Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lios
14. mar 2012

@monaart Ahoj, ja mam 3,5 rocneho chlapceka este nema uzavretu diagnozu. Nechces dat rediagnostikovat deti u niekoho ineho? Nemam nic proti Dr.J je to odbornicka, ale predsa len by som skusila aj niekde inde. Oskarka neprijali do speci skolky uz 2 rok takze sme dali prihlasku do andreasu speci skolky. Nepoznam spec.centrum v LC ale myslim si, ze individualny pristup specialnych pedagogiciek moze len pomoct...mozno sa veci vyvrbia...a jeden z chlapcekov je zdravy ako buk a presne ako hovoris bude problem v zrkadlovom správani. Prajem vela sil a pozitivnej energie...je potrebna pri tych nasich loptosikoch 😉

lucka261177
14. mar 2012

@monaart Na to aby sme sa vedeli vyjadrit ci tvoje deticky maju na beznu skolku nas musis oboznamit ako na tom deti su.Cize ako je na tom rec ako zvladaju bezne dni ake maju divnostky(ako to ja volam 🙂 )Coho sa boja.Ako sa vedia hrat.Ci maju fantaziu.Ako znasaju zmeny novych ludi deti ako su na tom podla teba intelektovo.Ako su na tom so sebaobsluhou jedenim plienkami.Od toho sa odrazime a poradime ti ako pracovat s detickami.Kde zacat co posilovat 😉 kazda z nas ma nejake vedomosti a kazda z nas s dietatom specialne pracuje doma takze ti urcote pomozeme 🙂

mardenad
14. mar 2012

Ahojte, dnes sme boli u neurologičky, povedala som jej, že už máme na papieri dg. autizmus, ona mi ako prvá vyšetrujúca dala dg: poruchy správania a tak bola prekvapená a povedala svoj názor, že malý sa jej nezdá, žeby bol autista. Pekne sa jej pozeral do očí, mal dobrú náladu a tichúčko sa hral... samozrejme ma jej názor potešil... možno by ale zmenila názor, keby videla Adamka aj v jeho kríze, ja tvrdím jedno: bud má krízové chvíľky z toho dôvodu, že nevie rozprávať a je z toho dosť frustrovaný, lebo nevie vyjadriť dostatočne svoje požiadavky... alebo je ozaj autista. Ale kto mi dá tu správnu odpoved? Jedine čas... a to je to najhoršie pre mňa... najradšej by som vedela 100% diagnostiku hned akákoľvek by bola... len nech viem na 100% na čom sme... a nie iba na 80 %... a viem si predstaviť, že kaťdá z nás by to chcela takto 🙂

ale sme len na Slovensku hmmm 😒

anka912
14. mar 2012

@mardenad Keby som ja mala rátať koľko odborníkov mimo psychologičky mi hovorilo, že nevyzerá na autistu.... Takéto veci matku len zneistia a rozhodia, drž sa názoru ozajstného odborníka na túto dg., prípadne skús nájsť ešte jednu skúsenú psych., či sa zhodnú v názore.

mardenad
14. mar 2012

@nensyke Nevieš prosím ťa, v tej lekárni v Taliansku v Miláne predávajú MethylB12 vo všetkých troch formách? Sprej do úst, sprej do nosa a aj sirup? Alebo iba jednu z nich? dakujem

valika_val
14. mar 2012

@mardenad u ktorej neurologicky ste boli?
mne bola opdporucana Eliasova (teraz chodime k inej, ale chcem ju vymenit).
a este k tej tvojej vete "bud má krízové chvíľky z toho dôvodu, že nevie rozprávať a je z toho dosť frustrovaný, lebo nevie vyjadriť dostatočne svoje požiadavky... alebo je ozaj autista."
poviem len tolko, ze neautisticke dieta MA ZAUJEM komunikovat (vacsinou) a autista nestoji o klasicku komunikaciu (s vynimkou aspergerov).
vacsinou sa to udava na priklade, ze dieta, ktore vyjadri len tak svoj pocit, alebo ta na nieco upozorni, co uz videlo (aj ked len jednym slovom, gestom, ale ma snahu), tak pravdepodobne nebude autista. kdezto klasicky DA bude komunikovat takmer vylucne len ked nieco od teba potrebuje = chce uspokojit svoje potreby. a aj to nie vzdy.

tak ak to tak nie je, baby opravte ma...

