz velky a chce kadeco co mi nevie vysvetlit.muz je z toho nervozny uz ked rano vstaneme stale si nevie vtlct do hlavy ze na neho neplatia bezne veci.stale sa mu menia nejake veci napriklad teraz ho musime vziat na ruky ked ideme dole po schodoch po rannom zobudenni a chce sa este chvilu tulit na sedacke muz to nevedel tak hned rano je hysak lebo muz nevedel co maly chce a hned ho polozil na zem a takto je to v mnoha smeroch cize je to celodenne kricanie.ked nieco co ma rad a pozna to vykrikne taky zvuk az ludia v autobuse vyskakuju zo sedadiel a ja mu musim pobedat ano samko to je voda inak neprestane kricat a pritom uz vie povedat aspon to DA.tak nech krici aspon DA no nie?muz mu vravi kto som ja on povie tati ja mu poviem kto som ja a on zase tati.ale pritom to tati pouziva na tatinka.tuzim po tom aby mi dietatko hovorilo maminka lubim ta premyslali sme aj o druhom ale tak isto to je absolutne nepredstavitelne kedze som 9 mesiacov vracala a mam uplne zniceny chrbat .babatka samkovi uplne vadia a vobec nechape ze nesmie na mna skakat z uplneho rozbehu nijako by som mu to nevysvetlila.nevie ze ma narodeniny ze boli uz troje vianoce.

magimary
20. jún 2011

@lucka261177 môžem sa spýtať, kde robili tvojmu malému diagnostiku? 😕
nemôžete chodiť niekde do nejakej špeciálnej škôlky (u nás v PK je napr. na osobitnej škole aj škôlka a majú tam aj autíkov a vedia sa im celkom pekne "povenovať"ak nie si ďaleko, nechceš to aspoň skúsiť? nehovorím, že to pomôže vo všetkom, ale aspoň na chvíľu budeš môcť vypnúť aj ty)...
ty si potrebuješ predovšetkým tiež aj trochu oddýchnuť, lebo z tohto začarovanom kruhu, v ktorom teraz fungujete nikto nič mať nebude, najmä nie malý...
iba väčší zmätok

inak, náš Tady sa správa veľmi, veľmi podobne... 😔
no, on je ešte "malý" , má "len" 30 mes....
ale aj tak je to už riadny "nášup"... 😖

lucka261177
20. jún 2011

@magimary my sme z malinova mam odklad RD na rok a ako som spominala zatial vobec nepripada do uvahy ho niekam dat nikto by s nim nevedel pracovat podla mna by mu to mohlo uskodit.neviem aj muz si mysli ze v tomto stave nemoze byt bez nas.premyslala som sa niekde integrovat ale aj ja s nim to mi odporucili ale ked aj sme nikde medzi detmi v kutiku tak on nema o ne zaujem iba by sa nahanal s nimi.to je jedina vec kedy im dovoli na seba sahat bez placu.vsimla som si ze je rad medzi detmi ale nehra sa s nimi ked ho oslovuju a vstupuju mu do nejakeho toho jeho blizkeho priestoru tak ich ustipne.boli sme u Janosikovej kam sa chystas aj ty 🙂 napadlo ma ist aj na diagnostiku ku krejcirovej je to ceska asi v CR posobi citala som ze je to specialista na rozlisenie autizmu a dysfazie.mojej logopedicke sa zda ze by to mohla byt aj dysfazia lebo samko sa s nou vela krat hral uplne bez problemov ze je jeden drruh ktory sa na autizmus podoba.

lucka261177
20. jún 2011

@magimary v PK mam spoluziacku chodievam tam obcas za nou 🙂 ty budes asi niekde v takej odlahlejsej casti ked mate tolko deticiek vsak?ona byva na zahradnej.smutne je ze tam nemate takmer nic pre deti ziadne ihriska a aj ten krasny park rekontruovali ked sme tam boli na posledy.snad vam nieco pekne postavia.