nensyke
15. mar 2012

@mardenad ahoj to neviem, ale ja som tam videla tuším len nosný spray...

u nás začína nové aut. črt, ☹ sledujeme aku padaju predmety: stolička, banán, dudel,........ale zase máme jeden plus: ked si buchne hlavičku alebo ruku, príde ku mne akoby ukázat že si niečo udrel, že ho to bolí....čo doteraz neukázal, do konca vyzeralo to tak, ako keby necítil bolest... 😔
vždy príde niečo pozitívne aj negatívne naraz.. 😒

lios
15. mar 2012

@mardenad súhlasim s Ankou. My ešte nemáme uzavretú diagnózu, ale názory na Oskarka sa veľmi líšia. Na autistov proste nie je jeden meter. Ja sa tiež chystám vypočuť si názor ešte nejakého iného fundovaného odborníka....a možno ešte dvoch.

lucka261177
15. mar 2012

@valika_val
@mardenad Presne ako pisete na autistov nieje jeden meter.Moj samko ma DA komunikaciu miluje veci komentuje bez toho aby mal z toho uzitok kazde nove slovo ma rad vzdy tomu tak bolo nieje Asperger a ani vraj nebude to mi povedala aj J.a aj v andrease nasa terapeutka.Samko pozna okolo 600 az 1000 slov ja to nemam ako naratat je to neskutocna slovna zasoba vie podla obrazka pomenovat veci ako zaluzie termostat a krasokorculiarka napriklad 😀 Ked to vidi kde kolvek ma to zgeneralizovane.Ale nepovie mi mami v telke je krasokorculiarka.Poviem iba krasokorculiarka.A vety cele hovori iba tie nabiflene.Vsetko sa s nim treba biflit pri danej sitiacii.okrem toho sa to gramaticky otaca cize ma v tom gulas chudatko moje ale predpoklady ma vsetky na funkcnu rec.Napriek vsetkemu posobi akoby rozpraval velmi malo a pyta si len zakladne veci cize nikto netusi co v hlavicke ma.Mozno to naraz vybali na nas jedneho dna.

Ja by som po citani tohoto fora ale nikdy nedala na nazor nejakeho doktora pokial nemam overene ze je to odbrnik aspon kvality Janosikovej a aj tam som na pochybach v niektorych pripadoch.Pretoze oni naozaj nic o autizme nevedia.Vcera sme boli na neurologii myslela som ze nas bude mat Ostrihonova ale prisiel pre nas nejaky pan doktor ktory o autizme nemal ani paru.Bol ale velmi mily napisal co som potrebovala do spravy koli uradom.EEG samozrejme nehrozi samkovi natocit a on povedal ze ani nieje preco.Ze to meria aktivitu mozgu ktoru ma zrejme v poriadku podla toho co ho videla a podla mojich opisov.No a odhaluje EPI.Takze v buducnosti mozno koli EPI mu to dam urobit ale az ked budem vediet ze to vobec zvladne.Vravi mi co v tej sprave ma byt aja som nikdy nic pre taketo ucely nepisal.TAk ja nechapem ved mal ASI 40 rokov nevyliezol zo skoly ako mohol nemat ani jednu skusenost auti dietata ktore potrebuje spravu pre urady. 😕
@mardenad preco mas pochybnosti ze sa doktorka myli?Splna syncek triadu poskodeni?Lebo to ze nieje naskocena rec v 3 a pol roku je jeden indikator ak si nevsima deti je druhy a aka ma afekty z roznych uzkostnych stavov treti a ked sa este enviem funkcne hrat je to dalsi a to uplne staci.Moja samko ma kazdu tu zlozu narusenu na velmi malo percent pretoze deti ma rad vyhladava ich nahana sa s nimi smyka sa s nimi skace s nimi na trampoline keby si ho pozorovala na nic neprides ale ako minule v kutiku sa nahanal s dievcatkom a ta mu vravi samko pod budeme robit zavody ty budes cierny kon a ja budem biely samko samozrejme ani potuchy o com mlada toci aj ked vie co je kon a aj farby pozna.Potom vravi pod bez za mnou budeme Soby 😀 SAmko vie co su soby ale nevie preco by sa mal tvarit ako sob 😀 Takze aj keby mal tvoj chlapcek narusenu komunikacnu schopnost deti bude vyhladavat a bude medzi nimi rad.Pretoze ked si na dovolenke a stretne sa nemecke dieta a slovenske nebudu si rozumiet ale hrat sa spolu aj tak dokazu.Porzorovala som v kutiku 12 mesacne dvojicky a nestacila sa divit ako dieta moze reagovat na svoej okolie.vsetko sledovali vnimali smiali sa vyhladavali ta pohladom.

@nensyke nebud smutna myslim ze ukazanie ze ho nieco boli je supis vec a padanie veci normalka auti vec pozname to 🙂 Prejde to neboj sa 🙂

magimary
15. mar 2012

@lucka261177 jé, vidíš, keď už spomínaš tú komunikáciu, tak ma napadá otázka: samko tieto naučené veci zopauje aj pred hocikým-napríklad mu niekto (napríklad neurolog, ktorého nepozná, alebo logopedička, ktorú pozná?) ukáže obrázok koňa a on povie, čo vidí? alebo povie niečo -zopakuje niečo na požadanie? 😕

lebo u nás je to tiež úplne iné, ako u ostatných autíkov-na pohľad by nikto nepovedal, že autík môže byť-zase práve kvôli tomu, ako "úžasne" komunikuje...
ale zase LEN na pohľad... pretože hoci komunikuje -aj dvojslovnými (niekedy dokonca i trojslovnými!) vetami, síce úplne agramatickými a LEN v druhej osobe a na 90% len vtedy, keď niečo chce, či keď len niečo komentuje, tak aj tak nikdy nič nezopakuje, či už na výzvy, prosby či iné zmotivovANé situácie... neurobí to dokonca ani na moju výzvu a už vôbec nie na výzvu niekoho iného...a netýka sa to len reči-ako takej... on ani nezakýva, keď mu povieme, aby zamával niekomu, keď odchádza... a pritom kývať rozhodne vie, ani nezatlieska na výzvu...ani nič podobné...potom to pôsobí, ako by to nevedel... 😒
no a ďalší prvok našej (zdanlivo "dokonalej") komunikácie je ten, že napreduje len v skokoch...poskočí a potom dlho stojí, zase trochu poskočí a zase dlho stojí.... v porovnaní s minulým rokom je to pokrok -napríklad v slovnej zásobe, no týmto tempom skokov akosi nedokáže dobehnúť rovesníkov (takto pred rokom mal slovnú zásobu asi 14slov, teraz ich možno 300... )...
ale uvidíme... 😉 🙂

lucka261177
15. mar 2012

@magimary na poziadanie zopakuje uuuplne cokolvek odpoveda aj cudzim ludom.Ide o to ci clovek pouzije v otazke slova alebo vetne spojenie jemu zname.Myslim si ze dokonca ma zafixovanu toninu vetnej skladby a podla nej si pamata.Potom zalezi na tom ci nieje v strese lebo vcera ujo neurolog vravi Samko chces auto lebo lietadlo samko ze lietadlo tak mu ho podal bolo drevenne ale nezaujalo ho hned ho dal prec a ujo ze kde ma koliesko samkozrejme ze on to vie a aj rozumie ale nebolo pre neho potrebne na to odpovedat.
Mna tesi ze okrem toho ze slovo pozna a rozumie mu dokonca povie na co sluzi.Pri noznickach ked ich vidi povie odstrihni lebo vzdy ked najde na obleceni stitok pride a ukazuje mi to teraz uz s nabiflenim odstrihni mi to.Nemozem tu rec posudit ako ty ci je v prvej osobe alebo inej lebo napriek tomu kolko toho vie proste tie vety netvori a tie co vie a pozna povie v danej situacii spravne lebo v nej ich ma naucene.Imitacia je u nas v poriadku.Ja som ho naucila povedat prepac napriklad a on sa krasne snazi zgeneralizovat este aj to slovko ktore je podla mna velmi tazke pochopit kedy sa ma pouzivat.Bola som absolutne v soku ked som ho to ucila a on mi z trucu preapc nechcel povedat ked ma nahneval bol zly kopal do mna a ja mu vravi uz sa ukludni poved prepac a on ani za toho boha.proste ako trucovity chlap.Co znamenalo ze proste vie na co to slovo sluzi rozumie mu pocitovo ale on sa ospravedlnovat nemieni.po par minutach ked vedel ze bez prepac sa nepohne so psimi ocami pride a povie prepac a pohladka ma po lici.Ale napriek tomu ze takto krasne chape o com prepac je tak ho niekedy pouzije v sitiacii ked mu poviem ze uz sladkost nedostane lebo uz mal vela povie prepac 🙂 Co sa tyka skokov v porozumeni u nas to skace rovnomerne v zavislosti od mojej snahy ucit ho a naucene slova sfukcnovat.ma dni kedy tri hodiny pozera na iapade aplikaciu kde si sam vyberie odvetvie a uci sa trebars oddelenie naradie 🙂

didla
15. mar 2012

@lucka261177 ahoj,,, no tak ked to tak čítam, tvoj samko je ako moja dcéra Dianka,, síce je asi o rok staršia,,alebo o dva, no má proste 5 a tiež ked vidí v telke niečo tak povie, len to jedno slovo tej danej veci, zvieraťa alebo človeka, hmm a tiež má nacvičené už dlhšie vety,, čo používa v danej situácii a presne vie, kde to má už použiť,, škoda, že to nie je spontánne, že?? ach jaj, čoby som za to dala,, ona hovorí niečo normálne v prvej osobe, a zasa niečo v druhej,, tak je to také zmätené, ale ja jej dobre rozumiem,, chodím s nou raz do týždna psychologičke na sedenia a tá ju v celku chváli,, nooo ona pozná písmenkáá, a už niekedy akoby ich aj spájala doslov,, a vie narátať skoro už do 50.. tiež má dg. DA,,, nie je asperger,, ja som aspon dufala, že bude,, noo ale reč sa jej dobre posuva,, na požiadanie tiež urobí všetko , teda pokial má náladu,, pamatá si miesta ked sme niekedy boli, doslova uplne detaily, čo nás ani nenapadne,,, a rozhodne vie so mnou manipulovať,, lebo ked som nahnevanáá tak ju ignorujem, a ona vtedy hádže na mna očný kontakt, uplne až mi hlavu otáča za nou a robí všetko len aby som si jej všimla,, som zistila, že musím byť na nu tvrdáá, tiež ked má nervy tak do mna kopne,, alebo ma štípne a zároven povie,, lutostivo prepáč,,,no tak neviem ako tomuto predísť aby si hnev nevybíjala na niekom,, tým že ho koplne alebo buchne,, s deťmi sa tiež dokáže nahánať,, ale ked už od nej požaduju dačo, je mimo, nerozumie im,,je horzne živáá, a ukričanáá ona dokáže v kuse mlieť tie svoje veci z rozprávok a knižiek,, a rada sa hraje so šnurkou, si ju točíí, akoby to mala byť postava nejakáá a ked má ešte jednu, tak sa akože tie dve šnurky rozprávajuu,, tak neviem, či celkom autisi sa takto hrajuu, že tvoria dialog medzi hračkami,, vie, sa obliesť, vyzlieť, upratať posteľ.. dať si pastu na zub. kefku a umyť si zuby, potom ruky si umyť,, vyzuť a obuť to je ešte pomáham s čižmami,, ja som bola v pondelok s Senici na prednáške ,, nejaká mladá pani alebo slečna z BA z Andreasu prednášala o autizme,, a ona sa vlastne viac zaoberala aspergerami, ale tie body, sedeli aj na našu maluu uplne niektoréé by som povedala, že skoro všetky, asi okrem tej komunikácie, a vlastne tam je ten rozdiel medzi DA a aspergerom,, oni maju ten intelekt v norme alebo vyššíí a neviem, aký ho má moja dcéra,,

mardenad
15. mar 2012

@didla citujem : rada sa hraje so šnurkou, si ju točíí, akoby to mala byť postava nejakáá a ked má ešte jednu, tak sa akože tie dve šnurky rozprávajuu,, tak neviem, či celkom autisi sa takto hrajuu, že tvoria dialog medzi hračkami

presne toto robí aj môj malý, vezme si obľúbenú dvojicu plyšákov alebo autíčok alebo aj šnúrok, či servitiek a hrá sa snimi, akože sa tie dve hračky spolu rozprávajú, a sa smejú, potom akože skáču z postele na zem spolu, odrazia sa a zasa sa rozprávajú, on síce len žvatlá, nikto mu nerozumie, ale on pri tom normálne mení hlas, niekedy ho radi pozorujeme a sme smejeme potajomky... a že autisti nemajú fantáziu... tak potom čo je to?

a tiež sa hovorí, že nemajú city... minule som plakala kvôli staršiemu synovi-momentálne pubertiakovi, na naštval, plakala som a malý prišiel ku mne , nešťastný výraz v tvári, už mu išlo na plač, a len mama mama mama, a objal ma a držal ma dlllho a o pár minút sa mi pozrel do tváre či ešte plačem, ja som si poutierala slzy usmiala som sa a hned bol spokojný...

potom sa tiež stáva, že v rozprávke napríklad krokodíl zje malé kačiatko a to je veľká tragédia preňho, ten sa naplače...

alebo staršie dcérka ma zo srandy bila po ruke a malý sa na ňu vycapil chmúravý akože: nebi moju mamku, tak sme to pochopili

ja cítim, že on má city a veľmi rád sa mojká, mazná, ked niečo zlé urobí a hnevám sa nanho alebo capnem po zadku s nahnevanou tvárou, tak príde plačuc hned ku mne, chce aby som ho rýchlo rýchlo objala a akoby chcel povedať, mamka prepáč, ja som nechcel... už sa namňa nehnevaj, akonáhla zmením výraz tváre, že už sa nehnevám ,tak celý šťastný sa ide hrať... :🙂

didla
15. mar 2012

@mardenad no ved práve, tie deti su tak každé inéé, že niekedy mám zo toho guláš,, ale my máme tu diagnozu jasnuu už dvakrtá u dr Jánošíkovej, ale pritom moja malá je taká vnímaváá,, pekne ked sa ide vycikať, tak si utrei ritku, spláchne , umyje si ruky, no má tonacvičenéé,,teraz chodí zasa do školky pre normálne deti na 4 hodiny,, je strašne zaujatáá na detaily, fakt, všetkl pekne upratuje aj doma aj v školke,, aj učiteľka povedala,, ked ja som nahnevanáá, tak príde, a pozrie sa mna, a povie usmievaj sa,,,,, a vyškiera sa na mna,,, alebo aj ked plačem,, ona strašne zle prežívaj ked niekto plače,,, akoby ju to veľmi bolelo,, a tie šnurky to su jej naj kamošky,,,,ale hrozne jej vadí brechot psov, to si zacpe uši a rýchlo padá preč..

2710
15. mar 2012

@magimary Ahoj môj synček má dva roky a štyri mesiace a máme podozrenie na autizmus. Veľmi ma to trápi ale zatiaľ to nemáme potvrdené. Poznáš odborníka, ktorý by sa špecializoval výlučne na autizmus ? Zatiaľ nám nevylúčili ani poškodenie sluchu, čakáme na vyšetrenia ale je to ťažké. Ako sa s tým zmieriť ???

magimary
15. mar 2012

@2710 vitaj!
na SK nie je veľa odborníkov, ktorí by sa špecializovali výlučne na autizmus, ale zopár ich tu je...
najviac a najčastejšie spomínaná je tu dr. Jánošíková (klinická psychologička) z Trnavy (robieva aj v Bratislave v Andrease, ale len externe a tuším len jeden deň v týždni) a potom sú tu dievčaté spokojná aj s p. psychologičkou Vidovou, ktorá (tiež robila v Trnave) teraz pôsobí v Partizánskom.
No, pozerám, že ty si skôr opačný región, tak u vás sú zase vcelku zdatní odborníci v autistickom zariadení Francesko (pohľadám ti link) a u nich by sa zrejme stačilo ozvať/prihlásiť/objednať a oni už by ti povedali, ako a kam ďalej... (túto vašu oblasť ale nemám preskúmanú, ale podľa toho, čo som vzhliadla na nete ich prednášky a semináre, vyzerajú byť tiež veľmi šikovní v tejto "našej" oblasti)...
toto je ich stránka:
http://francesco-1.webnode.sk/co-je-autizmus/au...

čo sa týka vášho podzrenia-kto má podozrenie okrem teba? prečo si myslí, že Tvoj synček by mohol mať autizmus? ako sa prejavuje? ako sa správa? čo sa ti zdá na ňom najviac autistické? skús nám to popísať a možno ti budeme vedieť napísať, ako malého rozvíjať a tak si vyplniť čas, kým budete mať istotu...
ono aj to zmierovanie s tým (ak sa autizmus OZAJ potvrdí) je tým akési menej ťažké, keď človek s dieťaťom aj niečo robí a nesedí len so založenými rukami... vidí zároveň aj to, že dieťatko sa posúva (síce možno pomalšie, možno inak ako ostatní rovesníci, ale posúva), v tom je taká nádej, že má význam vyzvať "autizmus do boja" a nepodľahnúť jeho tlaku 😉
a pomaly (časom) sa so situáciou vyrovnať...
a dieťatko prijať také, aké je...
iné, ale naše...milované...

lucka261177
15. mar 2012

@mardenad to ze auti deti nemaju emocie je mytus.Moj samko chape radost hnev smutok plac ospravedlnenie.robi si zo mna srandu co je tiez emocia.

lucka261177
15. mar 2012

@didla ano tieto lepsie funkcne deticky nas naozaj vela krat matu ci ano alebo nie autizmus ale ja som na tejto stranke pochopila ze autik je ako poleno a voebc mi to nemusela Janosikova potvrdzovat.Ved je kopa literatury kopa clankov ked sa vie mamicka odosobnit a vie prijat pravdu resp.je na nu pripravena tak to musi vidiet ved my si ich pozname najlepsie.Mozeme ich ospravedlnovat aj do 3 ci 4 rokov ale to uz je to tak do oci bijuce ze tam vyhovorky ved on z toho vyrastie neplati.Je stastie v nestasti pri diagnoze DA ze su nase deti tam kde su.Ja som vdacna aj za to ze pribuda stale viac a viac dni bez hysakov ze ta rec sa krasne posuva.Aj imaginarna hra sa tvori.Dnes na logopedii daval skutocnu babiku sediet na bicykel ktory bol na papieriku 😀
a potom aj na konika aj na vsetky dopravne prostriedky a vravel soferovat 😀

karkulka1
15. mar 2012

@mardenad
aj nám kedysi niektorí tvrdili, že náš synátor iste autista nebude a všelijak to zdôvodňovali a popritom je malý autista ako vyšitý. 😀
Takže ako Anka spomínala, treba zájsť za skutočným odborníkom na autizmus, pretože zlý odhad vyvoláva falošnú nádej a tá dieťaťu nepomôže...
Ináč my s MM sme dávnejšie tušili, že malý bude mať aj MR, len náš pedopsychiater to videl veľmi optimisticky, no nakoniec to uznal aj on. A malý býva u neho vždy veľmi dobrý.

mardenad
16. mar 2012

Ahojte, kto prosím objednával MB12 z Talianska? Dnes mi od nich prišla odpoveď:

Buongiorno, prepariamo la methylcobalamina in spray nasale e in siringhe preriempite.
Per averlo avrei bisogno di una ricetta e dei dati per la spedizione.
Grazie

To znamená, že ho majú len v nosom spreji alebo v naplnených injekčných striekačkách. Na to je potrebný lekársky predpis a .... nerozumiem ostatnému, google mi preložil takto:

Dobré ráno, pripraviť methylcobalaminu nosový sprej a v naplnených injekčných striekačkách.
K nemu som sa, potrebujem lekársky predpis a lodné informácie.
vďaka

čo to znamená? Keď pošlem niekoho kúpiť to, tak dajú mu ten sprej aj bez receptu? Len na inj. striekačky treba recept? Dobre som to pochopila? čo myslíte ?

albertka
16. mar 2012

@slavkadamko Dievčence, ja by som sa bála kupovať liečivá v zahraničí, resp. nejaký Metyl B12 zo Slovenska - nemá to atesty v SR, nemáte garantované zloženie, metyl je špeciálne uprevená formula špecifická pre deti s konkrétnym zdrav. problémom. Môže obsahovať zložky, ktoré nemusia byť pre autistov vhodné v takých množstvách a účinné látky nemusí obsahovať vôbec.

mardenad
16. mar 2012

@albertka súhlasím s názorom, ale kde potom zoženieme to, čo je odporúčané autistickým detičkám? lebo čítam veľa konkrétne o metylcobalamine a čítam len pozitívne názory a nikde nespomínajú, že v akých % sú namiešavané... ja som preto chcela kúpiť z tej známej Talianskej lekárne v Miláne , lebo mamičky píšu, že to majú odtiaľ, tam je to už legálne a vraj to veľmi pomáha.

nensyke
16. mar 2012

@mardenad a volalal si do andreas centrum, tam maju výskum na to.. 🙂

zuzka208
16. mar 2012

Ahojte ja mam tiez ten nazor,ze by som sa bala nakupovat MB12 v zahranici my sme v programe,dostali sme sa cez Dr.Janosikovu,a ked sme boli na odbere tak nam P.Corejova vravela ze,pripravok je namiesany,tak aby nebol az tak silny aby neboli problemy s hyperaktivitou,alebo tie spankove problemy,ale ze ked za tri mesiace neuvidim nejaku velku zmenu,tak nam upravy davku,vcera som jej volala ohladom toho ze maly ma problem to spapat,lebo to prenho nema sladku chut a ona vravela ze mu tam kludne mozem dat trochu cukru.A pytala som sa kedy by som mohla vidiet zmenu a ze vraj za taky mesiac,tak uvidime,uzivame to tyzden.

slavkadamko
16. mar 2012

Na stránke TACA (Talk About Curing Autism) sa nachádza článok Dr. Neubrandera z roku 2005, kde hovorí o pôvode a pozadí používania MB12 v liečbe autizmu- "B12 je “rodina” vitamínov s piatimi členmi; každý z nich má svoju zvlástnu rolu v organizme. Z nich však iba metyl B12 (metylkobalamin) je schopný aktivovať v bunkách metilačný proces, ktorý úzko súvisí s detoxifikácou tela (laicky povedané ). V tele by sa táto látka vytvárať mala prirodzene, ale v autistoch dokázateľne chýba enzým (MTHFR), ktorý je za jej vytvorenie zodpovedný ..."tolko v skratke...
MB12 z IT je v lekárni v skupine-výživove doplnky pre autistov,takže pre deti s konkrétnym problemom a nemyslím žeby obsahoval niečo čo by pre nich nebolo vhodné ,lebo potom by sa asi PharmDr.Corejová s dr.J. nepustili do projektu MB12 na Slovensku....
@albertka čo všetko ešte u nas nemá atesty 😉 aj napr.stevia u nas bola do nov.2011 "nelegálna" pritom je to čisto prirodne sladidlo,ktoré sa v USA používa už veľmi dávno...ja osobne objednávam doplnky vyhradne zo zahraničia (USA) majú to viac kontrolované...V USA maju FDA zalozene na to,aby boli na trh pripustane len bezpecne doplnky ,takže produkty su vsetky prisne kontrolovane, FDA ma desiatky laboratorii, nezavislych, ktore neustale testuju vyrobky bez upozornenia vyrobcu, ktore beru z obchodov, nielen vzorky, co im vyrobca posle, ako je to napr na Slovensku.
Preto mam radsej US vyrobky, nez ine,, lebo tam sa clovek moze spoliehat na to, ze nic skodlive nebudu obsahovat a to co maju napisane v obsahu tam naozaj je, bez ohladu na vyrobcu.

narantuja
16. mar 2012

@zuzka208 ja bych se speje z ITA tak moc nebala. Nejvaznejsi narust hyperaktivity nastava po injekcich MB12, kde je mnohanasobek davkovani, ktere se nachazi ve spreji. Kdyz jsem se zajimala o reakce deti, v dobe, kdy zacal byt v Cechach a na Slovensku sprej popularni, tak vetsina deti reagovala na 1 vstrik sice narustem aktivity, ale nijak extremnim a ke zklidneni doslo v rozsahu nekolika dnu. Na druhou stranu, vzdycky se najdou deti, ktere na sprej nereaguji nijak a deti, ktere na nej reaguji citliveji nez ostatni. Tak je to s kazdym potravinovym doplnkem i dietou u autismu.

narantuja
16. mar 2012

@mardenad sprej jsme kupovali bez receptu a ty lodni informace znamenaji "informace pro prepravu" - adresa, mail, telefon a take pozaduji cislo karty, aby si mohli stahnout uhradu. Kdyz posles nekoho, aby to koupil, je treba, aby sprej nejdriv objednal, protoze ho pripravuji na objednavku, vzhledem ke kratke dobe spotreby nemaji skladove zasoby.

nensyke
16. mar 2012

...je tu niekto kto je zapojený do programu CarnoMed cez dr. Kuceru? Som zvedavá na výsledky.... pomože to detom s autizmom? My sme chceli sa pripojit..ale potom sme radšej zvolili metyhl B12...dúfam že sme dobre spravili...

nensyke
16. mar 2012

...doporučujem mamičkám pozret na nete fond o autizme ,,F84,, su tam zaujímave veci napísane... 🙂